• Tüm Kategoriler

  • Gönderim Yaptığımız Kargo Firmaları
   Sürat ve PTT kargo dur. Uygun Fiyat ve Hızlı Teslim ile ürün Sevkiyatımız sorunsuzca devam etmektedir. Kapıda Nakit Ödeme sistemi de var, Ürünü sepete atıp Adresi girdikten sonra Ödeme Seçenekleri ekranında karşınıza çıkar. Taksit durumuda aynı şekilde çıkar.

    

   İslam Akaidi

   Fiyat:
   85,00 TL
   İndirimli Fiyat (%44,7) :
   47,00 TL
   Kazancınız 38,00 TL
   Aynı Gün Kargo

   Kitap              İslam Akaidi
   Yazar             Hayati Ülkü
   Yayınevi         Çelik Yayınları
   Kağıt - Cilt     1.Hamur , Karton kapak cilt
   Sayfa - Ebat  384 Sayfa, 16x23,5 cm.   Hayati Ülkü İslam Akaidi kitabı nı incelemektesiniz.   
   Çelik Yayınları İslam Akaidi kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

   Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2   Akaid kelimesi; akide kelimesinin çoğuludur. Akîde kelimesi de sözlükte; "gönülden bağlanılan, düğüm atmışcasına sağlam inanılan şey" demektir. Dini literatürde akîde; "inanılması zorunlu olan ilke" (iman esası), çoğulu olan akaid kelimesi ise "İslam dininde inanılması farz olan hususlar, iman esasları, dinin temel kural ve hükümleri" anlamına gelmektedir. Buna göre, dinin temel kural ve hükümlerini oluşturan iman esaslarından bahseden ilme de akaid ilmi denir.

   İslam akaidinin ilk ve en önemli kaynağı Kur'an-ı Kerîm, daha sonra da sahih hadislerdir. İslam akaidini oluşturan esaslar, Kur'an-ı Kerîm' de ve hadislerde hiçbir yoruma mahal bırakmayacak şekilde açık ve sade olarak yer almıştır.
    
   İslam akaidini oluşturan esaslar, hem kesin delile dayanmaktadır hem de apaçıktır. Zamana, mekana, fert ve toplumlara göre değişiklik göstermez. Bu hükümler bir bütün teşkil edip, bölünme kabul etmezler. Yani bir kısmına inanıp bir kısmına inanmamak söz konusu olamaz.

   Akaidin konusu; " Amentü " cümlesinde toplanır. Buna göre akaid, konu olarak Allah Teala' nın varlığına ve birliğine, meleklere, kitaplara, peygamberlere, ahiret gününe, kadere, hayır ve şerrin Allah Teala' dan olduğuna inanmayı ele alır. Bunlara imanın nasıl ve ne şekilde olacağını Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerden deliller getirerek gösterir.  Akaidin gayesi; konusundan da anlaşılacağı gibi insanları hidayete eriştirmektir.


   Önsöz


   Bugüne kadar İslâm akaidi konusunda pek çok din âlimleri sayı­sız denebilecek kadar, kıymetli eserler meydana getirmişlerdir. Ancak, bu eserlerin çoğu Arapça ve bir kısmı da eski Türkçe, Osmanlıca üslûbu ile yazılmıştır. Buna rağmen, bu kıymetli eserlerin hâlen mev­cutları kalmamıştır. Bu hâl, zamanımızın en önemli ihtiyacı olan dinî inançlarımızı öğrenmeyi bizim için zorlaştırmaktadır.

   Genç nesillerimize, İslâm dininin esaslarını teşkil eden bölümler­den itikada ait kısmını, ehl-i sünnet akidesi üzerine öğretmek için, hu­zurunuza sunduğum bu "İslâm Akaidi" adlı kitabımı, eserin sonunda da göreceğiniz gibi muteber eserlerden istifade ederek hazırladım.

   Kitabın hazırlanmasında zihinleri fazla meşgul etmemek için, akaid konularında aklî olarak geniş bir sûrette inceleyen ilm-i kelâma ait bil­gileri almamayı muvafık gördüm. Eserin, herkes tarafından okunaca­ğını nazar-ı dikkate alarak, mümkün olduğu kadar anlaşılır şekilde sade bir dille yazmaya dikkat ettim. Eserden, din adamları da arzu et­tikleri kadar genişçe faydalanabilirler. Bunun için gereken yerlerde kaynaklar gösterdim. Eseri hazırlarken bazı âyetlerin tamamınî alma­dım. Ancak, konu ile ilgili kısımlarını aldım. Bu arada herkes tarafın­dan bilinen bazı hadis-i şerifler için mehaz göstermedim. Şurasını da hemen belirteyim ki bu eser bir ilm-i kelâm kitabı değil, bir akaid ki­tabıdır. Bu itibarla akaid konuları, akaid çerçevesi dahilinde izah edil­meye çalışılmıştır.

   Huzurunuza sunduğum bu eserimin mükemmel olduğunu iddia edecek değilim. Yalnız, bile bile hata yapmamaya çok dikkat sarfettim. Buna rağmen yine de eksik ve kusurum olabilir. Bu noktalarda beni uyarırsanız memnun olurum ve nasip olursa ikinci baskıda düzeltmeye ça­lışırım. Bu arada şunu da hemen belirtmek isterim ki, daha önce İslâm
   inançlarını gerektiği gibi izah eden yeni, Türkçe bir eser olsaydı, bu ka­dar nazik ve ağır konuları ele almayı hatırımdan bile geçirmezdim.

   Kitap, on bir bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde bâtıl dinler hak­kında kısaca izahat verilmiş fakat bu arada Yahudilik ve Hristiyanlıktan bahsedilmemiştir. Bu iki din hakkında gerektiği kadar bilgi, (Akaid ba­kımından) kitabın, kitaplara ve peygamberlere iman bölümlerinde zik­redilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümler, akaidin ne demek olduğunu ve ehl-i sünnet akaid imamlarının en meşhurlarını ihtiva etmektedir. Esas konu, dördüncü bölümden başlamakta ve onuncu bölümün sonunda bitmektedir. On birinci bölümde, hâlen yaşamayan yani münkariz ol-v muş bâtıl mezheplerin akaide ait fikirlerini kısaca zikrettim. Onlar hak­kında en geniş malûmat İlm-i Kelâm kitaplarında bulunabilir.

   Arzum bu eserin, benden sonra, bu konuda daha mükemmel eser verebilecekleri harekete geçirmesidir. Bunda muvaffak olursam ken­dimi mutlu sayarım.

   Çalışmak bizden, başarı daima ve daima Allah Teâlâ hazretlerin-dendir.

   Hayati ÜLKÜ


   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786055094546
   MarkaÇelik Yayınevi
   Stok DurumuVar
   9786055094546

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.