• Tüm Kategoriler

  • Gönderim Yaptığımız Kargo Firmaları
   Sürat , MNG ve PTT kargo dur. Uygun Fiyat ve Hızlı Teslim ile ürün Sevkiyatımız sorunsuzca devam etmektedir. Kapıda Nakit Ödeme sistemi de var, Ürünü sepete atıp Adresi girdikten sonra Ödeme Seçenekleri ekranında karşınıza çıkar. Taksit durumuda aynı şekilde çıkar.

    

   Celaleyn Tefsiri, Kuranı Kerim Meali ve Tefsiri

   Fiyat:
   500,00 TL
   İndirimli Fiyat (%49) :
   255,00 TL
   Kazancınız 245,00 TL
   85,00 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
   Aynı Gün Kargo
        
   Kitap             Celaleyn Tefsiri, Kuranı Kerim Meali ve Tefsiri
   Yazar             Celaluddin el-Mahalli - Celaleddin es-Suyuti
   Tercüme       Ali Rıza Kaşeli - Mehmet Talu
   Yayınevi        Sağlam Yayınevi 
   Kağıt  Cilt      Sarı şamua - 3 Cilt, Bez Cilt
   Sayfa  Ebat   1.754 Sayfa - 17x24
   Yayın Yılı       2020   Sağlam Yayınları, Celaluddin el-Mahalli, Celaleddin es-Suyuti tarafından yazılan Celaleyn Tefsiri adlı kitabı incelemektesiniz.
   3 Cilt Celaleyn Tefsiri kitabı hakkında yorumları okuyup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

   Yaratan Rabbinin adıyla  oku . O, insanı " alak " dan yarattı.  Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2   Gözden Geçirilmiş Yeni Dizgi

   Celaleyn denmesinin sebebi isimleri celal olan İki alim tarafından yazılmış olmasıdır ki

   Calaleyn tesniye (iki varlığı ifade eden kelime) Olup iki celal demektir Şafi mezhebine mensub olan iki müfessir aynı,
   Uslubu takib etmiştir garib kelimelerin manaları,

   Gösterilmiş kıraat farklılıklarına dikkat çekilmiş,

   Ve tercih edilmiş görüşlere itimad edilmiş Sadece imam-ı Şafii e ait fıkhi fetvalara yer verilmiştir

   Bu veciz tefsire lubbut tefasir - tefsirlerin özü denilse Layıktır.

       
   ESERİ TETKİK VE TAKDİM

   Hamd, alemlerin rabbi Allah-u Teâlâ'ya, salât ü selâm Resûlullah'a, Allah Teâlâ'nın rızası da bil-cümle mü'minlerin üzerine olsun.

   Muhterem okuyucu!

   Elinizdeki bu eser CELALEYN tefsirinin bir tercümesidir.

   Bu esere Celâleyn denmesinin sebebi: İsimleri CELAL olan iki âlim tarafından yazılmış olmasıdır ki, Celâleyn, tesniye (iki varlığı ifâde eden kelime) olup iki Celâl demektir.

   Şöyle ki: Kur'an-ı Kerim'in: Bakara Sûresi'nden itibaren İsrâ Sûresi'nin sonuna kadar tefsirini: Celâlüddin el-Mahallî (791-864) yazmış, vefat edince bunu bilâhare Celâluddin es-Suyûtî (849-911) aynı tarz üzere ikmal etmiştir. İşte bu sebeble TEFSİR-İ CELALEYN ünvanıyla ma'rûf bu mübarek tefsir, gayet muhtasar ve çok faydalı bir eserdir. Şafiî mezhebine mensûb olan her iki müfessir aynı üslûbu takib etmiştir. Garib keli­melerin manaları gösterilmiş, kıraat farklılıklarına dikkat çekilmiş ve tercih edilen görüşlere itimad edilmiştir. Sadece İmam-ı Şafii'ye ait fikhî fetvalara yer verilmiştir. Bu veciz tefsire Lübbu't-Tefâsir = Tefsirlerin özü, denilse lâyıktır. Allah-u Teâlâ her iki müfessire rah­met eylesin. Amin.

   İşte böyle kıymetli bir eserin, I. cildinin Ali Rıza KAŞELİ Hocaefendi tarafından yapılan elinizdeki bu tercemesini başından sonuna kadar satır satır kontrol ettim. Mütercimin usul ve üslûbunu bozmadan ikmal ettim. Hatasız bir tercüme olabilmesi için mevcud bütün güç ve gayretimi sarf ettim. Ancak şunu da unutmayalım ki: Hatasız, eksiksiz tek kitab, Kitabullah'dır = Kur'an-ı Kerim'dir. Binaenaleyh gözden kaçabilen ufak-tefek hatalar, eksiklikler müteakip baskılarda telâfi edilecektir, inşaallah. Bu sebeble ilim erbabının yapıcı tenkidlerini beklemekteyiz.

   Celâleyn Tefsiri, günümüzde İmam-Hatib Liselerinde, İlâhiyyât Fakültelerinde ve Kur'an-ı Kerim Kurslarında ders kitabı olarak okutulmaktadır. Bu bakımdan bu terceme, öğrenci kardeşlerimize yardımcı bir ders kitabı olacak ve büyük bir boşluğu dolduracaktır, kanaatindeyiz.

   Bu vesile ile bu eseri yayın hayatımıza kazandıran Ali Rıza KAŞELİ hocaefendiyi, neşri yapan Fatih Enes Yayınevi sahibi Ahmet BOZER kardeşimizi tebrik ediyor, müteakib çalışmalarda muvaffakiyetler temenni ediyorum.

   Mehmet TAL
   Û

   İstanbul-1997-Nisan


   TAKDİM


   Bismillâhirrahmânirrahîm


   Bütün sena vechi üzerine olan övgüler âlemlerin Rabbi olan Allah-u Teâlâ'ya mahsustur. Salât ve selâm O'nun nebisi olan Hz. Muhammed (s.a.v.) ve bütün âlinin üzerine olsun.

   İlk insan ve ilk Peygamber olan Hz. Adem'den günümüze kadar insanlık târihi incelendiğinde görürüz ki; meydana gelen felâketlerin ve huzursuzlukların baş sebebi cehalettir. Allah-u Teâla tarafından gönderilen bütün kitaplar insanlarda mevcut olan bu büyük hastalığı imha etmek için Peygamberlere indirilmiştir. Ve bu yüce kitaplar, insanlara ilk etapta, akıllarını kullanıp kendilerine dünyada ve âhirette menfaatli şeyleri talep etmelerini emretmektedir.
   Yüce Kitabımız olan Kur'ân-ı Azîmüşşân' da, birçok âyette insanların akıllarını kullanıp vaazlanmalarını ve hidâyet yolundan ayrılmamalarını emretmektedir.

   Bu güzel kitabımızı, nazil olduğu günden beri, ilimde rüsuh sahibi olan kişiler, etraflarındaki Müslümanlara, anlayacakları şekilde açıklamaya, tefsir etmeye çalışmışlardır. Ayrıca birçok tefsirler yazılmış ve ve bunların arasında bazıları günümüze kadar medreselerde ders kitabı olarak okutula gelmiştir.Bunların arasında kısa ve faydalı olanlarından bir tanesi de Celâleyn isimli tefsirdir. Bu tefsiri ilim talebinde bulunan kardeşlerimize bir kolaylık olsun için aslına uygun olarak tercüme etmeye çalıştık. Tefsirin tercümesinde mümkün olduğu kadar kolay için anlaşılır bir lisan kullandık.

   Tefsirin özelliklerinden şunları sayabiliriz:

   1-   Tefsir, âyetlerdeki kapalı kelimeleri, mümkün olduğu kadar
   arapçada çokça kullanılan uygun bir kelimeyle açıklamıştır.

   2- Ayetteki bazı kelimelerin ve cümlelerin irabını yapmıştır.
   3-   Eğer bir kelime hakkında, muhtelif kırâatlar varsa mümkün
   olduğu kadar ondan zikretmiştir.

   4- Birçok âyetin iniş sebebini zikretmiştir.

   Tercüme yapılırken müracaat edilerek faydalanılan eserler:

        1- Nesefî Tefsiri
   1. Bahru'lMuhît Tefsiri
   2. İrâbul Kur'ân.
   3. Sâvi ( Celâleyn tefsiri haşiyesi )
   4. Cemel ( Celâleyn tefsiri haşiyesi )
   5. Tefsiri Kebir.

   Faydalanılan Türkçe eserler:

   1. Ömer Nasûhi Bilmen'in Kuran Tefsiri
   2. Hasan Basri Çantay'ın Kur'ân Meali.
   3. Hak Dini Kur'ân Dili (Elmalılı M. Hamdi Yazır)

    Eseri okuyan kişinin dikkat edeceği hususlar:

   1. Ayetler, tefsirin içinde siyah yazıyla belirtildi.
   2. Ayetleri tefsir eden cümle ya da kelimeler beyaz yazıyla yazıldı.
   3. Tefsir esnasında bazı kelimelerin irabı, kıraati ile ilgili hususlar ise italik denilen yan yazı türü ile belirtildi.

   Eserin kontrolünü yapan muhterem Mehmet TALU hocamıza ve eserin basımı ve dağıtımıyla uğraşan ve talebelerle hocaların kaynaşmasını sağlayan Ahmet BOZER kardeşimize teşekkürlerimi sunarım.
   İlim erbabını, ilim talebelerini tercümeyle başbaşa bırakıyorum, değerlendirmeyi onlara havale ediyorum.Ve eserden büyük ölçüde istifâde edileceğine inanıyorum. Rabbim hepimizi muvavvak eylesin.


   Ali Rıza KAŞELİ


   TEŞEKKÜR


   TEFSİR-İ CELÂLEYN adlı Tefsir kitabının baskı öncesi tercüme ve şerh kontrolünü üstlenip değerli vaktini bu eseri titiz bir şekilde kontrol ederek ilmi bir eser olmasında büyük katkısı bulunan Sayın Mehmet TALU hocamıza (Kayseri ilahiyat Fakültesi Arapça Öğretim Üyesi) sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Hayatının geri kalan kısmında İslâm'a ve tüm müslüman kardeşlerimize hizmetlerinin devamını yüce Allah (c.c.) 'tan dua ve niyaz ederiz.   TEŞEKKÜR

   TEFSİR-İ CELÂLEYN adlı Tefsir eserinin tercüme edilip Türkçeye çevrilmesinde büyük gayret sarfeden Ali Rıza KAŞELİ hocamıza teşekkürlerimi bir borç bilir, bu alanda eserlerinin devamını bekler ve gayretli çalışmalarında başarılar dileriz.

   Sağlam Yayınevi

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9789759180638
   MarkaSağlam Yayınevi
   Stok DurumuVar
   9789759180638

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.