Sahabe İklimi 82 İl 82 Sahabi 4 Cilt Takım Büyük Boy Kalın Sert Cilt

Fiyat:
2.200,00 TL
İndirimli Fiyat (%38,6) :
1.350,00 TL
Kazancınız 850,00 TL
378,00 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo

Kitap            Sahabe İklimi, 82 İl 82 Sahabi, En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri

Yazar            Muhammed Emin Yıldırım
Yayınevi       Siyer Yayınevi
Kağıt Cilt      2.Hamur Kağıt, 1,2,3,4 Cilt Takım, Kalın Sert Ciltli
Sayfa Ebat   2.424 Sayfa - 16,5x23,5 cm  Büyük Boy
Yayın Yılı       2022

                  

Siyer yayın Büyük Boy Kalın Cilt 4 Cilt Sahabe iklimi kitap seti ni ncelemektesiniz.
M. Emin Yıldrım 4 kitap 82 İl 82 Sahabe En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri kitap seti hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

 


Sahabe iklimi 82 İl 82 Sahabi En Güzel Örneğin En Güzel Örnekleri Kitap Seti
Muhammed Emin Yıldırım

 
Allah Resûlü (sas) tüm insanlığa en güzel örnek, en ideal misal, en kâmil modeldir. Elbette O (sas), kurduğu nübüvvet potasında, kendi örnekliğini, yetiştirdiği talebeler olan sahâbe üzerinden âleme yansıtacak, böylelikle onları en güzel örnekler olarak kıyamete kadar gelecek tüm mü'minlere takdim edecekti. Bu hakikatten dolayı sahâbe nesli, hiçbir zaman bizler için sadece tarihî şahsiyetler olarak kalamazlar. Onlar, dinin intikal ve muhafazasında, Allah (cc) tarafından seçilmiş, Resûlullah (sas) tarafından yetiştirilmiş bir nesildir. Öyleyse, sahâbe neslini tanımak ne sadece bir vefa ne sadece bir tarihî malumat ne de sadece geçmişe dair bir özlemin ifadesidir. Sahâbe neslini tanımak, Allah'ı, Peygamber'i, Kitab'ı, dolayısı ile İslam'ı tanımanın en doğru yoludur.

Bu sebeple çalışmamızın başlığını En Güzel Örneğin, En Güzel Örnekleri" olarak belirledik. Program boyunca hep:  Anlatılan sahâbî efendilerimizin bilgileri keşke kitap olarak da elimizde olsa!" diyen kardeşlerimizin yoğun baskısı neticesinde bu çalışma sizlere ulaştı.


 Sözbaşı

Alemlerin Rabbi olan Allah'a (cc) hamd, âlemlere rahmet olarak gön­derilen ve en güzel örnek olan Efendimiz e (sas) salât ve selam, o en güzel örneğin mübarek ellerinde yetişip, insanlığa en güzel örnekler olarak tak­dim edilen tüm sahâbe nesline selam, aradaki zaman ve mekân farklarına aldırmadan en güzel örnekleri hayatlarına taşımaya çalışan tüm mümin ve mü'minelere de selam olsun.

1 Ocak 2012 tarihinde başlayan 82 İl 82 Sahabe projesi, Rabbimize hamdolsun nihayete erdi. Böyle uzun soluklu projeleri hem başlatmak hem bitirmek gerçekten zordur. Ama anlatılan o yüce kametlerin bereketi ile pro­je, ülkemizin 81 ilinde ve Kıbrıs Lefkoşa'da belirlenen tarihlerde hiçbir ak­saklık ve eksiklik olmadan tamamlandı.Bu proje ile amaçlananlar şunlardı:

Topraklarımıza iman tohumu eken sahâbe ile tanışmak ve bu mana­da toprağımızın taşıdığı değerin farkına varmak.

Topraklarımızda var olan kabir, makam ve türbelerin gerçek mana­da aidiyet ve doğruluklarını öğrenmek.

Sahabe 'yi doğru tanıyarak, dini hayatımızı onların rehberliğinde ye­niden gözden geçirmek.

Geçici ve değersiz gündemlerle meşgul olmayıp, kendi gündemleri­mizi kendimizin oluşturmasına katkı sağlamak.

Sahâbenin başlattığı iman mücadelesinin bitmediğini, onlar gibi toprağa tohum ekme zorunluluğumuzun olduğunu hatırlamak.

Her sahâbîye, Efendimiz'den (sas) bir iz düştüğünü unutmadan, on­ların üzerinden nebevi mirası bu çağa taşıma konusunda, küçük de olsa bir gayret ortaya koymak.

Belirlenen bu hedeflere ne kadar ulaşıldığı, bu projeyi takip edenlerin takdir edecekleri bir şeydir. Ancak burada şu kadarım söyleyelim ki: Üç yıl­lık bu kutlu yürüyüş bize çok; ama çok şeyler kazandırdı. Gerçekten biz, başkalarının bize dayattığı gündemlerle değil, kendi gündemlerimizle meş­gul olduk ve karşılaştığımız onca sıkıntı ve zorluğu, hep sahâbenin örnekli­ğinde çözmeye çalıştık.

Çalışmanın Bazı Özellikleri

Çalışmayı hazırlarken söz konusu sohbet metinlerini olduğu gibi neşretmeyi elbette uygun görmedik. Takdir edersiniz ki konuşma dili her zaman yazı diline tam anlamıyla uyarlanamayabilir. Ayrıca programlarda, bir sahabi ile alakalı her bilgi yansıtılamamıştı. Soh­betlerin tamamı irticalen yapıldığı için bazen söz, farklı kapıları aç­mış; o anki ortama uygun olsa da sonra yazılı bir hale gelince orada verilen mesaj tam anlamı ile karşılık bulmayabilirdi. Bundan dolayı, proje bitince neredeyse başa bir daha dönüp, tek tek sahâbî efendi­lerimiz yeniden ele alındı, kaynaklar bir daha taranarak tespit edildi, eksik kalan bilgiler tamamlanarak, sizlere takdim edilmiş oldu.

Her ne kadar yazı diline çevirme konusunda belli bir gayret ortaya koysak da kitabın bir sohbet dili olduğu görülecektir. Bu da hem kitabın muhtevasından hem de bir proje sonrasında yazıldığından do­layıdır. Bu hususun göz ardı edilmemesi ve okuyucularımızın bunu mazur görmesini ümit ediyoruz.

Kitabımızda sahâbî efendilerimizi, projedeki sıralamayı esas alarak düzenledik. Bunun sebebine gelince, bazı programlarda öncesine ve sonrasına atıflar olduğu için, bazı yerlerde anlatmadığımız yerleri, arkasından gelen programlarda anlattığımız için bu sıralama korun­malıydı. Dolayısı ile Hz. Ebû Bekir ile başlayan çalışmamız, Hz. Ebû Hureyre ile nihayete erecektir.

Kitabımızda yer yer tekrar edilen bazı mevzular olacaktır. Tek tek sahâbî efendilerimiz anlatıldığı için bazı rivayetler birkaç sahâbî ile elbette alakalı olacaktır. Meselâ, bir Akabe Biatları onlarca sahabeyle alakalı bir konudur. Elimizden geldiğince tekrara düşmemeye çalış­sak da belli konularda bu kaçınılmaz oldu. Bunun da okuyucuları­mız tarafından mazur karşılanacağını umuyoruz.

Kullandığımız tüm rivayetlerin kaynaklarını dipnot olarak hemen metnin aşağısına aldık. Mümkün mertebe ilk dönem kaynakları kul­lanmaya dikkat ettik. Ancak bazı çağdaş çalışmalardan da alıntılar yaptık. Bu kaynaklarda kullandığımız eserlerin hepsini ayrıca kay­nakça bölümünde belirttik.

Anlatılan bazı sahâbî efendilerimizde ya kendilerinin ya başkaları­nın onlar hakkında söyledikleri şiirlere yer verdik. Birçok şiirin ter­cümesini kendimiz yaptık. Özellikle aslına sâdık kalarak, şiirin ken­di havasını ve tadını yansıtmaya çalıştık.

Çalışmamızın hayırlara vesile olmasını Rabbimizden niyaz ediyoruz. Gerek 82 il 82 Sahabe projesinin, gerekse bundan sonraki bu kitap çalışma­sının, sahâbi efendilerimizin biraz olsun tanınmasına, anlaşılmasına, sevil­mesine ve örnek alınmasına vesile olmasını diliyoruz.


Muhammed Emin Yıldırım
Eylül 2015 Eyüp İstanbul

 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786258144352
MarkaSiyer Yayınları
Stok DurumuVar
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.