Mekasıdut Talibin, İlmihal Tasavvuf Meviza Kitabı

Fiyat:
140,00 TL
İndirimli Fiyat (%32,1) :
95,00 TL
Kazancınız 45,00 TL
Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

  Sadece Türkçe Metin

Kitap             Mekasıdut Talibin İlmihal Tasavvuf Meviza Kitabı Türkçe
Yazar            Mehmet Raif Efendi 
Tercüme        Abdülkadir Dedeoğlu
Yayınevi        Gül Neşriyat - Osmanlı Yayınevi
Kağıt  Cilt      Sarı Şamua  - Karton Kapak İnce Cilt, Sadece Türkçe Metin

Sayfa  Ebat   433 sayfa  -  17x24 cm
Not                Sadece Türkçe Metinli,  yeni baskı karton İnce kapak cilttir. 

 
Gül Neşriyat tarafından, Abdülkadir Dedeoğlu nun tercümesi, Mehmet Raif Efendi Mekasıdut Talibin İlmihal Tasavvuf Meviza kitabı nı incelemektesiniz.
Mekasıdıt Talibin İlmihal Tasavvuf Meviza kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

 
Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2
 
 
  TAKRİZ
 
Milletler, mazide tesis ve telif edilmiş eserleri, gelecek nesillere aktarmaya muvaffak olabildikleri zaman ilmin inkişafına hizmet etmiş olurlar. Bu yapılamadığı, geçmiş ile gelecek arasında köprü kurulamadığı takdirde mazide vücuda getirilmiş mefahir, unutulmaya mahkum bırakılmış olur.
 
Bu gün, birçok eserler kah tercüme veya sadeleştirme yoluyla kah ofsetle tıpkı basım tarikiyle halkın istifadesine sunulmak suretiyle canlılık kazanmış bulunmaktadır. Bunlara bir yenisinin eklenmek üzere bulunduğunu gördüğümüz için sevinçli ve istikbal için ümitliyiz.
 
Bu yeni eser, sadeleştirmek suretiyle irfan hazinemize eklenen “Makasıdüt talibin” dir. Dört bölümden ibaret bulunan eser, yazıldığı tarihteki ifade ve üsluptan günümüzün konuşulan diline aktarılmış bulunmaktadır.
 
Kitabın mukaddimesinde, İslamın bir rüknü bulunan namaz ve bu ibadetle ilgili meseleler izah edilmiş; onu takiben, tasavvufla ilgili edepler açıklanmış bulunmaktadır. Daha sonra, hayırlı işlere teşvik ve vaazlar yer almaktadır.
 
Makasıdüt talibin ’de, mevzularla ilgili ayet-i kerime ve hadis-i şeriflere yer verilmiş bulunmaktadır.
 
Müellif  Mehmet Raif Efendi (merhum)’un eserine kazandırdığı müstesna bir husus da, mevzularla ilgili ve kendisinin zade-i tabı bulunan beyt’leri alakalı yerlere serpiştirmiş olmasıdır. Bu sebeple, okuyanın usanıp yorulmadan mevzuları takip etmesine zemin hazırlanmıştır.
 
Kitabın son tarafında yer alan mevizeler, vaz-ü nasihat yoluyla halka hizmet edecek kimselerin istifadelerine yardımcı olacak mahiyettedir. Mevzular arasında yer alan hikayeler kitaba ayrı bir alaka kazandıracaktır.
 
İçinde toplandığı bahisler, ifade açıklığı ve tertip bakımından halkımıza faydalı olacak değerdedir. Eserin müellifini rahmete anarken, kitabı günümüzdeki dile aktarıp neşre hazırlayan Abdülkadir Dedeoğlu’nun yeni eserleri gün ışığına çıkarmakta muvaffak kılmasının Yüce Rabbimden niyaz etmekteyim…
 
MEHMET EMRE
 

        KİTAP VE YAZARI HAKKINDA BİR KAÇ SÖZ
 
Elinizdeki bu kitap mollalar zümresinden ve Nakşibendi tarikatının Halidiyye kolundan, fazilet sahibi Mehmet Raif Efendi tarafından İstanbul’da kaleme alınmıştır. Hicri 1306 (miladi 1888) senesinde bizzat kendi nezaretinde Çiçek pazarındaki Alem Matbaasında basılmıştır. Ve sadece bir baskısı yapılmıştır. Kitap basıldıktan üç sene sonra yani 1309 (1891) senesinde kitabın yazarı vefat etmiş. Halveti Tarikatı pirlerinden Ümmi Sinan Dergahına defnedilmiştir.
 
Basılmış olan diğer eserleri şunlardır: Şemaili Şerif Tercümesi, Mizanüssülük Tercümesi, Adabül Mescidi Velcami, Muhtasar Şemaili Şerif Tercümesi.
 
Basılmamış eserleri: Tefsir-i Şerif, Tefsiri Sure-i Yusuf ve bazı Hadisi Şerife Şerhi.
 
Mekasıdu’t-talibiyn, arayanların istedikleri veya talebelerin aradıkları manalarına gelmektedir. Merhum müellif kitabını 4 bölümden meydana getirmiştir. Birinci bölümüne mukaddime ismini vermiş ki biz bu bölüme ilmihal bölümü ismini verdik. İkinci bölüm Seyri Sülük ve Rabıta ve Silsile-i Saadet hazeratından teşekkül etmiştir. Biz ise 3. ve 4. kısmı faziletler ve vaazü nasihatler ismi altında tek bölümde arzettik.
 
Hemen sonuna, yaşadığımız devirdeki Müslümanlar için çok elzem olan kişiyi hangi sözler ve haller küfre götürür mevzusu ele aldık ve bunu 99 madde halinde sıraladık.
 
Yine en sonuna asrımızın Mürşidi kamili üstadım ve efendim Süleyman Hilmi Tunahan Hazretlerinden notlar halinde zapt edilen senenin mübarek günlerinde yapılacak nafile ibadetleri ekledik. Birde maneviyat erbabının yapmış oldukları hatimleri ve hatim dualarını ilave edince kitap, adeta içinde her şey var denecek bir hüviyete büründü.
 
Ümmeti Muhammed’e faideli olacağı kainatı hasıl olduktan sonra, neşretmeyi  karar verdiğimiz kitabımızda göze çarpan ufak tefek kusurlardan dolayı okuyucularımızdan af  dileriz.
 
Çalışmalarımızın halisane olması için Cenab-ı Haktan niyaz, manevi büyüklerimizden himmet ve teveccüh, mü’min kardeşlerimizden de hayır dua diliyoruz.  ( mekasıdut talibiyn kitap oku, osmanıl yayınevi, kitabı, mekasıdıt talibih kitabı, online satın al, mekasıdut talibin sohbet kitabı, tercümesi, mekasıdut-talibiyn, mekasıdut talibin fiyatı )

 
Abdülkadir Dedeoğlu
OSMANLI YAYINEVİ
 
 
             MUKADDİME
 
Malum olsun ki, bu kitap bir mukaddime ve üç makale üzerine cem ve tertip olunmuştur. Mukaddimede alimler arasında meşhur ve malum olan Münyetülmusalli ve onun şerhi Halebi, bazen Hilyetünnaci isimli kitaplardan kısaltılarak tercüme edilip müminlere abdeste ve namazda çok lazım olan ve onların salah ve fesadını açıklayan meseleler anlatıldı.
 
Birinci makalede Mizanüssülük isimli risale ve diğer turuku aliyyenin muteber risalelerinden alınarak açıklanan tarikat saliklerinden ehemmiyetli ve elzem, seyri sülükünde yardımcı, ne suretle ilerleyecek ve ne suretle gerileyeceğini açıklayan hususlar vardır.
 
İkinci makalede müminleri taate teşvik ve vesile olsun için amellerin faziletleri açıklanmıştır.
 
Üçüncü makalede mev'ızalardan tercüme olarak müminleri günahtan kaçınmaya ve itaate teşvike sevkedecek nasihatlar, vaazlar ve bunlarla alakalı hikayeler anlatılmıştır.
 
Velhasıl bu kitap geçmişteki kamil zatların kitaplarından bütün müminlere ehem ve elzem olan meseleler alınıp tercüme olunarak hazırlanmıştır. Bu Mekasıdüt talibiyn isimli kitabı her bir müminin bir tane edinmesi lazımdır. .
 
 
                                               KITA
 
                        Ey musalli nur-ı vechin verdi dünyaya ziya
                        Nur-ı vechine görenler eyleye senden haya
 
                                                        ***
 
                        Hub musalli eyledin sen Allah emrini eda
                        Şu cihetle nur-ı vechin oldu ihsan-ı hüda
 
 
         Mehmet Raif   (İstanbuli )
 

Gül Neşriyat Mekasıdut Talibin Sohbet kitabı nın  tanıtımı bitti.
Diğer Özellikler
Stok Kodu130825103310
MarkaGül Kitap
Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.