• Tüm Kategoriler
  • Gönderim Yaptığımız Kargo Firmaları MNG ve PTT kargo dur. Uygun Fiyat ve Hızlı Teslim ile ürün Sevkiyatımız sorunsuzca devam etmektedir. Kapıda Nakit Ödeme sistemi de var, Ürünü Sepete Atıp Adresi girdikten sonra Ödeme Seçenekleri ekranında karşınıza çıkar. Taksit durumuda aynı şekilde çıkar.

   Din Görevlileri Yeterlik Sınavı Hazırlık MBSTS Kitabı, Ferhat Erdoğan

   Din Görevlileri Yeterlik Sınavı Hazırlık MBSTS Kitabı, Ferhat Erdoğan
   Görsel 1
   Fiyat:
   55,00 TL
   İndirimli Fiyat (%45,5) :
   30,00 TL
   Kazancınız 25,00 TL
   30.00 www.goncakitap.com.tr
   Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

   Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

   1.Hamur, Karton Kapak Cilt, 972 sayfa
   145,00 TL
   KDV Dahil 69,00 TL
   %52,4
   1.Hamur, Karton Kapak Cilt, 595 sayfa
   85,00 TL
   KDV Dahil 47,00 TL
   %44,7
   1.Hamur, Karton Kapak Cilt, 652 sayfa
   85,00 TL
   KDV Dahil 47,00 TL
   %44,7


   Kitap                Din Görevlileri MBSTS ve Yeterlik Sınavlarına Hazırlık Kitabı 2018
   Yazar               Ferhat Erdoğan
   Yayınevi           MBS Yayınları
   Kağıt - Cilt        1.Hamur, Karton Cilt
   Sayfa - Ebat     672 sayfa, 16x24 cm
   Yayın Yılı          2018, Son baskı, 1.650 Soru   DİN GÖREVLİSİ MBSTS ve YETERLİK SINAVLARINA HAZIRLIK KİTABI
    
   Diyanet MBSTS HAZIRLIK KİTABI

   * 672 sayfa
    
   * Tablo ve şemalı konu anlatımlı, soru bankası
    
   * 1650 soru
    
   * Hanefi-Şâfiî mezhebi fark çizelgesi
    
   * 11 Ünite
    
   * Çoğu testte 1 Doğru şık yerine 4 Doğru şık uygulaması
    
   * Tablo ve şema halinde Tecvid Ünitesi
    
   * Özel dizgi sayesinde okuma kolaylığı
    
   * Yeni sınav sistemine tam uyumlu
    
    
   *Hazırlayan: Ferhat ERDOĞAN
    
    
   Nakil sınavlarında başarıya ulaşmak isteyenler,
   Hac-Umre ve Yurt dışında görev almak isteyenler,
   Kadro değişikliğinde bulunmak isteyenler,
   Kariyer hedefine ulaşmak isteyenler,
   Murakıplık sınavına girmek isteyenler için Güvenilir Kaynak..

    
   ÜNİTE KONULARI:
    
   1- Kur’an-ı Kerim ve Tefsir, 2-Tecvid, 3-Akaid ve Mezhepler, 4-Fıkıh, 5-İmamet ve Hitabet, 6-Hac İbadeti, 7-Siyer, 8-Hadis, 9-İslam  Tarihi ve Eserler, 10-Dinler Tarihi, 11-Dini Terimler


    
      Önsöz
    
   Yüce Rabbimizin ismi ile başlıyoruz.

   Allahu Teala'ya kainattaki zerreler adedince hamdü senalar, Resûl-i Zişân Efendimize binlerce salat ve selam olsun.
    
   Değerli okurlar; hepimizin bildiği gibi günümüzde her meslek erbabı kendi kategorisinde çeşitli smavlara tabi tutulmaktadır. Din Hizmetinde görev almak isteyen kişilerin seçiminde de Mbsts sınavları çok önem arz etmektedir.
    
   Özenle hazırlamış olduğumuz bu kitabımızdan bahsetmeden evvel acizane "Din Görevlisi" tabirine değinmeden geçemeyeceğim.
    
   "Din Görevlisi" tanımı, maalesef özellikle halk arasında, sanki sadece Diyanet personeline ait bir olgu olarak kabul edile gelmektedir.
    
   Lakin aslma baktığımız zaman, Rabbimiz Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de bütün Müslümanlara emr-i bil ma'ruf nehy-i anil münkeri emir buyurmuştur. Yani bu vecibe sadece belli bir kesime izafe edilemez. Bütün Müslümanlar kendi konumu itibariyle dinin görevlisidir. Bizlerin yapmış olduğu bu görev şüphesiz Din Hizmeti Gönüllülüğüdür. "Din Görevlisi" yerine "Din Hadimi" (Dinin hizmetlisi), "Mihrap Görevlisi" terimleri daha doğru bir ifade olsa gerektir.
    
   Değerli okuyucular;

   Peygamber Efendimiz bir hadis-i şeriflerinde "Emaneti ehline veriniz" buyurmak suretiyle Allah'ın rızasının ve Peygamberimizin arzusunun bu yönde olduğunun göstergesidir. Yapılan iş ne olursa olsun o işte mütehassıslığı bulunan insanların işi teslim alması en güzelidir. Bu yapılan iş bir de Din hizmeti olunca daha da hassasiyet gerektiren bir meseledir.
    
   Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan sınavlar, bir yandan personel seçimine yönelik olduğu gibi bir yandan da görevde olan Personeli daha yetenekli ve etkin olmasına yöneliktir. Din görevlisinin sermayesinin ilim olduğunu hepimiz biliyoruz.
    
   Yıllar geçtikçe, sistem değiştikçe sınav formatmda değişiklikler söz konusu olabiliyor. Önceki baskılarımızda Genel kültür, D.İ.B Teşkilat İçi Mevzuat, 657 sayılı D.M.Kanunu üniteleri mevcuttu. Son MBSTS sınavında bahsettiğimiz bu üniteler sınav içeriğinden çıkarılmıştır. Konular ağır bir de bu üniteler eklenince sınav haliyle daha zorlaşıyordu. Bu ünitelerin çıkarılması, kalan diğer ünitelere daha iyi çalışmanız için smava girecek siz kardeşlerimiz için iyi bir fırsattır.
    
   Mesleki Seviye Tespit Sınavlarında yardımcı niteliğinde olan bu kitabımızı uzun zaman sürecinde, sık eleyip sık dokuyarak Diyanet'in sınav kriterlerinde tavsiye ettiği kaynaklar başta olmak üzere sahih kaynaklara başvurarak titizlikle hazırladığımızı belirtmek isteriz.
   Bu hazırladığımız kitabı sadece sınavlarda yeterli puan almak için değil, Vaiz, İmam-Hatip, Müezzin-Kayyım, Kur'an Kursu Öğreticileri ve bu kutlu göreve aday olanların devamlı surette başvurabilecekleri kaynak kitabı olması temennisi ile hazırlamaya çalıştık. Devamlı başvuracağmız kaynak kitabı olmasını arzuluyoruz.
    
   Sınavda çıkması muhtemel bilgiler üzerine odaklanıp kitabımızın hacmini de göz önünde bulundurarak bir İmam-Hatip mezununun bilgi dağarcığını kestirebildiğimizden onlar için tekrar sayılacak olunan bilindik kolay mevzulara yer kaplamaması için kitabımızda tekrara gerek duymadık. Bu kitap aracılığı ile önümüzdeki sofraya yeni bilgiler ikram edebilmek, bilgi ufkumuzu daha çok genişletebilmek asıl gayemiz oldu. Kitabımızın iç düzen tasarımı, yazı stili, puntosu, şablon ve tablolu anlatımları ile her yönden siz değerli okuyucularımızın kitabı rahat bir şekilde okuyup kavrayabilmeleri için elimizden gelen gayreti sarf ettik. Kitabımızda her soruyu eklediğimizde "sınavda bu soru çıkar mı?" diye düşünerek, tahmin yeteneğimizi kullanarak bir çalışma içerisinde bulunduk.
    
   Kitabımızda "Dini terim ve kavramlar" ünitesini hazırlarken A'dan Z'ye ne terim varsa ekleme yöntemine gitmedik. Binlerce terim elenerek çıkması muhtemel kavramlarm açıklamalarını kitabımıza ekledik.
    
   Kitabımızdaki fıkıh bölümü Hanefî mezhebi görüşlerine göre ele alınmıştır, gerekli yerlerde Şafiî mezhebinin görüşleri belirtilmiştir. Ayrıca temel fıkhî konular Hanefî-Şâfiî fark cetveli oluşturularak istifadenize sunulmuştur.
    
   Kitabı hazırlarken gayretlerimiz en çok şu iki hususta yoğunlaşmıştır. Biri; siz değerli okuyucularımıza yeni bilgiler sunmak, diğeri de sağlam güvenilir kaynaklardan kitabımızı oluşturmak olmuştur. Sıfır hata için elimizden gelen çabayı sarf ettik, konularmda uzman arkadaşlarımızla istişare ederek, gerekli kotroller yaparak hata olmaması için büyük bir çaba gösterdik. Tüm hassasiyetimize rağmen beşer olmamız sebebiyle istifadenize sunduğumuz bu kitabımızda her hangi bir hata görürseniz bizleri bilgilendirmeniz bizleri memnun edecektir.
   Kitabın hazırlanmasında, başından sonuna kadar emeği geçen bütün dostlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.
    
   Gayret bizden muvaffakiyet Allah'tandır. Rabbimiz cümlemizi dünya ve ahiret sınavlarımızda muvaffak eylesin...
    
    
   Ferhat ERDOĞAN Aralık - 2016
    
    
   KİTABIMIZIN ÖNE ÇIKAN BAZI ÖZELLİKLERİ

   • 1 DOĞRU ŞIK YERİNE, 4 DOĞRU ŞIK UYGULAMASI..
    
   Kitabımızda çoğu testlerde farklı bir üslup kullanmaya çalıştık. Şöyle ki; klasik test sorularmda genellikle, okuyucunun karşısına dört tane yanlış şık bir tane doğru şık sunulur, böyle olunca okuyucu o tek sorudan bir tane bilgi almış olur. Biz kitabımızda okuyucumuza bir test sorusunda 4 tane bilgi vermek istedik. Tabiri caizse tek taşla dört kuş vurmayı amaçladık. Misal verecek olursak:
   Kurbanla ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
   1. İmam Malik ile İmam Şafiî'ye göre, kurban vacip değil, müekked bir sünnettir
   1. Şafiî mezhebine göre kurban, bayramm 4. günü akşamına kadar kesilebilir
         C) Kurban, bayram namazının kılınmasından, 3. günün yani Zilhicce ayının 10,11 ve 12. günleri akşamına kadar ki süre zarfında kesilebilir
   1. Seferi olana kurban kesmek vacip olmaz
   2. Kurban kesme yükümlülüğü için, İmam Azam ile İmam Ebû Yusuf'a göre, akıl ve buluğ şarttır

   YANLIŞ ŞIK :E

   Bu soru şeklinde mutlaka doğru cevap dört tane olacak ki, diğeri de yanlış şık olsun. Örneğini verdiğimiz bu soruda, smava hazırlanan okuyucumuz dört tane bilgi edinmiş olacaktır..
   • Özel dizgi
   Kitabımızın iç düzeni, yazı punto ve karakteri özel olarak seçilmiş, gözü yormayan okuma kolaylığı en üst seviyede sağlanmıştır. Bu konuda kitabımızı alan okuyucularımız memnuniyetlerini dile getirmişlerdir.
   • Siyer kronoloji
   İncelediğimiz bazı "Siyer kronoloji" çalışmalarında tarihsel olarak çok farklılıklar gördük. Altı farklı kaynak eserden karşılaştırmalı kontrol edilerek Diyanet'in tavsiye ettiği Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı adlı kitap baz alınarak "Siyer Kronoloji" bölümü tarafımızca yeniden baştan sona hazırlanarak özet olarak sunulmuştur.
    
   • Tablo-çizelge eşliğinde konu anlatım

   Tablo ve çizelge eşliğinde anlatım ile, okuyucularm konuları daha kolay kavramasına katkı sağlanmıştır.

   • Güncellik

   2011 yılından bu yana sınav sistemini takip ederek son smav sistemine uygun, Diyanet'in tavsiye ettiği kaynaklar baz alınıp, 11 ünite, 1650 sorudan oluşan bu kitabımızla okuyucularımıza elimizden geldiğince geniş bir yelpaze sunmaya çalıştık.
    
   > MBSTS (Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı) NEDİR?

   Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliğinin 23. Maddesi uyarınca görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve en iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak, kariyer basamaklarmda kriter olarak değerlendirmek ayrıca;

   1.  Cami görevlilerinin görev yeri değişikliği,
   2.  Başkanlığımız personelinden başka unvanlarda görev yapmakta iken Kur'an kursu öğreticisi, imam-hatip veya müezzin-kayyım unvanlarına müktesebi olanların naklen, müktesebi olmayanların ilk defa naklen atanmaları,
   1. Yurtdışı ile hac ve umre hizmetlerinde (hac ve umre hizmetleri için Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi görevlendirmeleri, için Başkanlıkça yapılacak sınavlara katılmak isteyenlerin,
   2. Kariyer unvanları basamaklarında yükselmeler için Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Smavı (MBSTS) yapılır.

   2010 yılından itibaren yapılan MBSTS smavı yapılmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı sınav yetkisini 2014 yılında MEB'den alarak ÖSYM'ye vermiştir. 2015 yılı itibariyle ÖSYM tarafmdan yapılmaktadır.

   Bu sınava Diyanet İşleri Başkanlığı personeli (kadrolu ve sözleşmeli) katılabilir.
    
   MBSTS SINAV SORULARI:

   Son birkaç yılda MBSTS sınavının içeriği ve soru sayısında çok değişiklikler olmuştur. Örneğin 2015 yılında 80 soru sorulurken 2 Nisan 2016 tarihinde ise adaylara, çoktan seçmeli 60 sorudan oluşan bir test uygulanmıştır.
    
   MBSTS SINAV KRİTERLERİ

   Değerli okurlarımız; her yıl sınav kriterlerinde değişiklikler olabilmektedir Aşağıda vermiş olduğumuz sınav kriterleri 2016 yılına aittir! Sınavda adaylara, çoktan seçmeli 60 sorudan oluşan bir test uygulanacaktır. Süre 90 dk dır. Sorular, DİB tarafından belirlenerek ÖSYM'ye bildirilen ve aşağıda yer alan kaynaklardan hazırlanacaktır. Konulara göre yaklaşık soru sayısı aşağıdaki gibi olacaktır:

   SINAV KONULARI- SORU DAĞILIMI
    
   SIRA Sınav Konuları Soruların Konulara Göre Yaklaşık Dağılımı
   1 Kur'an Bilgisi (Kur'an tarihi, tecvid, Kur'arı'ı anlama ve meal bilgisi) 5
   2 Tefsir 6
   3 Akaid ve Kelam 8
   4 Fıkıh ve İlmihal 20
   5 Hadis 7
   6 Siyer ve İslam Tarihi 8
   7 Dinler ve Mezhepler Tarihi 6
    
   KAYNAK ESERLER
   1. Kur'an Yolu Türkçe Meal ve Tefsiri - Komisyon (DİB Yayınları)
   2. Tefsir Usulü- Prof. Dr. İsmail CERRAHOGLU (TDV Yayınlan)
   3. İlmihal I. ve II. Ciltler - Komisyon (TDV Yayınları)
   4. Hac İlmihali - Doç. Dr. İsmail Karagöz, Mehmet Keskin, Doç. Dr. Halil Altuntaş,(DİB Yayınları)
   5. Haccı Anlamak - Dr. Ekrem KELEŞ, Prof. Dr. Bünyamin ERUL, (DİB Yayınları)
   6. Dini Kavramlar Sözlüğü - Komisyon (DİB Yayınları)
   7. Hz. Muhammed ve Evrensel Mesajı - Prof. Dr. İbrahim SARIÇAM (DİB Yayınlan)
   8. Hadis Usûlü - Prof. Dr. Talat KOÇYİGİT (TDV)
   9. Riyazü's-Sâlihîn- Metin ve Çeviri Ebû Zekeriyya en-Nevevî (DİB Yayınları)
          10- Yaşayan Dünya Dinleri - Komisyon (DİB Yayınları)
   1.  Tecvidli Kur'an Okuma Rehberi - Davut KAYA (DİB Yayınları)
   2. Diyanet İslam Ansiklopedisi - TDV Yayınları
    
     SINAV SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ:

   Değerlendirme sırasında yalmz doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Biçimsel veya bilimsel bir nedenle ÖSYM tarafından veya yargı kararı ile iptal edilen sorular, tüm adaylar için değerlendirme dışında bırakılacaktır .  ( 2017 Ferhat Erdoğan yeterlik kitap , din görevlisi yeterlilik kitabı , imamlık müezzinlik sınav kitabı , yeterlilik sınav kitabı , ferhat erdoğan kitapları , mbsts yeterlik sınavı , din görevlisi sınavı hazırlık kitap , mbsts kitabı , 2017 baskı mbsts konu anlatımlı soru bankası )
    
   İçindekiler
   Önsöz
   Kitap Hakkında          
   Mbsts Nedir? 
   Mbsts Sınav Kriterleri
   Ünite 1 - Kur'an-I Kerim Ve Tefsir    
   Ünite 1 Testi  
   Ünite 2 - Tecvid         
   Ünite 2 Testi  
   Ünite 3 - Akâid Ve Mezhepler          
   Ünite 3 Testi  
   Ünite 4 - Fıkıh
   Ünite 4 Testi 1           
   Ünite 4 Testi 2           
   Ünite 5 - İmamet Ve Hitabet 
   Ünite 5 Testi  
    
   Ünite 6 - Siyer           
   Ünite 6 Testi  
   Ünite 7 -Hadis
   Ünite 7 Testi  
   Ünite 8 - Hac İbadeti 
   Ünite 8 Testi  
   Ünite 9 - İslam Tarihi Ve Eserler      
   Ünite 9 Testi
   Ünite 10-Dînler Tarihi
   Ünite 10 Testi    
   Ünite 11 - Dini Terimler    
   Doğru-Yanlış Testi     
   Ayet-Hadis Boşluk Doldurma
   Deneme Testi-1   
   Deneme Testi-2   
   Kaynaklar    

    

   Ferhat Erdoğan Din Görevlisi Yeterlik Sınavı Hazırlık kitabını incele diniz. 2015 baskı, ilaveli son baskı
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786056249822
   MarkaMBS Yayınları
   Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
   9786056249822
    
    

    

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.