Alemlere Rahmet Hz. Muhammed

Fiyat:
85,00 TL
İndirimli Fiyat (%45,9) :
46,00 TL
Kazancınız 39,00 TL
Havale / EFT:
45,08 TL
Aynı Gün Kargo

Kitap           Alemlere Rahmet Hz. Muhammed
Yazar          Muhammed Emin Yıldırım
Yayınevi      Siyer Yayınları 
Kağıt Cilt     2.Hamur - Karton Cilt
Sayfa Ebat  135 sayfa, 13.5x19 cm
Yayın Yılı     2019

  


Muhammed Emin Yıldırım Alemlere Rahmet Hz. Muhammed kitabı nı incelemektesiniz.  
Siyer Yayınevi Alemlere Rahmet Hz. Muhammed kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


    SÖZ BAŞI

Allah Resûlü'nün (sas) mübarek ellerinde yetişen o ör­nek neslin en büyük özelliklerinden bir tanesi de hiç şüp­hesiz Efendimiz e (sas) duydukları aşk ve muhabbettin bo­yutudur. Onlar kendilerini bir ateş çukurunun kenarından kurtaran, hidayet çeşmesinin o tatlı suyu ile buluşturan ve onları bereketli bir sofra olan nübüvvet sofrasına kavuştu­ran Âlemlerin Sultanına karşı bir minnet ve vefa borcu ola­rak öylesine seviyorlardı ki; en aziz bildikleri şeyleri onun (sas) yolunda feda etmekten bir an geri durmuyorlardı. Onu (sas) görmedikleri günü ziyan sayıyor, o bereketli sesi duymadıkları günü yaşanmamış kabul ediyorlardı. Bazen meclislerinde birbirlerine Efendimiz'i anlatarak özlemleri­ni gideriyor, onun (sas) adını anmadan, hiçbir konuşmaya başlamıyor ve yine adını anmadan konuşmalarını nihayete erdirmiyorlardı.

Bir örnek olması için burada Hassan b. Sabit'i anabili­riz. O, Medine'nin iman abidelerinden biriydi. Allah Resû-lü Medine'ye hicret edince o da ensârdan diğer Medineliler gibi evini ve yüreğini Mekke'den gelen iman kardeşlerine açtı. Hassan'ın o günden sonra şiirlerine konu olan tek bir şey vardı, o da Hz. Peygamber'di. Hassan, yazıp okuduğu şiirler­le sahabenin yüreğinden kopup gelen Peygamber aşkını iyice derinleştiriyor, her şiiri ile bu aşkın boyutunu daha da ötele­re taşıyordu.

Sahabe onu her gördüğünde:  "Hadi Hassan! Bir 
şiir oku da Efendimiz'i anlat ve bizlere canlarımızın yoluna feda olduğu Resûlullah'ı medhet!" derlerdi. Hassan b. Sabit sahâbenin bu isteğine şöyle karşılık verecekti:

"Min medahtü Muhammeden bi makaletî "
Ve lâkin medahtü makaletî bi Muhammedin"

Allah Resûlü'ne âşık bir yürek olan Hassan diyordu ki:

"Ben şiirlerimle Muhammed'i övmüyorum
Bilakis Muhammed ile şiirlerimi medhedip, güzelleştiiyorum." [1][2]

Peygamber e âşık bir yürek olan Hassan, işte Allah Resûlü'nün sadece isminin anılmasının bile, değersiz sözlere na­sıl değer kattığını böyle güzel bir biçimde ifade ediyordu.

Gerçekten de Alemlere Rahmet olarak gönderilen son elçi Hz. Muhammed'in (sas) adını anmak bile ağızlara şerbet, şekerdir. 1950'li yıllarda Erzurum'un Sadık Efendi (1884-1960) diye bir müftüsü varmış. Bizim büyüklerimiz bu müftü efendinin hatıralarını sürekli anlatırlar.121 Sadık Efendinin en büyük özelliği ne zaman Hz. Peygamber'in adını ağzına alsa dilini dudaklarının kenarına sürmesiymiş. Bir gün merak edip sormuşlar: "Müftü efendi neden Hz.Muhammed deyince böyle yapıyorsunuz?" Sadık Efendi de­miş ki: "Efendimizin adı ağızlara şerbet ve şekerdir. Ben onun adını andıkça ağzım tatlanıyor, bunun için böyle yapıyorum"

Evet, o (sas) ağızlara şerbet ve şeker, yüreklere şifa ve sekinet, hayatlara huzur ve güvendir. Bugün insanlık ona her zamankinden daha fazla muhtaçtır. Eğer onun (sas) rahmet dağıtan sancağının altında toplanırsa kurtuluşa erecek, yok­sa karanlıklardan hiçbir zaman kurtulamayacaktır. Bundan dolayı yapılacak iş, Efendimiz'in (sas) bilme, tanıma ve onun hayata bıraktığı derin izleri kavrama adına gayret göster­mektir. Bu küçük çakmanın ortaya çıkma sebebi de budur.
Elinizdeki bu kitabın içerisindeki yazıların bir kısmı önceleri çeşitli vesilelerle kaleme alınmıştı. Geriye kalan bö­lümleri ise yeni yazıldı. Aslına bakacak olursanız böyle bir çalışma çok uzun süredir düşünülen bir şey değildi.

Allah Resûlü ve onun güzide ashabı hakkında yazdığımız yazılar dostlar arasında teveccühe mazhar oluyordu. Eğer bir güzel­lik varsa kesinlikle bu yazandan değil, yazılan şeylerin de­ğerinden kaynaklanıyordu. Biz bu bilinçte hareket etmeye çalışsak da dostlar bizleri rahat bırakmayarak, biraz da zo­raki bu çalışmayı oluşturdular. Dolayısı ile yazıları kaleme alan bu aciz olsa da bu kitabın sizlere ulaşmasını sağlayanlar aslında burada isimlerini anmayacağım isimsiz kahraman­lardır. Allah Resûlü'nün dünyaya teşrif ettiği günler vesilesi ile bu küçük çalışmanın insanımıza o yüce ruhu tanıtma anlamında bir hizmet göreceği düşüncesi ile, çalışmanın oluşum ve dağıtımında büyük katkıları olan Hikmet Vak­fının, vakıf insanı Oğuzhan kardeşime teşekkür ediyorum. Bu vesile ile bu çalışmanın oluşmasında emeği geçen tüm dostları kutluyor, Rabbimden, Peygamberinin anlaşılması

yönünde yaptıkları tüm gayretlerin karşılıksız kalmama­sı yönünde dua ediyorum. İnşallah bu geçici dünya haya­tında kalıcı değerler uğruna ter dökenlerin Allah terlerini zayi etmeyecektir. Bu dostların hepsine yapacağım en güzel duanın şu olduğuna inanıyorum: Rabbim o çok sevdiğiniz Seyyid Ruh-u En'am olan Hz. Muhammed'e (sas) cennette sizleri komşu eylesin. (Âmin)

Sizleri bu küçük çalışmanın içerisinde yapacağınız se­yahate yolcu ederken, güzellikleri ondan (sas) bilerek, yan­lışları ise bizim kalemimize ve aczimize havale ederek oku­manızı tavsiye ediyor, Alemlere Rahmet olarak gönderilen Efendimiz'i (sas) idrak edecek bir ufku Rabbimizden niyaz ediyoruz.
Çaba ve gayret bizden başarı ve hüsn-ü kabul ise Al­lah'tandır.

Muhammed Emin YILDIRIM
18 Safer 1427
18 Mart 2006
Cerrahpaşa- İstanbul


 
 
[1]     Şihabuddin Hanefi, Haşiyetuş-Şihab ala Tefsiri'l-Beydavi, III, 244; IV, 371. [2]   Merhum Ali Ulvi Kurucu, Sadık Efendi'nin vefatını duyunca, onun için şöyle diyecektir:

"Serhat şehri cihana imanda örnek olsun Hep ağlayan gönüller tekmil imanla dolsun Tarihe devr açarken fatihlerin hayatı Arş-ı hüdâyı sarsar bir âlimin vefatı"

 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786054620074
MarkaSiyer Yayınları
Stok DurumuVar
9786054620074
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.