• Tüm Kategoriler

  • Gönderim Yaptığımız Kargo Firmaları
   Sürat , MNG ve PTT kargo dur. Uygun Fiyat ve Hızlı Teslim ile ürün Sevkiyatımız sorunsuzca devam etmektedir. Kapıda Nakit Ödeme sistemi de var, Ürünü sepete atıp Adresi girdikten sonra Ödeme Seçenekleri ekranında karşınıza çıkar. Taksit durumuda aynı şekilde çıkar.

    

   Ebul Leys Semerkandi’den Sohbetler, Tenbihul Gafilin

   Fiyat:
   150,00 TL
   İndirimli Fiyat (%40) :
   90,00 TL
   Kazancınız 60,00 TL
   Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

   Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

   Sarı Şamua, Ciltli, 576 sayfa
   90,00 TL
   KDV Dahil 45,00 TL
   %50
   Sarı Şamua, Ciltli, 560 sayfa
   60,00 TL
   KDV Dahil 30,00 TL
   %50
   2.Hamur, 1.312 Sayfa, Ciltli
   140,00 TL
   KDV Dahil 80,00 TL
   %42,9
    
   Kitap              Müminlere Ebu’l Leys Semerkandi’den Sohbetler, Tenbihul Gafilin
   Yazar             Ebul - Leys Semerkandi
   Yayınevi         Saadet Yayınevi
   Tercüme         Abdulvehhab Öztürk
   Kağıt  Cilt       2.Hamur kağıt,  Ciltli
   Sayfa  Ebat    815 sayfa, 17x24 cm
   Yayın Yılı        2015


     
   Müminlere Ebul Leys Semerkandiden Sohbetler, Tenbihul Gafilin kitabı nı incelemektesiniz.  
   Sohbetler Tenbihul Gafilin 
   kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
     
   Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2
     

       Müminlere Ebul Leys Semerkandi’den Sohbetler Tenbihul Gafilin
        
                    GİRİŞ
    
   Bizi Kitabına hidâyet eden ve bizi sevgililerinin en kıy­metlisi ile diğer ümmetlere üstün kılan Allah'a hamd ederim. Öyle bir hamd ki istenen rızasını celp eder, saklı vergisini kazandırır ve bizleri nimetlerine şükredenlerden, velilerini ve nimetlerini bilenlerden kılar.
    
   Efendimiz Muhammed'e, Resul'ü Mustafa'ya, Nebisi Mücteba'ya (seçkin kuluna); O'nun âl'ine, tertemiz soyuna; asha­bına ve bütün ümmetine salât ederim.
   Fakih Zahid Alim Nasr bin Muhammed bin İbrahim es -Semerkandî - Allah onlardan razı olsun ve onları razı etsin - der ki:
    
   Allah Teala'nın edepte marifet, ilimde haz, hikmet ve va­azlarda bakış, iyi kimselerin hayatlarına ve Allah'ın zâtı hak­kında içtihat edenlerin içtihatlarına vukuf nasip ettiği kimse­ye, Allah'ın Kitabı'nın:
    
   «Rabbinin yoluna hikmet ve güzel vaaz ile davet et ve on­larla en güzel şekilde mücadele et...» (Nahl: 125) buyurduğu ve sünnette de, Abdullah bin Mes'ud radıyallah anh rivaye­tinde:

   "Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, bizi usandırma korkusu ile bize ara sıra vaaz ederdi" şeklinde geçtiği üzere davet ve vaazı vacip (bir görev) gördüğüm için, bu kitabım­da, ona göz atan kimseye şifa olacak vaaz ve hikmetler derle­dim.

   Ona vasiyetim bu kitaba önce kendi nefsinin öğüt ve ibret alması, sonra da Allah rızası için başkalarına öğüt vermek ni­yetiyle bakmasıdır. Çünkü Cenab-ı Allah bize bütün bunları emretmiş ve bu hususta sünnet de varid olmuştur. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:
    
   «...Kitabı öğretmeniz nedeniyle Rabbe has kullar olun» (Âl-i İmrân: 79).
    
   Bazı alimler, bunun manasının: Kitap'tan insanlara öğret­tiklerinizle amel edin, demektir, demişlerdir. Allah Teâlâ bir başka âyette de:
     
   «...Allah'tan kulları arasında ancak alimler korkar...»
    
   (Fatır: 28) buyurmuştur. Allah Teâlâ, Peygamberi sallallahu aleyhi ve sellem'e de
   «Ey elbisesine bürünen! Kalk insanları uyar» (Müddessir: 1, 2) buyurmuştur. Bir başka âyette de:
     
   «Öğüt ver; çünkü öğüt mü'minlere fayda verir» (Zariyat: 55) buyurmuştur.

   Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'den de: «Bir saat te­fekkür etmek, bir yıl ibadet etmekten daha hayırlıdır» dediği rivayet edilmiştir.
    
   Kim hikmetlere, vaazlara ve selef-i salihînin ibretli hayat­larına bakmaktan yüz çevirirse, mutlaka iki şeyle karşı kar­şıya kalır: Ya az amelle yetinir ve kendisinin hayırlara koşan öncülerden olduğunu vehmeder, yahut biraz çalışır, bunu gözünde büyütür. Bununla başkalarından üstün olduğunu gö­rür. Böylece gayreti boşa gider.
    
   Ama bunlara bakarsa, ibadetlere karşı isteği artar; onların derecelerine yetişmekteki kusurunu bilir. Bu itibarla Allah'­tan en temiz amelleri ve en büyük bereketleri dileriz. O, çok lutufkârdır, her şeye kadirdir. (
   sohbetler kitap , mü’minlere sohbetler kitabı , ebul leys semerkandi tenbihul gafilin kitabı, tenbihul gafilin sohbetler , semerkandi sohbet kitabı , saadet yayınları, gafillere sohbetler,  gafletten diriliş )
    
    
        Ebul Leys Nasr Bin Muhammed Es Semerkandi  (Ö. 375 H. / 985 M.)
    
    
   Büyük İslâm alimlerinden olup adı Nasr bin Muhammed bin Ahmed bin Muhammed'dir. Künyesi Ebü'l-Leys olup, Semerkandi nisbesiyle tanınmıştır. İmam-ül Hüdâ ve Fakîh lakaplarıyla da anılır. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemekte olup, H. 375 (M. 985) yılında vefat etti.
    
   Semerkand'da doğan Ebü'l-Leys Semerkandî, küçük yaş­larda ilim tahsiline başladı. Zamanının önde gelen alimlerin­den din ve fen ilimlerini tahsil etti. Öğrenim silsilesi İmam Ebû Yusuf'a ulaşan Ebû Cafer Hinduvânî'den dersler aldı. Hanefi fıkhında yüksek derecelere ulaşıp Fakîh lakabını aldı. Tefsir, hadis, kelâm, tasavvuf ve ahlâk ilimlerinde de engin bilgiye sahip olup, kendisine İmam-ül Hüdâ lakabı verildi.
    
   Hanefi mezhebinin en büyük alimlerinden olan Ebül Leys Semerkandi, güzel ahlâk sahibi olup İslâm dininin yüceliğini ve ebedî saadete ermenin yollarını, hayatı boyunca insanlara anlatmaya çalıştı.
    
   Buyurdu ki:
    
   "Kabir azabından kurtulmak isteyen şu dört şeye sarılmalı ve şu dört şeyden de sakınmalıdır: Sarılması gereken dört şey şunlardır: Namazları doğru kılmalı, zekâtı vermeli, Kur'an-ı Kerim okumalı, Allahü Teâlâ'yı unutmayıp çok anmalı ve zik­retmelidir. Sakınması icap eden dört şey de şunlardır: Yalan söylememeli, hıyanet etmemeli, kovuculuk (söz taşıma, gıy­bet etme) yapmamalı, üzerine idrar sıçratmamalıdır. Nitekim Ebû Ümâme (r.a.)'nin rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Resûlüllah (s.a.v.) buyurdu ki: 'İdrardan sakınınız! Kabirde kulun ilk hesaba çekileceği şey odur!'
    
   (Taberânî) Bir başka hadis-i şerifte ise: 'Kabir azabının çoğu sidik (sıçrantısı) sebebiyle­dir!' (Ebû Hureyre) buyurmuştur."
    
   Haram ve şüphelilerden sakınmakta ve dünyaya değer vermemekte çok yüksek derecelere ulaşan Ebü'l-Leys Semerkandî, birçok talebe yetiştirip, çeşitli ilimlere dair çok kıymetli eserler yazmıştır. Yazdığı eserlerin en meşhurları vaaz ve nasihat kitapları özelliğinde olan "Tenbihül-Gâfîlîn" ve "Bostânü,I-Arifîn"dir. Bütünüyle İslâm ahlâkını anlatan bu eserler, âyet-i kerîmeler ve hadis-i şeriflerle beraber, na­sihat ve hikmetli sözler içerirler. Ebü'l-Leys Semerkandî'nin diğer önemli eserlerinden bazıları şunlardır:
    
    
   1 -Tefsir-ül-Kur'an,
   2-Hizânet-ül-Fıkh,
   3-Uyûn-ül-Mesâil fil-Fürû',
   4-Esrâr-ül-Vahy,
   5-Kurret-ül-Uyûn ve Müferrihü-Kalb-il-Mahzûn,
   6-Şerh-i Fıkh-ul-Ekber,
   7-Dekâik-ul-Ahbâr fi Zikr-il-Cennet-i Ve'n-Nâr,
   8-El-Fetevâ.
    

   Saadet Yayınları Ebul Leys Semerkandi’den Sohbetler Tenbihul Gafilin kitabını incele diniz. 
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9789757640035
   MarkaSaadet Yayınevi
   Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
   9789757640035

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.