Evrensel Çağrı Kuran-ı Kerim Meal ve Tefsir 

Fiyat:
600,00 TL
İndirimli Fiyat (%37,5) :
375,00 TL
Kazancınız 225,00 TL
Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler


Kitap           Evrensel Çağrı Kuran-ı Kerim Meal ve Tefsir  
Yazar          Prof. Dr. Hamdi Döndüren
Yayınevi      Çelik Yayınları    
Kağıt Cilt     Şamua kağıt, Sert Kapak Kuşe Sıvama Ciltli
Sayfa Ebat  1498 sayfa, 17x24 cm
Yayın Yılı     2005
      
 

Çelik Yayınları Evrensel Çağrı Kuran-ı Kerim Meal ve Tefsir kitabını incelemektesiniz.   
Hamdi Döndüren Kuranı Kerim Meal ve Tefsir kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


  ÖNSÖZ

Kur'an-ı Kerim 610-632 M. yılları arasında yaklaşık 23 yıllık bir dönemde, Yü­ce Allah tarafından, Hz. Muhammed (s.a.s)'e Cebrail (a.s) aracılığı ile parça parça indirilmiş olan, insan ve cinlere son ilâhî mesajı içeren evrensel bir çağrıdır. Metni sözlü olarak gelmiş ve sahabelerden bu işle görevlendirilen vahiy kâtipleri ta­rafından o günkü yazı malzemesi üzerine yazılmıştır. Bu yazılı belgeler Hz. Peygam-ber'in vefatından sonra, Hz. Ebû Bekir'in (ö. 13/634) halifeliği döneminde, Zeyd İbn Sâbit (ö.45/665) başkanlığındaki bir komisyon tarafından, her âyet ve sûre, en az iki tanıkla tevsik edilerek, "imam" adı verilen el yazması Mushafı-ı Şerif nüshası oluş­muştur. Hz. Ömer'in kızı Hafsa'ya (ö.41/661) teslim edilen bu nüsha, Hz. Osman'ın (ö.35/655) halifeliği sırasında yine Zeyd İbn Sabit başkanlığındaki bir komisyon ta­rafından birkaç nüsha çoğaltılarak belirli merkezlere birer nüsha gönderilmiştir. Böy­lece, Kur'an nüshala gerek ezberlenerek gerekse istinsah edilerek, matbaanın ica­dı ile de baskısı yapılarak, değişikliğe uğramadan günümüze gelmiştir.

Kuran-ı Kerim'in bir çok yerlerini, Hz. Peygamber döneminin şartlarını ve âyet­lerin hangi olaylar üzerine indiğini dikkate almadan tam olarak kavramak mümkün olmaz. Çoğu zaman isim vermeden, Bedir, Uhud, Hendek savaşları ve Mekke'nin fethi gibi olaylar ve bunlarla ilgili savaş hükümleri çeşitli sûrelere serpiştirilmiş olarak bulunur. Yine, önemli peygamber kıssaları, toplumların helâk edilişleri kısa anlatım­la, hikmetli ve ibretli yönleri belirtilerek geçilir. Bütün bunların anlaşılıp açıklanması, bu savaş, kıssa ve olayların sağlam kaynaklardan ayca incelenmesini gerektirir.

Diğer yandan fert, aile ve toplumla ilgili hükümlerin hangi olaylar ve şartlar altın­da indiğinin tespiti, başka bir ifadeyle âyetlerin "nüzül sebebi", hükmü doğru olarak anlamamıza yardımcı olur.

Kanaatimizce, Kur'an'ı harfi harfine başka dile çevirmek mümkün olsa bile, böy­le bir çevirinin, anlam zenginliğini yansıtmada yetersiz kalacağında şüphe yoktur. Çünkü, Kur'an'da, bütün sözcüklerin anlamı açık ve net olmadığı gibi, kimi sözcük­ler birden çok anlam taşır. Bütün Kur'an âyetleri muhkem ve müteşabih diye ikiye aylır. Muhkem sözcükler; hükme delâleti açık olan, te'vîl, tahsis ve nesh'e ihtimali bulunmayan lafızlardır.

Biz, mümkün olduğunca, yüce kitabımızın anlam zenginliğini ve günlük hayatta yaşanacak hükümlerini aktarabilmek amacıyla, böyle bir çalışma yapmaya karar ver­
dik. Toplumun her kesiminin kolay anlaması için, sade bir üslup ve açık bir dil kul­lanmaya çalıştık. Ayetlerin nüzul sebebi, başka âyetlerle olan bağlantısı ve o âyetle il­gili hadisler, verilmeye çalışılmıştır. Diğer yandan ilgili âyetin dipnotunda; inanç, iba­detler, muameleler, ceza, kefâret vb. yüzlerce terim, ansiklopedik açıklamalı olarak mealimizde yer almıştır Diğer yandan, Avrupa ülkeleriyle ilişkilerin giderek gelişme­si dikkate alınarak, karşılaştırma amacıyla, yer yer Kitab-ı Mukaddes (K.K. kısaltma­sı ile) bağlantıları kurulmuştur. Böylece araştırıcı ve okuyucu için, pratik temel bilgi­leri de içeren rehber bir çalışma hedeflenmiştir.

Baş tarafa eklenen, alfabetik, kapsamlı "karma konu, isim ve terim indeksi" ile mealden yararlanma kolaylaştırılmıştır.
İndekste, geniş açıklama bulunan âyet numarasından sonra (+) işareti konulmuştur.
Bütün sûrelerde, sûre içi, alt konu başlığı olabilecek yerlerde ise, âyetler arasına ((§1,2..) dizini konulmuştur.

Okuyucu ilgi duyduğu ya da karşılaştığı bir konuyu, indeksten yararlanarak kısa sürede, bizzat araştırma imkânını bulabilir. Ayetlerin birbiri ile bağlantısı kurulduğu, nesih konusuna dikkat edildiği için okuyucunun, âyetlerin anlamları üzerinde düşü­nürken, bir yanlışlığa düşmeyeceğini umarız.

Fıkhî tefsirli ve ansiklopedik dip notlu meâlimizin, her branşta üniversite öğretim elemanı ve öğrencilerine, müftü, vâiz, Kur'an kursu öğreticileri ile din bilgisi öğret­meni meslektaşlarımıza ve okumayı sevenlere, bir çeşit "Kur'an İlimleri Rehberi" va­zifesi göreceğini umarız.

2003'te Yeni Şafak Gazetesi'nin promosyon olarak verdiği "İnsanlığa Son Çağ­rı, Kur'an-ı Kerim, Meal, Tefsir, Ansiklopedik İndeks" adlı çalışmamızdan sonra, dört yıl daha çalışarak yeniden geliştirip güncelleştirdiğimiz bu eserde, eksik ve kusurlarımızdan dolayı Yüce Allah'ın bizi bağışlamasını umarız. Okuyucularımızın dikkatini çeken eksiklikleri, bir sonraki baskıda dikkate almak üzere bize ulaştırmasını istirham ederiz.

Gerek bu eseri hazırlarken gerek diğer çalışmalarımda, sabır ve hizmetleri ile müzâhir olan eşim Müzeyyen hanıma teşekkürü bir borç bilirim. Yüce Allah'ın aile fert­lerimden de rahmetini esirgememesini dilerim.

Çalışma bizden, başarı ve sonuç Yüce Allah'tandır.

Prof. Dr. Hamdi Döndüren
30.07.2006- BURSA


*bk. Âl-i İmran, 3/ 7.

 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9799759199448
MarkaÇelik Yayınevi
Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
9799759199448
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.