• Tüm Kategoriler

  • Gönderim Yaptığımız Kargo Firmaları
   Sürat ve PTT kargo dur. Uygun Fiyat ve Hızlı Teslim ile ürün Sevkiyatımız sorunsuzca devam etmektedir. Kapıda Nakit Ödeme sistemi de var, Ürünü sepete atıp Adresi girdikten sonra Ödeme Seçenekleri ekranında karşınıza çıkar. Taksit durumuda aynı şekilde çıkar.

    

   Divan, Mevlana Halidi Bağdadi

   Fiyat:
   118,00 TL
   İndirimli Fiyat (%31,4) :
   81,00 TL
   Kazancınız 37,00 TL
   27,00 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
   Aynı Gün Kargo

   Kitap              Divan
   Yazar             Mevlana Halid-i Bağdadi
   Yayınevi         Semerkand Yayıncılık
   Tercüme         Abdulcebbar KAVAK
   Kağıt - Cilt      2. Hamur - Ciltli
   Sayfa - Ebat   760 sayfa- 17x24 cm
   Yayın Yılı        2013


    

   Mevlana Halid-i Bağdadi Divan kitabını incelemektesiniz.
   Semerkand yayınları Mevlana Halidi Bağdadi Divan kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
    
   Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2
    
    
   YAYINEVİNİN ÖNSÖZÜ
    
    
   Yayınevimiz çeşitli alanlara dair eserlerle siz değerli okurlarımıza hiz­met vermektedir. Bu eserler arasında tasavvuf klasikleri çok önemli bir yere sahiptir. Tasavvufi eserlere en mütevazi kütüphanelerde bile rastla­mak mümkündür. Hemen her evde en az bir tasavvuf klasiği vardır.
    
   İhya, Müzekki'n-Nüfûs, Reşehât... Biz de bu eserlerin bir kısmını yayımladık, bir kısmını da hazırlıyoruz. Bu başucu kitaplarının asıllarına sadık kalınması, doğru tercüme edilmesi, akıcı bir dille sunulması başlıca vazifelerimizdir. Ayrıca dipnot ve indeks çalışmaları da büyük bir titizlikle yürütülmektedir.
    
   Klasik eserler, geneli itibariyle her meşrep ve kabiliyete hitap edebilen olağanüstü bir güzelliğe sahiptir. Ancak pek tabiidir ki bu gibi eserlerin farklı meşrep ve kabiliyetlere hitap eden yönleri de vardır ve olmalıdır da. Ayrıca klasik eserler, kaleme alındıkları devrin zihniyetini, o devrin en çok ihtiyaç duyulan konularını, müellifin meşrebini, mezhebini, içtihadlarını ve kişilik farklılıklarını hatta bazan devrin sosyal ve siyasî meselelerini de yan­sıtır. Dolayısıyla tasavvufi eserlerin her biri, farklı bir tasavvufi anlayışın ürünüdür. Birinde olan usul diğerinde olmayabilir.
    
   O bakımdan siz kıymetli okuyucularımız kitapta her gördüğü meseley­le amel etmemeli, kendi meslek ve meşrebine uygun olan konuları almalı, aykırı konulara da itiraz etmemelidir. Unutmamalıdır ki o kitabı kaleme alan zat sıradan bir zat değildir. Ya bir veli ya da âlim bir zattır. Fıkıhta olduğu gibi tasavvufta da ilim sahiplerinin farklı içtihadlarının olması gayet tabiidir. Bu tür konularda her ne kadar bizler yer yer dipnotlarla okuyucularımı­zı uyarmaya çalışsak da yeterli olmayabilir. Okuyucularımız Semerkand Yayınevi'nin çıkardığı her kitabı okuyup istifade etmeli, ama kendi meşre­bine ait özel konuları meşrepleriyle ilgili eserlerden öğrenmelidir.
    
   Elinizdeki eserin sahih ilim, salih amel ve ihlâsa vesile olmasını diler, maddi-manevi katkısıyla ilmi neşreden bütün kutlu insanlara, emeği ge­çenlere, okuyuculara Hak Teâlâ'nın rızasını talep ederiz.

   SEMERKAND
    
              ÖNSÖZ
     
   Bizlere, kendimizi ifade edebilmemiz için lisanı bahşeden Allah'a hamd, sözlerin en güzeli ve en beliği olan Kur'ân-ı Kerîm'i bizlere öğreten sev­gili Peygamberimiz Muhammed Mustafa'ya [sallallahu aleyhi vesellem] salâtü selâm olsun.
    
   Bulundukları çağı edebî kişilikleriyle süsleyen Şeyh Sa'dî, Hafız-ı Şîrâzî, Mevlânâ Câmî [kuddise sırruhüm] gibi bülbüllerin çağımızda nadir yetişmeleri bizleri üzmektedir. Bununla beraber, bu şahsiyetlerin eserlerinin ilk günkü tazeliğini ve akıcılığını korumak suretiyle bugüne ulaşabilmiş olmaları biz­leri mutlu etmektedir.
    
   İşte gül bahçesinin gülü misali güzel ve nadide eserlerden biri de hiç şüphesiz Mevlânâ Halid'in [kuddise sırruhû] divanıdır. Yaşadığı dönem­de, tasavvuf? anlayışı ve çalışmalarıyla Ortadoğu bölgesine damgasını vurmuş, Kürtçe'nin yanı sıra Arapça ve Farsça'ya hâkim olan Mevlânâ Halid'in [kuddise sırruhû] bu güzel divanının, bugüne kadar hak ettiği ilgiyi gördüğü kanısında değiliz.
    
   İlk defa 1844 yılında matbu hale getirilen bu divanın büyük bir bölümü yakın dönemde değerli ilim adamı merhum Sadrettin Yüksel tarafından Türkçe'mize kazandırılmıştır. Merhum Yüksel'in bu ciddi çalışması divanla ilgili çok önemli bir adım olmuşsa da divanın tüm beyitlerini kapsama­dığı için efradını cami değildir. Değerli müellif ve ilim adamı Muhammed
    
   Arif Karakaya da klasik medrese eğitiminde istifade edilmesi için medrese dili olarak nitelediği Kürtçe'ye (Kurmanci) tercüme etmiş ve bazı beyitleri kısa açıklamalarla daha anlaşılır hale getirmiştir. Birkaç beyti farklı olmakla beraber, merhum Sadrettin Yüksel'in divan şerhinin bir benzeri olan bu çalışma da ne yazık ki divanın tümünü kapsamamaktadır.
    
   Bu nedenle yaşadığı çağda tasavvuf alanında profesyonel çalışmanın en güzel örneğini veren Mevlânâ Halid'in [kuddise sırruhû] bu nefis eserini matbu ve el yazma nüshalarıyla karşılaştırarak baştan sona yeniden ter­cüme etmeye ve şerhe karar verdik.
    
   Bu nadide eserin okuyucularımızla buluşmasına telkin ve teşvikleriyle vesile olan Mustafa Candan ve İbrahim Yertürk ile çalışmamız sırasında özellikle Kürtçe (Havvrâmî) beyitlerin çevirisinde yardımlarını esirgemeyen kıymetli ilim adamı, araştırmacı yazar Enes Muhammed Şerif ed-Duskî ve edebiyat âşığı kıymetli Osman Çetin'e teşekkürü bir borç bilirim.
    
   Bu çalışmamızdaki doğru, iyi ve güzel olan şeyler Allah'tan, hata ve noksanlar bizdendir. ( Divan Mevlana Halidi Bağdadi, Semerkant Yayıncılık, Semerkand Yayınları, Divan Mevlana Halit, Abdulcebbar KAVAK tercümesi, tasavvuf kitapları, pozitif dağıtım )

    
   Abdulcebbar Kavak Van 2011
    
    
   İÇİNDEKİLER
    
   YAYINEVİNİN ÖNSÖZÜ
   ÖNSÖZ           
   KISALTMALAR
   GİRİŞ  
   KISACA NAKŞİBENDÎLİK
   HALİDİYYE KOLU        
   MEVLÂNÂ HALİD-İ ŞEHREZÛRÎ NAKŞİBENDÎ [k.s]    
   Mevlânâ Halid'in [k.s] Hocaları  
   Hacca Gidişi    
   Hindistan Yolculuğu     
   Memleketi Süleymaniye'ye Dönüşü      
   Şam'a Yerleşmesi        
   Mevlânâ Halid'in [k.s] Eserleri
   Çocukları
   Vefatı  
   Halifeleri          
   MEVLÂNÂ HALİD'İN [k.s] DİVANI        
    
   BİRİNCİ BÖLÜM
   FARSÇA BEYİTLER     
   Münâcâtlar       
   Kasideler         
   Terkibibend     
   Gazeller           
   Kıtalar  
   Muhammesler  
   Rubailer          
   Müfredler         
   Mesneviler                   
    
   İKİNCİ BÖLÜM
   ARAPÇA BEYİTLER     
   Kaside 
   Gazeller           
   Kıtalar  
   Dörtlük (Rubailer)         
   Müfredler         
   Mesneviler       
    
   ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
   KÜRTÇE BEYİTLER     
   Gazel   
   Mesneviler       
   BİBLİYOGRAFYA
    
    
    
    
   Semerkand yayınları Mevlana Halid-i Bağdadi Divan kitabı nı incele diniz.
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786055078041
   MarkaSemerkand Yayınları
   Stok DurumuVar
   9786055078041

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.