Hasanı Basri Tefsiri 2 Cilt Set

Fiyat:
1.000,00 TL
İndirimli Fiyat (%42) :
580,00 TL
Kazancınız 420,00 TL
Havale / EFT:
568,40 TL
162,40 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo
Kitap          Hasanı Basri Tefsiri
Derleme    Tuğrul Sopran
Yayınevi     Yüksel Yayıncılık
Kağıt Cilt     Ivory Kağıt   Kalın Sıvama 2 Cilt Set
Sayfa Ebat  1320 sayfa   17x24 cm
Yayın Yılı     2021İlk kez Türkçeye kazandırılan Hasan-ı Basrî Tefsiri, ilk tefsirlerden biri olarak bilinir. Ayet ve meallerin Arapça-Türkçe karşılıklı olarak hazırlanması okuyucular için kolayca incelenmesine ve tahlil edilmesine yardımcı olmaktadır.

Hasan-ı Basrî, Kur’an-ı Kerim’i öncelikle Kur’an-ı Kerim ile daha sonra sırasıyla Resulullah’tan (s.a.v.) rivayet edilen hadislerle, Ashabı Kiramın (r.a.) sözleriyle, Ehli Kitaptan gelen rivayetlerle ve de Arap dili ve edebiyatının kaide ve örnekleri ile tefsir etme usulünün ilk uygulayıcılarından biridir. Kendinden sonra gelen pek çok müfessir tarafından önemli bir kaynak kişi olarak kabul edilmiş ve kendisinden asırlar sonra bile övgüyle bahsedilmiştir.

Elinizdeki bu eser Hasan el-Basri’nin Kur’an ayetlerinin tefsiri ile ilgili naklettiği rivayet, görüş ve yorumlarının, Taberi, İbni Kesir, Kurtubi, Razi tefsiri gibi onlarca klasik tefsir kaynaklarının taranması, toplanması ve derlenmesi sonucu bir araya getirilerek oluşturulan erken döneme ait, temel kaynak niteliğinde olan özet bir tefsirdir.

Daha çok zühd ve hadis ilmindeki derinliği ile tanınan büyük İslam âlimi Hasan Basri aynı zamanda çok büyük bir Kur'an müfessiridir. Yazmış olduğu tefsir günümüze ulaşmamış olsa da, kendisinden sonra yazılan tefsirlere etkisi göz önüne alındığında tefsir alanında çok derin ve donanımlı bir âlim olduğu görülmektedir. Özellikle ilk dönem tefsir kitaplarında geçen Hasan Basri'nin tefsir görüşleri bir araya getirilerek iki cilt olarak Türkçe yayınlandı.

Kültür ve düşünce dünyamıza büyük bir katkı olan bu eser Yüksel yayıncılık tarafından okuyucunun istifadesine sunuldu. İmam Maturidi, İmam Taberi, İbn Kesir, İbnul Cevzi, İmam Suyuti, Fahreddin er Razi, İmam Alusi ve İmam Şevkani'nin eserlerinde geçen Hasan Basri'nin tefsir görüşleri bu eserde cem edilerek eser meydana getirilmiştir.

Eser, tür olarak meal-tefsir olarak değerlendirilebilecek bir eserdir. Meal verildikten sonra kısa tefsir yorumları dipnot olarak verilmekte. Eseri yayına hazırlayan Tuğrul Sopran, meal kısmının Elmalılı Hamdi Yazır, Abdulbaki Gölpınarlı, Süleyman Ateş, Muhammed Esed, Ali Bulaç, Ahmet Varol, Diyanet vakfı ve Hayrat vakfı meallerinden esinlenerek hazırlandığını ifade ediyor. Bu yönü ile baktığımızda aslında yeni bir gerekçeli meal olarak da eser okunup, istifade edilebilir.

Hasan Basri, miladi 642 yılında Medine'de dünyaya geldi. On iki yaşında Kur'an hafızı oldu. Yaklaşık 100 sahabeyi gördü. Kadılık, vaizlik ve kâtiplik yaptı. Gençliğinde birkaç sefere katıldı. Onlarca talebe yetiştirdi. Tabiin neslinin önde gelen âlimlerindendir. Onlarca eser kaleme almıştır. Fakat bu eserlerin çoğu günümüze ulaşmamıştır.

"Hasan-ı Basri tabiin müfessirlerinin önde gelenlerindendir. Ömrünün büyük bir kısmını Basra'da geçirdiğinden Basra tefsir ekolünden sayılmıştır. Tefsir ve kıraat ilminde İbn Abbas, Ebû Mûsâ el-Eş'arî ve Enes b. Mâlik başta olmak üzere pek çok sahabeden istifade etmiştir. Kendisi de camide tefsir dersleri vermiş, bu derslerinde Kur'an tefsiri yapmış ve talebelerinin Kur'an'la ilgili müşkillerini halletmiştir. Katade b. Diâme ve Amr b. Ubeyd gibi isimler, onun tefsire dair rivayetlerini daha sonraki nesillere aktaran talebeleri arasında yer almıştır.

Kur'an'ı tefsir ederken akaid, ahkâm, ahlâk, kıssa, mecaz, emsal gibi ayırımlara giderek bunlardan sadece bir kısmı üzerinde yoğunlaşmak yerine bütünü üzerine eğilen ve geniş bir Kur'an bilgisine sahip olduğu anlaşılan Hasan-ı Basri tefsir sırasında önceliği Kur'an'ın kendisine vermiş, bu yolla bazen ayetin bütünündeki kapalılığı giderirken bazan da kapalı lafız ve ibareleri Kur'an'dan şahidler getirerek açıklamaya çalışmıştır. Yer yer de manası kapalı olan ayeti tefsir için benzer konunun geçtiği süreye işarette bulunmuştur."[1]

"Hasan-ı Basri, günlük yaşantısında Kur'an'la yakın temas içinde olan, çeşitli vesilelerle halka Kur'an okuyan ve sohbetlerinde Kur'an'ın tefsirini yapan bir kimse idi.

Tefsir literatüründe geniş biçimde yer alan ve yorum faaliyetinde konu edilen kıraat vecihlerinden birisi de Hasan-ı Basri'ye (ö. 110/728) atfedilen okuyuşlardır. Bu okuyuşlardan bazılarının ahkâm ayetleri ele alınırken zaman zaman fıkhî konularla ilgili olarak gündeme getirilmek suretiyle işlevsel kılındığı müşahede edilmektedir. Bu yaklaşımlarda kimi fıkıh mezheplerine ait görüşlerin delillendirilmesinde ya da desteklenmesinde anılan kıraat vecihlerinden de yararlanıldığı gözlenmektedir."[2]

Tesirdeki Yöntemi

Kur'an'ı Kur'an'la tefsir eder.
Kur'an'ı sünnet/hadis ile tefsir eder.
Kur'an'ı sahabe sözleri ile tefsir eder.

Ayetlerin nüzul sebeplerini önemser.

Hasan Basri, "Kur'an-ı Kerîm'i tefsir ederken, rivayete başvurduğu gibi, gerektiği yerde re'y ve içtihadını açıklamakta da bir beis görmemiştir."[3]
Gerekçeli meal veya meal-tefsir olarak adlandırabileceğimiz bu tefsir türü hem hızlı bir şekilde Kur'an'ı okuma-anlama yönü ile değerlendirilebilir hem de topluluk olarak yapılan Kur'an'ı anlama çalışmalarında istifade edilebilir.

Hasanı Basri Tefsiri

 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786057047427
MarkaYüksel Yayıncılık
Stok DurumuVar
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.