Zühd, Hasan- Basri HÜNER

Fiyat:
70,00 TL
İndirimli Fiyat (%28,6) :
50,00 TL
Kazancınız 20,00 TL
Aynı Gün Kargo

Kitap             Zühd
Yazar            Hasan-ı Basri
Yayınevi        Hüner Yayınevi
Kağıt Cilt       2.Hamur - İnce Karton Cilt
Sayfa Ebat    128 Sayfa - 13,5x19,5
Yayın Yılı       2012Hüner Yayınları Zühd kitabı nı incelemektesiniz.
Hasan-ı Basri Zühd kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır.  Alak 1-2


"Sözü, Rasûlullah'ın sözüne en çok benzeyen Hasan-ı Basridir." imam Cafer-i Sâdık

Hasan ibn Ebi’l-Hasen Yesâr el-Basrî, 641 tarihinde Medine'de doğmuştur. Annesi Hayre, Rasulullah'ın (sav) eşi Ümmü Seleme'nin azatlısı ve hizmetkândır. Tabiînin önde gelenlerindendir. Hz. Ali'nin yanında yetişen Hasan-ı Basrî, Hz. Osman ve Hz. Abdullah bin Abbas gibi önde gelen sahabelerle görüşmüştür. İlke olarak devlete ve siyasî otoriteye baş kaldırılmasına karşı olduğundan birtakım telkinlere, hatta zorlamalara rağmen isyanlara katılmamış, ancak zalim ve zorba devlet adamlarını hiç çekinmeden tenkit ederek baskı albndaki halkın hislerine tercüman olmuştur.

Haccacîn Hasan-ı Basrfyi tehdit ettiği bilinmektedir. Ancak tehditten korkmayan Hasan-ı Basrî bunu bir imtihan olarak görmüş
ve Haccac'a karşı tavanı değiştirmemiştir. Zühd ve takvası ile, sözü ve amelinin bir oluşu ve tesirli hitabetiyle çağdaşlannı etkilemiş ve daha sonra gelenlere güzel örnek olmuştur.

Zühd anlayışı; tefekkür, nefis muhasebesi, dünyadan uzaklaşma ve Allah aşkına dayanmaktadır. Toplumla iç içe ve fakat toplumun kötülüklerini erdemli davranışlara dönüştürmeyi amaçlayan bir anlayıştır.
"Âdemoğlu, üç şey arasındadır: Başına gelen imtihan, tükenen nimet ve yok eden ölüm."
Yunus bin Ubeydullah (rh) dedi ki: "Hasanîn (rh) ağzını doldurarak güldüğünü hiç görmedim." Hasan-ı Basrî (rh) şöyle derdi: "Mü'min, zeki ve basiretlidir. Allah, kendisine olan ihsanını arttırdıkça, O'na olan korkusu artar."


ÖNSÖZ
 
Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah-u Teâlâ'ya mahsustur. O'na hamd eder ve O'ndan mağfiret dileriz. Kötü amellerimiz­den ve nefislerimizin şerrinden Allah'a sığınırız. Allah kimi hi­dayete erdirirse onu saptıracak yoktur ve kimi de saptırırsa onu hidayete erdirecek yoktur.

Şehadet ederim ki, Allah'tan başka ilâh yoktur. O birdir ve O'nun ortağı yoktur. Yine şehadet ederim ki, Muhammed (sav) O'nun kulu ve rasulüdür. Salât ve selâm, onun, ehl-i bey­tinin ve ashabının üzerine olsun...

Bu çalışma, İmam Cafer-i Sâdık'ın hakkında, 'Sözü, Rasûlullah'ın sözüne en çok benzeyen Hasan-ı Basrî'dir' diye övgüde bulunduğu Hasan-ı Basrî'nin zühdle ilgili konularda söylemiş olduğu sözlerden oluşmaktadır. Esefle ifade etmek gerekir ki, tabiînin önde gelenlerinden, âlim, fakîh, müfessir, muhaddis, etkili bir vâiz olarak tanınan Hasan-ı Basrî, maalesef Türkiyeli müslümanlar tarafından yeterince tanınmayan, ge­rektiği kadar kendisinden istifade edilmemiş öncü bir şahsi­yettir. Nitekim o da, birkaç çalışma dışında hakkında herhangi bir çalışmanın yapılmadığı ve insanlarımız tarafından merak edilmeyen yüzlerce seleften birisidir. Yüzlerce sahabeye ye­tişmiş ve onlardan ilim öğrenmiş olan Hasan-ı Basrî'nin, özel­likle vaazları ve hikmet içeren sözlerinin yaşadığımız çağda bizim için önemli olduğuna inandığımızdan dolayı bu eseri neşretme gereğini gördük.

Eseri hazırlarken, Muhammed Abdurrahim Muhammed'in derleyip tahkikini yapmış olduğu 'Zühd' adlı kitaptan, İhsan Abbas'ın 'Hasan-ı Basrî' adlı kitabından, İbnu'l-Cevzî'nin 'Sıfatu's-Safve' ve Ebu Nuaym'ın 'Hilye'sinden faydalandık.

Da
ha birçok konuda kendisinden rivayet edilen sözler olmasına rağmen, biz zühd konusuyla ilgili olan sözlerini aldık. Bu ça­lışma, selef-i sâlihini tanıma yönünde mütevazı bir çalışmadır. Umarız bu çalışma, Hasan-ı Basrî'nin düşünceleri ve hayatı hakkında daha geniş çalışmalara ve selef-i sâlihini tanıma yö­nünde atılan adımlara bir başlangıç oluşturur.
Çalışmak bizden, muvaffakiyet Allah'tandır...

İshak DOĞAN

 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9789944735421
MarkaHüner Yayınevi
Stok DurumuVar
9789944735421
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.