• Tüm Kategoriler

  • Gönderim Yaptığımız Kargo Firmaları
   Sürat ve PTT kargo dur. Uygun Fiyat ve Hızlı Teslim ile ürün Sevkiyatımız sorunsuzca devam etmektedir. Kapıda Nakit Ödeme sistemi de var, Ürünü sepete atıp Adresi girdikten sonra Ödeme Seçenekleri ekranında karşınıza çıkar. Taksit durumuda aynı şekilde çıkar.

    

   Sahabe İklimi 4 Cilt Takım, Büyük Boy

   Fiyat:
   480,00 TL
   İndirimli Fiyat (%22,9) :
   370,00 TL
   Kazancınız 110,00 TL
   123,33 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
   Aynı Gün Kargo

   Kitap            Sahabe İklimi, En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri, 82 İl 82 Sahabi
   Yazar           Muhammed Emin Yıldırım
   Yayınevi       Siyer Yayınları
   Kağıt Cilt      IVORY Şamua Kağıt - 4 Cilt Takım, Kalın Sert Ciltli
   Sayfa Ebat   2.113 Sayfa - 17x24 cm Büyük Boy
   Yayın Yılı      2020
                     


   Muhammed Emin Yıldırım ın 4 Cilt Sahabe İklimi kitap seti ni ncelemektesiniz.
   Siyer Yayınları Muhammed Emin Yıldırım ın 4 Cilt 82 İl 82 Sahabe En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri adlı kitap serisi hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

    
   Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


   Sahabe İklimi 4 Cilt Takım En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri
   Muhammed Emin Yıldırım

    
   Kur'an-ı Kerim, Hz. Peygamber'i (sas) bize anlatırken, kullandığı istisnai ifadelerden bir tanesi üsvetü'n-hasene"dir. Rabbimiz buyurur ki: Andolsun ki Resûlullah, sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çok zikredenler için, (üsvetü'n-hasenetün) çok güzel bir örnektir." [1]

   Sahâbe neslini anlatan en güzel ayetlerden bir tanesi de Tevbe Sûresi'nde geçen şu ayettir: (İslâm dinine girme hususunda) öne geçen ilk muhacirler ve ensâr ile onlara güzellikle tâbî olanlar var ya, işte Allah onlardan razı olmuştur, onlar da Allah'tan razı olmuşlardır. Allah onlara, içinde ebedî kalacakları, zemininden ırmaklar akan cennetler hazırlamıştır. İşte bu büyük kurtuluştur." [2]


   En Güzel Örneğin, En Güzel Örnekleri" serlevhası, aslında bu iki ayetin kısa bir mesajıdır. Allah Resûlü (sas) tüm insanlığa en güzel örnek, en ideal misal, en kâmil modeldir. Elbette O (sas), kurduğu nübüvvet potasında, kendi örnekliğini, yetiştirdiği talebeler olan sahâbe üzerinden âleme yansıtacak, böylelikle onları en güzel örnekler olarak kıyamete kadar gelecek tüm mü'minlere takdim edecekti. Bu hakikatten dolayı sahâbe nesli, hiçbir zaman bizler için sadece tarihî şahsiyetler olarak kalamazlar. Onlar, dinin intikal ve muhafazasında, Allah (cc) tarafından seçilmiş, Resûlullah (sas) tarafından yetiştirilmiş bir nesildir. Öyleyse, sahâbe neslini tanımak ne sadece bir vefa ne sadece bir tarihî malumat ne de sadece geçmişe dair bir özlemin ifadesidir. Sahâbe neslini tanımak, Allah'ı, Peygamber'i, Kitab'ı, dolayısı ile İslam'ı tanımanın en doğru yoludur.


   Bu sebeple çalışmamızın başlığını En Güzel Örneğin, En Güzel Örnekleri" olarak belirledik. Program boyunca hep:  Anlatılan sahâbî efendilerimizin bilgileri keşke kitap olarak da elimizde olsa!" diyen kardeşlerimizin yoğun baskısı neticesinde bu çalışma sizlere ulaştı.


    
        SÖZ BAŞI

   Âlemlerin Rabbi olan Allah'a (cc) hamd, âlemlere rahmet olarak gön­derilen ve en güzel örnek olan Efendimiz e (sas) salât ve selam, o en güzel örneğin mübarek ellerinde yetişip, insanlığa en güzel örnekler olarak tak­dim edilen tüm sahâbe nesline selam, aradaki zaman ve mekân farklarına aldırmadan en güzel örnekleri hayatlarına taşımaya çalışan tüm mümin ve mü'minelere de selam olsun.

   1 Ocak 2012 tarihinde başlayan 82 İl 82 Sahâbî projesi, Rabbimize hamdolsun nihayete erdi. Böyle uzun soluklu projeleri hem başlatmak hem bitirmek gerçekten zordur. Ama anlatılan o yüce kametlerin bereketi ile pro­je, ülkemizin 81 ilinde ve Kıbrıs Lefkoşa'da belirlenen tarihlerde hiçbir ak­saklık ve eksiklik olmadan tamamlandı.

   Bu proje ile amaçlananlar şunlardı:
   1. Topraklarımıza iman tohumu eken sahâbe ile tanışmak ve bu mana­da toprağımızın taşıdığı değerin farkına varmak.
   2. Topraklarımızda var olan kabir, makam ve türbelerin gerçek mana­da aidiyet ve doğruluklarını öğrenmek.
   3. Sahabe 'yi doğru tanıyarak, dini hayatımızı onların rehberliğinde ye­niden gözden geçirmek.
   4. Geçici ve değersiz gündemlerle meşgul olmayıp, kendi gündemleri­mizi kendimizin oluşturmasına katkı sağlamak.
   1. Sahâbenin başlattığı iman mücadelesinin bitmediğini, onlar gibi toprağa tohum ekme zorunluluğumuzun olduğunu hatırlamak.
   2. Her sahâbîye, Efendimiz'den (sas) bir iz düştüğünü unutmadan, on­ların üzerinden nebevi mirası bu çağa taşıma konusunda, küçük de olsa bir gayret ortaya koymak.
   Belirlenen bu hedeflere ne kadar ulaşıldığı, bu projeyi takip edenlerin takdir edecekleri bir şeydir. Ancak burada şu kadarım söyleyelim ki: Üç yıl­lık bu kutlu yürüyüş bize çok; ama çok şeyler kazandırdı. Gerçekten biz, başkalarının bize dayattığı gündemlerle değil, kendi gündemlerimizle meş­gul olduk ve karşılaştığımız onca sıkıntı ve zorluğu, hep sahâbenin örnekli­ğinde çözmeye çalıştık.

   En Güzel Örneğin (sas) En Güzel Örnekleri

   Kur an-ı Kerim, Hz. Peygamber'i (sas) bize anlatırken, kullandığı is­tisnai ifadelerden bir tanesi " üsvetü'n-hasene" dir. Rabbimiz buyurur ki: "Andolsun ki Resûluttah, sizin için, Allah'a ve ahiretgününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çok zikredenler için, (üsvetü'n-hasenetün) çokgüzel bir örnektir."[1]
   Sahâbe neslini anlatan en güzel ayetlerden bir tanesi de Tevbe Sûresi'n-de geçen şu ayettir: "(İslâm dinine girme hususunda) öne geçen ilk muhacirler ve ensâr ile onlara güzellikle tâbi olanlar var ya, işte Allah onlardan razı olmuş­tur, onlar da Allah'tan razı olmuşlardır. Allah onlara, içinde ebedî kalacakları, zemininden ırmaklar akan cennetler hazırlamıştır. İşte bu büyük kurtuluştur."[2]


   [1] Ahzâb33/21.
   [2] Tevbe 9/100.


   "En Güzel Örneğin, En Güzel Örnekleri" serlevhası, aslında bu iki ayetin kısa bir mesajıdır. Allah Resûlü (sas) tüm insanlığa en güzel örnek, en ide­al misal, en kâmil modeldir. Elbette O (sas), kurduğu nübüvvet potasında, kendi örnekliğini, yetiştirdiği talebeler olan sahâbe üzerinden âleme yansı­tacak, böylelikle onları en güzel örnekler olarak kıyamete kadar gelecek tüm müminlere takdim edecekti.

   Bu hakikatten dolayı sahâbe nesli, hiçbir zaman bizler için sadece tarihî şahsiyetler olarak kalamazlar. Onlar, dinin intikal ve muhafazasında, Allah (cc) tarafından seçilmiş, Resûlullah (sas) tarafından yetiştirilmiş bir nesil­dir. Öyleyse, sahâbe neslini tanımak ne sadece bir vefa ne sadece bir tarihî malumat ne de sadece geçmişe dair bir özlemin ifadesidir. Sahâbe neslini tanımak, Allah'ı, Peygamber'i, Kitab'ı, dolayısı ile İslam'ı tanımanın en doğ­ru yoludur.
   Bu sebeple çalışmamızın başlığını "En Güzel Örneğin, En Güzel Örnek­leri" olarak belirledik. Program boyunca hep: "Anlatılan sahâbî efendileri­mizin bilgileri keşke kitap olarak da elimizde olsa!" diyen kardeşlerimizin yoğun baskısı neticesinde bu çalışma sizlere ulaştı.

   Burada bir hususa daha değinmemiz lazım: Program başladığı günden itibaren gerek Anadolu'dan, gerekse Avrupa'nın bazı yerlerinden kardeşleri­miz sohbetleri dinleyerek yazıya dökmüşlerdi. Meselâ, Konya'dan bir grup kızımız 82 programın tamamını yazıya geçirip, bir kitap haline getirmişlerdi. Onların bu özverili çalışmaları bizlere epey katkı sağladı. Rabbim hepsin­den razı olsun, sevdikleri o sahâbi efendilerimizin yolundan onları bir an olsun ayırmasın.

   Çalışmanın Bazı Özellikleri

   Çalışmayı hazırlarken söz konusu sohbet metinlerini olduğu gibi neşretmeyi elbette uygun görmedik. Takdir edersiniz ki konuşma dili her zaman yazı diline tam anlamıyla uyarlanamayabilir. Ayrıca programlarda, bir sahabi ile alakalı her bilgi yansıtılamamıştı. Soh­betlerin tamamı irticalen yapıldığı için bazen söz, farklı kapıları aç­mış; o anki ortama uygun olsa da sonra yazılı bir hale gelince orada verilen mesaj tam anlamı ile karşılık bulmayabilirdi. Bundan dolayı, proje bitince neredeyse başa bir daha dönüp, tek tek sahâbî efendi­lerimiz yeniden ele alındı, kaynaklar bir daha taranarak tespit edildi, eksik kalan bilgiler tamamlanarak, sizlere takdim edilmiş oldu.

   Her ne kadar yazı diline çevirme konusunda belli bir gayret ortaya koysak da kitabın bir sohbet dili olduğu görülecektir. Bu da hem ki
   tabın muhtevasından hem de bir proje sonrasında yazıldığından do­layıdır. Bu hususun göz ardı edilmemesi ve okuyucularımızın bunu mazur görmesini ümit ediyoruz.
    
   Kitabımızda sahâbî efendilerimizi, projedeki sıralamayı esas alarak düzenledik. Bunun sebebine gelince, bazı programlarda öncesine ve sonrasına atıflar olduğu için, bazı yerlerde anlatmadığımız yerleri, arkasından gelen programlarda anlattığımız için bu sıralama korun­malıydı. Dolayısı ile Hz. Ebû Bekir ile başlayan çalışmamız, Hz. Ebû Hureyre ile nihayete erecektir.

   Kitabımızda
   yer yer tekrar edilen bazı mevzular olacaktır. Tek tek sahâbî efendilerimiz anlatıldığı için bazı rivayetler birkaç sahâbî ile elbette alakalı olacaktır. Meselâ, bir Akabe Biatları onlarca sahâbîyle alakalı bir konudur. Elimizden geldiğince tekrara düşmemeye çalış­sak da belli konularda bu kaçınılmaz oldu. Bunun da okuyucuları­mız tarafından mazur karşılanacağını umuyoruz.
    
   Eserde genel olarak İslamî terminolojinin yazımında DİA'yı esas al­maya özen gösterdik. Ancak bazı şahıs ve mekân isimlerinde ise ini­siyatif kullanarak kendimiz belirledik. Meselâ, DİA'da geçen İyâd b. Garım yazımı yerine, dile daha kolay ve insanlar arasında daha fazla meşhur olmuş haliyle İyâd b. Ganem şeklindeki yazımı tercih ettik.
    
   Kullandığımız tüm rivayetlerin kaynaklarını dipnot olarak hemen metnin aşağısına aldık. Mümkün mertebe ilk dönem kaynakları kul­lanmaya dikkat ettik. Ancak bazı çağdaş çalışmalardan da alıntılar yaptık. Bu kaynaklarda kullandığımız eserlerin hepsini ayrıca kay­nakça bölümünde belirttik.
    
   Anlatılan bazı sahâbî efendilerimizde ya kendilerinin ya başkaları­nın onlar hakkında söyledikleri şiirlere yer verdik. Birçok şiirin ter­cümesini kendimiz yaptık. Özellikle aslına sâdık kalarak, şiirin ken­di havasını ve tadını yansıtmaya çalıştık.

   Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını Rabbimizden niyaz ediyoruz. Gerek 82 il 82 Sahabe projesinin, gerekse bundan sonraki bu kitap çalışma­sının, sahâbi efendilerimizin biraz olsun tanınmasına, anlaşılmasına, sevil­mesine ve örnek alınmasına vesile olmasını diliyoruz.

   Proje ve kitabın oluşumunda birçok kardeşimin, yol arkadaşımın emekleri var, adlarını anıp sevaplarını azaltmamamı istedikleri için isimle­rini anmadığım o kardeşlerime dua ediyor, ortaya çıkacak sevaptan onların daha fazla nasibdar olmalarını Rabbimden diliyorum.  Çaba ve gayret bizden, netice ise Rabbimizdendir.

   Her sahâbî efendimizi anlattığımız konunun sonuna, onlardan alın­ması gereken mesajların neler olduğuna dair genelde 5 maddeden oluşan bir tablo ekledik. İstedik ki anlatılan bilgiler sadece tarihte kalmasın, bugünlere taşınması içinde bazı hayırlı adımlara vesile ol­sun.  


   Muhammed Emin Yıldırım
   26 zilkâde 1436/10
   Eylül 2015 eyüp - istanbul

    

    
    
    
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786054620151
   MarkaSiyer Yayınları
   Stok DurumuVar
   9786054620151

   İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.