Mahrem Cevaplar

Fiyat:
110,00 TL
İndirimli Fiyat (%40,9) :
65,00 TL
Kazancınız 45,00 TL
Aynı Gün Kargo


Kitap            Mahrem Cevaplar
Yazar           Nureddin Yıldız
Yayınevi      Tahlil Yayınları
Kağıt Cilt      1.Hamur - Karton Kapak Cilt
Sayfa Ebat   216 sayfa , 13.5x21 cm - Roman Boy
Yayın Yılı     2019
ISBN            9786056185298


Tahlil Yayınları Mahrem Cevaplar kitabı nı incelemektesiniz.    
Nurettin Yıldız Mahrem Cevaplar kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2Eşimle tartıştık, 'Erkeksen beni boşarsın!' dedi. İki çocuğumuz var, eğitim seviyesi ve dini bilgisi ham; ne yapmalıyım ben bu söz üzerine?
Erkeklik yap ve boşama. Zira eşin seni, erkeklik adına düşüklüğe çekmek istemiş. Seviyenizi yüksek tutun.
Erkeklik gösterin, sabır gösterin, sebat gösterin ama tuzağa gelmeyin. O sözü o söylemedi, şeytan söyletti.
Cevabınız şeytanın istediği gibi olursa sonuçta kimin mutlu olacağını bilmelisiniz.

Çocuklarınıza acıdığınızdan değil erkek olduğunuzdan dolayı tuzağa düşmeyin. Sonunda kazanan siz olursunuz.
Allah sabrınızı mübarek kılsın.

Takdim

www.fetvameclisi.com üzerinden bize ulaşan sorular arasından hanımları özellikle ilgilendiren sorulara verilmiş ce­vaplardan oluşan bu çalışma, hiçbir iddiası bulunmayan bir çalışmadır. İnsanların, buhrana dönüşen aile sıkıntıları yaşadık-lan bir zaman diliminde, ilmî gayretler sonucu ortaya çıkan ki­taplar elbette gereklidir. Ancak insanların kültürel seviyelerini önemseyerek kaleme alınmış çalışmalar kesinlikle daha elzem­dir. İnsanlar, hangi imam daha doğru söylemiş, hangi mezhep naslara daha yakın tespitler yapmış şeklinde bir bilgilendirilme ile acil çözüm bekleyen sorunlarına çare bulamayacaklardır. Bulamamaktadırlar da.

Kesinlikle mezheplerin, Ümmet'in büyüklerinin himmetle­rinin basit görülmesi değildir bu. Bu Ümmet'in mezhep kültü­rü, fıkhı ile diğer branşları ile bir serveti yansıtmaktadır. Varlığı kesinlikle bir berekettir. Ama Ümmet olarak geçirdiğimiz badi­reler, yaşamakta olduğumuz süreç, kütüphanelerin içinde kalın kalın kitapların arasında cahil kalma gibi esef verici bir sonuçla baş başa bırakmıştır bizi. İnsanların konuşmadıkları, sözlüksüz anlamakta zorlanacakları bir dili kullanan hatiplerin, edebiyat yapan yazarların anlattıkları, meleklerin hasenatı arasında ka­lacaktır belki ama zihinlerde ne iz bırakacağı, nesiller üzerinde nasıl bir etkileşim sağlayacağı meçhuldür.

Aslını sulandırmadan dini, insanların anlayacağı ve uygula­yabileceği düzeye indirgeyerek anlatmak, Allah'a davet etme­nin gereklerindendir. Adeta zorlaştırmak, davet ya da 'en güzel metotlarla Allah'a çağırmak' olmasa gerektir.
 
Bu kitapta şu hususlara dikkat edilmiştir:

a- Türkiye'deki İslam'ı yok sayan ya da kültürel bir miras olarak görmek isteyen hâkim güçlerin Müslüman üzerin­deki etkisi dikkate alınmıştır. Bunun tabiî sonucu olarak da Müslüman'a 'Ne yaparsan yap, fetva böyledir.' tar­zında bir zorlama yerine, Allah'ın şeriatından kopmadan ve mevcut konumda da zorlanmadan yapabileceğinin en pratiği gösterilmeye çalışılmıştır.

b- Kur'an ve Sünnet'in açık bir şekilde beyan ettiği husus­larda alıntıların kaynağı bu ikisi olmuştur.

c- Türkiyeli Müslümanlar'ın tatbikatta peşinden gittiği İmam Azam'ın mezhebi esas alınmıştır. Diğer mezhep­ler yok sayılmamakla beraber, fikir kargaşasına zemin oluşturacak intikallerden kaçınılmıştır. Yeri geldiğinde de diğer mezheplerin fıkhından yararlanılmıştır.

d- İslam'ın emirleri arasında önemli-önemsiz ayrımı yapan anlayışa, 'ibadet' kavramını namaz ve oruçla sınırlayan düşünceye karşı ciddi bir tepki vardır çalışmada. Bilhassa İslam, hayatın tamamını kuşatan ve hükümranlığı altına almak için inen bir din anlayışı ile sunulmuştur. Bazıları nezdinde bu tutumun bir aşırılık olarak anlaşılmasına ise önem verilmemiştir.

e- Sorular, söz konusu sitede cevap olarak yayınlanmıştır. Bazı cevaplara gelen itirazlar ya da müphemlik iddiala­rı dikkate alınmış, tekrar gözden geçirilenler olmuştur. Benzer gibi duran pek çok soru, cevabındaki farklılıklara dikkat çekilmesi bakımından olduğu gibi bırakılmıştır.

f- Cevaplar, ilmî kaynakları tespit edilerek hazırlanmış ve arşivlenmiş olmakla beraber, okuyucuyu ürkütmemesi, her kesimin rahatlıkla okuyabileceği düzeyde olması amaçlanarak kaynakları belirtilmeden kitaba konmuştur. Çünkü ilim ehlinin anlayacağı kaynak isimlerinin, o kay­nakları bulup kullanamayacak okuyucuyu ürkütmekten öteye bir etkisinin olmayacağı düşünülmüştür.

g- Sorulara verilen cevaplar, tartışma ortamına çekmeye­cek şekilde düzenlendiği gibi tartışmalara girilmesine de izin verilmemiştir. Sitede o hâliyle muhafaza edilmiş, ki­taba da o şekilde yerleştirilmiştir.

h- Sorular ve cevaplarının önemli bir bölümü kadın, kadınlı konular ve ev düzenimizi ilgilendirmektedir. Bu neden­le de kitaba 'Mahrem Cevaplar' adı verilmiştir. Aslında bizim mahrem olabilecek bir sorumuz veya cevabımız yoktur. Ama soruların aile konularını ihtiva ettiğini sim­gelemesi bakımından böyle bir başlık tercih edilmiştir.

i- Kitap hazırlanırken sorulan yüzlerce soru arasından se­çilenlere cevap verilmiştir. Bir de 'Keşke bu da sorulsa idil' ya da 'Bu sorulsa diğer sorulara da cevap olurdu!' mahiyetindeki konular için 'Sorulmamış Sorular' başlığı altında bir başlık açılmış ve soru sorulup cevabı yazıl­mıştır. Diğer sorular da 'Sorulmuş Sorular' başlığı altına yerleştirilmiştir.

Kitap hiçbir iddia sahibi değildir. Dinimizi daha iyi anlama­ya, sorunlarımızın çözümüne katkıda bulunmaya vesile olmayı istemektedir sadece. Amellerimizi kabul buyurmasını Rabb'imizden niyaz ede­riz. Şüphesiz, O'nun kabul buyurduğu amelde hayır vardır.

Nureddîn Yıldız
Bayrampaşa-2011


        Ayrı kalmak nikâha zarar vermez

Bu haftaki sohbette evlilik konusunu işleye ceksiniz, katılacağım ama şimdiden böyle bir sorunun cevabı çok acil. Aslında bir yakınım 2001 de evlendi fakat hala karı koca olamamışlar bir kaç sebepten dolayı bizde bir hocaefendiden duymuştuk 4-5 ay sebepsiz ayrı kalmakla nikâh akdi boşa çıkarmış diye. Bu ko­nuda bize yardımcı olursanız çok seviniriz.

Eşler elli yıl bile ayrı kalsalar nikâh akdi, ayrı kalmaktan veya yatakta yatmamaktan ötürü bozulmaz.

       Kadının mahremsiz yola çıkması

Biz Şırnak'ta oturuyoruz. Evliyaullahtan bir zatı ziya­ret için araba ile yola çıksak, ben eşim ve benim üç bayan arkadaşım olsa, 90 kilometreyi aşkın bir yola çıkabilir miyiz? Arkadaşlarımın eşleri bu konuda izin veriyorlar ama benim içim rahat olmadı. Biz Hanefi mezhebindeniz. Benim eşim yanımda ama o arkadaş­ların vebali benim ve eşimin üzerinde mi olur düşün­cesi var. Arkadaşlarımın mahremsiz olarak bizimle yolculuk yapmaları doğru mudur?

Bir bayanın seferîlik mesafesi kadar bir yolu mahremi ol­madan tek başına kullanması caiz değildir. Eşinizin varlığı onlar için bir ruhsat değildir. Sizin onları teşvik etmeniz anlamına gelebilecek tavırlarınız da sizi vebal altına sokabilir.


      Çocuk emzirme ve gusül
  • Gusül abdestsiz çocuk emzirilir mi? Eğer cünüpken emzirilmişse günah mıdır, kefareti var mıdır?
Cünüplük hâli, Allah'tan korkan bir mü'minin bilerek sür­dürmemesi gereken bir hâldir. Ancak, bayanların özel hâlleri böyle değildir; onların durumunu cünüplükle aynı tutmuyoruz. Cünüplük hâlinde haram olan, namaz kılmak, Kuran okuyup tutmak, Kâbe'yi tavaf etmektir. Çocuk emzirilmesinin hiçbir sakıncası yoktur.

       Misafirlikte gusül

 
  • Hocam, ben bir kaç hafta sonra ailemle hayırlı bir durum için Denizli'ye gideceğiz. Sorum şu hocam: Biz orada toplam iki gece kalacağız ve herhangi bir durumda şeytan rüyama gelse ben nasıl davranmalı­yım? Yani orada nasıl temizlenmem gerekir? Müsait değil veya utanılacak konumdaysam ne yapmalıyım? Hocam ne olur yardımcı olun. Bir gün namazsız, ibadetsiz kalsam kendimi çok ama çok kaybediyorum.

Madem gidiş tarihiniz önceden bellidir; bir hafta önce­sinden proteinli gıda almayın. Asitli içeceklerden uzak durun. Çok yemeyin. Orada bulunduğunuz sürece de sık sık idrara çıkın. Tam uykunuz gelmeden yatmayın. Buna rağmen banyo yapmanız gerekecek olursa ailenizi devreye sokun, onlar ilgi­lensinler. Ama dininizden taviz vermeyin.

 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786056185298
MarkaTahlil Yayınları
Stok DurumuVar
9786056185298
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.