Hak Yolunun Esasları SEMERKAND

Fiyat:
160,00 TL
İndirimli Fiyat (%26,3) :
118,00 TL
Kazancınız 42,00 TL
Havale / EFT:
114,46 TL
Aynı Gün Kargo

Kitap           Hak Yolunun Esasları

Yazar          İmam Gazali
Yayınevi      Semerkand Yayıncılık
Tercüme     Doç. Dr. Dilaver Selvi
Kağıt Cilt     2. Hamur, Karton Kapak
Sayfa Ebat  256 sayfa - 13,5x21 cm
Yayın Yılı     2018İmam Gazali Hak Yolunun Esasları kitabı nı incelemektesiniz.
Semerkand yayınları Hak Yolunun Esasları kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


KİTAP HAKKINDA

Kıymetli okuyucularımız!

Sizlere faydalı ve kıymetli bir eseri daha sunuyoruz.
Eser, büyük âlim, ârif, Hak dostu İmam Gazâlî'ye (rah.) aittir. Eserin asıl ismi, 'Ravdatü't-Tâlibîn ve Umdetü's-Sâlikîn'dir. Biz konusuna uygun olarak, tercümeye "Hak Yolunun Esasları" ismini verdik.

Eser, mânevî terbiye yolunun esaslarını, edepleri­ni, ölçülerini, temel ahlâklarını, ilimlerini konu etmekte; Ehl-i sünnet itikadına aykırı olan görüş, mezhep ve dü­şünceleri değerlendirip reddetmektedir.
Bu kitap kısa, özlü bir reçete olup tasavvuf terbiyesi­nin ilmihâli durumundadır.

İmam Gazâlî (rah.), bu eserde itikad, edep, güzel ah­lâk ve seyrü sülük konularında en lâzım bilgileri özlü ve çarpıcı bir şekilde ortaya koymuştur. Bu haliyle eser, sanki İhyâü Ulûmi'd-Din adlı kitabının bir özeti gibidir.
Kıymetli okuyucularımız!

Kitabın müellifinin de dediği gibi; bu dünyada varlık sebebimiz iki şeydir: Bunlar, ilim ve ameldir. İlim, amelin
önündedir; dinimizin ilk emri ilimdir. İlimsiz amel ya nok­san ya da bozuk olur; kazancı zararını kurtarmaz.
Faydalı ilim, yüce Allah'ı tanıtan; O'nun emrini, dini­ni, yolunu ve gerçek sevgiyi öğreten ilimdir. Dinimizin zâhirdeki hüküm ve amellerini öğreten ilme "fıkıh ilmi" denir. Kulluğun merkezi olan kalple ilgili bilgi, idrak, edep, ahlâk ve terbiyeyi öğreten ilme de "tasavvuf ve terbiye ilmi" denir.

Her müslümanın bu iki ilmin farz kısımlarını bilmesi gerekir.

İşte elinizdeki eser, mânevî terbiyenin farzlarını iş­leyen ilmihâli durumundadır. Eserin Allah için sabırla okunmasını tavsiye ediyoruz.

Muhtemel hatalarımızı bize ulaştırma lutfunda bulu­nan kıymetli okuyucularımızdan Allah razı olsun.
Bize bu hizmeti ikram eden yüce Allah'a sonsuz hamdolsun.

Doç. Dr. Dilaver Selvi

                     MÜELLİFİN ÖNSÖZÜ

Şeyh, imam, âlim, allâme, sahasında tek, Hüccetü'l-İslâm Ebû Hâmid Muhammed b. Muhammed b. Muhammed b. Ahmed el-Gazâlî et-Tûsî (Allah onu rahme-tiyle kuşatsın, rızâsına ulaştırsın ve kendisini cennetlerin en güzel yerlerinde yerleştirsin) der ki:

Dostlarının kalplerini muhabbetinin ateşiyle yakan, onların bütün düşüncelerini kendisinde toplayan, ruh­larını yüce zâtına kavuşma iştiyakı ve O'nu müşahede aşkıyla coşturan, gözlerini ve basiretlerini yüce cemâlini görmeye bağlayan Allah'a hamdolsun.

Bu halleri yaşayan Allah dostları, O'na kavuşmanın sevinci ile sarhoş oldular; kalpleri O'nun yücelik ve hey­betini müşahede edince hayret içinde kaldılar; dünya ve âhirette O'ndan başkasını görmediler.

Onların gözlerine herhangi bir varlığın sûreti ilişse, basiretleri hemen ona şekil veren yüce zâta yönelir.
Kulaklarına herhangi bir nağme gelse, sırları derhal yüce sevgiliyi hatırlar ve O'nu zikreder.

Herhangi bir inilti, âh, coşku, hüzün, heyecan ve şevk sesi işitseler, hemen yüce Mevlâ'yı hatırlar; O'nun için
ah çeker; kalpleri O'na çekilir, O'nun için hüzünlenirler; O'nun katındakilere şevkleri artar; O'na yönelirler, O'na koşarlar, O'na kulak verirler. Gözleri ve kulakları O'ndan başkasına kapanır; O'dan başkasını görmez ve işitmezler.
İşte bu kimseler, Allah Teâlâ'nın özel dostluğu için seçtiği ve seçkin kulları arasından kendisine tahsis ettiği dostlarıdır.

Yüce Allah, son peygamber olarak gönderdiği Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimiz'e ve hidayet yolunun reh­berleri yaptığı âl ve ashabına salât ve selâm etsin.

Ben bu kitabı, hak yoluna girmek ve o yolda gitmek isteyen bir kimsenin -inşallah- güzelce uyması ve istifa­de etmesi için yazdım. Onda bir hata etmekten ve yanlış bir şey söylemektan yüce Allah'a sığınırım. O, en güzel yardım eden ve destek verendir.

Yüce Allah'tan bu kitabı okuyanlara faydalı yapma­sını diliyorum. Hiç şüphesiz O, bizlere çok yakındır ve dualarımıza karşılık verendir.

Kitap, bir girişle birçok fasıl ve bölümden oluşmak­tadır.

 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786054491162
MarkaSemerkand Yayınları
Stok DurumuVar
9786054491162
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.