Delilleriyle İslam Akaidi ERKAM

Fiyat:
500,00 TL
Havale / EFT:
485,00 TL
140,00 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo Sınırlı Sayıda

Kitap             Delilleriyle İslam Akaidi
Yazar             Prof. Dr. Mehmet Bulut
Yayınevi        Erkam Yayınları
Kağıt - Cilt     1.Hamur - Ciltli
Sayfa - Ebat   690 - 17x24 cm


 
Prof. Dr. Mehmet Bulut Delilleriyle İslam Akaidi adlı kitabı nı incelemektesiniz.    
Erkam Yayınları Delilleriyle İslam Akaidi adlı kitap hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2Delilleriyle İslam Akaidi

Bu kitap İslam Akaidi alanında hem muhteva hemde hacimce bir ilki oluşturmaktadır. Bir müslümanın inanç esaslarını en detaylı bir şekilde ele alan kitap, kütüphanelerde bulunması gereken bir başucu kitabı.

Müellifin önsözde ifade etitiği şu satırlar kitabın neden yazıldığını ve hangi ihtiyaca cevap verdiğini en güzel şekilde anlatmaktadır:

''Bir Müslüman, önce dinini, inancını, sonra mümin olarak yapacağı vazifeleri, uzak duracağı hususları öğrenmeli ve buna göre hayatına çeki düzen vermelidir.

Her seviyede insanın muhtaç olduğu inançla ilgili bilgilerin derli toplu yer aldığı bir kitabın yazılmasına ihtiyaç olduğu kanâatindeyim. Bu eserimde, herkesin faydalanabileceği inanç esaslarıyla ilgili bilgileri toplamaya çalıştım. Konuları ele alırken, o konudaki âyetlerin bir kısmının metin ve tercümeleriyle yer almasına ehemmiyet verdim. Bazı konularda çok sayıda âyet bulunduğu için, bunlardan bir kaçını zikretmekle yetindim. Konu hakkındaki hadisi şeriflerden bulabildiklerimi sadece tercümeleriyle zikretmeyi uygun gördüm. Bazılarının metnini de verdim.

Bu bir “Kelâm” kitabı değildir. Çünkü Kelâm kitaplarında konular ele alınırken çoğunlukla çeşitli mezheplerin görüşlerine de yer verilir. Mezheplerin görüşleri, ileri sürdükleri delilleriyle birlikte değerlendirilir. Böylece bir mukâyese yapma imkânı olur. Ben ise sadece“Ehl-i Sünnet”in görüşlerine yer verdim. Diğer mezheplerin görüşlerine çok az temas ettim. Bu bakımdan, bu eserin, bir “Ehl-i Sünnet Akâidi”olduğu söylenebilir.

İnanç esaslarıyla ilgili bilgiler Kur’ân-ı Kerîm’de çok açık bir aşekilde yer almaktadır. Bazı konularda o konu ile ilgili birkaç âyeti sıralamakla yetindim. Çünkü âyetlerde zikredilen konular, herkesin net anlayacağı şekilde açıktır. Bazan da âyetin delâlet ettiği mânâya kısaca işaret etmekle yetindim.

Ehl-i Sünnet’in inançla ilgili görüşlerini, âyet ve hadisler ışığında yansıtan bu kitabın, dînî bilgisi ve öğrenim seviyesi ne olursa olsun, herkese faydalı olacağı inancını taşıyorum.

Prof.Dr. Mehmet Bulut hocanın nezih anlatımıyla islam dininin inanç esaslarının buluştuğu bu kitabı yanınızdan ayırmak istemeyeceksiniz...


ÖNSÖZ

Âlemlerin yaratıcısı, yaşatıcısı olan Allah Teâlâ'ya hamd ve senâ eder, O'nun âlemlere rahmet olarak gönderdiği yüce elçisi Hz. Muhammed (s.a.v.)'e salât ve selâm ederim.

Yüce Rabbimizin biz âciz kullarına nimet ve ihsânları sayısızdır. Doğru bir inanç, samîmî bir kulluk bunların başında gelir. Bir müslümanın ilk ve en mühim vazifesi sağlam, samîmî ve hakîkî bir inanca sahip olması ve inancının gerek­tirdiği şekilde Rabbimize karşı kulluk vazifelerini yerine getirmesidir. Yoksa bir insan bu fânî dünyadan küfür veya itâatsizliği sebebiyle cehennemi hak ederek giderse, bundan daha büyük bir kayıp ve zarar olamaz.

Bir Müslüman, önce dinini, inancını, sonra mümin olarak yapacağı vazi­feleri, uzak duracağı hususları öğrenmeli ve buna göre hayatına çeki düzen vermelidir.

Rabbimize hamdolsun yaşadığımız bu çağda dînî bilgilerin her alanında çok değerli telif ve tercüme eserler mevcuttur. Bunların her birisinin ayrı bir hususiyeti ve güzelliği yanında eksikliği de söz konusudur.

Her seviyede insanın muhtaç olduğu inançla ilgili bilgilerin derli toplu yer aldığı bir kitabın yazılmasına ihtiyaç olduğu kanâatindeyim. Bu eserimde, her­kesin faydalanabileceği inanç esaslarıyla ilgili bilgileri toplamaya çalıştım. Ko­nuları ele alırken, o konudaki âyetlerin bir kısmının metin ve tercümeleriyle yer almasına ehemmiyet verdim. Bazı konularda çok sayıda âyet bulunduğu için, bunlardan birkaçını zikretmekle yetindim. Konu hakkındaki hadis-i şeriflerden bulabildiklerimi sadece tercümeleriyle zikretmeyi uygun gördüm. Bazılarının metnini de verdim.

Bu bir "Kelâm" kitabı değildir. Çünkü Kelâm kitaplarında konular ele alı­nırken çoğunlukla çeşitli mezheplerin görüşlerine de yer verilir. Mezheplerin görüşleri, ileri sürdükleri delilleriyle birlikte değerlendirilir. Böylece bir mukâyese

yapma imkânı olur. Ben ise sadece "Ehl-i Sünnet'in görüşlerine yer verdim. Diğer mezheplerin görüşlerine çok az temas ettim. Bu bakımdan, bu eserin, bir "Ehl-i Sünnet Akaidi" olduğu söylenebilir.

İnanç esaslarıyla ilgili bilgiler Kur'ân-ı Kerîm'de çok açık bir şekilde yer almaktadır. Bazı konularda o konu ile ilgili birkaç âyeti sıralamakla yetindim. Çünkü âyetlerde zikredilen konular, herkesin anlayacağı şekilde açıktır. Bazan da âyetin delâlet ettiği mânâya kısaca işaret etmekle yetindim.

Ehl-i Sünnet'in inançla ilgili görüşlerini, âyet ve hadisler ışığında yansıtan bu kitabın, dînî bilgisi ve öğrenim seviyesi ne olursa olsun, herkese faydalı ola­cağı inancını taşıyorum.

Böyle bir eseri meydana getirmeye beni muvaffak kılan Rabbimize sayısız hamd ü senâlar ediyor, Rasûlullah (s.a.v.) Efendimize salât ve selâm ediyorum. Bu kitabın neşredilmesini sağlayan Erkam Yayınevi sahibi Abdullah Sert Beyefendi'ye şükranlarımı sunarım. Eserin incelenmesi, basım ve dağıtımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu eserden pek çok kişinin istifâde etmesini Yüce Rabbimizden niyaz ederim.

Tevfîk ve inâyet ancak Allah Teâlâ'dandır.


Prof. Dr. Mehmet Bulut
İzmir 2010


 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9789944832403
MarkaErkam Yayınları
Stok DurumuVar
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.