• Tüm Kategoriler
  • Anlaşmalı kargo firmamız MNG ve PTT kargo dur. 

   Virüs Salgını nedeniyle, özellikle TESLİMATTA KAPIDA ÖDEME Şekliyle yapılan alımlarda ufak tefek teslimat sorunları yaşasak ta, genel itibariyle STOKLU çalıştığımız için GÖNDERİMLERİMİZ devam etmektedir. Havale veya kredi kartı ile alımlarda sorun daha az yaşanmaktadır.

   AYRICA PEŞİN FİYATINA VADE FARKSIZ 3 TAKSİT LE ALIŞVERİŞ BAŞLAMIŞTIR.     

   Tezkiretül Evliya, Evliya Hikayeleri

   Tezkiretül Evliya, Evliya Hikayeleri
   Görsel 1
   Fiyat:
   20,00 TL
   İndirimli Fiyat (%42,5) :
   11,50 TL
   Kazancınız 8,50 TL
   11.50 www.goncakitap.com.tr
   Aynı Gün Kargo

   Kitap           Tezkiretül Evliya       
   Yazar           Feridüddin Attar 
   Tercüme      Osman Yolcuoğlu    
   Yayınevi      Gelenek Yayınları
   Kağıt - Cilt   2.Hamur , Karton kapak cilt
   Sayfa Ebat   221 Sayfa , 13,5x21 cm
   Yayın Yılı     2019
    

   Gelenek Yayınları Tezkiretül Evliya kitabını incelemektesiniz.
   Feriduddini Attar Tezkiretül Evliya kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

   Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


   tezkiretül evliya feriduddini atar evliya menkıbeleri, evliya hikayeleri

   Feridüddin Attar'ın yegane mensur eseri olup H. 617 yılında, şehid edilmesinden bir sene evvel telif edilmiştir. Tezkire, iyi şeyleri anmaya ve güzel şeyleri yad etmeye vesile olan şey demektir. Bu itibarla, arzu edilen şeyin unutulmayıp hatırlanmasını temin etme maksadıyla, parmağa bağlanan ipliğe tezkire denilmektedir. Velilerin veciz ve irşad edici sözlerinin, örnek teşkil eden hal ve hareketlerinin yad edilip önce Allah'ın, sonra peygamberlerin, velilerin ve ahiret ahvalinin zikredilmesine vasıta olan hususlara da tezkire denilmiştir. Bu itibarla Kur'an'a da tezkire denilmiştir. Çünkü aynı şeyleri hatırlatıp muteyakkız olmayı temin etmektedir. 69 velinin kıssa ve kerametlerinin anlatıldığı bu klasik eser, okuyucuyu farklı alemlere götürmekte ve gönül seyahatine çıkarmaktır.


         Takdim


   Daha önce "İlâhinâme" ve "Mantıkut-Tayr" isimli eserleri Türkçe'ye tercüme edilmiş bulunan Nişaburlu Feridüddin-i Attar, Tasavvuf a ve şark klasiklerine meraklı Türk münevveri (aydını) için hiç de yabancı bir isim değildir.

   Hicri 513-627, Miladi 1119-1230 yılları arasında Nişabur'da yaşayan büyük mutasavvıfın eserleri, o zamanlarda Belh'ten hicrete mecbur edilen Mevlana oymağı vasıtasıyla Anadolu'ya gelmiş, hatta çocuk denecek bir yaşta kendisiyle tanışıp elini öpen Mev­lana Celaleddin-i Rumi'ye ithaf ve hediye ettiği "Esrârnâme"yi Mevlana hiç yanından ayırmamıştır.

   Böylece 700 seneye yakın bir zamandan beri Anadolu'da ismi zikrolunan ve tasavvuf erbabınca tanınan Feridüddin-i Attar, Mevlana gibi o devrin Moğol istilası ve benzeri içtimai zelzeleleri karşısında kan ve ateş kokan havayı aşk ve şiirle yumuşatmıştır. Zamanın şekillerinden istifade ederek insanlara en güzel yolları işaretle en iyi ahlakı telkine çalışmıştır.

   Esasen Orta Asya'dan Anadolu'ya uzanan göç yolları üzerinde bulunan Nişabur, yurdumuzun Oğuz ve Selçuk medeniyeti havasını uzun zaman fikren beslemeye devam etmiş bir kültür merkezi olmakla, Feridüddin-i Attar'ın eserlerinde kendimize çok yakın sezişler, vakalar, insanlar bulmaktayız.

   Bu defa takdim ettiğimiz "Tezkiretül-Evliyâ", kısa bir "Evliya Menkıbeleri" kitabıdır. Burada bin bir faydalı manalarla dolu kerametler, vaaz ve nasihatler ve büyük sözler kaydedilmiştir. Böylece güzel bir ahlak kitabı meydana getirilmiştir.

   Feridüddin-i Attar'ın Latin harfleriyle takdim etti­ğimiz bu eseri daha önce eski harflerle Türkçe'ye çevrilmiş nüshalardan birinin kopyasıdır. Bu sebeple eserin aslı ile bu kopya arasında bazı farklar buluna­bilir. Elden ele geçerek biraz daha anonim bir mahi­yet almış olabilir. Biz bazen on beşinci asır Anadolu Türkçesi'ni hatırlatan üslubu bozmaktan kaçınarak, yaşayan dilin canlı ifadesiyle bu eseri bir halk kitabı olarak düşündük ve dilini de halka yakın bulduk. İlmi bir tetkikten ziyade içinden hisseler çıkarabilen bir kıssalar kitabı olsun istedik.

   "Tezkiretül-Evliyâ"sı 1905'te Nicholson tarafından İngilizce'ye de tercüme edilmiş bulunun büyük muta­savvıfın diğer eserlerinin de kütüphanemize kazandı­rılması yolunda bu deneme bir hareket uyandırırsa kendimizi bahtiyar addedeceğiz.

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786054810611
   MarkaGelenek Yayıncılık
   Stok DurumuVar
   9786054810611
    
    

    

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.