Sorulu ve Cevaplı Mülteka Tercümesi, Kelime Manalı 5 Cilt ÖZENSAR

Fiyat:
950,00 TL
Havale / EFT:
931,00 TL
266,00 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo

Kitap             Soru Cevaplı Mülteka Tercümesi Geniş İzahatlar ve Kelime Manası    
Yazar            İbrahim Halebi    
Yayınevi        Özensar Yaynevi Baskısı - Kubbe Yayınevi
Tercüme        Ali Kara
Kağıt  Cilt      1. Hamur Beyaz, Kalın Ciltli, 5 Cilt Takım
Sayfa  Ebat   2.350 sayfa, 17x24 cm
Yayın Yılı       2014

  

 
Soru Cevaplı Mülteka tercümesi islam fıkhı kitabını incelemektesiniz.
Kelime manalı sorulu cevaplı 5 Cilt mülteka tercümesi kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
  

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2
  
 
Soru Cevaplı Mülteka Tercümesi İslam Fıkhı Geniş İzahatlar ve Kelime Manası

 
  Mütercimin Mukaddimesi
 
İnsanı en şerefli mahluk olarak yaratıp ona ilim vererek rızasını ka­zanma yollarını gösteren Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar, sevgili Resulü Muhammed Sallallahu aleyhi ve sellem üzerine en sürekli salat ve selamlar olsun. (Salalavâtullahi ve cemii halkıhî alâ Muhammedin ve âlihi ve sahbih)
 
Mülteka isimli fıkıh kitabı, asırlarca ecdadımız tarafından elden ele bulundurularak sürekli müracaat olunmuş, medreselerde senelerce ders olarak okutulmuştur. İzahı için onbeşten fazla şerhi yapılmıştır. Günümüzde de pek çok tercümesi ve izahı yapılmıştır.
 
Biz tercüme etmekten ziyade yeni fıkha başlayanlara ve ders okutanlara kolaylık olması için gerekli izahatları, en makbul şerhi 'Mecmaul Enhur-Damad-' tan aktararak bazı yanlışlardan talihleri korumak istedik; ayrıca her konunun sonuna eklediğimiz sayısız soru ve cevaplarla konuların zihne yerleştirilip hayata tatbikini kolaylaştırmak arzu ettik. Siz talebe kardeşlerimiz ve din kardeşlerimizin istifade etmele­rini yüce Rabbimizden niyaz ederiz.
 
Önce Arapça metni tam ve harekeli olarak yeni bir dizgi ile sizlere takdim ettik. Sonra net tercüme ve gerekli izah­lar ile kelime manası yapılmıştır.  Daha sonra konu ile alakalı soru ve cevaplar tertip edilmiştir.
 
Kul kusursuz olmadığından bizde farkında olmadığımız hatalarımızın hocalarımız tarafından düzeltilmesini temenni ederiz.
 
Hiç bir mal ve evladın fayda vermeyip sadece kalbi selimin menfaat verdiği günde, Rabbimizin sevgili Peygamberi Muhammed Sallallahu aleyhi ve sellem hürmetine, bu ve diğer eserlerimiz sebebiyle bizlere, bu incelikleri öğreten mürşidimiz'e (Şeyh Mahmud El Ofî kuddise sırruhu), bütün kardeşlerimize ve neslimize ebedî faydalar, tükenmez ecirler ih­san eylesin. Amîn!
  
Ali Kara
Muharrem 1419
 
 
       Müellifin Mukaddimesi
 
Bizi dinde anlayışlı (fıkha ehil) olmaya muvaffak kılan Allah'a hamd olsun.(1)
 
O dinki; Allah'ın kopmaz ipidir, aşikâre ikramıdır, Peygamber ve re­sullerin mirasıdır, bütün mahlukat üzerine galib olan delilidir, en yük seklere ulaştıran geniş caddesidir.
 
Salat ve selâm mahlukatının en hayırlısı; alemlere rahmet olarak gönderilen Muhammed (aleyhisselam) üzerine; âli, eshabı, tabiîn ve ilmi ile amil olan alimler üzerine olsun.
 
Bundan sonra (2), çok zengin olan rabbisinin rahmetine ziyâde muh­taç olan, bu fakir İbrahim Muhammed İbni İbrahim (3) El Halebî (R. aleyh) derki: Bazı istifade etmek isteyen (talebeler) benden onlara Kudûri, Muhtar, Kenz ve Vikaye (kitaplarının) meseleleri içine alan, ibaresi kolay olup kapalı olmayan bir kitap yazmamı istediler. Bu hususta onlara icabet ettim (bunu kabul ettim.) Bu (yazdığım kitaba ) "Mecma" kitabının meşelerinden ihtiyaç duyulanı ve "Hidaye" kitabından bir nebzeyi kattım. Fıkıh İmamlarımız arasındaki ihtilafları aşi kâre zikrettim. Onların sözlerinden en üstün olanını öne aldım, diğer (söz) lerini geri bıraktım (sonra zikrettim.) Ancak tercihi ifade eden (sözle) kayıtladığım müstesnadır. (4) (Bu kayıtlanan geri bırakılsa bile üstündür.)

Sonra gelen alimler arasında meydana gelen ihtilaflar veya (ismi) zikredilen kitaplar arasındaki ihtilaflara gelince; hangi şeyi"Kîle" veya "Kâlû" (denildi- dediler) sözleriyle başlattıysam, her ne kadar bunlar "Esah" veya benzeri (5) sözlere bitişik iselerde, böyle olmayana göre bunlar düşüktür. (Kendisinde -kîle - kâlu- olmayana göre düşüktürler, fetva için diğerleri tercih edilir.)
 
Her ne zaman merciine alâmet olmaksızın (döndüğü yer bilinmeden) tesniye (zamir lafzı ) zikrettiysem o (lafız) Ebu Yusuf ve Muhammed (R. Aleyhima) içindir. (O tesniyeden bu iki imam kast edilir.)
 
Esas olan, en sağlam olan ve fetva için seçilen (görüşe) tenbih et­mekte çalışmamı noksan etmedim.
 
Şu zikredilen kitaplar (bir arada) cem olduğu için, (bu kitabımı) "Mültekal Ebhur" diye (denizlerin kavuştuğu yer) isimlendirdimki; isim müsemmasına (isim takılan kitaba) uygun olsun. (6)
 
Noksan sıfatlardan münezzeh olan Allah'tan, bu (kitabın) sırf kendi keremli zatı için olmasını isterim (sırf onun rızası için olsun.) Bu kitap la, "Kendisinde hiçbir mal ve evladın fayda vermeyip ancak kalbi selim ile Allah'a (gelenlerin kurtulacağı) günde" bizi menfaatlandırmasını dilerim. (Âmîn).


1- Hamd: Lisan ile isteyerek Mevla Tealâyı, nimet versin veya vermesin övmektir.  

Şükür: Nimet karşılığında yapılan övgüdür. Bu hususlarda geniş bil­gi "Avamil ve izhar" kitaplarının şerhlerinde mevcuttur.
 
Fıkıh: İmamı Azam'a (Rahmetullahi aleyh) göre: Kişinin lehine ve aleyhine olan şeyleri bilmesidir.

Fıkhın gayesi: İki cihanda saadete ulaştırmaktır. Hadisi Şerifte "Allah kime hayır murad ederse onu dinde fa-kih (anlayışlı) yapar" buyuruldu.
 
  1. Hamd ve salavatları okuduktan sonra.
 
      3- Suriye'nin Halep şehrinde doğan İbrahim'in babası Muhammed onun babası da (yani; musannifin dedesi) İbrahimdir.
 
İbrahim Halebi, Fatih Camiinde hatip ve imam idi. Dârul Kurrâ'da Müderrislik yaptı. Hicri 956 senesinde vefat etti.
 
  1. Bir meseleyi izah edip peşinden "Sahih budur" veya "Seçilen bu­dur" "Fetva bunun üzerinedir" gibi sözlerle kayıtlarsa bu kayıtlanan tercih edilir.
 
        5) "Fetva bununladır" "Seçilen budur" gibi sözler ile kayıtlarsa.
 
  1. Kitabını büyük eserlerden derleyerek hazırladığı için böyle isim­lendirdi. Zira o kitapların hepsi birer deniz misalidir. O denizleri birleştiren ne olur? Uçsuz bucaksız okyanus gibi olur.
 
        7-İmameyn: İmamı Yusuf ve Muhammed (R.Aleyhima) dır.
Tarafeyn: İmamı Azam ve Muhammed (R.Aleyhima) dır.
Şeyhayn: İmamı Azam ve Ebu Yusuf (R.Aleyhima) dır.

( sorulu cevaplı mülteka tercümesi, kelime manalı mülteka, mülteka tercümesi islam fıkhı, 5 cilt takım, İbrahim halebi, ali kara tercümesi mülteka, kubbe yayınları, geniş izahlı kelime manalı, soru cevaplı mülteka )
 
 
 
Kubbe Yayınları 5 Cilt Soru Cevaplı Kelime Manalı Mülteka Tercümesi islam fıkhı kitabı nı incele diniz.
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786055206161
MarkaKubbe Yayınevi
Stok DurumuVar
9786055206161
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.