• Tüm Kategoriler

  • Gönderim Yaptığımız Kargo Firmaları
   Sürat , MNG ve PTT kargo dur. Uygun Fiyat ve Hızlı Teslim ile ürün Sevkiyatımız sorunsuzca devam etmektedir. Kapıda Nakit Ödeme sistemi de var, Ürünü sepete atıp Adresi girdikten sonra Ödeme Seçenekleri ekranında karşınıza çıkar. Taksit durumuda aynı şekilde çıkar.

    

   Kısası Enbiya ve Tevarihi Hülefa

   Fiyat:
   190,00 TL
   İndirimli Fiyat (%47,9) :
   99,00 TL
   Kazancınız 91,00 TL
   Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

   Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

   Ciltli, 1.Hamur, 690 Sayfa
   100,00 TL
   KDV Dahil 59,00 TL
   %41
   Şamua Ivory, Citli, 15 Cilt , 10.000 Sayfa
   2.250,00 TL
   KDV Dahil 1.305,00 TL
   %42
   Şamua Ivory, 5 Cilt Kutulu, 2.400 sayfa
   450,00 TL
   KDV Dahil 260,00 TL
   %42,2

   Kitap             Kısas-ı Enbiya ve Tevarih-i Hulefa, Peygamberler ve Halifeler Tarihi       
   Yazar            Ahmet Cevdet Paşa      
   Yayınevi        Çığır Yayınları
   Hazırlayan    M. Zahid Mutlu
   Kağıt Cilt       2. Hamur  -  2 Cilt Takım
   Sayfa Ebat    1.181 Sayfa, 17x24 cm.
   Yayın Yılı       2018


    
   2 Cilt Çığır Yayınları Kısası Enbiya ve Tevarihi Hulefa kitabını incelemektesiniz.   
   Kısası Enbiya ve Tevarihi Hulefa kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

   Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


      TAKDİM

   Bismillahirrahmanirrahîm

   İslam tarihinde yaşanmış hadiseler sadece tarihte yaşanıp defteri dürülmüş, işi bitmiş olaylar zinciri değildir. Aksine özellikle İslam tarihinin ilk yüzyılında yaşa­nan tarihi olaylar, akidenin şekillenmesinden, mezheplerin ortaya çıkmasına ve bazı fikhi meselelerin halledilmesine kadar pek çok alana etki etmiştir. Örneğin Cemel Vakası ve Sıffin Olayı tarihte ilk defa iki Müslüman ordunun karşılaşması nedeniyle yeni bir durum ve yeni bir fıkhi mesele ortaya çıkmış ve konuya ilişkin hükümler bu savaşlardaki sahabenin tavrına göre netleşmiştir. Tarihi olayların bu geniş etkisin­den dolayıdır ki İslam tarihi doğru bir şekilde öğrenme aynı zamanda dini doğru bir şekilde yorumlama, anlama ve doğru tarafta durabilme için de gereklidir.

   Özellikle Afganistan, Irak ve Suriye'nin İslam düşmanlarınca işgal edilmesi sonucu ortaya çıkan tekfir gurupları tarihin sadece sosyolojik olarak değil, aynı zamanda mezhepler tarihi bakımından da tekerrür ettiğini göstermiştir. Aynı şe­kilde hicri ikinci asırda ortaya çıkıp da 1200 yıl kaybolan hadis inkarcılığının bu yüzyılda tekrar ortaya çıkması da yine tarihten ibret alınmamasının bir neticesi­dir. Nitekim îbni Haldun bu gerçeği şöyle dillendirmektedir: "Geçmiş, bugüne suyun suya benzediğinden daha fazla benzer."

   İslam Tarihinin özellikle Emeviler dönemi ile ilgili olarak çok sayıda uydur­ma rivayet ve Şii sokuşturmaları bazı sünni kaynaklarda da yer almış ve bu ri­vayetlerin tahkiki yapılmadığı için aynı yanlışlar silsile halinde bütün kitaplarda tekrarlanmıştır. Örneğin Hz. Muaviye ve ondan sonra gelen Emevi halifelerinin Hz. Ali (r.a.)'ye hutbelerde küfrettirdiği rivayetlerin hiç birisi sahih bir rivayet­le tespit olunmuş değildir. Demirinin, Yâkubi'nin ve Ebul- Ferec el-İsfahani'nin yazdıkları ilmî manada hiçbir tarihî gerçeği yansıtmaz. Doğru olan tarihi bilgiler Hz. Muaviye'nin Hz. Ali (r.a.)'ye ve onun tertemiz olan Ehl-i Beyt'ine duyduğu saygıdan ve onları takdir ettiğinden söz etmektedir.[1]

    
   Evet, özellikle son zamanlarda artan sahabe düşmanlığının durduk yerde or­taya çıkmadığı ortadadır. Bu akımı besleyen ana damar Sahabe-i Kiram'la ilgili ta­rihi hadislerin günümüze aktarılırken hiçbir cerh ve tadile tabi tutmadan alınması ve kanaatlerin bu rivayetlere dayalı olarak oluşmasından kaynaklanmaktadır. Bu­nun için tarih şuuru çok büyük önem arz etmektedir.

   Ahmet Cevdet Paşa bu kitabını hayatının son yıllarına doğru yazmıştır. Hz. Âdemden Hz. Muhammed'e kadar gelip geçen peygamberlerin kıssalarından, is­lâm dininin ortaya çıkışı, Hz. Peygamberin hayatı ve Hulefâ-yi Râşidîn ile Emevî, Abbâsî halifelerinden, diğer Türk-islâm devletlerinden ve Osmanlı tarihinin 1439 yılına kadar olan ilk devirlerinden bahseder. Daha çok eğitim ve öğretim gayesiyle kaleme alınmıştır.

   Merhum Mahir İz, kitabı şöyle takdim etmektedir: "Kısas-ı Enbiya yani Pey­gamberlerin Kıssalarıyla, son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.)den sonra gelen halifelerin hayat ve devirlerine ait tarihi, mukaddes kitaplar hususiyle Kur'an-ı Kerim ve tefsirlerden, siyer kitapları ve diğer tarihi eserlerden mukayeseli olarak tertib edilmiştir. Hz. Âdemden son peygamber Hz. Muhammed'e kadar olan bil­gilerin kaynağı Kur'an-ı Kerim ve tefsirlerdir.

   Hz. Muhammed (s.a.v.)'den sonra tarihe geçen olaylar, dini hükümlere dair yazılan kitapların ve bilhassa Hadis ilminin metodu tatbik edilerek hazırlanmıştır. Bu itibarla ihtilaflar, değişik fikirler ve bazen tek bir kişinin rivayeti bile ihmal edilmemiştir."

   Selam ve dua ile...

      ÇIĞIR YAYINLARI

    
   [1]    Muhammed Rıza, Hasan ve Hüseyin, 18; A. M. Sallabi, Emeviler Dönemi 1,334, İst. 2009, Ravza Yay.


    
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786058135840
   MarkaÇığır Yayınları
   Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
   9786058135840

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.