Evlilik Ahlakı, Muhteşem Ahlak 1

Fiyat:
95,00 TL
İndirimli Fiyat (%40) :
57,00 TL
Kazancınız 38,00 TL
Aynı Gün Kargo

Kitap            Evlilik Ahlakı, Muhteşem Ahlak 1
Yazar           Muhammed Emin Yıldırım
Yayınevi       Siyer Yayınları 
Kağıt Cilt      2.Hamur - Karton Cilt
Sayfa Ebat   180 sayfa, 13.5x19 cm.
Muhammed Emin Yıldırım Evlilik Ahlakı, Muhteşem Ahlak kitabı nı incelemektesiniz.  
Siyer Yayınevi Evlilik Ahlakı kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2Kalem Sûresi 4. âyette buyrulan: Muhak­kak ki sen muhteşem bir ahlak üzeresin!" ilahi beyanından mülhem olarak serlevhasını belirlediğimiz bu seride, Resûlullahın (sas) o muazzez, muhalled, muazzam, muhterem ve muhteşem ahlâkını anlatmaya çalıştık.

Muhteşem Ahlâk serisinin ilk kitabı olan "Evlilik Ahlâkı"; her geçen gün yıpranan, değersizleştirilmeye çalışılan ve farklı imtihanlarla karşı karşıya kalan ailelerimizin gerek inşâ süre­cinde gerek sonraki aşamalarında nelere dikkat edilmesi ger­ektiği konularını işlemektedir. Değer ve sorumlulukları açısından evlilik, nikâh meselesi; nişan, düğün ve evliliğin ilk aylarındaki imtihanlar; gelin-kaynana, damat-kaynana ve kayınbaba münasebetleri; sâlih ve sâliha eş olma özellikleri, çok eşlilik meselesi, evliliğin kader mi irade mi olma konusu ve daha nice konu bu hacmi küçük çalışmanın muhtevasını oluşturdu.

Allah'tan niyazımız odur ki; bu çalışmamız, başta yeni yuva kurmak için harekete geçecek gençlerimiz olmak üzere tüm kardeşlerimize küçükte olsa bir katkı sağlamasıdır.


    Takdim

1994 yılından bugüne dek uzanan Cumar­tesi derslerini İstanbul/Sultangazi'de küçücük bir dernek binasında yapmaya başlamıştık. 6 yıl süren Siyer derslerinin ardından, yine 6 yıl sü­ren Esmâü'l-Hüsna dersleri yaptık. Bu 12 yıl­lık süreci kayıt altına aldırmamış, kendi halin­de ve bizzat kendimize yaptığımız dersler olarak planlamıştık. Sonra bu derslerimizi İstanbul/ Gaziosmanpaşa'da Beşyüzevler'de Hikmet Vakfı/ Derneği çatısı altında devam ettirmiştik.
2010 yılında Siyer Araştırmaları Merkezi faa­liyetlerine başlayınca derslerimizi, "Nebevi Med­rese" üst başlığında Suffa Mektebi'nin talebelerini işleyerek sürdürmüştük. Bu dersleri yine 2 yıl sü­ren "Ehli Bey t Mektebi" dersleri takip etmişti. Al­lah Resûlü'nün (sas) o güzel ailesini, dinin intikal ve muhafazasında farklı bir konumunu olan o al­tın silsileyi, 47 derste anlatmıştık.

Bu derslerin ardından da "Muhteşem Ahlâk" dersleri başlamıştı. Kalem Sûresi 4. ayette buyrulan: " Muhakkak ki sen muhteşem bir ahlâk üzeresin!" ilahî beyanın­dan mülhem olarak serlevhasını belirlediğimiz
 
bu derslerde, 100 ders boyunca Resûlullah'ın (sas) o muazzez, muhalled, muazzam, muhterem ve muhteşem ahlâkını anlatmaya çalışmıştık.
Gerek dersleri yaptığımız esnada gerek sonra­ki süreçlerde sürekli olarak kardeşlerimizin "keş­ke bu dersler yazıya dönüştürülse, kitaplaşsa" tekliflerine muhatap olmuştuk. Ancak elimizde olan bazı çalışmalardan ve yoğun programlardan dolayı bir türlü buna imkan bulamamıştık. Bizim yapamadığımız bu işi, gayretli birkaç kardeşim yapmaya muvaffak oldu. Bu güzel niyet için hare­kete geçildi, dersler çözümlenerek yazıya dönüş­türüldü, bazı yerlere eklemeler-çıkarmalar yapıl­dı ve böylece 10 kitap olarak projelendirilen bu serinin ilk kitabı "Evlilik Ahlâkı" adı altında siz­lerle buluşmuş oldu. Allah (cc) hayırlara vesile kılsın.

Kitabın diline ve üslûbuna gelince; takdir edersiniz ki bu kitap, sohbetlerin çözümlerin­den oluşmaktadır. Konuşma dilinin yazı dilinden elbette farkları vardır. Her ne kadar bazı yerle­re müdahaleler yapılmış olsa bile yine de kitapta sohbet dili hâkimdir. Bunu siz kıymetli okuyucu­larımızın anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz.

Muhteşem Ahlâk serisinin ilk kitabı olan "Ev­lilik Ahlâkı" her geçen gün yıpranan, değersizleştirilmeye çalışılan ve farklı imtihanlarla karşı karşıya kalan ailelerimizin gerek inşâ sürecinde gerek sonraki aşamalarında nelere dikkat edil­mesi gerektiği konularını işlemektedir. Değer ve sorumlulukları açısından evlilik, nikâh meselesi; nişan, düğün ve evliliğin ilk aylarındaki imtihan­lar; gelin-kaynana, damat-kaynana ve kayınbaba münasebetleri; sâlih ve sâliha eş olma özellikleri, çok eşlilik meselesi, evliliğin kader mi irade mi olma konusu ve daha nice konu bu hacmi küçük çalışmanın muhtevasını oluşturdu.
Elden geldiğince kullanılan âyetlerin, hadisle­rin, rivayetlerin veya alıntıların kaynakları veril­meye çalışıldı. Ancak kitabın rahat okunması ve istifade edilmesi için çok fazla teknik ayrıntıla­ra girilmedi.

Allah'tan niyazımız odur ki; bu çalışmamız, başta yeni yuva kurmak için harekete geçecek gençlerimiz olmak üzere tüm kardeşlerimize küçükte olsa bir katkı sağlamasıdır. Kitabın bu hale gelmesinde emeği geçen tüm dostlara teşek­kür ediyor, en büyük emeği olan talebem Mevlüt Sami Ertem kardeşime dua ediyor, nice güzel hiz­metlere muvaffak olmasını Rabbimden niyaz edi­yor ve sizi kitapla baş başa bırakıyorum.

Çalışma ve gayret bizden, takdir ve tevfik Al­lah'tandır.

Muhammed Emin Yıldırım

5 Şaban 1440 - 10 Nisan 2019
Eyüb Sultan - İstanbul

İçindekiler

Takdim  
Değer ve Sorumlulukları Açısından Evlilik             11
Evlilik Allah ve Resûlü'nün Emridir        11
Evliliğin Maksadı Nedir?        12
Meveddet ve Hub   14
Evlilik Nedir?          15
Nikâhta Keramet, Nikâhsızlıkta Felaket Vardır      29
Ekinlerin İfsadından Nesillerin Kaybına 30
Nikâh Nedir?          32
Evlilikte Denklik      36
Bazı Alimler Neden Evlenmedi?            40
Kaç Yaşında Evlenmeli?        43
Evliliğe Aracı Olmak              44
Oğul İsteme           46
Evlilikte Rıza          47
Nikâh Sağlam Bir Teminat, Ağır Bir Söz 51
Evlenme Niyetiyle Bakışın Ölçüsü         51
Saâdet Asrının Örnekliğinde Düğün      71
Sünnete Uygun Düğün Nasıl Olmalı?    74
Sünnete Uygun Bir Düğünde Neler Olmamak?     84

Evliliğin İlk Ayları ve Gelin Kaynana Savaşları
Gelinin Dünyasından Bir Pencere        
Damadın Dünyasından Bir Pencere     
               
Kayınvalidenin Dünyasından Bir Pencere             101
Kız Annelerinin Dünyasından Bir Pencere             102
Örnek Şahsiyetler 
Muhteşem Ahlâk   
Dünyanın En Kıymetli Hazinesi; Sâlih ve Sâliha Eş              107
Nebevi Medreseden İdeal Eş Olmanın Örnekleri  121
Efendimizin (sas) Eşleriyle Olan Hukuku              124
Mûcize Bir Hayat    129
İlâ Hadisesi            132
Almamız Gereken Mesajlar   136
Saâdet Asrında Aile Modelleri ve Çok Eşlilik Meselesi         141
Evlilik Kader midir, Yoksa İrade midir?  161


 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786057558527
MarkaSiyer Yayınları
Stok DurumuVar
9786057558527
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.