• Tüm Kategoriler

  • Gönderim Yaptığımız Kargo Firmaları
   Sürat ve PTT kargo dur. Uygun Fiyat ve Hızlı Teslim ile ürün Sevkiyatımız sorunsuzca devam etmektedir. Kapıda Nakit Ödeme sistemi de var, Ürünü sepete atıp Adresi girdikten sonra Ödeme Seçenekleri ekranında karşınıza çıkar. Taksit durumuda aynı şekilde çıkar.

    

   Siyer Atlası

   Fiyat:
   275,00 TL
   İndirimli Fiyat (%34,2) :
   181,00 TL
   Kazancınız 94,00 TL
   60,33 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
   Aynı Gün Kargo

   Kitap             Siyer Atlası
   Yazar            Sami B. Abdullah B. Ahmet El Meğlus
   Tahkik           Muhammed Emin Yıldırım
   Tercüme        Abdullah Karakaş
   Yayınevi        Siyer Yayınları
   Kağıt - Cilt     Lüks Kuşe kağıt, Renkli, Resimli,  Lüks Cilt
   Sayfa - Ebat   439 sayfa, 22x30 cm - Rahle Boy
   Yayın Yılı       2018 -  Son Baskı


    
   Siyer yayınları Siyer Atlası kitabı nı incelemektesiniz.
   Muhammed Emin Yıldırım Siyer Atlası kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
    
   Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2

    

      SİYER ATLASI
    
   Bu eser Suudi Arabistan'da basılmış yazarı ise Sami b. Abdullah b. Ahmet el MEĞLUS. Eserde tarihi hadiselerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacak haritalar kullanılarak mübarek Nebevi sirete hizmet etmek amaçlanmıştır. Siyer talebelerinin ve ilim erbabının Hz. Peygamber'in hayatını doğru bir şekilde anlama ve idrak etme çabaları için elzem olan hususları kolay bir şekilde zihinlere yerleştirmeleri babında hazırlanmış mükemmel bir eser.
    
   İstifadenin kolay olabilmesi için haritalar, resimler, grafikler kullanılmış sahasında önemli bir eser. Eserimiz Muhammed Emin Yıldırım hocamızın notlandırmasıyla daha bir anlaşılır olması sağlanmıştır. SİYER ATLASI sekiz bölümden oluşuyor.
    
   Kısaca bu bölümlerde şu konular işlenmektedir: Arap yarımadası hakkında genel bilgiler, bu yarımadanın sakinleri, Hz. Peygamber döneminde Hicaz'daki önemli kültür merkezleri, Peygamber öncesi Arap Yarımadası, Hz. Peygamber'in doğumundan hicrete kadar olan Mekke dönemi, İslam devletinin kuruluşundan Peygamberimiz'in vefatına kadar olan Medine dönemi, Hz. Peygamber'in siretinin özel yönleri ve son olarak Siyer kronolojisini içermektedir.
    
    
   Yayınevinin Takdimi
    
   Siyer Yayınları olarak, kuruluşumuzun hemen akabinde Muhammed Emin Yıldırım Hocamız 'ın, Hz. Peygamber'in (sav) Albümü adlı eserini sizlere takdim etmenin heyecanını yaşarken, şimdi ise Siyer Atlası çalışmasını sizlere kazandırmanın sevinci içerisindeyiz.
    
   Yayınevi olarak, kuruluşumuzun birinci yılında böylesi kapsamlı ve değerli eserleri yayınlamaya bizle­ri muvaffak kıldığı için Rabbimize sonsuz hamd ve bizi bu hayırlı hizmetlerde yalnız bırakmayıp bizlere destek olan tüm dostlarımıza ve okuyucularımıza da teşekkür ediyoruz.
    
   Âlemlere Rahmet Efendimiz'in (sav) yaşamını konu alan bu kıymetli eserin, sizlerin eline ulaşan son haline gelene dek geçen, oldukça meşakkatli ve çileli yayın süreci/serüveni hakkında kısaca bilgi vermek isteriz.
    
   Öncelikle bu eseri bize tavsiye eden, eserin Suudi Arabistan'dan getirilmesi aşamasına ön ayak olan, ayrıca hepsinden öte Siyer Araştırmaları Merkezinde, gecesini gündüzüne katarak aylarca bu eserin müm­kün olduğu kadar eksiksiz bir şekilde, sadece konunun ilgilileri için değil, her kesimden okuyucu­nun da istifade edebileceği bir çalışma olması adına, kitapta yer alan kaynakları tek tek gözden geçirilmesi işlemleri başta olmak üzere, eksik görülen yerlere farklı kaynaklardan da faydalı bilgilerin aktarılması ile eserin tahkik ve notlandırması gibi ilmî açıdan son derece önemli aşamalarını gerçekleştiren Muhterem Hocamız Muhammed Emin Yıldırım'a teşekkür ediyoruz. Allah ondan razı olsun, hayırlarını dergâh-ı izzetinde kabul buyursun.
    
   Eserin müellifi Sami b. Abdullah el-Mağlus ve yayın haklarını ellerinde bulunduran el-Obeykan (Ubeykan) Yayınları ile irtibatımızı sağlayarak, Türkçe tercüme haklarının alınmasında bizlere önemli katkılarda bulunan Filistinli dostumuz Mu'taz el-Muhteseb'e; Eseri büyük bir özveri ile Arapça'dan tercüme eden İlahiyatçı-Araştırmacı Abdullah Karakaş'a;
    
   Atlas'ta yer alan resimlerin düzenlenmesi ve mi­zanpaj aşamasını gerçekleştiren Serhat Sağnıç'a;
    
   Eserin Türkçe tercümesini baştan sona yeniden gözden geçirerek tashihini gerçekleştirmesinin yanı sıra, çalışmanın daha estetik bir tarz kazanması adına iç tasarım uygulamalarında önemli katkıları bulunan ve basım aşamasında matbaa ayağındaki koşturma­larda da bizimle beraber terleyen Eğitimci-İlahiyatçı M.Ali Alioğlu Hocamıza;
    
   Eserin matbaa öncesi son okumasını büyük bir özveri ile gerçekleştiren Hüseyin Yıldırım kardeşimize;
    
   Ve son olarak da eserin matbaa öncesi son aşa­masının o yoğun temposunda, çalışmaya katkı sağla­yan tüm ekibe, günlerce bayram-tatil demeden sabah namazlarına kadar mekânlarını açık tutmak suretiyle her türlü alt yapı imkanlarını sağlayan başta müdürü Oğuzhan Yavuz kardeşimiz olmak üzere tüm Siyer Araştırmaları Merkezi çalışanlarına da burada teşekkürü bir borç biliriz.
   Ne mutlu onlara, Ne mutlu bizlere ki, böyle güzel işler için beraberce yorulduk ki, nihayetinde de Rabbimiz bizlere böyle güzel ve hayırlı bir eseri yayınlamayı nasip etti.
    
   Yayın dünyasında adı yeni anılmaya başlanan yayınevimiz, önümüzdeki süreçlerde siyer eksenli olmak üzere bu çapta nitelikli ve kaliteli eserleri siz değerli okuyucularımızla buluşturmaya devam edecektir.
    
   Eserin yeni baskısını baştan sona titiz bir şekilde gözden geçirerek değerli katkılarda bulunan Dr. Necati Öztürk Hocamız'a da teşekkür ederiz.
    
   Başka bir çalışmada görüşmek üzere...
    
   Siyer Yayınları Yayın Kurulu Adına
   Ömür YILDIRIM
    
    
   Rahman ve Rahim Allah'ın adıyla

    
                                     Takdim
    
   Siyer nedir? veya Siyerin anlamı ve önemi nedir? Sorusuna farklı cevaplar vermek mümkündür.

   Ancak, Ehl-i Beytin büyük imamlarından Hz. Ali'­nin torunu Zeynelâbidin Ali b. Hüseyin'in: "Biz çocuk­larımıza Kurandan bir sûre öğretir gibi, Efendimizin savaşlarını/hayatını öğretirdik" ifadeleri, bizlere Siyer'in önemi ve değeri hakkında önemli ip uçları vermektedir. Demek o ilk neslin dünyasında, siyerin değeri; Kuranın değeri gibiymiş... Çünkü onlar çok iyi biliyorlardı ki siyer, Kur'an'ın hayata dönüşmüş şekli; ayetlerin ete kemiğe bürünmüş biçimi; vahyin, ayaklar üzerinde yü­rüyen halidir.

   Hal böyle olunca, Efendimizin d*-) bereketli hayat­ının daha iyi anlaşılması adına neler yapılsa, neler ortaya konsa gene azdır. Bu önemdendir ki, ta ilk nesillerden beri Efendimizin hayatı en ince ayrıntısına kadar kayıt altına alınmış, araştırılmış; yüzyıllar boyu bu devam ede gelmiş, halen de bu çaba ve gayretler devam etmiş, son güne kadar da devam ettirilecektir. Bu çaba ve gayretlere mütevazı bir katkı olsun diye bizlere de adım atma imkânı bahşeden Rabbimize sonsuz hamdler olsun. Elinizde ki bu Siyer Atlası işte böyle bir katkıda bulunabilme ızdırabının bir neticesidir.

   Siyer okumalarımız sırasında en fazla ihtiyaç duydu­ğumuz kaynak hiç şüphesiz o günün coğrafya ve sosyal hayatını bizlere gösterecek olan bir atlas olmuştur. Bu alanda ortaya konmuş üç önemli çalışmadan bahse­dilebilir. Bunlardan ilki; Şevki Ebû Halil'in çalışmasıdır, ki bu eser 2007 yılında Fecr Yayınevi tarafından Türk­çe'ye çevrilmiştir. Türkçeye kazandırılan ilk atlas olma­sından dolayı da takdire şayandır. Ancak gerek kullanı­lan teknik itibari ile gerek metin ve bilgilerin yetersiz olmasından dolayı, daha nitelikli ve derinlikli çalışmalar yapma zarureti ortaya çıkmıştır.
   Kütüphanelerimizde Siyer Atlası olarak nitelenebi­lecek ikinci kaynak ise Hüseyin Mu'nis'in Atlasu Ta-rihü'l-İslam adlı geniş ve oldukça hacimli çalışmasıdır. Hüseyin Mu'nis'in bu eseri de çok önemli bilgileri içer­mesi yanı sıra, her kesimden okuyucunun istifade edebi­leceği bir eser olmaktan uzak, daha çok bu alanda belli bir altyapısı olan kimselere yönelik olması bakımdan eksikleri olan bir çalışmadır.

   Üçüncü kaynağa gelince, bizim üzerinde çalıştığımız ve şu an sizlere takdim ettiğimiz Suudi Arabistanlı siyer ve tarih araştırmacısı Sami b. Abdullah el-Mağlus'un "elAtlasu't-Tarihî li Sireti'r-Rasûl" adlı eseridir. Ancak hemen burada şunu belirtelim ki, bu atlasta işin nihai noktası değildir; böyle bir iddianın içerisinde de değil­dir. İnşallah sizlere takdim ettiğimiz bu çalışma, hem var olan bir boşluğu doldurma adına istifadeli olacak, hem de bu alanda daha güzel çalışmaların yapılmasına zemin hazırlayacaktır.

   Bu çalışmamızın sizlere ulaşması yaklaşık bir buçuk yıllık yoğun bir gayretin neticesidir. Gerek tercüme safhası, gerek tahkik ve notlandırma safhası, gerek sayfa düzeni ve teknik meselelerin safhası ciddi bir emek verilerek olgunlaşürılmış ve bu hale vardırılmıştır. Yapı­lan iş asla bir sıradan bir tercüme olmamıştır. Atlasımızı incelediğinizde göreceğiniz üzere, neredeyse metin kısımlarının tamamı, tablo ve haritaların ise bir kısmı yeniden düzenlenmiş, daha anlaşılır ve doğru bir hale kavuşması için çaba sarf edilmiştir.

   Bu çaba ve gayretlerin neler olduğuna dair birkaç hususu sizlerle paylaşmak elinizdeki bu çalışmasının muhtevasını daha fazla iyi anlamanız için katkı sağlaya­caktır:

       1. Adasın tercümesi, sıradan bir Arapça eserin Türkçe­ye çevrilmesi gibi değildir. Özellikle haritalardaki coğrafi ifadeler (şehir, mekân, köy, vadi, dağ, tepe, nehir vs.), kavim ve kabile isimleri, şahıs ve tarihi nitelendirmeler; özel isimler olduğu için doğru tercümesi ve doğru telaffuzu oldukça problemli bir meseleydi. Bu konuda en sahih olanı ortaya koymak için, hem başka kaynaklar­daki kullanımları, hem halkın telaffuzunu esas almak icap ederdi. Biz de öyle yaptık, ciddi bir emek vererek kaynaklara müracaat ederek, bazen Arap dostların yardımlarına başvurarak, lâfzı tercüme ile yetinmeden, en doğru olanı ortaya çıkarmaya çalıştık.
    
   1. Müellifimizin belli konulardaki açıklama metinleri hem bilginin sunumu açısından, hem sıhhati açısından biraz sorunlar taşımaktaydı. Biz bu kısımlarda, okuyu­cumuzun daha fazla istifade edebilmesi adına, elimizden geldiğince kifayet miktarı izahatı, en sahih kaynaklara sadık kalarak sunmaya çalıştık. Müellifimizin kitabına almadığı bazı zaruri ilgili yerlerde uygun kısımlarına yerleştirdik. Mesela; Habeşistan hicreti, Akabe biatleri, Mekke'nin sosyal yapısı, Mûte şehideri, Efendimiz'in O davet mektupları ve daha onlarca yerde müdahale etmek zorunda kaldık. Açıkçası, eğer sadece müellifin izahlarını yeterli bulsaydık, ciddi bir eksiklik olacaktı; bundan dolayı bu açıklama ve eklemeleri yaptık.
    
   1. Atlas içerisinde iki farklı kaynak göstermeleri göreceksiniz. Bunlardan ilki, metin içerisinde yukarıda iki kırmızı parantez içerisinde, diğeri ise dipnot şeklinde aşağıda olandır. Metin içi kaynaklar müellifimize, dipnot şeklindeki kaynaklar ise tamamen bize aittir. Müellifi­miz, çoğu yerde kullandığı tarihi rivayet, hadis ve ayete kaynak belirtme ihtiyacı duymamıştır. Ancak biz bunla­rın hepsini tek tek kontrol ederek, istifadeyi daha arttır­ma ve daha doğrusunu ortaya koyma adına kaynakları belirttik.
    
   1. Müellifimizin kitabının sekizinci bölümü, İslam Akidesi/İnana ve Şeriat başlığını taşıyordu. Bu bölümde, müellifimiz çoğunlukla Hanbelî fikhına dayanarak bazı açıklamalar yapmış ve bazı sorunlu akidevi meselelere değinmişti. Bir siyer atlasında bu bilgilere gerek yoktu. Bundan dolayı biz bu bölümü almadık. Bunun yerine bir atlasta olması gereken çok daha önemli bir konu olan siyer kronolojisini aldık. Tarafımızdan hazırlanan ve üç ana bölümden oluşan bu kronolojinin daha istifadeli olacağına inanıyoruz.
    
   1. Hazırladığımız bu çalışma sıradan bir atlas olma­mıştır, işin sadece coğrafi kısımlarını ortaya koyan ve haritalarla siyerin bazı safhalarını açıklayan bir eser de değildir. Bunların yanında hazırlanan bu eser, büyük İslam âlimi İbn Hazm'ın kendi siyeri için söylediği Cevâmiu's-Sîre yani siyerin özü niteliğinde bir eser olmuştur. Efendimiz'in berekedi ve pak hayatı için bilinmesi gereken bilgilerin hemen hemen tamamı bu atlas içerisinde yerini bulmuştur. Böyle bir içeriği ile sadece belli bir kesime değil, Efendimiz'in d*») hayatını öğrenmek isteyen herkese hitap etmektedir.
    
   Bu çalışmamız hakkında söylenecek daha birçok husus var, ancak biz bu kadarı ile iktifa edip, gerisini siz değerli okuyucularımızın takdirlerine bırakalım.
    
   Son olarak, Rabbimize ne kadar hamd etsek, verdiği bu büyük nimetlere ne kadar şükretsek azdır ki, bize böyle büyük bir hizmetin içerisinde olmayı lütfetti.
    
   Hiç şüphesiz şereflerin en büyüğü, şerefi ve izzeti kendisinde öğrendiğimiz Efendimiz'in (sas) hayatını öğrenme yolunda ter dökmektir.
    
   Hatadan beri olmayan bu çalışmayı sizlerin takdir­lerine sunarken, her türlü eksik, yanlış ve noksanlardan dolayı Rabbimizden aff, Resulünden (sas) özür, sizler­den müsamaha istiyor; güzelliklerin O'na (sas) yanlış­lıkların ise bize ait olduğunu belirtiyoruz.

    
   Çaba ve gayret bizden, netice ise Rabbimizdendir.
    
   Muhammed Emin YILDIRIM
   9 Şevval 1431
   17 Eylül 2010
   Eyüb-İstanbul

    
    
      YAZARIN ÖNSÖZÜ
    
   Hamd, âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur. Salât ve selam; nebilerin ve resullerin efendi­si Peygamberimiz Muhammedü'l-Emin’e (sav), ailesine, sahabîlerine ve kıyamete kadar onlara güzellikle tabi olanların üzerine olsun.
    
    
   Şüphesiz, Hz. Peygamber'in mübarek hayatı/ sireti; İslam'ın mesajlarının anlaşılmasına büyük bir katkı sağlamaktadır. Onun (sas) hayatı Kur'an ayede-rinin bir yönü ile açıklamasıdır. Bu manada bizler, öyle bir insanın hayat serüvenini öğreniyoruz ki;
    
   Rabbi, O'nu (sav) en güzel şekilde yetiştirmiş, en mükemmel şekilde terbiye etmiş ve Kendisine olan sevginin göstergesini O'na tabi olma şartına bağlayarak şöyle buyurmuştur:
    
    
   "De ki, Allah'ı seviyorsanız, bana tabi olun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah, bağışlayandır, merhamet edendir." (Âl-i İmrân, 3/31)
    
   Evet, Peygamberimiz'in (sav) hayat serüveni, bir zamanlar dünyaya hâkim olmuş ve içinde barındırdığı saflık, temizlik ve yücelikten dolayı da Allah'ın izniyle asla yok olmayacak bir medeniyetin en büyük kaynağı olmaya devam etmektedir.
    
   "Ölüyken dirilttiğimiz ve kendisine insanlar arasında yürüyebileceği bir nur/ışık verdiğimiz kimse, karanlıklar içinde olup da ondan çıkamayan kimse gibi olur mu? İnkarcıların yaptıkları işler kendilerine böyle süslü gösterilmiştir." (En âm, 6/122)
    
   Muhaddisler, Onun (sas)  sireti hakkında hadisler rivayet ettiler; tarihçiler kitaplar yazdılar ve edebiyat­çılar eserleriyle O'nun (sas) siretini ebedileştirdiler. Nihayetinde büyük bir sadakat ve vefa duygusu içinde ortaya konan bu güzide çalışmalar; güneşin, gök kubbede tatlı ve parlak bir şekilde ışıldaması gibi;
    
   Elçinin şahsiyetini, risalet güneşini, yüce semada her daim pervaz ettirdi.
   O (sav) mümtaz rabbani şahsiyetin çok değerli nasihatleri ve kıymetli dersleri, O'nun (sav) din bina­sındaki yerini gözler önüne sermektedir. Nitekim Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:
    
   "Sizin için, Allah'a ve ahiretgününe kavuşmayı ümit eden ve Allah'ı çokça zikredenler için Allah Resulünde güzel bir örnek vardır/' (Ahzab, 33/21)
    
   Acizane ben de son dönem yazar ve araştırmacıların kullandıklan modern tekniklere göre nakil yöntemle­rini kullanarak Allah'a davet sahasında istifadesi olmasının yanı sıra tarihî hadiselerin daha iyi anlaşıl­masına yardımcı olacak haritalar kullanarak, mübarek nebevî sirete hizmet etme şerefine nail olmak istedim.
    
   Davet erlerinin ve ilim erbablarının, Hz. Peygamber'in hayatını doğru bir şekilde anlama ve idrak etme çabaları için elzem olan hususları kolay bir şekilde zihinlerine yerleştirmeleri babında, onlara yardımcı olabilmek amacıyla haritalar çizip, gerekli yerlere yerleştirdim. Bunun yanı sıra tarihî hadiselere tercü­manlık edecek açıklayıcı bilgiler içeren çizimler, tablolar ve fotoğraflar ile çalışmayı zenginleştirmek istedim..
   Allah'ın yardımıyla daha önce yayınlanan "Nebiler ve Elçiler Tarih Atlası" kitabını başarıyla tamamladıktan sonra yüce Allah'ın (sas ) "Sen en güzel ahlak üzeresin" (Kalem, 4) diye tarif ettiği Efendimiz'i tanıtma hususunda da faydalı olabilecek bu kitabı kaleme aldım.
    
   Bu nedenle, Nebevî siretin önemli hadiselerini bir tarih atlası tarzında müstakil bir kitapta anlatma düşüncesi üzerinde yoğunlaştım ki, herkesin elinde kolaylıkla ulaşabileceği bir kaynak olsun ve Müslü­man olana da, olmayana da Peygamberimizin siretine genel hatlarıyla vakıf olması hususunda yol gösterici olsun.
    
   Bu düşünce ile kitabı aşağıdaki sekiz bölüme ayırmaya çalıştım:
    
   Birinci Bölüm: Arap Yarımadası
   İkinci Bölüm: Arap Yarımadası'nın Sosyal Yapısı
   Üçüncü Bölüm: Hicaz Bölgesi
   Dördüncü Bölüm: Cahiliye Dönemi (İslam Öncesi Arap Yarımadası)  
   Beşinci Bölüm: Mekke Dönemi (Hz. Peygamber'in (sas) Doğumundan Hicretine Kadarki Dönem)
   Altıncı Bölüm: Medine Dönemi (Hz Peygamber'in (sav) Hicretinden Vefatına Kadarki Süreç)
   Yedinci Bölüm: Hz.Peygamber'in Kişisel Özellikleri
    
   Sekizinci Bölüm: İslam Akidesi/İnancı ve Şeriatı Son bölümü Müslüman çocuklarının Peygam­berimizin hayatını öğrenirken İslam'daki bazı önemli konularla tanışmalarını da sağlamak amacıyla koydum. Bilgiler, eğitici üslupla, konuyu açıklayıcı bir şekilde sunulmaya gayret gösterilmiştir. Özellikle de dünyanın değişik coğrafyalarına dağılmış İslam ümmetinin evlatlarının, şanlı İslam tarihini öğrenme­leri için bunun gibi iman boyasıyla boyanmış tarih kitaplarına çok ihtiyaçları vardır. Hele de İslam karşıtlarının İslam dinini ve bu kutlu yolu seçenleri karalamak için her fırsatta değişik vasıtalar aracılığıyla ithamlarda bulunmaktan geri durmadıklarını hatırlar­sak, bunun önemi daha da iyi anlaşılacaktır.
    
   Son olarak da Dünya İslam Birliği Başkan yardım­cısı Muhterem Muhammed b. Naşir Ebûdî'ye, araştır­ma için gerekli kaynakları temin ettiği ve bu kitabın neşredilmesindeki maddi-manevi rolünden dolayı teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Yine sabık Talim ve Terbiye Bakan Vekili ve halen Özel Emir Sultan b. Abdulaziz Üniversitesi Rektörü ve Şûra Meclisi Üyesi Dr. Abdulaziz b. Abdurrahman b. Sunyan Ubeykân'a takdir ve teşekkürlerimi bildirmeyi bir borç bilirim. Ayrıca Riyad Ubeykân Yayın ve Dağıtım'ın müdürü değerli Üstad Muhammed b. Abdurrahman Ubeykân'a himmet gücü toplamamda ve çabamı artırmamda çok etkisi olmasından dolayı ve bana verdiği cesaretleri, kendilerinden aldığım sürekli destekleri ve kitabın kaliteli baskı ile gün yüzüne çıkarılması hususunda gösterdiği çabadan dolayı da ayrıca teşekkür ederim. Yine bu kitabı hazırlarken bana nasihatte bulunma, yol gösterme, tashih ve yayınlama hususunda yardıma olan herkese teşekkür ederim. Şüphesiz ki, bu çalışma bir insanî çalışmadır, dolayısıyla kitabın doğruları içerdiği gibi yanlış ve unutmaları içermesi de muhtemeldir.
    
   Şairin dediği gibi;
    
   İlimde marifete erdiğini iddia edene de ki:
   Ezberlediğin 'bir şey'idi;
   Ama senden kaybolup giden ise 'pek çok şey' idi.
    
   Burada ben şunu söylemekle yetineceğim:
   Ben çabaladım, çabamda isabetli olmuş isem bu yüce Allah'tandır. Eğer doğru olanı yansıtmakta aciz kalmışsam, o da nefsimden ve şeytandandır ki, onun şerrinden Allah'a sığınırım. Bu nedenle okuyucu kardeşlerimin kitaptaki eksikliklerden dolayı beni hoş görmelerini arzu ediyorum.
    
   Yüce Allah şöyle buyurur ki: "Allah, hiç kimseye gücünün üstünde bir şey yüklemez. (Herkesin) kazandığı (iyilik) lehine ve işlediği (kötülük) ise aleyhinedir! Rabbimiz! Eğer unuttuk veya hata yaptıysak, bizi hesaba çekme; Rabbimiz! Bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır bir görev yükleme. Rabbimiz! Gücümüzün yetmeyeceği­ni bize taşıtma. Bizi affet, bizi bağışla ve bize merha­met et Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfir topluma karşı bize yardım et." (Bakara, 2/286)  ( Kitap siyer atlası, siyer yayınları, Yazar Sami B. Abdullah B. Ahmet El Meğlus, Muhammed Emin Yıldırım , Siyer yayın , efendimizin hayatı atlası )
    
    
   Samî b. Abdullah b. Ahmed el-MAĞLUS
   25 Muharrem 1422
   25 Mart 2001
   Riyad/SUUDİ ARABİSTAN

    

   Yayınevinin Takdimi
   Takdim (Muhammed Emin Yıldırım)
   Yazarın Önsözü

   Birinci Bölüm
   ARAP YARIMADASI
   Arap Yarımadası
   İslam Coğrafi Literatüründe Arap Yarımadası
   Kadîm Avrupa Haritalarında Arap Yarımadası 
   Arap Yarımadasının Bazı Özellikleri
   Arap Yarımadası İnsanlığın Beşiği
   Nebiler Vadisi Usfân
    
    
   İkinci Bölüm
   ARAP YARIMADASININ SOSYAL YAPISI
    
   Arap Yarımadası'nın Sosyal Yapısı
   Arapların Kökeni
   Arap Yarımadasındaki Meşhur Tarihî ve Kültürel Mekanlar
   Kur'an'ı Kerim'de Anlatılan Nesli
   Tükenmiş (Baide) Topluluklar
   Kadim Devirlerde Arap Göçleri
   Nebiler Vadisi Usfân
   Nesep Kavram Haritası
   Arap Kabilellerini Oluşturan Unsurlar    
   Adnanîler
   Kahtaniler
   İslam Öncesi Arap Yarımadasının Kuzeyinde Kurulmuş Meşhur Devletler
   Arap Yarımadasının Kuzeyinde Kurulmuş Kadîm Devletler
   İslam Öncesi Arap Yarımadasının Güneyinde Kurulan Kadîm Devletler
   Yemen Krallıkları
    
   Üçüncü Bölüm
   HİCAZ BÖLGESİ
    
   Hz. Peygamber (sas) Döneminde Hicaz'daki Önemli Kültür Merkezleri     
   Hicaz Bölgesi Yer şekilleri
   Hz. Peygamber (sas) Döneminde Hicaz'da Bulunan Kültür Merkezleri
   Hz. Peygamber (sas) Döneminde Hicaz'daki Sosyal Yapı
   Mekke-i Mükerreme
   Hz. İbrahim'in (as) Hicreti
   Medinetü'n-Nebeviyye
   Taif, Teyma ve Hayber
    
   Dördüncü Bölüm
   CAHİLİYE DÖNEMİ

   İslam Öncesi Arap Yarımadası
    
   Cahiliye Devrinde Arap Yarımadası
   İslam Öncesi Yakın Doğu Medeniyetleri
   İslam Öncesi Yahudilerin Kenan/Filistin Bölgesinden Arap Yarımadasına Göçleri          
   Cahiliye Döneminde Arap Pazarları.
   Cahiliye Dönemi Meşhur Pazarları
   Cahiliye Dönemindeki Meşhur Arap Günleri
   Kahtanîlerin Günleri
   Adnanîlerin Günleri
   Cahiliye Döneminde Arabistan Yarımadasında Bulunan Meşhur Putlar
   İslam'ın ilk Yıllarında Orta Doğudaki Genel Siyasi Durum
   İslam Öncesi Arabistan Yarımadasında Ticari Hayat
   Arabistan Yarımada'sında Ticaret Yolları
   İslam Öncesi Arap Yarımadası'nda Yaygın Olan Bazı Örf ve Adetler
   Cahiliye Devrinin Bazı Dinî Hurafeleri   
   Kureyş Kabilesi
   İslam Öncesi Mekke'nin İdari Sistemi    

    
   Beşinci Bölüm
   MEKKE DÖNEMİ

   Hz.Peygamber'in (sas) Doğumundan Hicretine Kadarki Hayatı
    
    
   Hz.Peygamber'in (sas) Doğumundan Ölümüne Kadarki Süreç
   Fil Olayı
   Fil Yılı ve Hz. Peygamber'in (sas ) Dünyaya Teşrifi    
   Peygamberimiz'in (sas) Süt Anneye Verilmesi
   Sa'd b. Bekr Kabilesi
   Ficar Savaşı
   Hilful-Fudûl (Erdemliler Andı )
   Efendimizin Busra Seyahati
   Kabe'nin Yeniden İnşası ve Hakem Olayı
   Resulullah'ın (sas) Peygamberliğinden Medine'ye Hicretine Kadarki Süreç
   İslam Davetinin Devir ve Merhaleleri
   Nübüvvetin Başlangıcı
   Vahyin Çeşitleri
   Resulullah (sas) Devrinde Kur'an-ı Kerim         
   Mekke Döneminde İnen Sûreler
   Medine Döneminde İnen Sûreler
   Hz.Osman'ın Emriyle İslam Beldelerine Gönderilen Mushafların Bulunduğu Yerler        
   Mekke Döneminin İlk Müslümalar
   Mekke Döneminde İslam Davetine Karşı Çıkan Meşhur İnkarcılar
   İki Habeşistan Hicretine Katılan Müslümanlar
   Hamza b. Abdülmuttalib'in Müslüman Oluşu   
   Ömerb. Hattab'ın Müslüman Oluşu
   Taif Yolculuğu
   Resulullah'ın (sas) Taif Dönüşü Cinlerle Buluşması
   Mekke -Taif Bölgesi
   İsra ve Mi'raç Olayı
   Birinci ve İkinci Akabe Biatlar
   Akabe Biatına Katılanlar
   Medine'ye Hicret
   Hicret Yolu
   Usfân
   Kudeyd Vadisi
    

   Altıncı Bölüm
    
   MEDİNE DÖNEMİ Hz. Peygamber'in (Hicretinden Vefatına Kadar ki Süreç
    
   Birinci Kısım
    
   İslam Toplumunun Medine ve Çevresi
   İslam Toplumunun Tesisinden Resulullah'ın (sas) Vefatına Kadarki Süreç
   Peygamber (sas) Efendimizin (sas) Yersib'e (Medine) Gelişi
   Takva Mescidi
   Resulullah (sas) Döneminde Mekke-Medine Güzergahında Kullanılan Yolları
   Medine-i Münevvere Devletinin Kuruluşu         
   Mescid-i Nebinin İnşası
   Mescid-i Nebinin Resulullah (sas) Döneminde (Hicrî,7) İlk Genişletilmesi
    
   Mescid-i Nebinin Genişletilmesinin Tarihi Süreci
   Muhacir ve Ensar'ın Kardeşiği
   Efendimizin'in (sas) Birbirleriyle Kardeş İlan Ettiği Bazı Sahabîler
   Medine Sözleşmesi
   Hicret Sonrası Medine'nin Sosyal Yapısı          
   Hazrec Kabilesinin Kolları
   Evs Kabilesi'nin Kolları
   Hicret Yıllarınad Kuzey Hicaz YahudilerininYerleşim Yerleri
   Kıblenin Mescid-i Aksa'dan
   Mescid-i Harama Çevrilmesi
    
    
   İkinci Kısım
   Gazve ve Seriyyeler
   İslam Düşmanlarına Karşı Savaş
   Rasulullah'ın (sas) Gazveleri
   Rasulullah'ın (sas) Gazvelerini Gösteren Tablo           
   Resululah'ın (sas) Komutasında Gerçekleşen Gazveler
   Seriyye ve Gazveler
   Kronolojik Sıraya Göre Resulullah'ın (sas) Katıldığı Gazveler
   İlk Keşif Hareketleri
   İlk Seriyyeler
   Ebvâ (Veddân) Gazvesi
   Buvât Gazvesi
   Zü'l-Üşeyr
   Safevân (Birinci Bedir) Gazvesi
   Abdullah b. Cahş'ın Nahle Seriyyesi
   Büyük Bedir Gazvesi
   Bedir Gazvesi Güzergahı
   Bedir Gazvesinin Meydana Geldiği
   Yerin Krokisi
   Bedir Şehitleri
   Benû Süleym Gazvesi
   Benû Kaynuka Gazvesi
   Sevîk Gazvesi
   Zû Emer/Gatafan Gazvesi
   Muhammed b. Mesleme el-Ensarî Seriyyesi    
   Buhran Gazvesi
   Zeyd b. Harise Seriyyesi
   Uhud Gazvesi
   Uhud Gazvesinin krokisi
   Hamraü'l-Esed Gazvesi
    
   Ebû Seleme el-Mahzumî Seriyyesi
   Abdullah b. Üneys Seriyyesi
   Reci' Vakası
   Bi'r-i Maûne Vakası
   Benû Nadir Gazvesi
   İkinci Bedir / Bedrü'l-Mev'ûd
   Devmetü'l-Cendel Gazvesi
   Müstalikoğulları Gazvesi
   Ahzab/Hendek Gazvesi
   Ahzab Gazvesinin Krokisi
   Benû Kurayza Gazvesi
   Abdullah b. Atık el-Harecî Seriyyesi
   Muhammed b. Mesleme'nin Kurata Seriyyesi  
   Muhammed b. Mesleme'nin Dariyye Seriyyesi
   Ukkaşe b. Mihsan el-Esedî'nin Gamre Seriyyesi
   Muhammed b. Mesleme'nin Zü'l-Kassa Seriyyesi
   Zeyd b. Hârise'nin Cümûm Seriyyesi
   Zeyd b. Hârise'nin İs Seriyyesi
   Lihyanoğullan Gazvesi
   Zeyd b. Hârise'nin Tarf Seriyyesi
   Zeyd b. Hârise'nin Vadi'l-Kurâ Seriyyesi 
   Hz. Ali'nin Fedek Seriyyesi
   Abdurrahman b. Avf ın Devmetü'l-Cendel Seriyyesi
   Ebû Ubeydeb. Cerrah'ınSahil/Habat Seriyyesi
   Zeyd b. Hârise'nin II. Vadi'l-Kurâ(Ümmü Kırfe) Seriyyesi
   Kürzb. Cabir el-Fihrî'nin Uranîler Seriyyesi      
   Abdullah b. Revâha Seriyyesi
   Hüdeybiye Gazvesi
   Hüdeybiye Anlaşması
    
   Üçüncü Kısım
   İslam Davetinin Yaygınlaşması ( Resulullah'ın (sas) Davet Mektupları)

   İslam Davetinin Yaygınlaşması
   Resulullah'ın (sas) Davet Mektupları
   Gönderdiği Kral ve Emirlikler
   Resullah'ın (sas) Davet Mektupları
   Gabe Gazvesi
   Hayber Gazvesi
   Hayber Fethi
   Hayber Kaleleri
   Hayber Sonrası Ortaya Çıkan Bazı Olaylar
   Fedek
   Vadi'l-Kurâ
   Teyma
   Medine'ye Dönüş
   Kuzey Hicaz Yahudilerinin Sonu
   Hayber Şehitleri
   Zatu r-Rika' Gazvesi
   Galib b. Abdullah el-Leysî'nin Kedir Seriyyesi
   Hz. Ebû Bekir'in Fezaroğulları Seriyyesi
   Hz. Ömer'in Türabe Seriyyesi
   Beşir b. Sa'd el-Ensârî'nin Fedek Seriyyesi
   Galib b. Abdullah el-Leysî Seriyyesi
   Beşir b. Sa'd el-Ensârî'nin Seriyyesi Seriyyesi
   Kaza Umresi
   İbn Ebi'l-Avca' Seriyyesi
   Galib b. Abdullah el-Leysî'nin Fedek Seriyyesi
   Suca' b. Vehb el-Esedî Seriyyesi
   Ka'b Ümeyr el-Gifari'nin Zât-u Atlâh Seriyyesi
   Mûte Seriyyesi
   Mûte Şehitleri
    
   Amr b. As'ın Zatü's-Selâsil Seriyyesi. Öf Ebû Katade b. Rebî el-Ensarî'nin
   Hadıra ve İdm Seriyyeleri
   Mekke Fethi
   Mekke Fethinin Önemli Sonuçları
   Huneyn Gazvesi
   Taif Kuşatması/Gazvesi
   Uyeyne b. Hısn el-Fezârî Seriyyesi
   Kuteybe b. Âmir b. Hadide Seriyyesi
   Dahkakb. Süfyân el-Kilâbî Seriyyesi
   Alkame b. Mücezziz el-Müdlicî'nin
   Habeşliler Seriyyesi
   Ali b. Ebî Talib'in Hail Seriyyesi
   Ukkaşe b. Mihsan el-Esedî'nin
   Uzre ve Beliyy Seriyyesi
   Putları Kırma Seriyyeleri
   Tebûk Gazvesi
   Halid b. Velid'in Ükeydir Seriyyesi
   Hz. Ebû Bekir'in Hac Emirliği
   Heyetler Yılı
   Halid b. Velid'in Necrân Seriyyesi
   Ali b. Ebî Talib'in Yemen Seriyyesi
   İslam Daveti'nin Arap Yarımadası'ında Yayılma Süreci
   Resulullah (sas) Döneminde Zekat Memurlarını Gönderildikleri Bölgeler
   Veda Haccı
   Üsame b. Zeyd'in Belkâ Seriyyes
   Allah Resulünün (sas) Vefatı
    
    
   Yedinci Bölüm
   RESULULULLAH'IN (SAS) KİŞİSEL ÖZELLİKLERİ
    
    
   Resululullah'ın (Sas) Kur'an-I Kerim'de Geçen Bazı Özellikleri
    
   Resulullah'ın (sas) Ailesi (Ehl-i Beyt)
   Resulullah'ın (sas) Bazı Mucizeleri
   Hz. Ali, Resulullah'ı (sas) Anlatıyor
   Ümmü Ma'bed, Resulullah'ı (sas) Anlatıyor
   Resulullah'ın (sas) Bazı Fazilederi
   Resulullah'ın (sas) Emirleri/Komutanları
   Resulullah'ın (sas) Katipleri
    
   Resulullah'ın (sas) Özel Görev Verdiği Bazı Sahabîler
   Resulullah'ın (sas) Sırdaşları, Çobanları, Özel Haznedarları
   Resulullah'ın (sas) Sancağını Taşıyanlar
   Resulullah'ın (sas) Görevlendirdiği Memurlar
   Resullah'ın (sas) Vezirleri, Kadıları, Emanetçi ve Hazine Memurları
   Resululah'ın (sas) Bazı Kişisel Eşyaları
    
   Sekizinci Bölüm
   SİYER KRONOLOJİSİ
    

   Nübüvvet Öncesi Dönem
   Mekke Dönemi
   Medine Dönemi


    
    Muhammed Emin Yıldırım Siyer Atlası kitabı nı incele diniz.
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786058711006
   MarkaSiyer Yayınları
   Stok DurumuVar
   9786058711006

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.