El Umm Cilt 5, Şafii Fıkıh Külliyatı

Fiyat:
550,00 TL
İndirimli Fiyat (%47,3) :
290,00 TL
Kazancınız 260,00 TL
Havale / EFT:
281,30 TL
81,20 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo

Kitap             El Umm Şafii Fıkıh Külliyatı 5.Cilt
Yazar            İmam Şafii
Tercüme        Beşir Eryarsoy
Yayınevi        Buruc Yayınları
Kağıt  Cilt      Sarı şamua - Lüks Ciltli
Sayfa  Ebat   447 sayfa - 17.5x24.5 cm
Yayın Yılı       2021
 

Buruc Yayınevi İmam Şafii tarafından yazılan El Umm Şafii Fıkıh Külliyatı 5 adlı kitabı incelemektesiniz.
Cilt 5 El Umm Şafii Fıkıh Külliyatı hakkında yorumları okuyup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satışı hakkında bilgiyi aşağıda geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
 
Yaratan Rabbinin adıyla  oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


  
          YAYINCIDAN
 
Şafii mezhebinin kurucusu, Ebû Abdullah Muhammed b. İdris eş-Şafii (v. 204/820) son dönem çalışmalarında önemli bir yer tutuyor.
 
Temel İslamî değerlere, Batılı ilim adamları tarafından yapılan saldırılar artınca İmam Şafii gibi naslara bağlı, temel İslamî değerleri delilleriyle ortaya koyan salih âlimlere ihtiyaç artar. Çünkü İmam Şafii, fıkıh usulünün ilk mimarı, hadis usulünün ana kaidelerini ilk ortaya koyan, ehl-i rey ile ehl-i hadisin görüşlerini bir noktada birleştiren ve ümmet bütünlüğünün temellerini oluşturan âlimdir.
 
Hadis, fıkıh, usul, Arap dili ve Kur'ân ilimleri hususunda İslam ilim tarihinde önemli bir yeri vardır.
 
İmam Şafii, Mekke havzası ilmini, Yemen fıkhını, Medine ilim ve yaşayışım, Bağdad rey'ini ve Mısır ilmini nefsinde toplayan ve kendi anlayışını tüm bu ilimlere vakıf olarak ortaya koyan ender âlimlerdendir.
 
O, naslara son derece bağlı ve Hz. Peygamber (s.a.v)'i, Kur'ân'ın vasıflandırdığı şekilde tanıyan ve tanıtan bir müctehiddir.
 
İmam Şafiinin, Türkiye'de yeteri kadar tanınmadığını müşahede ettik. Bu yüzden de bu eksikliği gidermek için İmam'm ana kitabı sayılabilecek olan el-Umm kitabını Türkçeye çevirterek bu boşluğu kapatmak istedik.
 
el-Umm, Muhammed b. İdris eş-Şafiî (r.a)'ın meşhur kitabıdır. İslam'ın saf kaynağından, zengin rivayetlerinden ve doyurucu bilgilerinden istifade etmek isteyenlere, hadis ve fıkıh öğrenme arzusu içinde olanlara, hadislerini tahkik, tahric ederek ve konuları başlıklar halinde hazırlanmış bir şekilde sunacağız.
 
 
 Eserin içine aldığı başlıca konular:
 
 1-Fer'î konular; kitabın çoğunu bunlar teşkil etmektedir.
 
2-Usul ile ilgili olanlar; el-Umm'un girişi olan er-Risale kitabı gibi, hadiste ihtilaflı konular, ilmin toplanması ve benzerleri.
 
3-Mukayeseli fıkıh; İmam Malik ile İmam Şafii arasındaki ihtilaflar, İmam Ebû Hanife ile İbn Ebû Leyla'nın arasındaki ihtilaflar ve benzerleri.
 
4-Ahkâm ayetleri; bu ayetlerin tefsirleri ve hükümlerinin delilleri.
 
5-Ahkâm hadisleri ve getirdiği hükümler; bu hadislerin hükümlerinin delillere dayandırılarak hükümlerinin tesbiti ile ilgili konular.
 
 
Eser, Mekke-i Mükerreme Ummu'l-Kura Üniversitesi Şeriat Fakültesi İslam Şeriatı öğretim görevlisi Prof. Dr. Rıfat Fevzi Abdulmuttalib tarafından, dünyadaki tüm yazma nüshalar karşılaştırılarak hazırlanmıştır. Biz de tercümeyi bu âlimin hazırladığı kitaptan yapıyoruz.
 
Prof. Dr. Abdulkadir Şener ve Prof. Dr. İbrahim Çalışkan tarafından tercüme edilen ve Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları tarafından basılan çeviriden çokça istifade ettik. Kendilerine teşekkür ederiz.
 
İslam hukuk ve kültür mirasının eşsiz eseri el umm’u Allah kısmet ederse cilt cilt yayınlayarak okuyucunun istifadesine sunuyoruz.
 
Gayret bizden, başarı Allah'tandır.
 
 
    TAHKİK EDENİN ÖNSÖZÜ
 
Âlemlerin Rabbi olan Allah'a en güzel şekilde hamd u sena ederiz. Ey Rabbimiz! Seni eksik sıfatlardan tenzih ederiz. Sana gerçek manada nasıl hamd edeceğimizi kavramaktan aciziz, kendin için layık gördüğün şekilde Sana hamd ederiz. Sen mübarek ve yücesin. Sen celal ve kerem sahibisin.
 
Ey âlemlerin Rabbi! Sana; sonsuz -sayıların aciz kaldığı- ve Sana layık olan -bize verdiklerine bir nebzecik (!) karşılık olacak- bir şekilde hamdederiz.
 
Allah'ım! Hamd'in hepsi, en güzeli, en mükemmeli, en temizi Sana­dır. Şükrün de hepsi Sanadır. Tüm ameller Sana dönecektir.
 
Allah'ım! Salât, selam ve bereket; zikredenler Seni her zikrettik­lerinde ve gafiller Senin zikrinden gafil kaldıklarında, Seyyidimiz Hz. Muhammed'in üzerine olsun. Yerler, gökler ve içindekiler var oldukları sürece ve onlardan sonra da Senin var etmek istediğin şeyler var olacağı sürece ona salât ve selam olsun.
 
Ehline, ashabına ve ona tâbi olanlara, hidayeti üzerine olanlara, sünne­tine tâbi olanlara, Allah'a kulluklarında ve ibadetlerinde onun rehberliğini takip edenlere salât ve selam olsun.
 
İşte bu kitap, Muhammed b. İdris eş-Şafiî (r.a)'ın el-Umm kitabıdır. Onu; İslâm'ın saf kaynağından, zengin rivayetlerinden ve doyurucu bilgi­lerinden istifade etmek isteyenlere, hadis ve fıkıh öğrenme arzusu içinde olanlara, hadislerini tahkik, tahric ve maddeler halinde hazırlanmış bir şe­kilde sunuyoruz.
 
el-Umm kitabını yeni haliyle sunmaya sevk eden sebeplerden söz et­meden önce İmam Şafii'nin hayatına göz atmanın daha yararlı olacağı dü­şüncesindeyiz. 


 

Diğer Özellikler
Stok Kodu9786050684681
MarkaBuruc Yayınları
Stok DurumuVar
9786050684681

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.