Riyazüs Salihin, 2. Hamur, Polen

Fiyat:
275,00 TL
İndirimli Fiyat (%52,7) :
130,00 TL
Kazancınız 145,00 TL
Havale / EFT:
126,10 TL
Aynı Gün Kargo

Kitap             Riyazüs Salihin
Yazar             
İmam Nevevi
Tercüme        Dr.Murat Oral
Yayınevi         Polen Yayınları
Kağıt  Cilt       2.Hamur  - Karton Kapak
Sayfa  Ebat    672 Sayfa - 13,5x21 cm, Roman Boy
Yayın Yılı        Yeni baskı 2021
Hadis Sayısı   1.899 Hadis-i Şerif Arapça Metinsiz Sadece Türkçe Açıklaması

 


Polen Karınca Yayınları, Riyazüs Salihin adlı kitabı incelemektesiniz.
İmam Nevevi Riyazüs Salihin kitabı hakkında yorumları okuyup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
 
Yaratan Rabbinin adıyla  oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2  KİTABIN ÖNSÖZÜ

Salât ve selâm insanlık için en sağlam yolu gösteren, insanlara selâmeti sağlamak için en güzel kuralları koyan ve onlara tutuna­na dünya ve âhiret saadetini garantileyen O'nun emîn elçisine, âline, ashâbına, O'nun menheci ve yolu üzerinde yürüyüp onları takip eden, böylece hayatın değişik alanlarında sapıtmış kimseler için hidayet yıldızları olan kimselerin üzerine olsun.

Bundan sonra asıl konumuza gelecek olursak;

Şüphesiz ki hidayet ve marifet meşalesini taşıyan Nizâr Musa-tafa el-Bâz Yayınevi, "ilmi yaymak" hedefiyle okuyuculara, çağ­daş fikir adamlarının yazmış olduğu en güzel eserleri sunduğu gibi dini ve edebi mirasımızdan birçok güzel eserler sunmuştur.

Bu saf ruh ile bütün dünya Müslümanlarına, âlimlerimizin imamlarından olan bir âlimin "Riyâzus Sâlihîn Min Kelâmi Seyyidi'l-Murselin" adlı kitabını takdim etmiştir. Bu, hiçbir müslümanın kendisinden uzak kalamayacağı bir kitaptır. İki kapağı arasında Kur'ân-ı Kerîm'den büyük bir bölümü ve yüce Nebî'nin (s.a.v.) hadislerinden çokça bir payı toplayan saf bir kaynak ve tatlı bir pınardır. Terğib, terhib, sâliklerin diğer âdâb çeşitleri ile ahlak eğitimi ve kalplerin temizliği gibi konuları barındırmaktadır.

Bu kitabı tahkik ve tashih ederken takip ettiğim metod şöyle­dir:

 Kur'ân âyetlerini tahric etmek.

 Nebevi hadisleri tahric etmek ve şeyh Nâsiruddin el- Elbâni'nin (Rahimehullahu Teâlâ) kitaplarından onun hükmünü çıkarmak.

 
Bazı hadislerin üzerine faziletli şeyh Muhammed b. Sâlih el-'LJseymîn'in (rahimehullah) kitaplarından dipnot düşmek.

Hata görüldüğü takdirde değerli okuyucudan bizi mazeretli bulmasını ve kitapta bulunan adresimize hatamızı yollayarak bizi bilgilendirmesini rica ederim ki onu anlayabilelim. Allah herkesi hayırla mükafatlandırsın.

 
İşte metodum budur. Yüce ve kadîr olan Allah'tan da bunun­la Müslümanlara fayda sağlamasını, bu amelden dolayı da bizi, okuyucuları ve bütün Müslümanları mükafatlandırmasını dileri

Tahkik Eden
Nizâr Mustafa el-Bâz

İmam Nevevi ve Riyazüs Salihin

Ebû Zekeriyyâ Muhyiddîn Yahya b. Şeref en-Nevevî(1233-1277)=(631-676) Hicri yedinci asrın Hadis bilginlerinden ve ünlü İslâm hukukçularındandır. 1233 (h.631) yılında, Şam'ın güneyindeki Neva kasabasında doğdu. Doğduğu yere nispetle Nevâlı anlamı­na, Nevevi denmiştir. İlim tahsiline Kur'ân-ı Kerim'in ezberiyle başlayan İmam Nevevi, Hadis, İslâm Hukuku, Ahlak, Dil ve Edebiyat alanlarında eserler vermiştir. İslâm Hukuku ve Hadis alanında zamanın ender şahsiyetlerinden olmuştur. Özellikle Hadis alanında Şam'daki günü­müzün özel Hadis Fakültesi diyebileceğimiz  Eşrefiye Medresesinin hadis hocalığını (şeyhliğini) yaptı. Gündüzleri ilimle geceleri ibadetle geçiren bir âlimdir, kırk üç yıllık hayatına pek çok güzel eserler sığdıran İmam Nevevi, yaşantısıyla da örnek şahsiyetlerden olmuştur. Kırkın üzerinde eser yazmıştır. Bunların tümü de önemli olmakla birlikte Riyâzü's Salihin, Kırk Hadis ve Sahihi Müslim Şerhi oldukça meşhur olmuş âdeta yazarın ismiyle özdeşleşmiştir. Yaşadığı çağın insanlarını aydınlatma ve doğru yola iletme hususunda önemli gayretleri olan İmam Nevevî, 1277 (h.676) yılında kırk üç yaşında vefat etmiştir.

Riyazü's-Salihin

İmam Nevevi' nin yaşadığı dönemde İslâm Ümmeti büyük bir sıkıntı ve çalkantı içerisinde bulunuyordu. Bir taraftan Haçlı saldırıları, diğer taraftan Moğol istilası yüzünden İslâm coğraf­yasında büyük bir sıkıntı yaşanmakta idi. Bu sıkıntıların yanında halkın davranışlarında, dünya hayatına bel bağlama, âhiret hayatını ihmal gibi ahlaki yozlaşmalar ortaya çıkmıştı.

İmam
Nevevi, insanlara âhireti hatırlatması, ahlaki olgunluğa eriştirmesi, kişiliklerini koruması gayesiy­le hayat düsturları içeren bir hadis derlemesi yapmış, bazı konu başlıklarına ilgili ayetler de getirmiştir. Çoğunu temel hadis kaynakları olarak kabul edilen altı hadis kitabından, büyük çoğunluğunu da Sahihi Buhari ve Sahihi Müslim'den seçtiği hadisleri bu eserde toplamış ve eserine, iyi kimselerin bahçeleri anlamına ' Riyazüs Salihin ' ismini vermiştir. Ahlaki olgunluğa eriştirmeyi hedefleyen bu eser, İslâm coğrafyasında büyük bir ilgi görmüştür. Yazıldığı günden bu yana ilgiyle okunan eserin pek çok baskıları ve değişik dillere çevirileri yapılmıştır. Türkçe olarak da pek çok çevirisi olan bu eserin, Kıvamüddin Burslan ve emekli Diyanet İşleri Başkanı Hasan Hüsnü Erdem tarafından ilk çevirisi yapılmış, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları olarak pek çok defa basılmıştır.


 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786257948432
MarkaKarınca Polen Yayınları
Stok DurumuVar
9786257948432
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.