• Tüm Kategoriler

  • Gönderim Yaptığımız Kargo Firmaları
   Sürat , MNG ve PTT kargo dur. Uygun Fiyat ve Hızlı Teslim ile ürün Sevkiyatımız sorunsuzca devam etmektedir. Kapıda Nakit Ödeme sistemi de var, Ürünü sepete atıp Adresi girdikten sonra Ödeme Seçenekleri ekranında karşınıza çıkar. Taksit durumuda aynı şekilde çıkar.

    

   Ahiret Hayatı

   Fiyat:
   82,00 TL
   İndirimli Fiyat (%36,6) :
   52,00 TL
   Kazancınız 30,00 TL
   Aynı Gün Kargo

   Kitap            Ahiret Hayatı
   Yazar           İmam Gazali
   Yayınevi       Semerkand Yayıncılık
   Tercüme       Dr. Hüseyin Okur
   Kağıt  Cilt     2. Hamur - Ciltli
   Sayfa  Ebat  360 - 17x24 cm
   Yayın Yılı      2020   İmam Gazali Ahiret Hayatı kitabı nı incelemektesiniz.
   Semerkand yayınları İmam Gazali Ahiret Hayatı kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

   Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2   AHİRET HAYATI ÖLÜM KABİR KIYAMET

   Ölüm, istisnasız bugüne kadar yaşamış her insanın kesin olarak karşılaştığı ve bundan sonraki insanların da karşılaşacağı bir gerçektir. Allah insanlara dünyada ölümü sürekli hatırlatmış, dünyanın geçiciliğini göstermiş, sonsuz bir ahiret hayatın varlığını ve bu hayata hazırlık yapılması gerektiğini anlatan elçilerini ve her şeyin bir açıklayıcısı olarak Kuran’ı göndermiştir.

   İnsanların da tüm bu uyarılara ve hatırlatmalara göre yaşamlarını düzenlemelerini istemiştir. İşte ölüm anı, tüm bu öğütlerin hesabının sorulacağı bir günün başlangıcıdır.

   "Öyleyse ölümün sonsuz hayatın kapısından girişin bir anahtarı olduğu gerçeğini sakın anlamazlıktan gelmeyin ve dünya hayatınızı ölüm gerçeğini hiç unutmadan geçirin.

   Çünkü bunu düşünmek her insanı sonsuz hayatında hesabını rahatlıkla verebileceği hareketleri yapmaya yöneltir. İnsanın kurtuluşunu sağlayacak olan Allah’ın rızası da ancak bu şekilde kazanılır? Diyor Gazâlî bu kitabında?

   İşte büyük İslâm âlimi İmam Gazâlî, eserinde, insanların mutlaka yaşayacakları bu ölümü, kabir hayatını, kıyameti ve son durak; cennet ve cehennem hayatını en güzel şekilde anlatılmaktadır.


   Bismillâhirrahmânirrahîm

   ÖNSÖZ

   Ölümle zalimlerin ve zorbaların boyunlarını büken, kisrâların bel­lerini kıran, kayserlerin emellerini boşa çıkaran Allah'a (c.c) hamdolsun.

   Bu zalim kimselerin kalpleri ölümü hatırlamaktan hep nefret etmiştir; fakat Allah'ın (c.c) hak olan vaadi gerçekleşmiş ve onları helâk çukurlarına yuvarlamıştır. Onlar, saraylarından alınıp mezarla­ra konulmuş, rahat yataklarının aydınlığından lahitlerin karanlıklarına bırakılmışlardır. Câriye ve hizmetçileri ile oynaşmakta iken baykuşlara ve böceklere yem olmaya terkedilmişlerdir. Lezzetli yiyecek ve içecek­lerle sürdürdükleri hayatlarından koparılıp toprak altında kıvranmaya bırakılmışlardır. Dostlarıyla beraber iken yalnızlığa itilmişler, yumuşak, atlas yataklarından felâketin kucağına atılmışlardır. y
   Bir bak! Onlar kendilerine ölümün gelmesini engelleyecek bir sığınak ya da bir kurtarıcı bulabilmişler mi? Kendilerini ölümden giz­leyecek bir perde veya onu kendilerinden uzaklaştıracak bir koruyucu bulabilmişler mi? Bak yüce Allah ne buyuruyor:
   "Sen, onların herhangi birinden (bir varlık emaresi) hissediyor veya onlara ait cılız bir ses olsun işitiyor musun?" [1]
   Kahır ve istilâsı ile tek olan, ebedîlik hakkını kendisinden başka kimseye vermeyen, takdir ettiği ölümle bütün mahlûkatı zelil eden; ölümü müttakiler için bir kurtuluş ve kendisiyle buluşma sebebi kılan; kıyamet gününe kadar kabri âsiler için bir zindan ve dar bir hapis yapan Allah'ı noksan sıfatlardan tenzih ederim.

   Zâhirî (ve bâtınî; apaçık) nimetleri ihsan etmek, kahrıyla intikam almak O'na mahsustur. Yerdekilerin ve göktekilerin şükrü; öncekilerin ve sonra gelenlerin hamdi O'nadır.
   Apaçık mûcize ve deliller sahibi Hz. Muhammed'e (s.a.v), onun âline ve ashabına çokça salât ve selâm olsun.

   Bundan sonra deriz ki:

   Ölümün kendisini yakalayacağını, yatacak yerinin toprak olaca­ğını, toprak içindeki kurtların kendisinden hiç ayrılmayacağını, Münker ve Nekir meleklerinin sürekli kendisiyle beraber olacağını, kabrinin kendisine mekân, toprak altının da karargâhı olacağını, kıyametin ken­disi için bir sözleşme yeri, cennet ve cehennemin son durak olduğunu bilen kişiye gereken; sadece ölümü düşünüp onu anmak; yalnızca ona hazırlanıp onun için tedbirler almak; ancak onu beklemek, onun der­dine düşmek; tek kaygısı ölüm olup ona çare aramak ve daima onun gelişini gözetmek olmalıdır.

   Gerçekten, kişinin nefsini ölülerden sayıp kendisini mezarlardaki insanlar arasında görmesi gerekir. Çünkü gelmekte olan her şey yakın­dır; uzakta olan ise hiç gelmeyecek olandır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bu hususta şöyle buyurmuştur:

   "Akıllı kimse, nefsini ıslah edip ölümden sonrası için hazır­lanandır." 2

   Bir şeye hazırlanmanın en kolay şekli, onu kalben devamlı zikret­mektir. Devamlı zikredebilmek ise onu hatırlatan şeylere kulak vermek ve dikkatini ona vermeyi sağlayacak şeylere yönelmekle mümkündür.

   Bunun için biz burada ölüm olayının, ölümden önceki ve sonraki hallerin, kulun devamlı hatırlaması ve tekrar etmesi gereken âhiret, kıya­met, cennet ve cehennem ile ilgili konuların üzerinde duracağız. Sürekli ölümü düşünmek ve onu beklemek, ölüme hazırlanmaya teşvik içindir. Gerçekten ölümden sonrası için vakit ve kervan yaklaştı; ömürden az bir şey kaldı; fakat yüce Allah'ın, "İnsanların hesaba çekilecekleri (gün) yaklaştı. Hal böyle iken onlar, gaflet içinde yüz çevirmektedirler" 3 âyetinde buyurduğu gibi, insanlar hâlâ bundan gafildirler.
   Ölüm ve ölümle ilgili meseleleri iki kısımda ele alacağız.

    
   [1]  Meryem 19/97.

    
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786054214914
   MarkaSemerkand Yayınları
   Stok DurumuVar
   9786054214914

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.