• Tüm Kategoriler

  • Gönderim Yaptığımız Kargo Firmaları
   Sürat , MNG ve PTT kargo dur. Uygun Fiyat ve Hızlı Teslim ile ürün Sevkiyatımız sorunsuzca devam etmektedir. Kapıda Nakit Ödeme sistemi de var, Ürünü sepete atıp Adresi girdikten sonra Ödeme Seçenekleri ekranında karşınıza çıkar. Taksit durumuda aynı şekilde çıkar.

    

   Son Şahitler Bediüzzaman Said Nursi yi Anlatıyor Serisi, 6 Cilt Set

   Fiyat:
   220,00 TL
   İndirimli Fiyat (%31,8) :
   150,00 TL
   Kazancınız 70,00 TL
   Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

   Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

   Karton Cilt, 2.Hamur, 450 Sayfa
   65,00 TL
   KDV Dahil 34,00 TL
   %47,7
   Karton Kapak Cilt, 2.Hamur Kağıt, 450 Sayfa
   65,00 TL
   KDV Dahil 34,00 TL
   %47,7
   Karton Kapak, 1.Hamur , 478 Sayfa
   130,00 TL
   KDV Dahil 80,00 TL
   %38,5
    
     Kitap              Son Şahitler Serisi 6 kitap
     Yazar             Necmettin Şahiner
     Yayınevi         Nesil Yayınları
     Kağıt  Cilt 2.Hamur kağıt - 6 Cilt, karton kapak cilt
     Sayfa - Ebat   2.662 Sayfa - 16.5x23.5 cm
     Yayın Yılı        2010

    
   Nesil Yayınları, Necmettin Şahiner tarafından yazılan Son Şahitler Bediüzzaman Said Nursi yi Anlatıyor serisi adlı kitap setini incelemektesiniz.
   6 cilt Son Şahitler kitap serisi hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi aşağıda geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

    
   Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır.  Alak 1-2
    
    
   Son Şahitler 1
   Necmeddin Şahiner
    
               TAKDİM
    
   Son Şahitler ’in ilk kitabı 1977’de yayınlandı. İkinci cildi 1981’de, üçüncü cildi 1986’da, dördüncü cildi 1988’de, beşinci cildi 1992’de, altıncı cildi 2007’de çıktı. Bu zamana kadar böylece 30 yıllık bir periyot takip etmiş oldu.

   Son Şahitler yerli ve yabancı araştırmacılar için ciddi bir ilmi kaynak oldu ve halen bu önemli fonksiyonunu devam ettiriyor. Öyle ki, Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı ve bir asrı kucaklayan Nurculuk ve Nur hizmeti hususunda araştırma yapan, bu konularla bilgi sahibi olmak isteyen herkez, Son Şahitler  serisini okumak mecburiyetinde kalacaktır,

   Çünkü bu seride yer alan şahıslar, Bediüzzaman’ı bizzat ziyaret etmiş, dersinde bulunmuş, yıllarca hizmetini deruhte etmiş, Bediüzzaman’la birlikte mahkemeye verilmiş, zindana atılmış, hapishaneye yatmış, seyehat etmiş; Risale-i Nurları elle yazarak çoğaltmış, teksir makinesiyle çoğaltmış, Nur külliyatının günümüze kadar gelmesi için çalışmış insanlardır. Bunların yanında Bediüzzaman’ı, jandarma olarak sürgüne götüren, polis olarak takip eden, müdür ve gardiyan olarak cezaevinde görev yapan kişilerin müşahedeleri ve anlattıkları da yer almaktadır.

   Bu serinin diğer önemli bir yönü de, konu ile ilgili olarak içinde yer alan önemli vesika ve belgelerin mevcudiyetidir. Bediüzzaman’ın hayatı çok hareketli, çok bereketli ve dopdolu… Tahsilinin ilk başlangıcı olan çocukluk çağından son Urfa seyahatine, oradan ebediyete uzanan hayatının seyri hakkında bazen yılları, bazen ayları, bazen de haftaları ve günleri atlatmak zorunda kalıyoruz. Yeterli bilgi ve belge ele geçmeyince, bazı noktalar bilinmezliğini koruyor. İşte bu seride yer alan çok sayıda resim, fotoğraf, resmi ve gayr-ı resmi belgeler bu noktalara ışık tutuyor, aydınlatıyor.

   Son Şahitler serisi, bu nurlu yolun sevdalısı olan Necmeddin Şahiner’in çeyrek yüzyılı aşan alışmasının bir belgesidir.
   Son Şahitler bitti mi? Bediüzzaman hakkında bilgi sahibi olan herkes sözünün söyledi mi? Bediüzzaman’ı tanıyan, onu ziyaret eden herkesin müşahade ve hatıraları bütünüyle tespit edildi mi? Bu soruların cevabı mutla “Hayır” olacaktır. Hayat devam ettikçe Bediüzzaman’ı görenler, tanıyanlar hayatta oldukları müddetçe bu araştırma bitmiş sayılmayacak, devam edecektir.

   Bu araştırma devam ettiği ve yeni bilgi ve belgeler tespit edildiği, Son Şahitlerin ilk ciltleri mevcut olmadığı, mevcutlar da o günkü şartlar gereğince tam ve arzu edilen manada bir tasnif ve tertibe tabi tutulmadığı için seriyi yeni baştan ele aldık ve bazı yenilikler yaptık:
    
   1. Elimizde mevcut ciltlere ilave olarak Necmeddin Şahiner tarafından geniş hacimli dosyalar intikal etti. Bu bilgi ve belgeler ışığında Bediüzzaman’ın hayat seyrini ve şahitlerin onu ilk tanıyışlarını göz önüne olarak tekrar düzenledik. Böylece yayınlanan ciltlerde bulunanların önceki yerleri tamamen değişmiş oldu.
    
   1. Aradan yirmi yoldan fazla bir zaman geçtiği için bazı bilgilerin yenilenmesi, eksik bilgilerin tamamlanması ve ilavesi gerekiyordu. Mesela, vefat ettiklerini tespit ettiklerimizin vefatlarını, daha önce hatıraları bırkaç satır olarak kaydedilmiş olanların bazılarının hatıralarını genişletilmesi gibi…
   2. İstifadenin kolaylaşması ve araştırmacılara yardımcı olunması maksadıyla her cildin sonuna geniş bir şahıs, yer ve konu indeksi hazırlandı.
    
   Bu çalışmasıyla Risale-i Nur müellifi Bediüzzaman Said Nursi’ni tanınmasına ve anlaşılmasına vesile olabilmişsek kendimizi bahtiyar hissedeceğiz. Tevfik Allah’tandır.
    
       Nesil Yayınları 
    
                         ÖNSÖZ
    
   Biz millet olarak, az söyleyen, az konuşan, fakat çok iş yapan, fiilen konuşan insanlarız.
   Her ne kadar nisyan perdelerine sarsa da, milletimizin yüzyıllar boyu Allah ve vatan için döktüğü terler, cömertçe akıttığı kanları; hiçbir zaman seyri silemeyecektir.

   Dedelerimiz hizmet ve himmetlerini yapmışlar, fakat bu asil cehtlerini tescil ve temhir arzusunu göstermişlerdir. Bu sevdaya kapılmamışlardır.
   Bu düşünce, mukaddes ve ulvi nasibidir milletimizin.
   Biz “Allah Rızası” diye yüce bir müfkureye gönül vermişiz. Bu inanç, bu ideal, takvim yapraklarıyla birlikte devam edip gelmiştir.
   Bu kudsi nasip, Son Sahitler’de de hükmünü icra etti.
   Son şahitler, bu konudaki araştırmamızın, çalışmamızın ne ilkidir, ne de sonu olacaktır.
   Bediüzzaman Said Nursi ile ilgili çalışmalarımız 40 yılı doldurdu. Bundan sonraki ömrümüz de Allah’ın izniyle bu konunun derinliklerinde geçecektir.

   Memleketimizin bu temel manevi hareketi ve onun temsilcisi en ince detaylarına kadar bilindikçe, yetişen nesillere Nur’dan bir rehber takdim edilmiş olacaktır.
   Bediüzzaman’ın rehber şahsiyetinin, faaliyet ve hareketlerini kronolojik olarak adım adım, gün gün tetkik etme imkanlarına sahip bulunmaktayız.
   Bu araştırmalar, bu tetkikler bizi ibretlerle dolu bir neticeye götürmektedir. Bu neticeler Bediüzzaman namındaki büyük insanın, gerçekten hayatın her safhasında bir yol gösterici olduğunu ortaya koymaktadır. Bir ömür boyun tezatsız olmak, olabilmek, işte uzun sözün kısası…
   Geçmişten günümüze her önüne gelen, Said Nursi ile ilgili rastgele yazılar yazmıştır. Asılsız ve mesnetsiz tefrikalarla millet bütünlüğü tefrikaya atılmaya çalışılmıştır. Nice kendine yazar denen kimseler, Bediüzzaman güneşini balçıkla sıvamaya kalkışmışlardır.
   Son şahitler Bediüzzaman Said Nursi’yi Anlatıyor isimli bu araştırmamızın bibliyografyası, bütün vatan sathında bulunan canlı belgelerdir, yaşayan tarihlerdir.
   İncelememizde sadece şahitlerin ifadeleri ile iktifa etmedik. Bu hususta Nur Risaleleri’nden de olayların teyid ve tasdiklerini bulduk. Hadiselerin aksettiği basın ve yayını taradık. Bazen şehirlerde, bazen köylerde, tozlanmış kütüphane raflarında hep onu aradık, hep onu sorup soruşturduk.

   Son Şahitler bu sorguların sonunda meydana geldi.
   Bir tarih profesörü, “Hatıralar, sübjektif elemanları ihtiva etmekle beraber, tarih yazmakta, belge ve vesika olarak itibar görür” demektedir.
   Son Şahitler de, şahsi hatıralar olmakla birlikte, anlatılanlarla ilgili resim, kupür, belge ve nihayet Nur Risaleleri’nden de yer yer konumun tasdik ve teyidine gidilmiştir.
   Son Şahitler hayatın çok çeşitli sahasında yaşayan, çok değişik meslek sahibi kişilerdir. Çalışmamızda yer alan şahitlerin birçoğu ahret alemine göç etti. Geride kalanlar Nur ikliminde hayatlarını geçiriyorlar.
   Daha fazla meşgul etmeyeyim, sevgili okuyucular, Son Şahitler Bediüzzaman Said Nursi’yi anlatırken, birlikte kulak verelim, beraberce dinleyelim.
   Bu vesile ile Son Şahitler’i yeni bir tertip ve tanzimle yayına hazırlayan ve istifadeye sunan Nesil Yayınları’na ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi bildiriyorum.
   Allah her şeyi hakkıyla bilendir .
    
   Necmeddin Şahiner
    
    
   VAN-SAVAŞ-ESARET ŞAHİTLERİ
    
   Mevlana Halid-iBağdadi
   Gavs-ı Hizan Seyyid Sıbğatullah
   Abdurrahman-ı Taği ve oğlu
   Nurşinli Ziyaeddin Efendi (Hazret)
   Bitlisli Şeyh Emin Efendi (Şirvan)
   Miran Aşiret Ağası Mustafa Paşa
   Şeyh Nizameddin Arvasi
   Şeyh Celal Efendi
   Tahir Paşa
   Cevdet Bey
   Ali Haydar Bey
   Nuh Polatoğlu
   Molla Ahmed-i Cano
   Molla Münevver
   Seyyid Mehmed Şefik Arvasi
   İbrahim Kazazoğlu
   Kilisli Şeyh Muhammed Vakfı Efendi
   Abdülbaki Arvesi
   Ali Çavuş (Hacı Ali Aras)
   Tinisli Fedal
   Abdullah Sağcı
   Mehmet Salih Yeşil
   Ahlatlı İsmail Hakkı Arslan
   Halil Çınar
   Osman Birgül
   Mustafa Yalçı
   Halil Paşa
   Binbaşı Ali Haydar
   Dr. M. Asaf Dişçi
   Abdurrahim Zapsu
   Molla Yasin Saatçioğlu
   Sinan Omur
   Molla Habib
   Müküslü Hamza Efendi
   Abdullah Ekinci
   Molla Hamid Ekinci
   Molla Resul
   İsmail Perihanoğlu
   H.Münir Bakan
   Sürmeneli Onbaşı Ali Baran
   Mustafa Ağralı
   Kinyas Kartal
   Haydar Süphandağlı
   Ahmed Alparslan
   Cemal Talay
   Av. Hulusi Bitlisi Aktürk
   Sıddık Alp Hızıroğlu
   Rabia Ünlükul
   Molla Said
    
   İSTANBUL ŞAHİTLERİ 1
    
   Ali Himmet Berki
   Ali Rıza Sağman
   Manastırlı İsmail Hakkı
   Mehmed Hamdi Efendi (Çelik)
   Dr. Hamid Uras
   Eşref Edip Fergan
   Şeyh Bahit
   Kabasakal Çerkez Mehmet Paşa
   N. Hasan Sarıkaya
   İsmail Hakkı Uzunçarşılı
   Abdülaziz Çaviş
   Mustafa Bolay
   Hafız Ali Reşad
   Hattat Hamid Aytaç
   Enver Paşa
   Ömer Lütfi Gedikoğlu
   Osman Nuri Tol
   Mehmed Sofuoğlu Prof. Hilmi Ziya Ülken
   Tevfik Demiroğlu
   İsmail Hakkı İzmirli
   Mustafa Barçın
   Ali Balaban ve Cemile Balaban
   Mehmed Said Şamil
    
   BURDUR ŞAHİTLERİ
    
   Abdurrahman Cerrahoğlu
   Hacı Fatma Seyhan
   Rahmi Sultan
   Nasuhizade Şeyh Mehmed Balkır
   Binbaşı Asım Bey
   Besim Müftügil
    
   BARLA ŞAHİTLERİ
    
   Cemal Can
   Hakkı Tığlı
   Tevfik Tığlı
   Hüseyin Hüsnü Tığlı
   Dr. Yusuf Kemal Durakoğlu
   İhsan Üstündağ
   Muhacir Hafız Ahmed
   Sıdık Süleyman Kervancı
   Bekir Dikmen
   Tevfik Göksu (Şamlı Hafız)
   Muallim Ahmed Galip Keskin
   Abdullah Çavuş (Yavaşer
   Ahmed Keskin
   Çaprazzade Abdullah
   Şem’i Güneş
   Mübarek Süleyman
   İlemalı Sabri (Sabri Gönenç)
   Osman Yıldırımkaya (Katip Osman)
   Hafız Halid
   Mustafa Çavuş
   Mustafa Ertürk (Sarıbıçak Mustafa)
   Abdullah Çavuş (Kula)
   Hüseyin Arslan (Kuzca Hatibi)
   Büyük Ruhlu Küçük Ali
   Hacı Hafız Mehmed Avşar
   Hacı İbrahim Hulusi Yahyagil
   Milaslı Halil İbrahim
   Yüzbaşı Refet Barutçu
   Bedreddin Uşaklıgil
   İslamköylü Hafız Ali Efendi
   Hüsrev Altınbaşak
   Abbas Mehmed Kara
   Kamil Demirtaş
   Bahri Çağlar
   H. Enver Tevfik Öztürk
   Demirci Salih Efendi
   İbrahim Huban
   M. Tahiri Mutlu
    
    Son Şahitler 2
    Necmeddin Şahiner
    
           TAKDİM
    
   Sadece gerçeği arama gayretinin mahsulü olan bu eser, muhtaç olduğu emeğin haklı semeresidir. Çünkü, incelendiğinde anlaşılacağı gibi, masa başında hazırlanmamıştır. Eserin konusu ile alakalı her tip ve mizaçta insan, bulunduğu yer ve mekan neresi olursa olsun. Zorlu ve yorucu gayretlerle aranıp bulunmuş, yapılan görüşmeler sayesinde yaşanan hadiselerin hakikati şahitlerin dilinden tesbit edilmiştir.
   Değerli araştırmacı Necmeddin Şahiner, bu araştırmacının göze alması gereken meşakkatlere, gerçeği bulma uğruna severek katlanarak bu eseri vücuda getirmiştir.

   İslam inanç ve tefekkürünü neşir ve müdafaa uğrunda, bir asra yaklaşan hayatı boyunca hiçbir engel tanımayan bir alimin bize meçhul kalmış hususiyetleri, onu gören ve tanıyanların şahitlikleriyle bu eser dizisi içinde gün yüzüne çıkarılıyor.
   Çağdaş İslam düşüncesinin en güçlü temsilcisi Bediüzzaman’ı gören ve tanıyanların bize aktardığı hatıralar, Kur’an’ın çağdaş tefsiri Risale-i Nur’larla biraya getirildiğinde bir iman ve irfan ekolü gerçeğini bir bütün halinde daha yakından ve kolaylıkla tanımak imkanı doğmaktadır.
   Bu eserde nakledilen hatıralar belli bir dönemin veya birkaç kişinin mevzili ve şahsi görüşünden ibaret değildir. Meşrutiyet öncesin den Cumhuriyet devrinin 1960’lı yıllarına uzanan zaman şeridi üzerindeki hatıralar zinciri, Risale-i Nur müellifi Bediüzzaman’ın istikrarlı ve aydınlık hayat çizgisini maddi-manevi bütün yönleriyle önümüze getiriyor. Böylece, karanlık niyetlerin mahsulü olan mesnedini bulamamış iftiralar, canlı şahitlerin hakikata tercümanlığı sayesinde bertaraf edilmektedir.

   Hakkında ileri-geri çok söz söyleyen Bediüzzaman Said Nursi’nin gerçek şahsiyet ve fikirlerini tanıyabilmek için, öncelikle onun fikir şahsiyetini gerçek haliyle ortaya koyucu mahiyetteki objektif çalışmalara ihtiyaç bulunduğu inancındayız.
   Bu eserin değeri, böyle bir gerçeğe hizmet endişesindedir. Çünkü peşin hükümden uzak objektif tesbitler, bu eser serisinin bir bütün halinde muntevasını meydana getiriyor. İspatlanmamış isnadlara, asılsız ithamlara dayanma tenezzülünden uzaktır.

   Değerli araştırmacı Necmeddin Şahiner’in, en küçük ayrıntıyı gözden kaçırmayan bir titizlikle en doğruyu bulma konusundaki tavizsiz çalışmalarını takdirle yad etmemek mümkün değildir. Araştırmacılıktaki bu vasfı sebebiyledir ki, gerek Risale-i Nur eserleri ve gerekse onun müellifi Bediüzzaman üzerine çalışma yapan yurt içi ve yurt dışı akademik çevreler, Şahiner’in emek mahsulü olan bilgi ve belgeleri ilmi ve muteber kaynak olarak rahatlıkla kullanabilmektedirler. Bu konuda ortaya çıkarılmış gerçeklerin büyük ekseriyetinin altında, Şahiner’in durmak, yılmak ve yorulmak bilmeyen kararlı emek ve gayretleri vardır.

   Fikir ve moral değerlerinin, cemiyetinin örnek şahsiyetlerinin tanıyan insanlar olmak, övülmeye layık bir meziyettir. Islahatçı, gelişmeci ve medeniyetçi çizgide müsbet insani değerleri nesillere mal etme gayesi, dava adamlarının kararlı gayretleriyle mana ve zenginlik kazanır.
   Elinizdeki kitap, bu gayret ve himmetlerin cemiyetten alınmış müsbet neticelerini ibretli tablolar halinde önümüze getiriyor. Cemiyetin her kesiminden değişik fikir ve mizaca mensup insanların bir inanca nasıl gönül verdiklerinin ibretli hikayelerini, bir fikre hizmetin lezzetli hatıralarının aynı lezzeti tattıran bir üslupla takdim eden bu esere karşı söyleyebileceğimiz söz sadece şükrandır.

   Safa Mürsel
    
                          ÖNSÖZ
    
   Allah’ın lütfu ve inayetiyle devam eden çalışmalarımızdan Son Şahitler’in ikinci cildini sizlere takdim etmekle şeref duymaktayım.
   Bu cilt de, bundan evvelki ciltte olduğu gibi, hatıralar resmi geçidi halinde devam etmektedir. Bu aziz yadigarları, konu ile alakalı resimler, kupürler, referanslar ve vesikalarla aydınlatmaya çalıştık.
   Şahitlerimizin beyan, ifade ve hatıraları yine yurdun dört bucağından toplanmıştır.

   Her bir hayat sahibi gibi, Son Şahitler de hatıralarla doludur. Bu hatıraları daima yad etmek ihtiyacındadırlar. Bizim kudsi vazifemiz ise bu yada, bu nakle, bu beyanlara vasıta ve vesile olmaktır.
   Maziye alt hadiselere, resmi yazılar ve vesikalar kadar, hatıralar da ışık tutar. Hatta hadiselerin hakiki sebeplerini hatıralardan çık daha iyi öğrenebiliriz.
   Şahitliğin önemi üzerine iki örnek vermek istiyorum:
   Adalet burcunun güneşi Hazret-i Ömer ona, “Ben seni tanımıyorum ama, benim seni tanımamam sana zarar vermez. Seni tanıyan birisini getir” der.

   Bunun üzerine topluluktan biri onu tanıdığını söyler. Hazret-i Ömer de, onu ne ile tanıdığını sorar, adam: “Adaletle ve faziletle” cevabını verir.
   Hazret-i Ömer tekrar sorar: “Bu adam senin geceni, gündüzünü, girdiği, çıktığı yeri bildiğin en yakın komşun mudur?”
   Adam: “Hayır.”
   Hazret-i Ömer : “Yol arkadaşlığı yaptın mı?”
   Adam bu suale de hayır deyince, Hazret-i Ömer:
   “Öyleyse sen onu tanımıyorsun” der ve şahitlik yapacak adama, “Seni tanıyan birini getir” diye emreder.
   Bu örnek, İslamda şahitliğe verilen önemi belirten ibretli bir hedisedir.
   Gustave Le Bon ise, Bir Tarih Felsefesinin İlmi Esasları isimli eserinde:
   “Şahadete verilen ehemmiyet o kadar büyüktür ki, tarih ve adalet ona dayanmaktadır” demektir.
   Bediüzzaman Said Nursi’nin mübarek ömrünün yıllarına, aylarına ve günlerine ışık tutan, aydınlatan delillerimizden bir bölümü de “ Son Şahitler ” dir.
   Son Şahitler,” ona talebe olup, ondan ders alanlar…
   Son Şahitler,” onun dostu ve arkadaşı olup, onunla sohbet edenler, seyehat edenler…
   Son Şahitler,” polis olarak ifadesini alanlar, onu karakollara götürüp orada misafir edenler…
   Son Şahitler ,” beldeden beldeye onu götürürken yanında bulunan bekçiler, jandarmalar…
   İşte bu gibi kimseler onun şahitleridirler…

   Bediüzzaman Said Nursi, bugünkü manada muntazam bir tahsil görmedi, fakat “Nur Mekteb-i İrfanı” gibi gönüller üzerine müesses bir Nur Mektebi kurdu.
   Bediüzzaman Said Nursi, muntazam bir medrese tahsili yapmadı, fakat “Medresetü’z-Zehra” gibi bir “Nur Medresesi” kurdu.
   Böyle bir Üstad hakkında hakkında elbette bir çok eserler yazılmıştır ve yazılacaktır. Üstad Bediüzzaman henüz hayatta iken, hakkında hazırlanan Tarihçe-i Hayat’ın girişinde bu mevzu ile alakalı olarak şu ifadeler bulunmaktadır:
   “Bu eser, istikbaldeki münevver Nur talebeleri için hakiki bir me’haz teşkil etmektedir. Muhterem edib ve muharrirler, bundan istifade ile inşallah daha mükemmel, daha hakikatli ve faydalı tarihçe-i hayatlar hazırlayacaklardır.”

   Bediüzzaman’ın tesilatlı hayat hikayesinin nasıl yazılabileceği de yine bu mezkur eserin girişinde şu şekilde anlatılmaktadır:
   “Üstadın mesleğini meşrebini ve hususi ahvalini, pek çok seciye ve hasletleri şahsında ve hizmetinde toplayan şahsiyetini tarif edemedik. Onun yaşadığı müteaddit hayat safhalarını yakından gören ve içinde bulunan talebe ve hizmetkarlarını birer birer dinlemek ve görüşmek lazımdır ki, tarihçe-i hayatı bir derece mufassal hazırlanabilsin.”
   Bu Son Şahitler serisi, uzun ve mübarek bir ömrü daha tafsilatlı bir şekilde ortaya koymak için birer çırpınıştır. Bu çırpınışların neticesinde bir aziz mürşid ve rehber, insanlığa tanıtılmış olacaktır.
   Sizleri Son Şahitler’le baş başa bırakırken, Allah’a emanet olun. Aziz okuyucular!
    
   NECMEDDİN ŞAHİNER
    
    ISPARTA ŞAHİTLERİ 1
    
   Mehmed Sözer (Tenekeci Mehmed Efendi)
   Mehmed Gülırmak
   Süleyman Rüştü Çakın
   Mustafa Ezener
   Şefik Sarıoğlu
   Mehmed Babacan
   Fazıl Doyran
   Ahmed Hamdi Okur (Çil Müftü)
   Abdullah Lütfi Özerdem (Saatçı Lütfi)
   Aşçı Hüseyin Zevki Usta
   Nuru Benli
   Şükrü İçhan
   Ayşe Uzunoğlu
   Mehmed Gezgiç (Seyrani)
   Abdülmecid Perihanoğlu
   Bekir Yanıksaz
    
   ESKİŞEHİR ŞAHİTLERİ
    
   Kemal Taner
   Postacı Kamil
   Şükrü Şahinler
   İsmail Doyuk
   Muhittin Keskin
   İziz Tayyar
   Hacı Yaşar Zeydan
   H. Ömer Biçer
   Hasan Okur
   Emir Çayırlı (Çaycı Emin Bey)
   İsmail Tunçdoğan
   Selahaddin Çelebi
   Hilmi Selma (Erkal)
   Mehmed Feyzi Pamukçu
   Mehmed Münip Yalaz
   Araçlı Deli Mü’min (Meydani)
   İbrahim Mırmır
   Dadaylı Halit Bey (Halit Akmansü)
   Tahsin Aydın
   Nadir Baylasl
   Abdullah Yeğin
   Hatice Yıldız
   İbrahim Fakazlı
   Mehmed Tevfik Yakamercan
   Ahmed Özken (Kureyşi)
   Sadik Demirelli
   Ahmed Köroğlu
   Ahmet Ataklı
   Hasan Atıf Egemen
   Emrullah Demirkaya
   Hüseyin Remzi Sönmezgil
   Satı Yılmaz
   İsmail İlgazi
   Feyzi Ertem
   Salih Uğurtan
    
   DENİZLİ ŞAHİTLERİ
    
   Doç. Dr. Nureddin Topçu
   Hesna Şener
   Hüseyin Beşli
   Hasan Feyzi Yüreğil
   Gönenli Mehmed Efendi (Mehmed Öğütçü)
   Hilmi Arıcı
   Süleyman Hünkar
   Ziya Sönmez
    
   AFYON ŞAHİTLERİ
    
   Ekir Tekinalp
   Rasim Günden
   Hasan Akyol
   Hasan Değirmenci
   Hasan Ergen
   Mehmed Kayıhan
   Ali Savran
   Nihat Bozkurt
   Ahmed Hancıoğlu
   Kemal Bayraklı
   Nureddin Can
   Rifat Fiziler
   Hilmi Pancaroğlu
   Ahmed Hikmet Gönen
   Hasan Zalımoğlu
   İbrahim Arman
   Çalışkanlar Hanedanı
   Osman Çalışkan
   Mehmed Çalışkan
   Halil Çalışkan
   Mahmud Çalışkan
   Kamil Çalışkan
   Hüseyin Çalışkan
   M. Zeki Çalışkan
   Ceylan Çalışkan
   İhsan Çalışkan
   Hamza Emek
   Dr. Tahir Barçın
   Ahmed Feyzi Kul
    
    Son Şahitler 3
   Necmeddin Şahiner
    
                   TAKRİZ

   Birinci sınıf bir alim, birinci sınıf bir veli, birinci sınıf bir kahraman ve birinci sınıf bir vatanperver olan Said Nursi bir devre damgasını vurmuş nev-i şahsına münhasır bir kimsedir. Bizzat kendisi de, hayatı da, yazıları, irşat ve ikazları da… eserlerindeki çok enterasan buluşları, teşbihleri, temsilleri ve nükteleri ile eşine ender rastlanan fazilet timsali bir simadır.
   Bütün bir hayatını, bu miletin saaedet ve selameti uğrunda harcamış, ne yorulmuş ne de yılmıştır. Cesaret, şecaat ve imanın mücessem ve muazzam bir timsali olmuş, hayretlere seza bir metanet ve salabet göstermiştir. Vatanın cezaevlerini, başka diyarlarda kendisine vaad edilen her türlü nimetlere tercih etmiş, tek bir sefer olsun kaçmayı düşünmemiştir. Tamamiyle Kur’an-ı Kerim ile hadis-i şeriflerin lafzına ve ruhuna uygun bulunan eserlerindeki yazılarından dolayı türlü kanunsuz fiil ve hareketlere, zulüm ve işkencelere maruz kaldığı halde zaaf eseri göstermemiş, cesaret ve şecaatından hiçbir şey kaybetmemiştir.

   Ekol sahibi bir kimsenin büyüklüğü, onun yolunda yürüyenlerin, iman, ahlak ve seciye sahibi olmaları ile ölçülür. Said Nurse’nin ise yetiştirdiği talebeler hep vatanperver olmuş ve devlete asi olan, yahut devlete kurşun sıkan tek bir fert bulunmamıştır.
   Kaldı ki, tanzimattan beri sürüp gelen ve bilhasa bu miletin münevverlerine arız olan “aşağılık duygusu” nun karşısına ilminin ve imanının verdiği kuvvetle dikilmiş, “…madem ki Müslümansın ve madem ki din-i mübin-i İslam uğrunda tam bin sene cihatta bulundun; oluklar gibi kan döktün. O halde, sen büyük bir millet ve büyük bir ümmetsin” –tabii ecdad-ı güzini kastetmektedir—demiştir.

   Mektubat’ın 298 ve 299’uncu sayfalarında yer alan beyanı iddialarımızn en bahir delilini teşkil eder. Orada Said Nursi aynen şöyle demektedir: “Ey ehl-i Kur’an olan bu vatanın evlatları! Altı yaz sene değil, belki Abbasiler zamanından beri tam bin senedir Kur’an-ı Hakimin bayraktarı olarak bütün cihana karşı meydan okuyup Kur’anı ilan etmişsiniz. Milliyetinizi Kur’ana ve islama kala yaptınız. Bütün dünyayı susturdunuz. Müthiş tehacümatı def ettiniz. Taki, “Ey iman edenler! İçinizden kim dininden dönerse biliniz ki Allah yerinizi öyle bir kavmi getirir ki, Allah bu kavmi sever, bu kavim de Allah’ı sever. Kaldı ki bu kavim, mü’minlere karşı mütevazi, kafirlere karşı ise izzet ve vakar sahibidirler. Allah yolunda cihatta bulunurlar. Hiçbir kınayanın kınamasından çekinmezler. İşte bu Allah’ın fazlıdır. On, kimi dilerse ona verir. Allah vasidir, Alimdir’ (Maide Suresi, 54) ayetine güzel bir masadakt oldunuz.” Ayet-i kerime sende tecelli etti, demiş, ayet-i kerimenin atiye bir ihbar olduğunu ifade etmiştir.

   Bu ayet-i kerimenin Türklerde tecelli eylediğini bildiren başka bir müellif veya müfessiri bilmiyoruz. Hülasa ecdad-ı güzinin kelamullaha bağlayan bu büyük insandır.
   İşte, bu büyük insanı arka arkaya yazdığı kitaplarla bütün dünyaya tanıtmak için, devamlı bir gayret içinde olan muhterem Necmeddin Şahiner’i tebrik ve tebcil ediyoruz.
   Bana lütfettikleri Türk ve Dünya Aydınlarını Gözü ile Nurculuk Nedir isimli eserini dikkatle inceledim. Birçok münevverle yaptığı röportajları okudum. Her münevver, kendi zaviyesinden ve fakat kendi bilgi ve tefekkür tarzına göre Said Nursi’yi anlatmakta idi. Birleşilen tek nokta ise onun sıradan bir kimse olmadığı idi.

   Said Nursi, ilim silsilesi üzerinde yüksek bir zirvedir. Bu milletin din ve imanının tarsini için hayatını ve dünya saadetlerini feda eden bu büyük insanı elbette tanımak ve tanıtmak icap eder.
   Bu sahada Necmeddin Bey’in sayi meşkur olmuştur. Kendisini tebrik eder, bu yolda daha nice eserler vermesini Allah’tan dilerim.
    
   Emekli Hakim
   Abdülmecid Belli
    
             ÖNSÖZ
    
   Elinizdeki eser Son Şahitler Bediüzzaman Said Nursi’yi Anlatıyor serimizin üçüncü kitabını teşkil etmektedir.
   Nur okyanusu ve Bediüzzaman deryasının muhteşem sahillerinde dolaşmaya devam etmekteyiz.
   Allah’ımın izniyle bu seyahatimizin, meşakkat ve yorulmamız, ebedi alemin kapısına kadar eğilmeden ve dönmeden devam edecektir.
   Çağımızın ve gelecek zamanların ışığı ve nuru olan muhteşek rehber Bediüzzaman’ın gizlilikler içindeki şahane hayatını nazarlara vermek, Müslüman gençliğe nurdan bir rehber takdim etmenin saadeti içindeyiz.

   Bir büyük, “Mazisinden haberdar olmayan bir millet, hal ve istikbal için bir hareket hattı tayin edemez. Hal ve istikbalin aydınlığının mühim alimlerinden biri, maziyi vak’alarıyla, şahıslarıyla ve eserleriyle araştırmaktır” derkmen, bir Batılı ilim adamı ise, “Benim altı tane dürüst hizmetçim vardır. Bütün bildiklerimi onlar bana öğretmişlerdir. Bunların isimleri; ne, niçin, ne zaman, nasıl, nerede ve kimdir?” demektedir.
   Biz de bu hakikatların ışığı altında çalışırken, gerçekten Bediüzzaman’ın isler arasında adeta kaybolmaya yüz tutan şeref levhaları halindeki hatıralarını tesbit edep öğrenmekteyiz.

   Meselemiz her ne kadar zor oluyorsa da, bütün bu zorluklar çoğaldıkça azmimiz, şevkimiz ve gayretimiz de artmaktadır. Çünkü meselemizin bir kütüphanesi yoktur, bir müracaat kitabı yoktur. Kaynak, kitabiyat ve bibliyografya bütün bir vatan sathında, hatta dış ülkelerdendir.
   Tarih kaynaklarında çalışmalamızla alakalı olarak şu tesbiti görmekteyiz: “Tarihi, resmi yazılar kadar, hatıralar da aydınlatırlar. Hatta hadiselerin hususiyetlerini ve hakiki sebeplerini hatıralardan çok daha iyi öğrenebiliriz.”

   Bu hususlara işaret eden Bursalı Mehmed Tahir Efendi, Şehbal’den “Kadir bilen milletler arasında kadri bilenecek şahıslar çoğalır” sözünü naklederken, Hersekli Arif Hikmet Beyden ise, “Her asrın adamları ve o adamların kendilerine mahsus bir davranışı, irfan neşesi vardır. Gelecek nesillere düşen, geçmişlerini hürmet ve rahmetle yad etmektedir. Yoksa üstünlük nümayişleri ile geçmişleri tezyife kalkışmak reva değildir” derken, divan edebiyatı şairi Muallim Naci’den ise şu sözler nakledilmektedir:

   “Ümmetim içinde yetişen bilgi ve hüner sahipleri, hayatı ve ölümünde hürmete mazhar oldukları daima görülmelidir ki: herkes şevke gesin de, onlar gibi olmaya çalışsın.”
   Eğer bu meselelerin ışığı altında, mezkur hakikatlara mazhar olabilirsem, benim için ebedi bir şükran ve iftihar kaynağı olur. Çünkü Bediüzzaman, milyonlarca insana imani bir hayat, İslami bir yaşayış ve Kur’an yolunda yürüyebilme saadetini vermiş ve bahşetmiştir. Böyle bir hayat kaynağını hayatlandırmak, hakiki vefakarlığın ve kadirşinaslığın esasıdır.
   Hülasa olarak ifade edersek, yapılan hizmet ve himmetlerin Allah rızası için yapılmış olması, ebediyete iman, tevazu ve fazilet gibi duygular bu neticeye sebep olmuştur.

   Risale-i Nur’larla ilk defa karşı karşıya geldiğim 1961 yazında, bir ağabeye, Bediüzzaman’ın hayatını anlatan eserlerin olup olmadığını sormuştum. Cevap olarak, hemen o anda elindeki bir kitabı bana uzatmıştı. Kitap, merhum Eşref Edip Fergan’ın Risale-i Nur Müellifi Said Nur, hayatı, eserleri, mesleği isimli eseriydi.
   Yüz elli sayfa civarındaki kitabı çok küçük görerek, razı olup kabul etmemiş, daha büyüklerini olup olmadığı sormuştum. Kaderin beni mevzu üzerine derinlemesine tetkiklere sevk etmesinde, bidayetteki temayüllerimin tesiri olduğu inancındayım.
   Milyonların gönlümde yer eden Bediüzzaman’ın hayatı ancak ciltlerin taşıyabileceği genişliktedir. Ancak zaman ve zemin bu ciltlerin tahakkukuna mani olmuştur. Gelecekte bu boşluğun layıkıyla doldurulacağı muhakkaktır.

   Eşref edih mezkür kitabının takdiminde şu ifadelere yer vermektedir:
   “Bu eser onun hayatının, eserlerinin, fikirlerinin, mücadelerinin, şehamet ve kahramanlıklarının bir fihristi olabilir.”
   Eşref Edip’in kitabına, bu mevzuda yeni harflerle yazılmış ilk eser diyebiliriz. Seneler evvel yapılan bu gayret ve hizmet elbette takdire layıktır.
   Bu araştırmalar ve çalışmalar her şeysen önce, imanımızı kurtaran bize ebedi saadetin yolunu açan Bediüzzaman gibi bir müceddide karşı bir şükran borcudur, bir teşekkür ve vefakarlıktır. O kadri yüce sultanı kadrini bilmektir. Eğer bizler kadir, hatır, gönül sayar ve seversek, milletimizde de elbette kadir bilen ve sayanlar çoğalacaktır.

   Son Şahitler, Bediüzzaman Said Nursi mevzuunda çalışacak ve eserler yazacak olanlara birer dökümandır. Bundan sonra bu nurlu sahada daha çok eserler yazılacaktır.
   Aziz hatıralarla sizleri baş başa bırakırken, feyyaz deryadan feyizyab olmanızı niyaz ederim. ( son şahitler kitap , son şahitler, son şahitler bediüzzamanı anlatıyor kitabı, necmeddin şahiner son şahitler seti, 6 cilt son şahitler, son şahitler kitap seti , nesil yayınları son şahitler 6 cilt , necmeddin şahiner kitapları )
    
   Necmeddin Şahiner
    
   EMİRDAĞ ŞAHİTLERİ
    
   Zübeyir Gündüzalp
   Bayram Yüksel
   Helil Gönüllalah
   Seydi koçak
   Mustafa akdedeoğlu
   Sabri halıcı
   Ahmed Urfalı
   Mustafa Bilal
   Hacı Ali Kılıçalp
   Mustafa acet
   Abdullah gayretlioğlu
   Abdurrahman akgül
   Mustafa Karapınar
   Osman aydın
   Hafız nuri güven
   İsmail hakkı ünlü
   H. Şükrü beşeoğlu
   Necati Müftüoğlu
   Abdurrahman cantekinler
   Mehmet metin
   Zakir çanğar
   Mustafa ramazanoğlu
   Ahmed ramazan
   İrfan Gökova
   Muhiddin yürüten
   Vaddeddin gayberi
   Osman Köroğlu
   Celal başer
   Abdülvahid tabakçı
   Mehmet kavalar
   Salih Özcan
   Kamil acar
   Rüştü mırmır
   Ali Demirel
   Mustafa sevilen
   Mustafa ekmekçi
   Gıyaseddin emre
   Mustafa kırıkçı
   Şerife kantar
   Fanzender koçaklı
   Dr. Rasim Hancıoğlu
   Abdullah canakay
   Hekimoğlu İsmail
   Abdurrahim kaya
   Mustafa özsoy
   Musa yukarı
   Ali çakmak
   Erdoğan utanğaç
   Ahmed özyazar
   Suad ünlükul
   Selahaddin dokumacı
   Hasan nevruz
   İbrahim ensari
   Ali rıza sağlamer
   Rafet kavukçu
   Mürsel Akdeniz
   İsmail fakazlı
   Hacı zahir köyele
   İsmet Orhan
   Fikret Özdemir
   Cevat çağrı
   Şahide ve abdurrahman yüksel
   Aldullah kılıçkaya
   Muammer şenel
   Sadık kalender
   Pertev zapsu
   İbrahim mengüvenli
   Şahabeddin ünlü
   H. Hüseyin korkmaz
   İbrahim Albağ
    
   Son Şahitler 4
   Necmeddin Şahiner
    
                   TAKDİM
    
   Yeryüzüne (arz) Allah’ın dilemesiyle halife kılınan “hedef insan”a ulaşabilmiş kimseler her asırda bulunuyor. Bunlar topluluklar için, imani ve içtimai örnekler teşkil ediyorlar. Bu müstesna zatlardan tam istifade edebilmenin yolu, belki de en kestirme yolu, hayatlarının, yaşayışlarının ve ne yapmak istediklerini iyici bilinmesine gerekli tesbitlerin yapılabilmesine bağlıdır. Bu da etraflıca araştırmalarla, tetkikatla elde edilebilir. Bunu için ne derece ciddi çalışmalar yapılırsa yine de azdır.

   Hicri 13. Asrın başında duran, sureten medeni olan insanları medeniyet-i hakikiye olan İslamiyet ile dirilmeye, hayatlanmaya davet eden,
   “İhya-yı din, ihya-yı millettir”
   “Hayat-ı din, nur-u hayattır” diye ufku tabiatçılık ve inkar-ı uluhiyet felsefeleriyle kararan insanlığa Kur’ani “Şualar” ve “Lem’alar”la nur serpmekle hakiki kemalatın İslamiyet ve imanda olduğunu ispat eden namdar ismiyle Bediüzzaman’ı tanımak ise çok daha ehemmiyetlidir.
   Değerli araştırmacı ve kardeşim Necmeddin Şahiner’in bu sahada yirmi yılı aşan bir mesai sarfetmiş olmasına hiç de şaşmamak lazımdır. Yorumsuz olarak ancak hadiseleri, hatıraları ve vesikaları nakledebilmek, dürüstçe bunu yapmak, hisleri, kanatları karıştırmamak, başlıbaşına bir hizmet sayılabilir. Zannederim ki, muasırları olan ilim ehli ve hakikatı arayanlar, Bediüzzaman Said Nursi gibi bir zat-ı alicenabı tanımamış, tanıyamamış olduklarına çok tesadüf edeceklerdir. Gerçekte, o; eserlerinde, yani Risale-i Nur şaheserlerinde, onun aynasında pırıl pırıl parlamaktadır. Bu nisbette insanın rütbe-i aklının, eserine aksetmesi çok harikadır.

   Bu mücessem iman mümeslisine nasıl lakayd kalınabilir? Çok Taaccüb ediyorum. Mütebahhir ulemadan maraş’ın medar-ı iftiharı Müftü Hafız Ali Efendi Hazretleri bizleri Risale-i Nuru okumak sebebiyle tebrik ederdi, müjdelyer verirdi: “Cenab-ı Said Radiyallahu Teala Anh Efendimiz kümmelindendir. Her ne derseniz ona layıktır. O zata yakışır” buyururlardı. Hatta büyüklüğünün kıskanıldığını, haset edildiğini, isminden ürküldüğünü söylerlerdi.
   Evet, böyle asrını dolduran, hatta aşan zatların hayatlarını ve eserlerinin tetkikine çok fedakar Necmeddinler lazımdır.
   Herhalde en uygun şekilde bu hizmet için enstitüler ve üniversitelerde kürsüler ihdas edilmelidir. Manevi irfanımız için müstakbel nesillere bu hizmeti yapmakla borçluyuz. Şimdilerde bu vazifeyi en candan yapanlardan birisidir Şahiner ve onun bu çalışması temel teşkil edebilir.
   Doğrusu, seneler önce çocuk denecek yaşlarda onun böyle bir istidadının fark ederek bu yolda teşvik ettiğime isabet olmuş ki. Çok semerelerini gördük. İstifade ediyoruz. O günlerde lise son sınıf öğrencisi olan bu günü yorulmaz araştırmacı, biyograf Necmeddin Şahiner’e söylediğim şu mealdeki sözleri hiç unutmadım:

   “Kardeşim Necmeddin ! Senin, eşhas-ı zamanı, devrin şahıslarını tanımak hususunda tecessüs derecesinde ciddi merakın var… Büyük Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin hayatının incele, öyle ki onun ikamet ettiği yerleri gör, görüşenlerle görüş, isim, zaman ve mekan belirterek bunları yorulmadan on yıl toplayarak, sonra tasnif eder, bir eser haline getirirsin. Belki bu derleme, bu araştırmalar kaynak olur. Size de bunlar için müracaat edilir, hayır vesilesi olur” demiştim.
   Doğrusu kendisinden bekleneni mükemmele ulaşmak derecesinde yaptığını görüyoruz.

   Büyük bir sadakat ölçüsüyle yapılan bu güzel ve faydalı çalışmaya karşı takdir hislerimi her zaman izhar etmişimdir. Şahiner gibi, derlenmiş bilgilerini yazılarla kayıt altına alan, zaman silgisini silip yok etmesine fırsat vermeyen kimseleri imrenerek takip ediyorum, onların ortaya çıkardıkları eserlerinin dikkatle okuyorum. Kendi ihmal ve kusurumun vicdanı baskılarını bir derece okuyarak telafi ediyorum. Kendileri için güzel meşguliyetler arayan gençlerimiz ağabeylerinin örnek alsınlar, tavsiyelere ehemmiyet versinler, çalışmalarına erken başlasınlar. Büyüklen için (onların daha iyi tanınması yolunda) yapılan çalışmalar küçük değildir, manevi ecrini de Allah (c.c.)’dan umuyoruz.
    
   Ahmed İhsan Genç
   ( İstanbul - Göztepe )
    
                      ÖNSÖZ

   Son Şahitler Bediüzzaman Said Nursi’yi Anlatıyor ismindeki çalışmalarım Nur sevdasını bir sesidir.
   Nur bahsi bitmez ve tükenmez, fakat takatim değil. Bana düşen, bu kudsi işe gönül vermekti. Gönül değil, bu mukaddes işe gençliğimi, hayatımı ve maddi geleceklerimi de verdim. sadece gönül değil, bu iyi zerrat-ı vücudumla yapıyorum. Bu nurlu yürüyüşte bütün kuvvetim, emelimin temizliğinden ibarettir.

   Tam yirmi üç sene evvelki, on saatlik Nurs yolunda yürüyüşten sonra Kutis köyündeki beş on dakikalık molamızda vücudumla birlikte ayaklarımın sanki nüzul inmiş gibi titreyişini İsmail Yazıcı ve Nazım Gökçek Ağabeylerim çok iyi hatırlarlar. O yıllarda Nur Üstad Bediüzzaman’a ait ne duyuyorsam, elimdeki küçücük deftere notlar alırdım.
   Uzun zamanlardır bu not alışlardan, bu yazışlardan toplayıp bulabildiklerimden, süzülerek ancak sizlere onda birisini çıkararak takdim ediyordum.

   Sonra bu yazılanlar biçbir zaman bir kişinin kafasının işi de olmadı, nice nice nur kardeşler hep tashih ettiler, hep elediler, hep münasip olmayanları koymadılar. Bu işte yardımı olanları, hep dualarım ve minnet duygularımla yad ediyorum. Ben gayretlerimde bir ekip on çıkaran çiftçiler gibi seviniyorum.
    
   Nur Üstad Bediüzzaman Said Nursi’yle alakalı üç özel dergi bir düzineyi bulan kitap çalışmalarımla birlikte yeni yeni kitapların hazırlıkları içindeyim. Saadet dolu günler ve aydınlık geceler yaşamaktayım. Yazılarım ne sistemli bir ilim tetkiki, ne de subjektif bir sanattır. Son Şahitler Bediüzzaman Said Nursi’yi Anlatıyor sadece ve sadece Kur’an’ın Nurlarına sevdalanmış kalbin nurları etrafına sıçratarak, nur yolunda son nefesini verebilmesidir.

   Hiçbir davam yok. Biraz emeğim, nura sevdalanmış gönlüm ve nur için yaşayıp, nur için ölebilme gayretim var, o kadar.
   İnsan mazisi içindir. Bunu için hep mazideki yüce şeref levhalarının vesikalarını toplayabilmeye çalışıyorum. Ben tam olanı değil, toplayabildiklerimi dökmeden vermeye çalışıyorum.
   Onları, yüzleri ve binleri çoktan aşan ve taşan şahit insanlar… Edirne, şam, Berlin, Hakkari, Milas, Erzincan ve Elmalı sadece şu anda hatırıma gelebilen beldeler.
   Bu nur hizmetinde ürpertici zorluğu bilmez miydim? Ama Nur Üstadın Avukatı Bekir Berk Ağabeyimin “Kardeşim, biz istihdam olunuyoruz” şeklindeki nurlu sözü, zerrat-ı vücuduma, nurdan zevk ve lezzetler vermektedir. Yoksa hiçbir zaman “Ben de yazdım, ben de yazabilirim” gibi bir bed düşünce ve fikir hiçbir an hayalime bile gelmedi. Tam aksine, Bediüzzaman Hazretlerinin hayatı-eserleri konusunda bilgilerim ilerleyip artınca, ne kadar bu mevzuda ilme ve bilgilere muhtaç olduğuma daha da iyi anlıyorum.

   Ne yaptığımı pek iyi bilmiyorum. Ama adına ihlas denilen Nur kulesine çıkmak için, son nefes, son imkan ve son sermayeye kadar harcamanın sevdası içinde yaşamaya çalışıyorum.
   Bu gayretler esnasında, sayısını bilemediğim tevafuklar ve bu esnada Nur Üstad Bediüzzaman’ın “Tevafuk makbuliyet alametidir” vecizesi nurdan bir levha halinde karşımda parlar durur. Hele hele omuzlarım üstündeki mübarek elleri ve  heybetli sözleri:
   “Bana bak, bana bak, gözlerini benden ayırma!” ikazı.
   Yine bu kadarcık bir takdimle, aradan çekilerek, sizleri Son Şahitler’in aziz ve hatıralarıyla baş başa bırakıyorum.
   İhlas ve İlahi rıza ne güzel son duraktır.
    
   Necmeddin ŞAHİNER
   Gaziantep-1994
    
    EMİRDAĞ ŞAHİTLERİ
    
   Mustafa Sungur
   Akif Arıözsoy
   Mehmet Taktak
   Mehmet Özpolat
   Hafız Namık Şenel
    
   ISPARTA ŞAHİTLERİ - 2
    
   Said Özdemir
   İsmet Gülcügil
   Hayreddin Topçu
   Mustafa Çetin
   Recep Onaz
   Mehmed Büker
   Pıtnat Güngör
   Hacı Reşid Övet
   Ahmed Gümüş
   Doç. Dr. İsmail Karaçam
   Muzaffer Erdem
   Abdülkadir Badıllı
   Mehmed Emir Er
   Abdülkadir Ekinci
   Mahmut Allahverdi
   Selahaddin Akyıl
   Ali Tayyar
   Ali İhsan Özyurt
   Fahreddin Sayı
   Niyazi Tekin
   H. Kamil Okur
   Suad Alkan
   Ali Haydar Morgül
   Abdülbari Polat
   Ömer Adil Mehalifçi
   Muzaffer Küçükyıldız
   Hafız Ali Okur
   Hamdi Sağlamer
   Subhi Türel
   Prof. Dr. Hayrettin Karaman
   Mehmed Şükrü Yeşilnacar
   Rahmi Erdem
   H. Muhammed Tüylüoğlu
   Hasan Sağlam
   Av. Gültekin Sarıgül
   Yusuf Dehri
   Adile Suluk
   Mehmed Soymen
   Dr. Tahsin Tola
   Hakkı Yılmaz
   Mustafa Gül
   Abdurrahman Yargın
   Süleyman Kaya
   Yaşar Gökçek
   Yusuf Kervancı
   Hüsmen Hüseyin Duran
   Veli Işık Kalyoncu
    
   İSTANBUL ŞAHİTLERİ - 2
    
   İsmail Diken
   Nihat Yazar
   Muhsin Alev
   Hüseyin Rahmi Yananlı
   Kemal Baştuğ
   H. Hafız Selahaddin Güney
   Halil Sıtkı Öztorun
   Mehmet Şevket Eygi
   Mustafa Güleç
   Hüseyin Cahit Payazağa
   İsmail Dayı
   Avni Toktor
   Ali Kırankollular
   Cesim Küfrevi
   Tonuslu Haşmet Hoca
   H. Ali Akalay
   Mehmed Fırıncı
   Muslihiddin Sönmez
   Mehmed Emin Birinci
   İsmail Yıldız
   Galip Gigin
   Hakki Yavuztürk
   Prof. Dr. Ali Özek
   Mustafa Runyun
   Dr. Alaaddin Yılmaztürk
   Osman Yüksel Serdengeçti
   Naci Erdönmez
   Hafız Enver Ceylan
   Mustafa Cahit Türkmenoğlu
   A.Hikmet Tezcan
    
   ANKARA ŞAHİTLERİ
    
   Cemaleddin Günel
   Atıf Ural
   Prof. Dr. İbrahim Canan
   Hüseyin Aksu
   Said Köker
   Abdülkadir Akçiçek
   H. Mehmed Hasırcı (Erbaşı)
    
   Son Şahitler 5
   Necmeddin Şahiner
    
    BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ’YLE İLGİLİ NOTLAR VE DEĞERLENDİRMELER
    
   Daima birlik-beraberlik isteyen Bediüzzaman
   Nursi-kürdi
   Doğudan doğan nur
   Üstad geldi! Seyda geldi!
   Nuriye Nursi hanımın köyü: bilkan
   Seherde uyananların beldesi: Huzan
   Cihan harbinde albay
   Cephelerde yazılan tefsir: İşaratü’l-İ’caz
   Şahid Habib’in aziz hatırası
   Medresetü’z-Zehra
   Bediüzzaman: gurbet
   Altıncı mektup: gurbet mektubu
   Katran
   Çam
   Sanki Yedim camii

    
                        ÖNSÖZ
    
   Sebeb-i hidayetim…
   Vesile-i necatım…
   Üstad-ı alemdarım…
   “Yine bir şey yaptım, diyemem hatırana!”
    
   Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur şaheserleri ve Nur talebeleri henüz gerekli araştırmalar yapılarak yeteri kadar değerlendirilebilmiş bir mesele değildir. Bu mesele uçsuz bucaksız bir deryadır.
   Gelecek zamanlarda bu meseleyle alakalı muhakkak birçok çalışma yapılacaktır.
   Bugün dünyanın muhtelif belde, kit’a ve iklimlerinde Bediüzzaman ve eserleriyle alakalı çok sayıda çalışmalar yapılmaktadır.
   Bediüzzaman ve Nur Risaleleri, asrımızın ve çağımızın muazzam bir hadisesidir. Bu hadise İslamiyet’in nurudur, Kur’an’ın nurudur. Nur şaheserleri Anadolu’nun ve Müslüman Türkiye’nin mübarek mahsulüdür ve meyvesidir.

   Nurlar, bu şehitler Anadolusunun bağrından fışkırmıştır. Muhakkak bu ülkenin mektepleri ve üniversiteleri, bu Kur’an hakikatlerine, onun aziz müellifinin hayatına, hatıralarına ve kudsi davasına eğileceklerdir. Bu sonsuz bahr-i ummanda mutlaka tezler, doktoralar yapılacaktır. Bu büyük gelişmenin belirtileri; doğacak ve cihanı aydınlatacak şems-i tabanın nurlu ışıkları ufukta gözükmektedir.
   Bizler de “ Son Şahitler Bediüzzaman Said Nursi’yi Anlatıyor ” çalışmalarımızla, bu mukaddes ve ulvi gayenin mensuplarına malzeme taşımakla meşgulüz.

   Bu hissimizi şu mısralar ne güzel ifade etmektedir:
   Biz bir yıkık değirmeni kır yıl bekleriz,
   Vefakarlık denilen ulvi seciyeden nasip almak için…
   On dokuzuncu asrın sonlarında yaşayan Sadrazam Çorlulu Ali Paşa’nın torunlarından ve İkinci Sultan Abdulhamid Han’ın devlet edemlarından Mahmud Celaleddin Paşa, Tarihçiler için şu gerçeği ifade etmektedir:
   “Müverrih müstakim olmak gerekir akl-ü naklinde, o suret zapt-ı tarih etmenin esasıdır.”
   Müstakim olmak, yani istikamet sahibi olarak doğru yol üzerinde bulunmak bizim emelimizdir. Namazlarımızdaki ve niyazlarımızdaki ebedi dileğimiz, sırat-ı müstakimdir, yani doğru yoldur. Yine ulvi ve doğru hakikati, Süleyman Nazif’in babası Diyarbakırlı Said Paşa şöyle dile getirmektedir:

   Sen usandırma eli, el de usandırmaz seni,
   Müstakim ol, Hz. Allah utandırmaz seni….
   Nur Üstad Bediüzzaman Said Nursi üzerindeki çalışma, gayret ve sevdamız, sönmeden devam etmektedir. Yeni çalışmalarımız dua ve alaka beklemektedir.
   Son Şahitler Bediüzzaman Said Nursi’yi Anlatıyor serisini beşinci halkasıyla sizleri baş başa bırakmanın saadeti içinde Allah’a emanet olunuz sevgili dostlar.
    
   Necmeddin Şahiner
   2006 Gaziantep
    
   Hidamat-ı Mebruke son şahitler
   Abdullah battal
   Abdullah çayırlı
   Abdunnur sezgin
   Abdülmecid ünlükul (Nursi)
   Ahmed Avşar
   Ahmed çıtak
   Ahmed Hamdi savlı
   Ali Nihat tarlan
   Ali rıza hakses
   Ali rıza muhlis
   Alime hanım nursi
   Asaf konsolitçi
   Aşık ömer inan
   Bekir sadak
   Cemal çopur
   Dursun kutlu
   Hacı şekip Rusçuklu
   Hasan Ragıp başer
   Hoca Tahsin efendi
   Hüseyin çağdır
   Hüseyin kileci
   Haydar Gündüzalp
   İ. Hakkı Konyalı
   İbrahim sadullah nutku
   İsmail hakkı zeyrek
   Kerem Avşar
   m. ali çalım
   mehmed hamid güven
   mehmed kayalar
   mehmed us
   Milaslı Dr. İsmail Hakkı
   Mustafa Selçuk dalyancı
   Münir Süleyman çapanoğlu
   Nail papatya
   Prof. Dr. Nevzat Yalçıntay
   Rasih Bayhan
   Said şamil
   Selahaddin kaplan
   Salih keramet Nigar
   Seyyid ali fındıki
   Sümmed cezeri
   Süleyman ayaz
   Süleyman çağan
   Şaban akdağ (Vahşi Şaban)
   Şeyh hayatü’l-Harrani
   Şeyh Muhammed Beşir
   Tahsin Uzer
   Tevfik demiroğlu
   Tevfik Gerçeker
   Tevfik ileri Veli Tola

   Son Şahitler 5
   Necmeddin Şahiner
    
    
   BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ’YLE İLGİLİ NOTLAR VE DEĞERLENDİRMELER
    
   Daima birlik-beraberlik isteyen Bediüzzaman
   Nursi-kürdi
   Doğudan doğan nur
   Üstad geldi! Seyda geldi!
   Nuriye Nursi hanımın köyü: bilkan
   Seherde uyananların beldesi: Huzan
   Cihan harbinde albay
   Cephelerde yazılan tefsir: İşaratü’l-İ’caz
   Şahid Habib’in aziz hatırası
   Medresetü’z-Zehra
   Bediüzzaman: gurbet
   Altıncı mektup: gurbet mektubu
   Katran
   Çam
   Sanki Yedim camii
    
    
               ÖNSÖZ
    
   Sebeb-i hidayetim…
   Vesile-i necatım…
   Üstad-ı alemdarım…
   “Yine bir şey yaptım, diyemem hatırana!”
    
   Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur şaheserleri ve Nur talebeleri henüz gerekli araştırmalar yapılarak yeteri kadar değerlendirilebilmiş bir mesele değildir. Bu mesele uçsuz bucaksız bir deryadır.
   Gelecek zamanlarda bu meseleyle alakalı muhakkak birçok çalışma yapılacaktır.
   Bugün dünyanın muhtelif belde, kit’a ve iklimlerinde Bediüzzaman ve eserleriyle alakalı çok sayıda çalışmalar yapılmaktadır.
   Bediüzzaman ve Nur Risaleleri, asrımızın ve çağımızın muazzam bir hadisesidir. Bu hadise İslamiyet’in nurudur, Kur’an’ın nurudur. Nur şaheserleri Anadolu’nun ve Müslüman Türkiye’nin mübarek mahsulüdür ve meyvesidir.
   Nurlar, bu şehitler Anadolusunun bağrından fışkırmıştır. Muhakkak bu ülkenin mektepleri ve üniversiteleri, bu Kur’an hakikatlerine, onun aziz müellifinin hayatına, hatıralarına ve kudsi davasına eğileceklerdir. Bu sonsuz bahr-i ummanda mutlaka tezler, doktoralar yapılacaktır. Bu büyük gelişmenin belirtileri; doğacak ve cihanı aydınlatacak şems-i tabanın nurlu ışıkları ufukta gözükmektedir.
   Bizler de “ Son Şahitler Bediüzzaman Said Nursi’yi Anlatıyor ” çalışmalarımızla, bu mukaddes ve ulvi gayenin mensuplarına malzeme taşımakla meşgulüz.

   Bu hissimizi şu mısralar ne güzel ifade etmektedir:
   Biz bir yıkık değirmeni kır yıl bekleriz,
   Vefakarlık denilen ulvi seciyeden nasip almak için…
   On dokuzuncu asrın sonlarında yaşayan Sadrazam Çorlulu Ali Paşa’nın torunlarından ve İkinci Sultan Abdulhamid Han’ın devlet adamlarından Mahmud Celaleddin Paşa, Tarihçiler için şu gerçeği ifade etmektedir:
   “Müverrih müstakim olmak gerekir akl-ü naklinde, o suret zapt-ı tarih etmenin esasıdır.”
   Müstakim olmak, yani istikamet sahibi olarak doğru yol üzerinde bulunmak bizim emelimizdir. Namazlarımızdaki ve niyazlarımızdaki ebedi dileğimiz, sırat-ı müstakimdir, yani doğru yoldur. Yine ulvi ve doğru hakikati, Süleyman Nazif’in babası Diyarbakırlı Said Paşa şöyle dile getirmektedir:
   Sen usandırma eli, el de usandırmaz seni,
   Müstakim ol, Hz. Allah utandırmaz seni….
   Nur Üstad Bediüzzaman Said Nursi üzerindeki çalışma, gayret ve sevdamız, sönmeden devam etmektedir. Yeni çalışmalarımız dua ve alaka beklemektedir.
   Son Şahitler Bediüzzaman Said Nursi’yi Anlatıyor serisini beşinci halkasıyla sizleri baş başa bırakmanın saadeti içinde Allah’a emanet olunuz sevgili dostlar.
    
   Necmeddin Şahiner
   2006 Gaziantep
    
   Hidamat-ı Mebruke son şahitler
   Abdullah battal
   Abdullah çayırlı
   Abdunnur sezgin
   Abdülmecid ünlükul (Nursi)
   Ahmed Avşar
   Ahmed çıtak
   Ahmed Hamdi savlı
   Ali Nihat tarlan
   Ali rıza hakses
   Ali rıza muhlis
   Alime hanım nursi
   Asaf konsolitçi
   Aşık ömer inan
   Bekir sadak
   Cemal çopur
   Dursun kutlu
   Hacı şekip Rusçuklu
   Hasan Ragıp başer
   Hoca Tahsin efendi
   Hüseyin çağdır
   Hüseyin kileci
   Haydar Gündüzalp
   İ. Hakkı Konyalı
   İbrahim sadullah nutku
   İsmail hakkı zeyrek
   Kerem Avşar
   m. ali çalım
   mehmed hamid güven
   mehmed kayalar
   mehmed us
   Milaslı Dr. İsmail Hakkı
   Mustafa Selçuk dalyancı
   Münir Süleyman çapanoğlu
   Nail papatya
   Prof. Dr. Nevzat Yalçıntay
   Rasih Bayhan
   Said şamil
   Selahaddin kaplan
   Salih keramet Nigar
   Seyyid ali fındıki
   Sümmed cezeri
   Süleyman ayaz
   Süleyman çağan
   Şaban akdağ (Vahşi Şaban)
   Şeyh hayatü’l-Harrani
   Şeyh Muhammed Beşir
   Tahsin Uzer
   Tevfik demiroğlu
   Tevfik Gerçeker
   Tevfik ileri Veli Tola
    
    
   Son Şahitler 6
   Necmeddin Şahiner
    
   Abdurrahman şeref güzelyazıcı
   abdurrahman şeref laç
   abdülmeced belli
   ahmed faik arslantürkoğlu
   ahmed feyzi kul
   ahmed remzi hatip (atak)
   asaf gördük
   av. Bekir berk
   celal yardımca
   Cemil Meriç
   cevad refat atilhan
   dr. Mustafa oruç (ramazanoğlu)
   hıfzı bayramoğlu
   İlhami soysal
   m. raif gen
   mehmed akif Ersoy
   molla fethullah (hasbi)
   Mustafa birlik
   Necati akkoyun
   ord. Prof. Dr. ali fuad başgil
   ord. Prof. Dr. fahreddin kerim Gökay
   ömer  ferid kam
   prof. Dr. Muhammed sabir
   prof. Dr. Süleyman yalçın
   prof. dr. şerif mardin
   bedreddin yüksel
   Süleyman aslan
   Tahsin Tandoğan
   Vasfiye ileri
   Veysel karani çiçek
   MAKALELER
   Akdamar adası
   Karaca ahmed sultan
   Meşihat ne zaman yandı
   Müderrisler cemiyeti ve bediüzzaman
   Otuz bir mart isyanı ve bediüzzaman    
   Nesil Yayınları Necmettin Şahiner Son Şahitler Bediüzzaman Said Nursi yi Anlatıyor serisi adlı kitabı incele dininiz.
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9789754082357
   MarkaNesil Yayınları
   Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
   9789754082357

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.