Çocuğunuza Sınır Koyma

Fiyat:
30,00 TL
İndirimli Fiyat (%33,3) :
20,00 TL
Kazancınız 10,00 TL
Aynı Gün Kargo

Kitap             Çocuğunuza Sınır Koyma
Yazar            Robert MacKenzie
Yayınevi        Yakamoz Kitap
Çeviri            Mehtap Gün
Kağıt, Ebat    2.Hamur, 13.5x21 cm
Cilt - Sayfa     Karton Kapak Cilt, 400 sayfa            
Yayın Yılı       Haziran 2017Yakamoz yayınları Robert MacKenzie Çocuğunuza Sınır Koyma kitabını incelemektesiniz. 
Çocuğunuza Sınır Koyma kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2Çocuklarınız kurallarınıza uymuyor, yanlış davranışlarda mı bulunuyorlar?
Doğru davranmaları konusundaki önerilerinizi önemsemiyor ya da ret mi ediyorlar?
Yumuşak ve otoriter eğitim modelleri arasında kararsız mı kalıyorsunuz?
Oysa bu modellerden daha eğitici ve daha az çaba gerektiren bir yöntem var.
Çocuğunuza Sınır Koyma, çocuklarınızın daha nazik ve saygılı olması için atyapı oluşturmanıza yardımcı olur.


Robert MacKenzie tarafından yazılmış ve tekrar gözden geçirilerek genişletilmiş bu baskı ile kanıtlanmış teknik ve yöntemleri öğrenecek ve çocuğunuzun sizinle işbirliği yapmasını sağlayacaksınız.


Bu kitap anne-babalara şu özellikleri kazandırıyor:                                      
  • Anlaşılır, kesin ve etkili sınırlar koymak
  • Çatışma ve güç mücadelelerine son vermek
  • İşbirliğine yönlendirecek kurallar koymak
  • Çocuklara sorun çözme becerileri kazandırmak
  • Yanlış davranışlar karşısında mantıksal sonuçlar uygulamak .

Çocukların, gelişimlerini yönlendirecek sınırlara ihtiyaçları vardır.
MacKenzie'nin rehberliğinde sizler de mutlu ve tatminkâr bir aile hayatı için gerekli olan eğitici sınırları oluşturmayı öğreneceksiniz.

Öğretmen ve ebeveynler için hazırlanan bu kitap, hazırlan­dığında çalışma gruplarına yönelik bilgiler içermekteydi, çalışmalar, sorumluluk sahibi bağımsız çocuklar yetiştir­di amaçlamaktaydı. Sekiz yıldır bu çalışma grubuna katılan herkese teşekkür ederim. Katkılarınız sayesinde bu kitapta geçen pek çok yöntem yaratılabildi. Bu kitabın yazılmasında pek çok farklı biçimde emeğiniz geçti.

Bu ebeveynler için hazırlanmış bir kitaptır. Ama çocuklarla daha iyi iletişim kurmak isteyen herkese yöneliktir. Kitap­ta geçen yöntemler farklı durumlara uyarlanabilir.

Çocuğunuza Sınır Koymak kitabında yanlış davranışa son vermek ve kurallarınızı net ve anlaşılır biçimde öğretebilmek için gerekli yöntemleri bulacaksınız. Artık nasihatleri; azar­lamaları; tehdit, ceza ve ikna yöntemlerini bırakabilirsiniz. Çatışma ve güç savaşlarına da girmeyeceksiniz. Kesin sınırlar koyup sözlerinizi davranışlarınızla nasıl destekleyebileceğinizi öğrendiğinizde, çocuklarınız verdiğiniz mesajı hemen alacak­lardır. Bu kitapta göreceğiniz yöntemler, ceza vermenin ya da aşırı hoşgörülü davranmanın yerini tutacak.

İlerleyen bölümlerde öğreneceğiniz yöntemler birçok ebe­veyn ve öğretmen tarafından başarıyla uygulanmaktadır. Bu yöntemler açık, sistemli ve çocuğun gelişimine uygundur. Uç yaştan başlayıp ergenlik dönemine kadar uygulanabilecek yön­temlerdir.

California'daki okullarda aile danışmanı olarak çalışırken çocuklarının kötü davranışlarından bezmiş, umutsuz birçok 
ebeveynle tanıştım. Hemen hepsi de çocuklarına etkin bir eği­tim vermek istiyordu. Söz dinlemelerini ve sorumluluk sahibi olmalarını bekliyor ama bunu nasıl yapacaklarını bilemiyorlar­dı. Bağırma, azarlama, tehdit etme, nasihat verme, uzun açık­lamalar yapma, para verme, vurma, eve hapsetme, haklarını elinden alma gibi bir sürü yöntem denemişler ama bu yöntem­lerin hiçbiri sonuç vermemişti.

Kullandıkları yöntemler aşırı hoşgörülü olmaktan aşırı ceza vermeye kadar uzanan geniş bir yelpazede yer alıyordu. Bu ebe­veynlerin bir ortak yanı da sınır koymayı bilmemeleriydi. Elle­rinden geleni yapıyorlar ama sonuç alamıyorlar ve daha başka ne yapabileceklerini bilemiyorlardı. Etkili yöntemlere ve onları hedeflerine ulaştıracak etkin bir yaklaşıma ihtiyaçları vardı.

Ebeveynlerin, bir kural ve beklentiyi öğretebilmek için kul­landıkları sürece sınır koyma denir. Ebeveynlerin tümü bunu yapar. Aile, toplum ve kültürümüzün kurallarını bu şekilde öğretiriz.

Bazı ebeveynler bu eğitimi ağır cezalarla verir. Bazıları da yumuşak yöntemler kullanarak hatırlatma ve ikna etme yolunu seçer. Bu iki yöntem arasında gidip gelen ebeveynler de vardır. Bazıları da net ve açık mesajlar verir, çocuklarının tepkilerini izler ve etkili bir şekilde müdahale eder.
Yöntemler farklı olabilir ama mesajımızı vermek için aynı araçları kullanırız: Sözleri ve davranışları. İkisi de kuralların ne olduğunu anlatır ama pek çoğumuz, söylediklerimize önem veririz. Bu iki mesajdan biri net değilse iletişimde kopukluk olur.

Örneğin, "Oynamadan önce odanı temizle" dediğimizde sözlerimiz davranışlarımızla uyuşmuyorsa ve çocuk odasını temizlemeden oyuna gidiyor; onun görevini anne yapıyorsa çocuk, koymak istediğimiz kural ve ondan beklediğimiz şey hakkında belirsiz, karmaşık bir mesaj almış olur. Sözlerimiz, "Odanı temizle" derken davranışımız, "Odanı temizlemesen de olur" demektedir. Asıl kural hangisi? Bu sorunun cevabı belirsizdir. Peki siz, oyun oynamaya çıkmak için can atan bir çocuk olsaydınız hangi kuralın doğru olmasını isterdiniz?

Dokuz yaşındaki bir çocuğun, arkadaşına vurduğu için okuldan evine gönderildiğini düşünelim. Babası ona uzun uzun nutuk çekiyor ve sonunda bir tokat atıyor. Çocuk baba­sının kuralını nasıl algılamıştır? Babası sözleriyle, "Okulda söz dinlemelisin" diyor ama dayak atarak farklı bir mesaj veriyor: Vurmak sorunları çözer. Bu çocuk bir sorunla karşılaştığın­da meseleyi nasıl çözmeye kalkacaktır? Elbette ona öğretilen yöntemle.
Ebeveynlerin çoğu, yanlış davranışa son verme ve kuralla­rı öğretme konusunda yanlış mesajlar verir. Ya dur işaretinde durulması gerektiğini bilemiyorlar ya da ağızlarından çıkan kurallarla uyguladıkları kurallar çok farklı. Kurallarını en kar­maşık mesajlarla öğretmeye çalışıyorlar.

Yumuşak sınırlar olarak adlandıracağım bu mesajlar, istenen etkinin tam tersini ortaya çıkarır. Sınırları zorlamaya ve dire­niş göstermeye sebep olur ve ebeveynlerle çocukların çelişki yaşamalarına yol açar. Günümüzde çocuklar, aileler, okullar ve kültürler üzerinde çok fazla baskı vardır. Evde ve okulda dav­ranış sorunları, güç savaşları, bozuk ilişkiler, kurallara uymaya ve sorumluluk almaya hazır olmayan çocuklar vardır.

Asıl üzücü olan, bütün bunların önlenebilir olmasıdır. So­run ailede başlar ve bozuk iletişim yüzünden ortaya çıkar. Bu kitapta, bozuk iletişimi aile dansı olarak tanımlayacağım. Çün­kü net ve etkin sınırlar koyamayan aileler, çelişkili durumlar 
yaşadıklarında bir çeşit dansa başlamaktadır. Bu kitabın başlıca amacı, bu dansa son vermektir.

Bunun için yapılacak ilk şey, yanlış giden şeylerin farkına varmaktır. Yoksa hataların tekrarını engelleyemeyiz. İlk dört bölüm bu amaca hizmet eder. Nasıl sınırlar koyduğunuzu, na­sıl bir eğitim yöntemi uyguladığınızı, çocuklarınıza kuralları nasıl öğrettiğinizi ve söz dinlemeleri için nasıl dans ettiğinizi göreceksiniz.
İşlemeyen yöntemleri gördükçe yeni yöntemler öğrenecek­siniz. 5. ile 9. Bölümler arasında beceri geliştirmeyi göreceksi­niz. Net mesajlar vermeyi, aile dansına son vermeyi, işbirliği ve sorun çözme konularını, çocuklarınızı incitmeden, ders alma­larını nasıl sağlayacağınızı göreceksiniz.
10. Bölüm'de, bu öğrendiklerinizi ergen çocuklara uyarla­mayı, 11. Bölüm'de hiperaktif çocuklara nasıl yaklaşılacağını göreceksiniz. 12. ve 13. Bölümler, ev işleri ve ödevler konula­rına ayrılmıştır.

Her bölüm sonunda ebeveynler için çalışma grubu sorulan ve alıştırmalar vardır. Bunlar düşünmenize ve konuya hâkim olmanıza yarayacaktır.
Eğitimin en kolay kısmı, bu kitapta verilenleri öğrenmektir. En zoru ise eski alışkanlıklarınıza dönme isteğinize karşı çık­maktır.
Mantığınız, bu yöntemlerin işe yarayacağını söylese de baş­langıçta pek hoşunuza gitmeyebilir. Çocuğunuzun direniş gös­termesi normaldir.
14. Bölüm, bu direnişle başa çıkma ve olabilecek değişiklik­lere hazırlanmada size yardımcı olacaktır. Gerçekçi beklentiler oluşturarak, ihtiyacınıza göre sistemler geliştirerek rotadan çık­madan ilerleyebilirsiniz.

Yöntemleri uygulamaya geçmeden önce kitabın tümünü okumanızı öneririm. Tüm yöntemler birbiriyle uyumlu ve tamamlayıcı niteliktedir. Sözlerinizi ve davranışlarınızı tutarlı hale getirdiğinizde gerekli beceriyi de kazanmış olacaksınız.
Kitabın sonunda, 14. Bölümden sonraki başlangıç önerile­rine de bakın. Bu ipuçları, ihtiyacınız olan becerilerle başlama­nızı ve yeni becerileriniz için gerekli aşamaları sağlar.

Başlarda hata yapmanız çok normaldir. Hata yaparak öğre­nilir. Amacınız kusursuz olmak değil, ilerleme kaydetmektir. Bu da pratik yaparak olur. Bir sorunla karşılaştığınızda ilgi­li bölümden yardım alın. Tekniklerde kullanılan dile dikkat edin. Kritik olarak nitelediğimiz ilk sekiz haftada karşınıza çı­kacak sorunları 14. Bölüm'ün yardımıyla aşabilirsiniz.
Çocuğunuzun hayatında yer tutan kişilerle aynı yöntemleri uyguluyor olmanız çok önemlidir. Uyguladığınız yöntemleri öğretmenine, bakıcısına, akrabalara ve arkadaşlarınıza da anla­tın. Onların desteğiyle daha çok yol alabilirsiniz.

Son olarak, bu kitaptaki örnekler, danışmanlık verdiğim ai­lelerin gerçek hikâyeleridir. İsimler değiştirilmiştir.

Bu kitaptaki yöntemlerle binlerce ebeveyn ve öğretmen, çocuklarla daha iyi bir iletişim kurmanın tadını almıştır. Yeni yöntemler öğrenmeye hazırsanız siz de bu tadı alabilirsiniz. Sı­nır Koymanın tadını çıkarın.
 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786053845317
MarkaYakamoz Yayınları
Stok DurumuVar
9786053845317
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.