Peygamberler ve Halifeler Tarihi ŞAMUA ÇELİK

Fiyat:
800,00 TL
İndirimli Fiyat (%43,8) :
450,00 TL
Kazancınız 350,00 TL
126,00 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo

Kitap           Peygamberler ve Halifeler Tarihi, Kısası Enbiya ve Tevarihi Hulefa
Yazar          Ahmet Cevdet Paşa
Yayınevi     Çelik Yayınları    
Kağıt  Cilt    Şamua , Kalın Ciltli
Sayfa Ebat  1196 sayfa, 17x24 cm
Yayın Yılı     2020

 

Çelik Yayınları Peygamberler ve Halifeler Tarihi kitabını incelemektesiniz.   
Ahmet Cevdet Paşa Kısası Enbiya ve Tevarihi Hulefa kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


AHMET CEVDET PAŞA VE ESERİ HAKKINDA
TAKRİZ VE TAKDİM


AHMED DAVUDOĞLU
İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü Eski Müdürü

Zamanımızın -hertürlü medh ü senaya gerçekten lâyık, İslâm ve iman ölçüleri­ne samimiyetle sâdık, ilmiyle âmil, cesaret-i İslâmiyesi ve ahlâk-ı hamidiyesiyle kâmil, bihakkın fâzıl- âlimlerinden, İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü Eski Mu­allimi ve müdürü Üstâd Ahmed Davudoğlu Hocamızın, bu eserin müsvedde­lerini tetkik ve tetebbu buyurduktan sonra lütfettikleri takriz ve takdim yazısı­dır.

Ahmet Cevdet Paşa (Hicri 1238) de Bulgaristan'ın Tuna vilâyetine bağlı Lofça kasabasında doğmuştur. Adı Ahmed olup Cevdet lâkabını sonradan al­mıştır. İlk tahsilini kendi kasabasında yapmış, azimli, gayretli ve çalışkanlığı ile tez zamanda hocalarının dikkatini çekmiştir. 17 yaşında tahsilini ilerletmesi için ebeveyni tarafından İstanbul'a gönderildi. İstanbul'da güzide hocalardan dersler aldı. 22 yaşında kadı oldu. Bir müddet sonra bu kadılık görevinden ay­rılarak İstanbul camilerinde dersiâmlık görevine geçti. Daha sonra siyasi haya­ta atıldı. Darül-Muallimine müdür tâyin edildi.

1851'de Osmanlı Akademisine asli âza seçildi. 1854'te "Tarih-i Cevdet" nâmıyla şöhrete ermiş olan kıymetli eserini yayınladı.

1866'da ilmiye sınıfından vezirliğe geçti. İlk defa Haleb vilâyetine vâli ta­yin edildi. Bu izahlardan anlaşılıyor ki, Ahmet Cevdet Paşa birçok faydalı iş­ler görmüştür.

Maarif, Dahiliye, Ticaret ve Adliye Vekâletleri gibi kıymetli görevlerde bu­lunan Ahmet Cevdet Paşa milletimize çok değerli hizmetlerde bulunmuş olan

büyük şahsiyetleren biridir. Kendisine verilen görevleri hakkaniyet ölçülerinde ifâ etmiş, zekâsı, ilmi, cesareti ile herkesi kendisine hayran bırakmıştır.

Eserleri arasında "Tarih-i Cevdet", "Kısas-ı Enbiye ve Tevârih-i Hulefa", "Tezâkir-i Cevdet", "Mârûzat", "Mukaddime-i İbn-i Haldûn", "Necelle-i Ahkâm-ı Adliye", Kavaid-i Osmaniye", "Belâgat-ı Osmaniye", "Divançe-i Cevdet", "Mi'yar-ı Sadât", "Âsâr-ı ahd-i Hamidi", ve "Hülâsatü'l-beyân fi te'lifi'l-Kur'an" meşhurdur.

Merhum Ahmed Cevdet Paşa hakkında kısaca bilgi verdikten sonra "Kısası Enbiya ve Tevârihi Hulefa" adlı kıymetli eserinin Erzurum Üniversitesi Os­manlıca Okutmanı muhterem Muhsin Bozkurt tarafından herkesin anlayacağı bir dille sadeleştirildiğini gördüm ve çok memnun oldum. Bilhassa Peygam­berler tarihi hakkında bunun kadar derli toplu bir eser yazıldığını bilmiyor­dum.

Sayın M.Muhsin Bozkurt bu eseri sadeleştirmekle gençlerimize büyük bir hizmette bulunmuştur. Kendisini ve eseri basmak lütfunda bulunan Yayınevi­ni candan tebrik eder, bütün gençlerimizin bu faydalı eserden feyizyâp olma­larını dilerim...


AHMED DAVUDOĞLU
Câmiül Ezher Şeriat Fakültesi mezunu Yüksek İslam Enstitüsü Eski Müdürü ve Arap Dili ve Edebiyatı Muallimi


 
Diğer Özellikler
Stok Kodu 9789759199616
MarkaÇelik Yayınevi
Stok DurumuVar
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.