Gelin Tacı Tacül Arus Nefis Terbiyesinin İncelikleri GELENEK

Fiyat:
150,00 TL
İndirimli Fiyat (%40) :
90,00 TL
Kazancınız 60,00 TL
Havale / EFT:
87,30 TL
Aynı Gün Kargo

Kitap          Gelin Tacı Tacül Arus Nefis Terbiyesinin İncelikleri     
Yazar          İbn Ataullah el-İskenderi
Tercüme     Hafız Ahmet Özbay
Yayınevi    Gelenek Yayıncılık    
Kağıt Cilt   2.Hamur - Karton Kapak Cilt
Sayfa Ebat  200 Sayfa  - 13.5x21 cmGelenek Yayıncılık Gelin Tacı Tacül Arus Nefis Terbiyesinin İncelikleri Kitabı nı incelemektesiniz.    
Gelenek Gelin Tacı Tacül Arus Kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2Ülkemizde ve dünya genelinde İbn Atâullah el-İskenderî kaddesallahu sırrahu’nun el-Hikemü’l-Atâiyye adlı şâheseri, tasavvuf ve tarikat erbabının başucu kitabı olduğu gibi, Tâcül Arûs ’un da olacağı; hatta el-Hikem’den önce okunması gerektiği kanaatindeyiz.

Kitabın muhtevası incelendiğinde, nefislerini terbiye etmek, tasavvuf yolunda ilerlemek isteyen müridlerin ve onları irşadla vazifeli şeyhlerin bilmesi gereken çok önemli incelik ve ikazları içerdiği görülmektedir. İbn Ataullah el İskenderi kaddesallahu sırrahu sanki “Bu kitaptaki bilgilere vâkıf olmayan kişi Allah’a yaklaşamaz, O’na vâsıl olamaz, velayete eremez, şeyhlik, mürşidlik yapamaz” demektedir.

Kitapta, İslâm ahlakı ve tasavvufunun pratik-amelî temel meseleleri, olabildiğince sade bir anlatımla, âyet-i kerimeler ve hadis-i şeriflerden delillerle, sık sık örnekler ve benzetmeler eşliğinde açıklanmaktadır.

 ÖNSÖZ
        
Hamd âlemlerin Rabbi olan Allah içindir. Salât ve selam Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem'e, ehlinin, âlinin ve ashabının üzerine olsun.

Bu kitap İbn Atâullah el İskenderi kaddesallahu sırrahu'nun hacimce küçük, fakat ilim yönünden bir deniz olan Tâcül Arûs el-Hâvî li Tehzîbin Nüfûs kitabının tercümesidir.

İbn Atâullah el-İskenderî kaddesallahu sırrahu'nun yazdığı son eserlerinden biri olması mümkündür. Çünkü el-Hikemü l-Atâiyye, Letâifü 'l minen, et-Tenvîrfi iskâtı 't-tedbîr adlı kitap­larından alıntılar içermektedir.

"Tâc", zâhirî/maddî olarak, başa giyilen ve değerli taş­larla süslü olan başlığın adıdır. Mecâzî olarak ise soyluluğu, hükümranlığı, bir işte zirveyi temsil etmektedir. Hükümdar­ların yanı sıra, gelinler ve tarikat şeyhleri de kendilerine has tâclar giyerler.
"Arûs", 'gelin' demektir. İbn Atâullah el-İskenderî bu eserde, Ebü'l-Hasan eş-Şâzelî'nin "Allah'ın velileri gelinler gibidir" sözünü kaydetmiş. Buna göre "tâcu'l-arûs" ifadesinin 
karşılığı "gelin tâcı" olmakla beraber, "velilik (velâyet) tâcı", "velilik alâmeti" anlamına da gelebilir.

"Hâvi", 'ihtiva eden', 'içine alan' demektir.

"Tehzîb", 'temizleme, pisliğini giderme', 'terbiye etme', 'düzeltme', 'süsleme, güzelleştirme' anlamlarına gelmektedir.

"Nüfûs", 'nefs' kelimesinin çoğuludur, 'nefisler' demektir.

Bu bilgilere ışığında, kitap isminin anlamının, "nefisleri terbiye etme, temizleme ve güzelleştirme; böylece Allah'ın velilerinden olma yolunda çok değerli bilgiler" olduğu söy­lenebilir.

Tercüme ve tertip bakımından en çok yararlandığımız nüsha, Dr. Mahmut Necdât el-Muhammed'in Tâcü'l-arûs'a yazdığı şerhtir.[1] Bu nüshada İbn Atâullahın sözleri konulara göre seçilmiş, tasnif edilmiş, başlık ve alt başlıklar içinde şerh edilmiştir.

Tâcü'l-arûs'un Arapça metinlerinin sayfa numaralannı gösterirken, Dr. Muhammed Necdât el-Muhammed tarafın­dan hazırlanan neşri A harfi ile gösterdik. A neşrine kayde­dilmesi unutulan metinler için ise, Yusuf b. Mahmud el-Hac Ahmed tarafından hazırlanan neşre başvurduk[2] ve bu ikinci neşri B harfi ile gösterdik. Arapça metnin hangi neşirde ol­duğunu harf ile gösterdikten sonra, oradaki sayfa numara­sını yazdık.

Her tasavvuf ehlinin okuması gereken bu kitabı, dilimiz döndüğü kadar, her pazartesi tasavvuf dersimizde arkadaş­lara okuyup açıklamaya çalıştık.

Ne kadar güzellik varsa Allah'tandır; eksiklik ve kusur ise bizdendir. Rabbim bu yaptığımız çalışmayı kabul ve bi­zim için bir sadaka-i cariye eylesin. Âmin.

Hafız Ahmet Özbay,
Gaziantep, 2016

[1] Dâru1 Mektebî, Dımaşk, 1427/2006
[2] Mektebetu1 İlmi'l Hadis, Dımaşk, 1420/2000

 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786054810895
MarkaGelenek Yayıncılık
Stok DurumuVar
9786054810895
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.