Arapça Konuşmanın En Kolay Yolu Mehmet Can

Fiyat:
300,00 TL
İndirimli Fiyat (%46,7) :
160,00 TL
Kazancınız 140,00 TL
Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler


Kitap               Arapça Konuşmanın En Kolay Yolu
Yazar              Mehmet Can
Yayınevi          Şefkat Yayıncılık
Kağıt - Cilt       2. Hamur kağıt - Karton kapak cilt
Sayfa - Ebat    544 Sayfa - 16.5x23.5 cm
 

Şefkat Yayıncılık,  Mehmet Can tarafından yazılan Arapça Konuşmanın En Kolay Yolu  adlı kitabı incelemektesiniz.
Arapça Konuşmanın En Kolay Yolu kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

 

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır.  Alak 1-2

 
Arapça  Öğrenmenin En Kolay Yolu
 
Hızlı dil öğretim sistemlerinin ışığı altında hazırlanan bu kitapta, çocukların ana dillerini öğrenme tekniğine yakın bir teknik kullanılmıştır. Çocuklar, gramer kurallarını bilmezler, anadillerini; duyarak, tekrar ederek, öğrenerek, meleke haline getirerek ve kullanarak öğrenirler. 544 sayfa olan bu kitapta, Arapçada en sık kullanılan yaklaşık 4500 kelime, farklı 4500 cümle içinde kullanılmıştır. Dolayısıyla her gün, bu kitabın en az iki sayfasını iyi çalışanlar, bir seneden az bir zamanda; Arapça konuşmaları anlayacak, okudukları Arapça metinleri kavrayacak ve en önemlisi Arapça konuşabileceklerdir. Arapça olarak yazılmış bir metni veya yapılan bir konuşmayı, iyi anlayabilmek için, Arapçanın tipik ifade kalıplarını, sık kullanılan bağlaçları, deyimleri ve atasözlerini de bilmek gerekir. Bunun için, 4500 Arapça kalıp cümleden meydana gelen bu kitabın sonuna; bağlaçlar, deyimler, atasözleri, şiirler ve kısa hikâyeler bölümleri konulmuştur. Arapça konuşturmayı asıl hareket noktası yapan bu kitap, özel formatı sayesinde, Arapça konuşmak isteyen her seviyedeki insana; Arapça kurslarına devam eden öğrencilere, Arap ülkeleriyle çalışan işadamlarına, hac ve umreye gideceklere, imam-hatip lisesi öğrencilerine, Arapça dil sınavına gireceklere, Diyanet mensuplarına, İlahiyat ve Arap Dili bölümü öğrencilerine, inşallah çok yardımcı olacaktır.
 
           
          ÖNSÖZ

 
Arapça Konuşmanın En Kolay Yolu kitabı, isminden de anlaşıldığı gibi, Arapça konuşmayı öğrenmek isteyenlere yardımcı olmak maksadıyla hazırlanmış bir eserdir.

Başdöndürücü bir hızla gelişen kitle iletişim araçları, gitgide artan hürriyet ve her geçen gün biraz daha yaygınlaşan zenginlik sayesinde, adeta bir köy haline gelen dünyamızda; insanlar, toplumlar ve devletlerarası ilişki ve iletişim istek ve ihtiyacı çok büyük önem arzetmeye başlamıştır. Bu sebeple dil öğrenimi, özellikle de uluslar arası düzeyde iletişim ve bilim dili olan belli dillerin öğrenme merakı ve ihtiyacı gittikçe artmaktadır.

Hiç şüphe yok ki, bu uluslar arası düzeyde ilim ve iletişimi dili olan dillerin en önemlilerinden biri, -hatta Müslümanlar için- en önemlisi Arapçadır. Çünkü: Arapça, bir buçuk milyarlık devasa İslam dünyasının ortak ilim, kültür ve iletişim dilidir. Arapça, Mukaddes kitabımızın Kur’an-ı kerimin ve Sevgili Peygamberimizin sünnet-i seniyyesinin dilidir. Arapça, başta; tefsir, hadis, itikad, fıkıh, ahlak, siyer, tasavvuf ve İslam tarihi olmak üzere bütün İslami ilimlerin ana dilidir. Arapça, 1400 küsur senedir, İslam alimleri tarafından yazılan yüz binlerce yazma ve matbu İslami ve ilmi eserin ana dilidir. Arap olmayan Müslüman alimler de tıpkı Arap olanlar gibi eserlerinin büyük çoğunluğunu Arapça olarak kaleme almışlardır. Arapça, toplam 300 milyon nüfusu olan 22 tane Arap ülkesinin ana dilidir. Arapça sadece bir ülkenin veya bir milletin dili değil, bir din ve medeniyetin dilidir. Arapça, Birleşmiş Milletlerde uluslar arası dil kabul edilmiştir. Arapça bütün bu özellikleriyle; bir din, bilim, siyaset, ticaret ve turizm dilidir.

Bu kitap, çağdaş dünyada kabul görmüş hızlı dil öğretim sistemlerini verileri esas alınarak sistematik bir tarzda hazırlandı. Bu kitapta uygulanan öğrenme tekniği, çocukların ana dillerini öğrenme tekniğine çok yakındır.

Bu kitap, daha çok Arapçaya yeni başlayanlara yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Fakat bunun yanı sıra, belli bir seviyede gramer öğrendiği halde, konuşamayan insanların da maksimum düzeyde istifade edebilecekleri bir formattadır. Ama kitabın asıl hedefi, konuşturmaktır. Çünkü konuşmak, anlamak gibi değildir.

Birçok insanlar vardır ki, konuşulanları çok iyi anladıkları halde; neyi, nasıl ve hangi özel kelime ve cümlelerle anlatacaklarına bilmedikleri için, konuşamamakta ve en kötüsü de konuşmaktan çekinmektedirler. Konuşma, anlamaya göre çok daha zordur. Çünkü sadece anlama, test usulü hazırlanmış bir soruya, şıklardan birini işaret ederek cevaplamak gibi iken, konuşma ise, sorunun cevabını uzun uzadıya ve bir kompozisyon şeklinde yazmak gibidir.

Arapça konuşturmayı asıl hareket noktası yapan bu kitap, bu formatı sayesinde; Arapça konuşma arzusunda olan her seviyedeki insana; iyi gramer öğrenmiş kişilere, Arapça kurslarına devam eden öğrencilere, işadamlarına, hac ve umreye gideceklere, turistlere, imam-hatip lisesi öğrencilerine, Diyanet mensuplarına, İlahiyat ve Arap Dili bölümü öğrencilerine inşallah çok yardımcı olacaktır. Bu kitapta, her Arap ülkesinde geçerli olan fasih ve entelektüel Arapça konuşma kalıpları kullanılmıştır.

Fakat Arapça öğrenmek için, sadece bu kitaba sahip olmak yeterli değildir. Bunun için şimdi de, kısa bir zamanda bu kitaptan azami derecede istifade etmek için bazı tesviyelerde bulunmak istiyorum, şöyle ki:

Her gün en az iki sayfayı; okuyarak, yazarak, dinleyerek ve en önemlisi çok tekrar ederek öğrenmelidir. Tekrar çok mühim olduğu için “Et-Tekraru Ahsen velev kane yüzseksen” dendiği unutulmamalıdır. Dil öğrenme, ezberleme demektir.

Kitaptaki cümlelerin toplu manaları verilmiştir. Bununla beraber, cümledeki bütün kelimeleri, tek tek Arapça-Türkçe sözlüğü bakarak öğrenmek çok çok önem arzetmektedir.

Çalışılan sayfalarda, ilk defa karşılaşılan ve öğrenilen kelimeler bir deftere yazılmalı ve her gün tekrarlanmalıdır. Bu şekilde, bu kitaptan kaç kelime Arapça öğrenildiği de ortaya çıkacaktır.

Mümkünse kitaba çalışılırken, öğrenilen kelimelerle kitapta verilen cümleler kurulmalıdır.

Arapça yazmayı da mutlaka öğrenmek gerekir. Çünkü yazı, dil öğrenmenin ve meramı ifade etmenin önemli bir aracıdır. Bunu için, çalışılan kelime ve cümleler, başta bakarak daha sonra da bakmadan defalarca yazılmalı ve böylece Arapça yazı da iyice öğrenilmelidir.
Dil öğrenmek çok ciddi bir iş olduğu için, çok büyük bir gayret ve titiz bir çalışmayı gerektirir. Kesinlikle; gevşeklik, bıkkınlık ve ara vermekten sakınılmalıdır. Lisan öğrenme aşkı, heyecanı, ve azmi hiçbir zaman kaybedilmemelidir.

Öğrenilen kelime ve cümlelerle, çok konuşulmalı ve alıştırmalar yapılmalıdır. Arapça radyo dinlenerek ve televizyon izlenerek, öğrenilen kelime ve cümleler canlı tutulmalı ve geliştirilmelidir.

Arapça öğrenmenin en tabii başlangıcı, Kuran-ı kerim öğrenmektir. Dolayısıyla bilmeyenler mutlaka öğrenmeli, bilenler de her gün bohl bol Kuran-ı Kerim okumalıdır.

Gramer bilmek faydalıdır, fakat asla dil öğrenmenin vazgeçilmez şartı değildir. Dünyadaki hiçbir millet, dilini gramer kuralları ile öğrenmez. Milletler dillerini; duyarak, öğrenerek, tekrar ederek, hazmederek ve nihayet meleke haline getirerek öğrenirler.
İnsanların, öğrenme ve ezberleme istidat ve kabiliyetleri farklıdır. Kimisi bir cümleyi on defa tekrar ederse ezberler, kimisi daha az, kimisi de daha çok tekrar ederek ezberler, ama mutlaka ezberler. Bunun için öğrenemem dememelidir; tekrara, anlamaya ve ezberlemeye ısrarla devam etmelidir.

Arapça olarak yazılmış bir metni veya yapılan bir konuşmayı iyi anlayabilmek için, Arapçanın tipik ifade kalıplarını, kaidelere uymadığı halde yerleşmiş deyim, atasözleri, şiirler ve hikayeler bölümlerini de koymayı yerinde gördük. 

Bu kitapta, Arapçada en sık kullanılan yaklaşık 4500 kelime, 4500 seneden az bir zamanda; Arapçada anlatılanları anlayacak, okuduklarını kavrayacak ve en önemlisi Arapça konuşabileceklerdir. Bu kişiler, bilmedikleri Arapça kelime ve kalıpları ise, sorarak veya kitaplarda araştırarak öğrenecek duruma geleceklerdir.

Bu kitap çok uzun ve yorucu bir çalışmanın mahsulüdür. Çünkü içindeki konular, kalıplar, cümleler ve kelimeler sabırla yapılan bir araştırma ve inceleme sonunda derlenip tesbit edilmiştir.

Bu çalışmamızın; Arapça meraklılarına faydalı olması, halisane bir temennimizdir. İnsanı, muvaffak eden Allahü Tealadır. 
( Arapça Konuşmanın En Kolay Yolu, Mehmet Can, Şefkat Yayıncılık, tercümesi , arapça öğrenme, pratik arapça, günlük konuşma arapçası )
 

Mehmet Can
Ağustos - 2007 - İstanbul
Şefkat Yayıncılık,  Mehmet Can tarafından yazılan Arapça Konuşmanın En Kolay Yolu  adlı kitabı incele diniz.

Diğer Özellikler
Stok Kodu9789759747268
MarkaŞefkat Yayıncılık
Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
9789759747268
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.