Çağdaş Şüphelerle Mücadele Rehberi

Fiyat:
50,00 TL
Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler


Kitap           Çağdaş Şüphelerle Mücadele Rehberi

Yazar          Ahmed es Seyyid
Yayınevi      İdrak Yayınları   
Kağıt Cilt     2.Hamur - Karton kapak cilt
Sayfa Ebat  250 Sayfa - 13x21 cmAhmed es Seyyid Çağdaş Şüphelerle Mücadele Rehberi adlı kitabı incelemektesiniz.

İdrak Yayınları Çağdaş Şüphelerle Mücadele Rehberi kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır.  Alak 1-2İslam ilim ve düşünce mirasının günümüze taşınması, eleştirel düşünme, akıl din ilişkisi gibi konulardaki çalışmalarıyla tanınan Ahmed b. Yusuf, bu eseriyle özellikle gençlerin zihinlerini meşgul eden başlıca tartışmalı konuları mercek altına alıyor.

İslam'ın modern zamanlarda karşılaştığı şüphe ve tereddüt içeren kelimeler etrafında yürüyen incelemesi boyunca kaynakları karşılaştırmalı okuyan cevaplar veriyor.

Müslümanlar için zihin zemininin kaymasına neden olan iç dış etkenleri, sebepleri ele alıyor ve mücadelenin başlıca yollarını tanıtıyor. Bir yandan da ateizmin konuya dâhil olduğu kısım larda aydınlatıcı açılımlar sağlıyor.

Modern zamanda aklı karışan herkes için zihin açıcı bir Müslüman zihniyet paradigması özelliği taşıyan kitap, aynı zamanda yazarın en önemli çalışmalarından biridir.
Hamd göklerde ve yerde bulunan her şeyin sahibi olan Al­lah a mahsustur. Ahirette de hamd O nadır. O hikmet sahibi ve her şeyden hakkıyla haberdar olandır. Benzeri olmayan, insan­ları ve cinleri kendisine kul olsun diye yaratan Allah'tan başka ilâh olmadığına, dirileri uyarsın, kâfirler üzerine söz hak olsun diye gönderilen resûlünün onun kulu ve elçisi olduğuna şehadet ederim.

İslam'a yöneltilmiş karalamalara cevap vermek, üzerinde durulmaya ihtiyaç duyulmayacak kadar büyük öneme sahiptir. Dolayısıyla bu alandaki çalışmalar da aynı öneme sahip olmak­tadır. Elimizdeki kitap bu alanda yapılmış çalışmalardan birisi olup modern dönemde İslam'ın aleyhine ortaya atılan ithamlara karşı cevap verme konusunda faydalı olacağı düşüncesiyle Türk­çe'ye kazandırılmıştır.

Derslerini takip etmek, kitaplarını okumak ve bir kısmını ter­cüme etmekle birçok şey öğrendiğim çok yönlü bir ilim adamı olan Ahmed es-Seyyid'in bu kitabını dilimize kazandırmaktan mutluluk duymaktayım. Allah Teâlâ'dan bu ameli hasene olarak yazmasını ve sadaka-i cariye olarak kabul etmesini niyaz ediyorum.

Bu çalışmamı maddî-manevî desteğini bir gün bile olsun esir­gemeyen çok değerli dayıcığım Mehmet Sezere ithaf ediyorum.

Mehmet Ali Kılınç
Ağustos 2020 Konya

 
Güzel bir kitap değerli bir hazinedir; özellikle de üslûbun güzel, içeriğin kaliteli olmasının yanında çağdaşlık ve yeniliği de arıyorsanız.
Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki bu çalışma, ender bulu­nan hazinelerden bir numunedir.

Sözümü biraz açacak olursam bu kitap, az önce bahsi geçen özelliklerle beraber moderniteye ve gerçekliğe uygun olma özel­liğini de taşımaktadır.

Belki bu eser çağdaş şüpheler ve onları incelemeyle alakalı ti­tiz bir metotla yazılmış en önde gelen kitaplardandır. Aynı anda hem gençlerin zihninde dönüp dolaşanları hem de şüphe taraf­tarlarının gündeme getirdiği şeyleri okuyorsunuz. Bu, kitabın modern olma özelliğindendir. Gerçekliğe uygun oluşuna gelin­ce, bu kitap çeşitli yaşlardan ve farklı coğrafyalardan olan genç­lerin sorunları ile bilfiil tecrübeden sonra yazıldı. Bu tecrübe yüz yüze görüşmelere, peşi sıra gelen irşat, şuur ve ikna içerikli medya diyaloglarına dayanmaktadır.

Kitapta geçen her ifade ilmî bir metot ve çağdaş bir dil kul­lanılarak yazıya geçirilmiş olmakla beraber gençlerin hayatından da uzak bir yapıda değildir.

Kardeşim Ahmed b. Yusuf es-Seyyid hoca, bu kitaba tak­dim yazmamı teklif edince yolculukta olmama, meşguliyetime ve vaktimin azlığına rağmen iki günde okuyup takdimi yazdım. Bu iki sebepten ileri gelir:


TAKRİZ

Ahmed hocayla tanışıklığım

O hem ilim hem de fikir adamı, özgün bir araştırmacı, med­yayı ustaca kullanan, koca yürekli, yol yordam bilen ve sağlam ilmî projelere imza atan biridir. Allah'ın tevfikiyle uzun yıllar kendini ilme adadıktan sonra bunları yapmıştır. Özellikle de şüphelerle mücadele konusunda çalışmıştır. Şu anda da böyle ta­nınıyor. Hatta yeni şüpheler ve onlara nasıl cevap verileceği ko­nusunda başvurulacak bir yol gösterici hâline geldi.


Ahmed hoca ortaya atılan bu şüphelerin boşlukları ve onla­ra cevap verme konusunda uzmandır. Bu nedenle gençlerin onu dinlemesinde şaşılacak bir şey yoktur. Nitekim hitabetinin güzel olmasının yanında, karşıdakini darlamayan, galeyana gelmeyen ve kötü şeyler söylemeyen bir kişiliğe sahiptir.
  1. Gençlerin fikir hayatıyla ilgili projeleri
 
Bu konuda değerli kardeşim Ahmed hoca ile ilgi alanlarımız ve düşüncelerimiz kesişiyor diyebiliriz. Nitekim bu konu ilmî ça­lışmalarımın büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Kaderin cilve­si, ben bu takdimi yazarken aynı zamanda Beni ikna Et1 adında, Müslümanların zihnini meşgul eden konuların içinde bulundu­ğu, hacmi büyük kitabımı hazırlıyorum ve bu kitabın çoğu ko­nusu Ahmed hocanın anlattığı şeylerden oluşuyor.

Belki de şu anda kitaba bakış açımı düşüncelerim ve değer­lendirmelerim üzerinden söylemem uygun düşer.

Düşüncelerim şöyle: Şeriatın hükümlerini tahkire ve ate­izme sürükleyen şüpheler karşısında günümüz gençlerinin düşüncelerini çözümlemek, incelemek ve bu şüpheleri taşıyan kişilerin düşünce sisteminin anlaşılmasının yanı sıra şüphele­re cevap vermeye yarayacak yöntemlerin öğretilmesi önemli bir alandır. İşte bu noktada müellif -Allah razı olsun- ayrıntıya girerek kitabın alt başlıklarını ve bölümlerini çok iyi hazırla­mış, hata noktalarını ve yanlış yönlerini açıklamıştır. Yaklaşık olarak kitabın yarısını kapsayan bu bölüm ayrıntılarıyla bera­ber zengin içeriklere sahip. Daha çok farklı gruplardan oluşan gençlerle yapılmış grup toplantıları, gözlem ve deneye dayalı, ulaşılan sonuçlar hakkında ikna edici ve yeterince önem veren bir saha araştırması gibi.

Değerlendirmelerim ise temel olarak bir taneden ibarettir. Yazarın bazı yerlerde sözü kısa tutması bir taktik miydi yoksa bu konularda sadece bu kadar mı durulması gerekiyordu, Allah bi­lir. Üzerinde durulması gerektiğini düşündüğüm, tartışılabilecek ya da göz yumulmaya müsait bir nokta olan tek değerlendirme kitabın son üçte birlik kısmının kendisine ayrıldığı uygulamalar bölümüdür. Nitekim yazar kısaca bahsetme yolunu seçmiş an­cak bence burada analiz etme yöntemi seçilse daha iyi olurdu.

Recim cezası, mürtedin hükmü ve özgürlük gibi konuların biraz daha genişletilmesi veya konuların özelinde yapılmış sağ­lam, müstakil araştırmalara daha fazla havale edilmesi gerekiyor. Keşke yazar en önemli şüphelerden ve cevaplardan bahsetmiş olsa diye düşünüyordum ancak kitabın hacmini ve onu yazarken harcanan çabanın büyüklüğünü görmem beni, yazardan uygula­ma bölümünde bahsi geçen şüpheleri, özellikle de bilimsel ko­nularla ilgili şüphelerde ayrıntıya girmesini -Allah'ın yardımıyla bunu yapacak güce sahiptir- istememe karşı teşvik etti.

 
1  Kitabın orijinal ismi (acil)'dır. Yazar, aslı televizyon programı olan bu eserini tamamlayamadan tutuklanmıştır, [çev.]

Son olarak; benim bu değerli kitabın ilk sayfaları için yaz­mış bulunduğum sözler, kardeşim Ahmed b. Yusuf es-Seyyid ho­canın çalışmalarını seven birinin görüşlerinden, değerlendirme­lerim de bu yolu ve yöntemi tebrik etmemden ibarettir. Yoksa benim takrizim, Allah'ın dilemesi hariç, kitabı yüceltecek veya kadrini düşürecek değildir. Takrizin okuyucuların zihinlerini şuur, ruhlarını hidayetle dolduran bu kitaba mütevazı ve samimi bir davet olmasını umarım.

Nimeti ve hidayetiyle salih amellerin tamamlandığı Allah'a hamd olsun.

Dr. Ali b. Hamza el-Ömerî Londra, Safer 1437


Diğer Özellikler
Stok Kodu9786050650037
Markaİdrak Yayınları
Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
9786050650037
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.