Kutsal İklimde Dua

Fiyat:
16,00 TL
Aynı Gün Kargo
       Stoktan Kargo
 
Kitap              Kutsal İklimde Dua    
Hazırlayan      Prof. Dr. Bünyamin Erul - Dr.Ekrem Keleş           
Yayınevi         Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları       
Etiket Fiyatı   4.00 TL
Kağıt - Cilt     Şamua kağıt, Plastik Ciltli, Dikişli
Sayfa - Ebat  208 sayfa, 10,5x16,5 cm
Yayın Yılı       2012
ISBN             9789751936035

 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları Kutsal İklimde Dua kitabını incelemektesiniz.
Diyanet yayınları kutsal iklimde dua kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

  
Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2
 
 
          ÖN SÖZ
  
İslâm'ın temel ibadetlerinden biri olan Hac, duanın bütün unsurlarını bünyesinde toplamak­tadır. Neredeyse haccın her bir ânında, her bir mekanında duaya yer verilmiştir. Hac-dua iliş­kisi son derece kuvvetli olduğu içindir ki, bu mübarek vazifeyi yapacak kardeşlerimize bu hu­susta yardımcı olacağı düşüncesiyle işbu kitap­çık hazırlanmıştır.
 
Bu kitapçıkta yer alan duaların çoğu, Kur'an-ı Kerim ile hadis-i şeriflerden ve bazı selef âlim­lerin dualarından derlenmiştir.
 
Ayetlerden derlediğimiz dualar, genellikle çeşitli peygamberlerin yaptığı ilim, iman, hik­met ve basiret dolu bereketli dualardır. Farklı su­relerde yer alan bu dua ayetlerini -üslup ve konu bütünlüğünü de dikkate alarak- bir araya getir­meye çalıştık. Bu dualar bize Rabbimizin va­hiyle öğrettiği dualar olduğu için, hem daha muhtevalı, hem de daha tesirlidir. Dolayısıyla bu dualara devam edilmesinin daha isabetli ve yararlı olacağı kanaatindeyiz.
 
Yine âlemlere rahmet olarak gönderilmiş olan Sevgili Peygamberimizin yapmış olduğu dualarla Allah'a yakarmak, Yüce Yaratıcıdan O'nun istediğini O'nun kelimeleriyle dilemek elbette yakarışa ayrı bir zevk, farklı bir renk ka­tacaktır. Her yönüyle örneğimiz ve rehberimiz olan Hz. Peygamber'in rahmet dolu yüreğinden coşan niyazların, mübarek dudaklarından dökü­len duaların ne denli mana yüklü ve de hikmetli olduğu malumdur. Bu duaların, bize nasıl dua etmemizin ve duada neler istememizin uygun olacağını öğretmek üzere söylendiğini göz önüne aldığımız takdirde, önemi bir kat daha artmaktadır.
 
Sonra sahabe ve seleften gelen ve nice âşık­lardan, yanık gönüllerden yankılanan her keli­mesi aşk, sevgi, saygı ve gözyaşı dolu dualardan da yararlanılmalıdır. Bu yakarışlara, ilim, zühd, takva ve irfan sahibi yüzlerce Allah dostunun, farklı zaman ve mekanlarda dile getirdikleri his­siyatı, Mevla ile kurdukları irtibatları yansımış­tır.
 
Bu kitapçıkta yer alan dualar yalnızca örnek olmak üzere zikredilmiştir. Bu duaların okun­masının hiçbir zorunluluğu yoktur. Arzu eden bu hazır dualardan yararlanabileceği gibi, önceden bildiği ve devam etmekte olduğu güzel duaları da okuyabilir. Arapça okumayı bilmediği için ki­tapta yer alan duaların Arapçalarını telaffuz ede­meyen veya telaffuzda güçlük çekenler, okumak istedikleri duanın Türkçe'sini okuyabilirler. Ya da anlamını göz önüne alarak bunu kendi ifade­leriyle dile getirerek dua ederler.
 
Esasen kişinin Yüce Yaratıcıya içini açıp ya­karmasında en güzel yol, kişinin içinden geldiği gibi dua etmesidir. Mutlaka birtakım dua kalıp­larının söylenmesi şart değildir. Ayrıca duanın Arapça olması da gerekmez. Herkesin kendi di­liyle Cenab-ı Hak'tan ne istediğini bilerek dua etmesi daha güzeldir.
 
Dua yaparken, belli bir kitaptan birtakım dua cümlelerini okuma çabası, tam bir iç huzuruyla Cenab-ı Hakk'a yönelmeyi engellememelidir. Bunun yerine, dileklerin gönülden geldiği gibi, dilinin döndüğü kadar ama sevgi ve tazim duy­gulan içinde dua olarak arz edilmesi daha güzel olur. Kitaba bakarak tavaf etmek yerine, Ka­be'yi seyrederek tavaf etmek belki daha bir an­lamlı olacaktır.
 
İbadetlerin şeklî unsurlarına can veren, onları anlamlı kılan hiç şüphesiz huşudur. Yani gönül­den bir bağlılık, içtenlik, severek ve zevk alarak yöneliştir. Böyle olmadığı zaman, ibadetler ruh­suz ceset gibi kalır. Aşkla yapılmayan ameller, yapay çiçekler gibidir. Belki görüntü çok güzel­dir. Şekiller ve kalıplar tamamdır. Şekilde pek bir eksiklik görülmez. Ama onda gülü gül yapan, ona hayatiyet veren, koku ve canlılık sağlayan öz bulunmamaktadır. Duada da önemli olan içtenliktir.
 
Yüce Rabbimizden niyazımız, o mübarek ik­limde yapılan ve yapılacak bütün duaların kabul görmesi, kutsal iklimdeki yakarışların yankı bul­ması ve sonuçta Müslümanların, İslâm âleminin ve bütün beşeriyyetin mutlu olmasıdır.
 
Yüce Allah, yolumuzu, kalbimizi aydınlatsın. Bizi, terk ettiğimiz kusur ve eksikliklerimize geri dönmekten korusun. Bizlere ve bütün in­sanlığa aydınlık bir gelecek nasip etsin. Rabbi-miz haccımızı makbul eylesin, gayretimizi karşılıksız bırakmasın, günahlarımızı bağışlasın!
 
Rabbimiz! Bize dünyada ve ahirette iyilik ver, bizi cehennem azabından koru, iyilerle bir­likte cennete koy, hidayete erdikten sonra kalp­lerimizi kaydırma; annemizi, babamızı ve bütün Müslümanları bağışla! Ülkemizi, cennet vatanı­mızı her türlü kötülükten koru. Milletimizin dir­lik ve düzenini daim eyle. Sen dualara karşılık verensin, duaları kabul edensin. ( Kutsal İklimde Dua, Diyanet yayınları hac ve umre duaları, hac umre dua kitabı, Prof. Dr. Bünyamin Erul, Dr.Ekrem Keleş, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, Mekke medine duaları, umre duaları, hac duaları )
 
Diyanet İşleri Başkanlığı
 
İÇİNDEKİLER
 
 
 
İÇİNDEKİLER         
ÖN SÖZ
GİRİŞ
Duanın Anlamı ve Önemi
Duada Şekil ve Âdâb         
Duada Zaman ve Mekan  
Duada Kişinin İç Dünyası 
KUTSAL İKLİMDE YAKARIŞLAR YOLCULUK         
Yola Çıkarken
Vasıtaya Binerken
İHRAMA GİRERKEN VE İHRAMLI İKEN OKUNACAK ZİKİRLER
Telbiye          
Tekbir
Tehlil
Teşbih          
Salavat-ı Şerife       
 
MEKKE'YE GİRİŞTE / HAREM BÖLGESİNE VARINCA
           
Mescide Girerken   
Kabe'yi Görünce     
Zemzem İçerken     
Mescitten Çıkarken            
 
TAVAF
Tavafın Şavtlan      
Tavaf Namazından Soma 
 
SA'Y  
Sa'yden Soma Merve'de   
 
ARAFAT      
Arafat'a Çıkarken    
Mina'dan Arafat'a Hareket Edince
Arafat Duaları          
Arafat'tan Müzdelife'ye İnerken
           
MÜZDELİFE VAKFESİNDE MİNA'DA  
Cemerata Taş Atarken      
Kurban Keserken   
S açlarını Tıraş Ederken   
İhramdan Çıktıktan Sonra
Teşrik Günlerinde Mina'da
 
VEDA TAVAFINDAN SONRA MEDİNE
Rasulullah'ın Kabrini Ziyaret        
Hz. Ebu Bekir'e Selam      
Hz. Ömer'e Selam  
 
 
Uhut Şehitleri, Bakî' Mezarlığı ve
Diğer Mezarlıkları Ziyaret  
Mescid-i Nebevî'de Okunabilecek
Dua   
Mescid-i Nebevî' den Ayrılırken
           
11. NİYETLER        
Niyet Hakkında Kısa Açıklama    
 
BİTİRİRKEN

 
 
 
 
Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları Kutsal İklimde Dua kitabını incele diniz.
Diğer Özellikler
Stok Kodu9789751936035
MarkaDiyanet İşleri Başkanlığı Yayınları
Stok DurumuVar
9789751936035
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.