El Kavaninül Fikhiyye Maliki Fıkhi 2 CİLT

Fiyat:
600,00 TL
İndirimli Fiyat (%30) :
420,00 TL
Kazancınız 180,00 TL
Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

Kitap           El Kavaninül Fıkhiyye Maliki Fıkhi
Yazar          İbn Cüzey el Kelbi
Tercüme      Mehmet Taşkın
Yayınevi      Ravza Yayınevi
Kağıt Cilt     Ivory Kağıt, 2 Cilt Takım, Kalın Ciltli
Sayfa Ebat  1071 Sayfa, 17x24 cm.
Yayın Yılı     2021Ravza Yayınları El Kavaninül Fikhiyye Maliki Fıkhi 2 cilt kitap seti ni incelemektesiniz.
El Kavaninül Fıkhiyye Maliki Fıkhi kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı.Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


ÖNSÖZ

Bismillahirrahmanirrahim.

Her dinin ana kaynakları ve bu ana kaynaklara dayanan yorumları vardır. Müslümanlar için ana kaynak Allah'ın son kitabı Kur an-ı Kerîm ve onun pra­tiğini göstermiş olan Peygamberimizin (s.a.v.) sünnetleridir. Mezhepler, bu ana kaynaklara giden yollar ve merkezden çevreye, uygulama alanına açılan kollardır.

İslâm tarihinde bu kaynaklardan uygulama alanı olan topluma çok fazla yol (mezhep) açılmış olmakla birlikte, bunlar içinde 4 ana cadde kalıcı olmuştur. Bunlar; Hanefî, Şâfi'î, Mâlikî ve Hanbelî mezhepleridir.

Ülkemizde Hanefî, Şâfi'î ve Hanbelî mezheplerine dair şimdiye kadar kay­nak yayınlanmış olmakla birlikte, henüz ciddi manada Mâlikî fıkhına dair derli toplu bir yayın gerçekleşmemiştir. Hâlbuki küreselleşen dünyamızda değişik coğrafyalarda yaşayan Müslümanlar arası birliktelikler artmakta ve Mâlikî fık­hına göre amel eden Fas, Tunus, Cezayir, Sudan gibi ülke insanlarından Türki­ye'ye çok fazla insan gelip gitmektedir. Değişik coğrafyalarda farklı kültüre sa­hip, başka mezheplerle amel eden Müslümanların birbirlerine karşı anlayış ve hoşgörü içinde davranabilmeleri için, bir diğer müslümanın amel ettiği mezhebi hakkında az da olsa bilgiye sahip olmasının yararı göz ardı edilemez. îşte eliniz­deki tercüme, böyle bir ihtiyaca bir nebze de olsa katkı sağlamak üzere yapıldı.
Eser sahibi İbn Cüzey, (tercümenin girişinde de izah edildiği üzere) En­dülüs'teki Müslümanların en zor zamanlarında Gırnatada yaşamış ve haçlı or­dularıyla hicrî 741 yılında Tarifte yapılan savaşta birçok âlimle birlikte şehîd olmuştur. O tarihten yaklaşık bir yüzyıl sonra da Müslümanlar Endülüs'ü ta­mamen kaybetmişlerdir

Kitap, doyurucu nitelikte bir özet Mâlikî fıkhı (ilmihali) tarzında hazırlan­mıştır. Mâlikî mezhebi dışındaki diğer mezheplere de son derece olumlu ba­kışı bulunan yazarın, ayrılan noktalarda öbür mezheplerin görüşlerini de de­ğini olarak vermesi tam bir hoşgörü örneğini temsil etmektedir. Bu yönüyle bir anlamda ülkemizde daha önce çevirisi yapılmış olan torun İbn Rüşd un "Bidâ-yetu 1-Müctehid"ini andırsa da, mezhebin bütün meselelerini ele alması ve de­lillere girmemiş olması bakımından ondan ayrılmakta ve bu yönüyle de özet ola­rak hazırlanan ilmihal niteliğindeki diğer muhtasar çalışmalara benzemektedir.

Ülkemizde özellikle batı Afrika Müslümanlarıyla ilişkilerin geliştiği günü­müzde böyle bir eserin, küçük de olsa bir ihtiyaca cevap teşkil edeceğine ina­nıyoruz

Doğrular Rabbimiz Allah'a, hatalar ise biz kullarına aittir. Bizi böyle bir ça­lışmaya muvaffak kıldığı için kendisine hamd-ü senalar ederiz.Diğer Özellikler
Stok Kodu9786258081176
MarkaRavza Yayınları
Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
9786258081176
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.