• Tüm Kategoriler

  • Gönderim Yaptığımız Kargo Firmaları
   Sürat ve PTT kargo dur. Uygun Fiyat ve Hızlı Teslim ile ürün Sevkiyatımız sorunsuzca devam etmektedir. Kapıda Nakit Ödeme sistemi de var, Ürünü sepete atıp Adresi girdikten sonra Ödeme Seçenekleri ekranında karşınıza çıkar. Taksit durumuda aynı şekilde çıkar.

    

   A dan Z ye İslamda Çocuk Terbiyesi

   Fiyat:
   60,00 TL
   İndirimli Fiyat (%33,3) :
   40,00 TL
   Kazancınız 20,00 TL
   Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

   Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

   2.Hamur, Karton Cilt, 289 Sayfa
   48,00 TL
   KDV Dahil 30,00 TL
   %37,5
   2.Hamur, Karton kapak, 344 sayfa
   48,00 TL
   KDV Dahil 30,00 TL
   %37,5
   Karton Kapak, 1.Hamur, 430 Sayfa, Renkli Resimli
   95,00 TL
   KDV Dahil 58,00 TL
   %38,9
           Stoktan Kargo

   Kitap            A'dan Z'ye İslamda Çocuk Terbiyesi
   Yazar           Mehmet Kızılkaya
   Yayınevi       Hayat Yayınları
   Liste Fiyat    40 TL
   Kağıt Cilt      2.Hamur, Karton kapak cilt
   Sayfa Ebat   496 Sayfa - 13.5x21 cm
   Yayın Yılı     2014
   ISBN            9786051510774  

          
   Mehmet Kızılkaya A'dan Z'ye İslâm'da Çocuk Terbiyesi kitabı nı incelemektesiniz.   
   Hayat Yayınları İslam da Çocuk Terbiyesi kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

   Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-24


   İslam, çocuğun bakım, terbiye, eğitim-öğretim ve korunma sorumluluğunu anne-babaya yüklemiştir.
   Bu nedenle anne-baba, Kur’an-ı Kerim ve hadisler ışığında çocuk terbiyesinin nasıl olması gerektiğini öğrenmekle mükelleftir.
   A’dan Z’ye İslam’da Çocuk Terbiyesi, anne-baba adaylarına ve hâlihazırdaki ebeveynlere bu anlamda yol gösterici nitelikte bir kitap.

   ÖNSÖZ

   Bismülâhirrahmânirrahîm,

   Âlemlerin Rabbi yüce Allah'a sonsuz hamd ve bütün âlemlere rahmet olarak gönderilen Rasûl-i Ekrem Muhammed Mustafa (sav) efendimize salât ve selâm olsun.

   Değerli okuyucularım,
   Elinizdeki kitap çocuğun ahlaklı, zeki, sağlıklı, çalışkan, kendine güvenen ve üretken bir insan olarak yetiştirilmesi ile ilgili metotla-n anlatmaktadır. Eserde, çocuğun yetişmesinde anne babanın ve ailenin rolü, anne baba-çocuk ilişkilerinin rolü, okul ve çevrenin etkileri detayh bir şekilde işlenmiştir.

   Günümüzde anne baba olacak kişiler, evlenmeden önce ve sonra gerekli tedbirleri almadıkları ve bilgi sahibi olmadıkları için çocuk yetiştirme ile ilgili pek çok sıkıntılar yaşamaktadırlar. Anne babalık tesadüfen ya da anne babadan öğrenilerek yapılacak bir meslek ve sanat değil, bu işin ilmini yapan ilim adamlarından ya da kitaplardan öğrenerek bilinçli olarak yapılacak bir görevdir.

   İslam'da çocukluk, insan hayatın temelini oluşturur. Onun için İslam, çocuğa ve çocukluğa çok değer vermiş, bu nedenle yüce Rabbimiz zürriyeti kullarına bir nimet olarak verdiğini ifade ederek şöyle buyurmuştur: "Allah size kendi nefislerinizden eş­ler yarattı, eşlerinizden de sizin için oğullar ve torunlar yarat­tı ve sizi temiz gıdalarla rızıklandırdı, onlar hâlâ bâtıla inanıp Allah'ın nimetine nankörlük mü ediyorlar?"[1]
   Çocuk terbiyesi; çocuğun dininin, ahlakının, kültürünün, sağlığının, sosyal ilişkilerinin, tavır ve davranışlarının güzelleşti­rilmesi, çağdaş medeniyet düzeyine ulaştırılması ve geliştirilmesi sanatıdır. 
   A'dan Z'ye İslâm'da Çocuk Terbiyesi

   Diğer bir ifadeyle çocuk terbiyesi, çocuğun çeşitli konularda yavaş yavaş eğitilip terbiye edilmesidir.
   Dinî terbiye ise; İslam esaslarından çıkan ve inanç esaslarım kökleştirme amacını güden davranış ve tavırlarda, dinî kuralların öğrenilmesini ve uygulanmasını gerekli kılan terbiye ve eğitim-öğretim işidir.

   Terbiye, daha geniş bir mana ifade ederek, İslam dinî açısından öğrenilmesi ve uygulanması gerekenlerin en güzel şekilde öğretil­mesi ve uygulamaya geçirilmesi manasına geldiği için, insanı mad­deten olgunlaştırdığı gibi, ruhen de olgunlaştım. Çünkü terbiye kelimesi, Türkçede çoğu zaman "ahlaki davranış" anlamında kul­lanılmaktadır. Bu nedenle bazen "terbiye" kelimesinin yerine "eği­tim" kelimesi kullanılsa da hiçbir zaman bu kelime "terbiye" keli­mesinin yerini dolduramaz. Örneğin, "terbiyeli insan" demekten, "ahlaklı insan" anlaşılır ama "eğitimli insan" denildiğinde ahlaklı insandan daha çok, işini bilir, mesleğinde uzman insan anlaşılır. Buna göre, her terbiyeli insan ahlaklı ve eğitimli insandır, fakat her eğitimli insan ahlaklı ve terbiyeli insan demek değildir.

   islam, çocuğun bakım, terbiye, eğitim-öğretim ve korunma so­rumluluğunu anne babaya yüklemiştir. Bu nedenle Allah-u Teâlâ, "Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar (putlar) olan cehennem ateşinden koruyun."2 ayetiyle çocuğun terbiyesini, eğitim-öğretimini ve korunmasını anne baba üzerine farz kılmıştır. Bu ayette geçen "Kendinizi ve aile efradınızı koruyun." cümlesi, "Müslümanın kendisini, eşini ve çocuklarını terbiye edip eğitmesi ve onlara iyiyi emredip kötülükten sakındır­ması" anlamına gelmektedir.

   Hz. Peygamber (sav) de şöyle buyurur: "Hepiniz koruyucu­sunuz ve koruyucu olduklarınızdan sorumlusunuz. Devlet başkanı, idaresi altındaki bütün insanlardan; erkek, karısın­dan ve çocuklarından; kadın, kocasının ve kendi evinin ko­runmasından ve çocuklarının terbiyesinden sorumludur."3, "Şüphesiz ki Allah, her insandan, sorumlu olduğu şeyi koru­yup korumadığım soracaktır. O kadar ki adam çocuklarından sorumlu tutulacaktır."4

   Yukarıda meallerini verdiğimiz ayet-i kerime ve hadis-i şe­riflerde; çocukların bakım, koruma, terbiye, eğitim-öğretim ve yetiştirme sorumluluklarının anne babaya verildiği açıkça belir­tilmiştir. Çünkü çocuk, okul öncesi dönemi kapsayan 0-6 yaş ara­sında tamamen anne babanın yanında ve ailenin içindedir. İslam medeniyetini oluşturan ve İslam toplumunu ayakta tutan temel değerler, bu yaşlarda aile içinde öğrenilir.

   Uzmanlara göre, çocukta bilinç 2-6 yaşlarında oturmaya baş­lar, çocuklar bu dönemde yalnız anne babalarının düşüncelerini benimsemekle kalmayıp, aynı zamanda onların kişiliklerine de bürünürler. İlk etapta anne babanın oluşturduğu örnek ve model olma davranışı, çocukların duygu ve düşüncelerini geliştirir. Do­layısıyla, anne babanın düşünce ve davranışları çocuk tarafından özümsenerek hafızasında gelişip kökleşir ve anne babanın yanın­daki tutarlı davranışları görüp benimseyerek bir davranış biçimi olarak kabul eder ve çocuğun kişiliği şekillenir.

   Bu nedenle eserimizde, terbiye kelimesinin anlamı üzerinde durularak, terbiyenin hedefleri, metotları, anne-babanın evlilik öncesinden ergenlik çağını da içine alacak şekildeki sorumlu­lukları dönemler hâlinde geniş bir şekilde açıklanmış, çocuğun hakları, çocuğun toplumsallaşmasında uyulması gereken kurallar, anne, baba ve eğitimcilerin yüksek seviyede özgüvenli nesiller yetiştirebilmeleri için çocuklara sınır ve sorumluluklarını öğretirken iç disiplinin gerçekleşmesini sağlayacak bir disiplin uygulamaları­nın gereği üzerinde durulmuştur.


   4 Buhârî, Enbiyâ S0; Müslim, lmâret 44

   Bu kitabın amacı; sevgi, şefkat ve hoşgörü içinde ebeveyn-çocuk ilişkilerinin en güzel şekilde gerçekleştirilmesiyle, eğitimci-öğrenci ilişkilerinin de eğitim-öğretim kurallarına göre uygulana­rak kendi ayakları üzerinde durabilen, İslam ahlakı üzere yaşayan, Müslüman şahsiyetini her yerde koruyan, üretici, başkalarına say­gılı ve insanlığa faydalı nesiller yetiştirmektir.

    
   1. Tahrim, 66/6
   2. Buhârî, Ahkâm 1, Cuma 11, Vesâyâ 9, Nikâh 81,90

   22 A'dan Z'ye İslâm'da Çocuk Terbiyesi

   Çalışmam esnasında yardımlarım ve sıcak ilgilerini esirgeme­yen sevgili eşim Zeynep hanıma, kitabın yazımı esnasında bana yardımcı olan kızım Bedia ve eşi Murat'a, oğlum Fatih ve eşi Arzu'ya ve ayrıca Ali Atmaca'ya teşekkür eder, eksik ve hataları­nım hoşgörü ile karşılanacağım ve konuya ilgi duyanların değerli katkılarıyla eserin daha da gelişeceğini umar, tüm anne, baba ve eğitimcilere faydalı olmasını yüce Allah'tan niyaz ederim.

   Mehmet KIZILKAYA
   İzmir, 2013
    
   [1]Nahl, 16/72
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786051510774
   MarkaHayat Yayınları
   Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
   9786051510774

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.