• Tüm Kategoriler

  • Gönderim Yaptığımız Kargo Firmaları
   Sürat , MNG ve PTT kargo dur. Uygun Fiyat ve Hızlı Teslim ile ürün Sevkiyatımız sorunsuzca devam etmektedir. Kapıda Nakit Ödeme sistemi de var, Ürünü sepete atıp Adresi girdikten sonra Ödeme Seçenekleri ekranında karşınıza çıkar. Taksit durumuda aynı şekilde çıkar.

    

   İslamda Evlilik ve Aile Eğitimi, Şamua

   Fiyat:
   230,00 TL
   İndirimli Fiyat (%43,9) :
   129,00 TL
   Kazancınız 101,00 TL
   43,00 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
   Aynı Gün Kargo

     Kitap              İslamda Evlilik ve Aile Eğitimi
     Yazar             Ali Eren
     Yayınevi         Sağlam Yayınları
     Kağıt - Cilt     Sarı şamua , Ciltli, 2 Cilt birarada
     Sayfa - Ebat  840 sayfa, 17x24 cm,  tek cilt
     Yayın Yılı       2015  Baskı


    
   Sağlam Yayınevi tarafından hazırlanan İslamda Evlilik ve Aile Eğitimi kitabını incelemektesiniz.
   Ali Eren İslamda Evlilik ve Aile Eğitimi kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

     
   Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2
     
    
      Değerli okuyucu!
    
    
   İnsanlığın temel taşı ailedir. Ailede huzur olursa, bütün insanlık huzurlu olur. Diğer bir izahla, insanlığın huzuru ancak İslamdadır. Öyleyse, insanlığın huzur ve mutululuğu islamî aile hayatına bağlıdır. Hiçbir şey bilinmeden yaşanmayacağına göre, bu mutlu hayatı yaşayabilmek için islamî aile hayatının nasıl olması gerektiğini öğrenmek icap eder. İşte, elinizdeki bu eser her yönüyle İslamî aile hayatını yani mutluluk yollarını anlatmaktadır.
    
   Bu kitapta, eş seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği, nişanlılık, İslama uygun düğün, evlilik hayatının mutluluğu, çocuk yetiştirmek, karı-koca arısındaki meydana gelebilecek sıkıntılar ve bu sıkıntıların nasıl aşılacağı ve benzeri bir çok konular yer almaktadır.
    
   Bundan başka, aile hayatını bir tarafa itip fuhşa yönelenlerin feci halleri ve girdikleri çıkmaz karanlıkları da ele alınmış, ibretlik halleri okuyucunun önüne konmuştur.

   Beğeneceğinizi ümit ederek takdim ediyoruz...
    
     
         İslamda Evlilik ve Aile Eğitimi
     
    
   KADININ YARATILIŞI
    
    
   Allah önce Hazreti Âdem'i cennette yarattı. Hz. Âdem, ken­disiyle oturup konuşacak bir kimse ve kendisiyle sükûnet bulacağı bir eşi olmadan tek başına cennette gezip dolaşıyordu Hazreti Allah ona bir uyku verdi ve Adem (a.s.) uyudu.
    
   Allah (c.c.) ona bir acı vermeksizin sol eğe kemiklerinden bi­rini alıp yerine et doldurdu. Bu eğe kemiğinden de Hazret Havva'yı yarattı.
    
   Kadın cinsinin ilki ve insanlığın ilk anası olan Havva Validemiz'in yaratılışını Allahü Teâlâ Kur'ân-ı Kerim'de şöyle beyan buyuruyor:
     
   Ey insanlar! O Rabbiniz (e karşı gelmek) den sakınınız ki sizi bir tek nefisten (ilk babanız Âdem'den) yarattı, ondan (da yine onun) eşini (ilk ananız Havva'yı) yarattı. Ve (bu) ikisinden de birçok erkekler ve kadınlar türetti. Ve korunun o Allah'a (karşı gelmekden) ki, kendisi (nin adını öne sürmek sureti)yle
   birbirinizden dilekleşirsiniz. Akrabalığa da (saygı gösterin,
   hısımlık bağlarını kırmaktan çekinin). Çünkü Allah sizin
   üzerinizde (bütün amellerinizi, hareketlerinizi gören) tam bir
   gözeticidir. (Nisa sûresi, ayet/l.)
    
   Hazreti Havva'nın, Adem (a.s.)'ın eğe kemiğinden yaratıldığı şu hadis-i şerifte de beyan buyurulmaktadır:
      
   "Her kimin Allah'a âhiret gününe îmanı varsa o mü'min komşusuna ezâ ve cefâ etmesin. Bir de ey mü'minler! Size kadınlar hakkında hayırlı olmanızı tavsiye ederim. Kadınlar eğe kemiğinden yaratılmışlardır. Bu kemiğin en eğri kısmı üst tarafıdır. Eğer en eğri kemiği doğrultmaya çalışırsan onu kırarsın. Kendi haline bırakırsan dâima eğri kalır, (ve öyle kullanırsın), bu cihetle size kadınlar hakkında hayırlı olmanızı vasiyyet ederim." (Tecrid-i Sarih c. 11, s. 305)
    
   Yukarıda da beyan edildiği gibi, Adem (a.s.) uyurken, onun eğe kemiğinden Hz. Havva yaratıldı. Hz. Adem uyanınca baktı, başucunda bir kadının oturduğunu gördü ve "Bir kadın ha" dedi ve ona "Sen nesin, kimsin?" diye sordu. Hz. Havva da “Ben bir kadınım" dedi.
    
   - Sen ne için yaratıldın? diye sordu.
    
    Hz. Havva:
    
   -Sen benimle sükûnet bulasın diye yaratıldım diye cevap verdi.
    
   Melekler Hz. Adem'in ilminin derecesini anlamak için Hz. Havva'yı sordular ve
    
   -Bu nedir? dediler. Adem Aleyhisselam:
    
   -Bu bir kadındır, dedi.
    
   -İsmi nedir? dediler.
    
   -Havva'dır, diye cevap verdi.
    
   -O ne için yaratıldı? sualine de:
    
   -O benimle sükûnet bulsun, ben de onunla sükûnet bulayım diye, cevaplandırdı.
    
   Hz. Allah böylece Hz. Havva'yı, Hz. Adem'e eş yaptı. Adem (a.s.) ile Havva Validemiz'in nikahlarını Cebrail Aleyhisselam kıymış, bu nikahda Mîkâil Aleyhisselam ile İsrafil Aleyhis­selam da şahitlik yapmışlardır.
    
   Hz. Adem ile Hz. Havva cennette yerleştiler. Allah ikisine de, "Cennette yiyin-için fakat şu ağaca yaklaşmayın" buyurdu.
    
   Şeytan onlara yaklaşıp "Allah sizin cennette ebedî kal­manızı istemiyor. Bu yüzden o ağacın meyvesini size yasakladı. Eğer yerseniz cennette ebedî kalırsınız" diye önce Hz. Havva'yı, onun vasıtasıyla da Hz. Âdem'i kandırdı. Yasaklanan meyveyi yedirdi. Bunun üzerine her ikisi de cennetten dünyaya indirildiler. Hz. Âdem Hindistan'da Serendip (Seylan) adasına, Hz. Havva ise Cidde'ye indirildi.
    
   Hz. Âdem yaptığı bu işten dolayı çok ağladı ve affedilmesi için Allah'a yalvardı. Allah (c.c.) tarafından tevbesi kabul edildi.
    
   Allah'ın bildirmesiyle Mekke istikametine doğru yola çıktı. Hz. Havva ile orada buluştular.
    
   Bütün insanlar işte bu iki insandan çoğaldı.
    
     
   İSLAMDAN ÖNCE KADININ DURUMU
    
    
   Eski Hind hukukunda hiçbir muamelede kadına hak tanınmazdı. Bu hukuk karşısında kadın, evlenme ve vâris olma hakkından mahrum idi. Hattâ Budizmin kurucusu olan Buda, ilk zamanlarda kadının dinine girmesini bile kabul etmiyordu. Kendisi uydurup kurmuş olduğu dine ancak erkekleri kabul ediyordu. Kadın kötü ahlâka, zayıf karaktere ve çirkin temayül­lere sahip olduğu için "Manu" kanunu kadını; çocukluğunda babasına, evliliğinde kocasına, kocasının ölümünden sonra da oğluna veya kocasının akrabalarından birine bağlanmaya mecbur bırakıyordu.
    
   Bâbil Kralı Hamurabi'nin koyduğu ve “Hamurabi Kanunları" diye bilinen kanunda ise, erkeğin bir kadından fazla kadınla evlenemeyeceği esas tutulduğu halde, metres hayatının yaşanması ve bazı hallerde de birden fazla kadınla evlenme kabul edilmişti.
    
   İsrail oğullarının kanunlarında, aile reisi ve aileye mutlak hâkim olan erkek idi. Kızlar babalarının evlerinde bir hizmetçi gibi muamele görürlerdi. Baba istediği zaman, istediği kimseye kızını satabilirdi. Boşanma hakkı yalnız kocaya verilmişti ve koca bu hakkı istediği şekilde kullanabilirdi. Kız çocuklarının vâris olabilmeleri için, ölen kimsenin kızlarından başka hiçbir vârisinin bulunmaması şart koşulmuştu.
    
   İran'daki durum bambaşka idi. Orada Sasâni Devleti'nin kabul ettiği kanuna göre, erkek kendi kızkardeşi ile evle­nebilirdi. Bu iş kötü karşılanmadığı gibi, insanlar tarafından da ayıplanmazdı. Hattâ daha ileri gidilip, erkeğin kendi kızkardeşi ile evlenmesi teşvik edilirdi. Soy - sopun hiçbir anlamı olmayıp anne ve kızkardeşlerin saygıya değer hiçbir yönleri yoktu.
    
   Eski Roma ve Yunanlılarda kadının hiçbir değeri bulunmadığı ve hiçbir hakka sahip olmadığı bir gerçek olarak tes­bil edilmiştir. Onlarda evlenmekde tek ve en önemli gaye, bir erkek çocuğa sahip olabilmek idi. Diğer bir önemli husus ise, şehevî istek ve arzuları tatmin etmek ve mal-mülk yerine bir bekçi, eve bir hizmetçi temin etmek idi. Yahudilerde de bir kızın evlenebilmesi için, evleneceği erkeğe "Drahoma" adı altında kuracakları ailenin geçimini sağlayabilmesi için külliyetli para vermek zorunda idi. İçinde bulunduğumuz bu asırda bile bu gelenek titizlikle uygulanmaktadır.
    
   Bir Yahudi ailesinin, dünyaya gelen kızları için ilk düşündükleri ve kızın evlenme çağıma gelmesine dek çırpındıkları şey, kızlarına bu meblâğı veya karşılığı olan mülkü nasıl tedarik edecekleri hususudur. İşte İslâm dininin kadına hiçbir hak tanımadığını müslümanlar arasında kendi uşakları vasıtasıyla yaymak isteyen Yahudilerin kadına verdikleri kıymet ile, İslâmın evlenecek erkeği mehir vermekle yükümlü tutmasından, İslâmın kadına verdiği kıymet açıkça anlaşılmaktadır. Bizdeki Yahudi hayranları acaba bu hususları bilmiyorlar mı? Yoksa bildikleri halde sırf inad ve küfürlerinden dolayı mı İslama dil uzatıyorlar?
    
   Eski Çinliler kadını insan bile saymıyorlardı. Bunun içindir ki, kız çocuğuna ad koymayıp onu, bir, iki ve üç diye sayı ile çağırırlardı. Onların yanında erkek çocuğu makbul olup, kız çocuğuna hayvan nazarı ile bakarlardı. Eski zamanda İngiltere'de kocaların, karılarını satabildikleri tarihen sabit olmuştur.
    
   Arabistan'da İslâmdan önceki devirlerde kadının durumu yürekler acısı bir hal arzetmekte idi. Kız evlâtları diri diri toprağa gömülüp öldürülüyorlardı. Kadın mirastan mahrum bırakılmıştı. Kocası ölen bir kadına ceketini ilk atan kimse, ona sahip çıkardı. Erkek ceketini kadının üzerine attı mı, artık o kadına kayıtsız şartsız sahip olurdu. Kız çocuğu ailede mânevi yönden bir ar, bir yüz karası, maddî bakımdan ise bir yük telâkki edilirdi. Bunun içindir ki, ailede sonsuz haklara sahip olan baba, kızını diri diri toprağa gömüp öldürmekte serbeste hareket edebilirdi. Kızını bu şekilde öldürmekte hiçbir mahzur görülmediği gibi, bu şenî işinden dolayı da herhangi bir cezaya çarptırılmaz, insanlar tarafından yadırganmazdı.
    
   İslâm dini, kısaca zikrettiğimiz ve kadınların tarih boyunca mâruz kaldıkları kötü muameleleri ve kadının aleyhinde işleyen kanun, örf ve âdetleri kökünden kazıyıp yok etmiştir Kadına toplumdaki her türlü hakkını vermiştir. Bu gerçeklerin ışığı altında, kadın hakları konusunda İslama iftira edip dil uzatanların ne kadar sapıtmış ve sapıttırılmış oldukları meydana çıkmış olur.
    
   Bu sözlerimizi Allahü Teâlâ'nın şu âyetleriyle pekiştirelim: Cenâb-ı Hak buyuruyor ki:
      
   "Yetimlere (erginlik çağına gelince) mallarını verin. Temizi murdara değişmeyin; onların mallarını kendi mallarınıza (katarak) yemeyin. Çünkü bu muhakkak yük bir günahtır."
    
   "Eğer yetim kızlar hakkında (adaleti yerine getiremeyeceğinizden) korkarsanız, sizin için helâl olan (diğer) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikâh edin. Şâyed (bu suretle de) adalet yapamayacağınızdan korkarsanız o zaman bir (kadın ile), yahut mâlik olduğunuz cariye (ile iktifa edin). Bu (bir kadınla evlenmek) sizin (hakdan) eğilip sapmamanıza daha yakındır."
   (Nisa Sûresi, ayet: 2-3)
    
   İslâmdan önceki câhiliyet devrinde erkekler, himayeleri altında bulunan yetim kızlarla malları için, onların mallarına göz dikerek evlenirlerdi. Bu sebepten birkaç yetim kızla evlenenler de vardı. Yetim kızlar kimsesiz oldukları için, kocaları onlara gerek mehirde ve gerekse evlenmeden sonra türlü türlü haksızlıklar ve eziyetler yaparlardı. Yetimler kendi hakların müdafaa edecek bir kimse ve makam bulamazlardı. Hattâ evlendikleri yetim kızların miraslarına konmak için karısının ölümünü isteyen koca, hiçbir ferd tarafından yadırganmadığı gibi, onu sorumlu tutacak ve bu isteğinden dolayı ona ceza verecek bir müessese de bulunmazdı. Cenâb-ı Hak bu âyetlerde yetimlerin mallarının yenmemesini, iyi muhafaza edilmesin ve yetimler erginlik çağına geldiklerinde mallarının kendilerine teslim edilmesini, kimsesiz olan yetimlere haksızlık etmemek hususunda kendisine güvenemeyenlere, kimsesiz oldukları için öyle bir haksızlık yapmaktan çekinmelerini, diğer kadınlarla evlenmelerini emretmiş, bu suretle aynı zamanda yetimlerin de haklarını korumuştur. İslâm hukukunun dışında hangi hukukta böyle sistemli ve yararlı esaslar vardır?
    
    
   İSLÂMIN KADINA VERDİĞİ ÖNEM
    
   İnsanlık tarihini incelediğimiz zaman görürüz ki, beşerin var olmasına sebep olan iki unsurdan biri kadındır. Evet kadın beşerin var olması için ikinci ana unsur olarak yaratılmıştır.
    
   Aile binasının iki temel taşından biri olan kadın, yaratıldığından bugüne kadar çeşitli merhaleler geçirmiştir.
    
   Kadın, hayatında öyle devirler geçirmiştir ki, o devirlerde çeşitli mazeretler öne sürülerek dünyaya gelir gelmez diri diri toprağa gömülüp ölüme mahkûm edilmiştir. Yıllar boyunca bir köle, hattâ bir eşyadan farksız olarak yaşamaya mahkûm edilen kadını, gerçek benliğine, ancak kâinata rahmet olara gönderilen Hazret-i Muhammed Mustafa'nın (s.a.v.) Alla tarafından getirip insanlara tebliğ buyurmuş olduğu İslâm dini kavuşturmuş, kadına gerçek değer ve itibarını vermiştir.
    
   İslâm dini, kadının pazarlardan alınıp satılan bir eşya olmadığını, her şeyden önce onun da bir insan olup, toplumun en küçük bölümü olan ailenin kurulmasında erkeğin bölünmez bir parçası olduğunu, onsuz erkeğin hiçbir şey yapamayacağını çok açık olarak beyan eylemiştir. İslâmdan önceki devirde kendisine tanınmayan tüm hakları kadına tanımış, her gün biraz daha düşen ve itibarını kaybeden bu saygıdeğer varlığın elinden tutarak, onu lâyık olduğu mevkiye kaldırmıştır.
     
   * * *
    
   Aile binasının kurulmasında emsalsiz bir yeri bulunan kadına, gerçek değerini veren ve onu düştüğü yerden kurtaran, toplumda da yine kendisine lâyık olan yeri veren İslâm, kendisine veri'en bu mevkii koruyabilmesi, eskiden düştüğü kötü durumlara bir daha sürüklenmemesi için uyarmıştır. Her zaman şerefli, her yerde kıymetli ve itibarlı olması, herkes tarafından kendisine saygı gösterilmesi ve toplumda kendisine yaraşır bir şekilde dimdik kalabilmesi için önemli görevler yüklemiştir.
    
   Bu vazifeleri yerine getirdiği sürece daha yükseleceğini ve gün geçtikçe daha çok değer kazanacağını vaad etmiştir. Kendisine verilen bu ulvî görevleri yerine getirmediği, kadınlık varlığını kötüye kullanıp kadınlık şerefini korumadığı takdirde, ruh yapısının zedelenip manen çökeceğini, kıymet ve itibarını yitirip eski sefalet girdabına düşerek değerini kaybedeceğini ih­tar etmiştir.
    
   Tarihin yapraklarını bir bir çevirip okuduğumuz zaman gö­rürüz ki; kadın, İslâm'ın yüce prensiplerine sadık kalıp onlara sımsıkı sarıldığı müddetçe şeref ve itibarın zirvesine yük­selmiştir. İslâm'ın bu kudsî prensiplerine sırt çevirip uzaklaştığı ve onları hiçe saydığı müddetçe de değerini kay­betmiş ve bir ticaret metâı olarak kullanılmıştır.
    
   * * *
    
   İslâm dini, câhiliyet, devrindeki bâtıl inançları ve âdetleri kökünden kaldırmıştır. Kız çocuklarının öldürülmesine şiddet­le karşı çıkmış ve kız evlâdlarının herhangi bir sebepden dolayı öldürülmesini yasaklamıştır. Cenâb-ı Hak buyuruyor ki:
     
   "Evlâdlarınızı fakirlik korkusu ile öldürmeyin. Onları da, sizi de biz rızıklandırırız. Hakikat, onları öldürmek büyük bir suçtur."
    
   "Bilgisizlik yüzünden çocuklarını beyinsizce öldü­renlerle Allahü Teâlâ'nın kendilerine ihsân ettiği (helâl) rızkı, Allah'a iftira ederek haram sayanlar mu­hakkak ki maddî ve manevî en büyük zarara uğramış­tır. Onlar şüphesiz ki sapıtmışlardır ve (ondan sonra) doğru yolu da bulamamışlardır." (Enam Sûresi, ayet: 140)
    
   Câhiliyet devrinde Arapların birçoğu, esir olmaktan veya fa­kirlikten korkarak, yahut akıllarınca kızlarının gelin olma­larından utanarak dünyaya gelen kız çocuklarını diri diri toprağa gömüp öldürürlerdi. Bu âyetler işte Arapların bu kötü âdet ve işlerini yasaklamıştır. Cenâb-ı Hak, kızını bir erkekle everip kendisinin kayınpeder olmasından utanan, ar eden ba­banın kötü halini şöyle beyân buyurmaktadır:
    
   "Onlardan birine kız(ının doğum) müjdesi verilince, kendisi pek öfkeli olarak, yüzü simsiyah kesilir. Verilen müjdenin tesiriyle kavminden gizlenir. O (doğa) nı (sağ bırakıp) hakaretle mi tutacak, yoksa onu toprağa mı gömecek (kendi kendine düşünür). Bak, hükmede geldikleri (bu) şey ne kötüdür!" (Nahl Sûresi, ayet: 58-59)
    
   Kız evlâdını da, erkek evlâdını da veren Cenâb-ı Allah'dır. Kulun bu hususta hiçbir rolü yoktur. Cenâb-ı Hakk'ın yarattığı hiçbir şey ayıp vesilesi ve çirkin olmaz. Mülk ve tasarruf sahibi ancak O’dur. Yaptığından asla sual olunmaz. Dilediğini yapar. Hiçbir kimsenin O'nun yarattığını beğenmemeye ne hakkı, ne de gücü, kuvveti vardır. Cenâb-ı Hak buyuruyor ki:
     
   "Göklerin ve yerin mülk (ve tasarruf)u Allah'ındır. (O, ni'meti ve belâyı dilediği gibi taksim eder. Bu, O'nun hakkıdır.) Ne dilerse yaratır O. Kimi dilerse ona kız evlâd)lar bağışlar, kimi dilerse ona erkek (evlâd)lar lûtfeder. Yahud (o çocukları) erkekler, dişiler olmak üzere çift verir. Kimi de dilerse onu kısır bırakır. Şüphesiz O, hakkıyla bilendir. (Her şeye) kadirdir."
   (Şûra Sûresi, ayet: 49-50)
     
   Mekke'li kâfirler, kız çocuklarını âdi ve bayağı saydıkları halde "melekler Allah'ın kızlarıdır" diyorlar, onlara büyük bir hürmette bulunuyorlardı. Melekleri Allah'a nisbet etme ap­tallığı içinde idiler. Bu çirkin görüş ve düşüncelerini Cenâb-ı Hak Kur'ân-ı Kerîm de şöyle beyan buyuruyor:
    
    
   "Şimdi sor (Habibim) onlara (Mekke kâfirlerine): Herhalde kızlar Rabbinin de (Çünkü onlar "Melekler Allah'ın kızlarıdır" diyorlardı.) Oğullar onların mı? Yoksa biz melekleri dişi yarattık da onlar (buna) şâhid midirler? Haberin olsun ki onlar, hakikaten yalan söyleyerek, herhalde "Allah doğurdu" derler! Onlar elbette yalancıdırlar. Kızları oğullara tercih mi etmiş O? (Allah) " (Sâffât Sûresi, ayet: 49-53)
    
   Resûl-i Ekrem (s.a.v.)'de kadına gösterilmesi gereken saygı, hürmet ve şefkatin birçok örneklerini vermiştir. O, "Bana dünyadan güzel koku ve kadınlar sevdirildi. En se­vimli zamanım ise, namazda bulunduğum andır." bu­yurarak kadının kıymet ve derecesini yükseltmiştir.
    
   İslâmın zuhurundan evvel kadınlara pek kaba ve sert davranılırdı. Kadınlar aşağılanan bir varlık olarak kullanılırlardı. Tıpkı bugün gayri İslâmî çevrelerde yaşayan kadınlar gibi. Toplum içinde kadına söz hakkını İslâm tanımıştır. Asırlar boyu Hıristiyanlık âlemi, kadını murdar bir mahlûk telâkki ederek ibadethanelere girmelerini bile yasaklıyordu. Buna karşılık İslâm, kadına tam bir ibâdet hürriyeti vermiştir. İslâm'ın kadına vermiş olduğu bir serbestlikledir ki, bir kadın cami içinde Hazret-i Ömer'in(r.a.) kadınlara verilen mehir hakkındaki ifadesine rahatça itiraz edebiliyordu. Buna karşılık o büyük halife de bu itirazın haklılığı karşısında yanlışını kabul edip kadına hak veriyordu.
    
   Hadisenin oluş tarzı şöyledir:
    
   Bir gün Hazret-i Ömer (r.a.) Medine-i Münevvere'de min­bere çıkıp hutbe okumuş ve konuşmasında evlenirlerken, ala­cakları kadınlara fazla mehir vermemelerini söylemiştir. Kadınlardan birisi kalkıp, Kurân-ı Kerîm'deki "Eğer bir zev­ceyi bırakıp da yerine başka bir zevce almak isterseniz, öbürlerine yüklerle (mehir) vermiş olsanız bile içinden bir şey almayın. (Kendisine hem) bir iftira ve açık bir günah (yükler, hem) alır mısınız onu?"[1] mealindeki âyet-i okuyup, "Allah bize yüklerle mehir verilmesini beyân buyurduğu halde, Ömer bunu bizden esirgiyor" diye tenkid etmiştir. Hz. Ömer:
    
   -Ömer hata etti. Kadın ise doğru söyledi diye o kadının sözlerini kabul etmiştir.
    
   İslâmdan önceki devirlerde, içtimaî hayatın esasını teşkil eden tüm müesseselerin temelleri kökünden sarsılmış bir halde idi. Bütün azamet ve haşmetiyle gelen İslâm, sarsılan bu temelleri tamir etmiş, çöken binaların temellerini yeniden tahkim ederek inşa etmiştir. İslâmın gelişiyle, hor ve zelil görülen kadın, izzet ve şeref kazanarak esas yerine oturmuştur. Ticarî bir meta' olmaktan kurtulup kıymetli bir varlık haline gelmiştir. Çünkü İslâm, mağdur olan kadını bu kötü durum­dan kurtarıp hakkını vermiştir. Me'yûs olan kadın İslâmın gelişiyle ümit var olmuştur. Hiçbir hususta söz sahibi olmayan kadın, İslâmın sayesinde hakkını savunmakta, sesini her ta­rafa duyurabilmektedir. Zira İslâm güneşinin doğması ile âlem bambaşka bir âlem olmuş, insan, yaradılışındaki gayeyi idrâk etmiştir.
    
   Bugün Batı (Avrupa) kültürünün etkisi altında yetişen bir gencin anaya verdiği kıymetle, İslâm kültür ve terbiyesiyle yetişen bir gencin anaya verdiği kıymeti mukayese ettiğimizde, âmin kadına verdiği önem ve kıymeti anlamakta güçlük çekmeyiz. İslâmın ve onun getirdiği nizamın ne kadar ulvî, İslâm dışı olan bütün nizamların ne derece süflî olduğunu görürüz.
    
   Peygamberimiz;
    
   "Cennet anaların ayakları altındadır." buyurmaktadır. Peygamberimiz (s.a.v.) bu mübarek sözü ile, kadının topl­umdaki yerini ne güzel tâyin buyurmaktadır.
    
   İslâm terbiyesiyle yetişen bir çocuk anasına bu gözle bakar. Onun arzusu dışında hiçbir iş ve harekette bulunmaz. İslâm şuur ve terbiyesinden mahrum olarak yetişen bir çocuğun, anasının rızâsını almak şöyle dursun, anasına hakaret etmek onu incitmekte hiçbir beis görmediği müşahede ilmektedir.
    
   Cenâb-ı Allah, ana-babaya iyi muamele edilmesini ve onlara “Öf” bile denilmemesini emrederek şöyle buyurmuştur:
      
   "Rabbin 'Kendinden başkasına kulluk etmeyin. Ana ve babaya iyi muamele edin" diye hükmetti. Eğer onlardan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlığa ererlerse, onlara "öf" (bile) deme. Onları azarlama. Onlara çok güzel (ve tatlı) söz söyle. Onlara acıyarak tevazu' kanadını (yerlere kadar) indir ve: "Yârab, onlar beni çocukken nasıl terbiye ettilerse sen de kendilerini (öylece) esirge" de." (İsrâ Sûresi, âyet: 23-24)
    
     
      KADININ DİNİMİZDEKİ YERİ
    
    
   Kadının dinimizdeki yeri nedir?
    
   CEVAP:
    
   "Bahsettiğiniz yazar, müslümanlığı bilmeyen bir din câhili­dir. Onun, İslâmiyet'in kadına verdiği değerden bahsetmesi, körlerin fili ta'rif etmesine benzer Körün biri, filin bacağına do­kunur. "Fil direk gibiymiş." der. Biri de karnına dokunur, "Fil duvar gibiymiş" der. Diğeri de hortumuna dokunur. "Fil, yılan gibiymiş" der. Görenle görmeyen bir olmadığı gibi bilenle bilme­yen de bir olmaz".
    
   "Çalışan kadınların maaşını öğrenmek üzere, Amerika'dan iki kişi gelse, birisi bakanlık yapan bir kadının maaşını öğrense, öteki de yeni işe giren ilkokul mezunu bir kadının maaşını öğrense, verecekleri rapor elbette birbirinden çok farklı olur. İşçi bir kadın, başbakan olan kadınla mukayese edilmez".
    
   "Cinsleri, vasıfları farklı olanlar arasında mukayese olmaz. Meselâ elma armuttan veya armut elmadan üstündür dene­mez. Çünkü cinsleri farklıdır. Onun için elma ile armut top­lanmaz denir. Kadın ile erkek iki ayrı cinstir. Vazifeleri farklı­dır. Taksi ile tank, birbiriyle mukayese edilmez. Yüz kiloluk pehlivan ile elli kiloluk pehlivanı birbiriyle güreştirmiyorlar.
    
   Her pehlivan, kilosundaki pehlivanlarla güreşip şampiyon olabiliyor. Ağır sıkletteki bir pehlivan, rakiplerine yenilse, fakat elli kilodaki bütün pehlivanları yense madalya alamaz. Aynı cinsler arasında bile bazı vasıflar aranıyor".
    
    
      KADIN-ERKEK MUKAYESESİ
    
    
   "Kadınla erkek mukayese edilerek, "Kadın doğum yapıyor, erkek yapmıyor, böyle eşitlik olmaz" denemez. Allahü Teâlâ, kadını, erkeği ayrı işler için yaratmıştır. Fizikî yapısı birbirine benzemez. Birbirine benzemeyen iki şey, birbiri ile mukayese edilmez. Bir erkek kalkıp da, "Madem kadın-erkek eşitliği vardır, ne diye kadınlar da bizim gibi yerin altında, kömür ocak­larında, maden ocaklarında çalışmıyor?" dememelidir. Çünkü kadının bünyesi buna müsait değildir. Bazı ülkelerde, kadın böyle zor işlerde çalıştırılıyorsa da, bu bir hak değil, kadına zu­lümdür. Herkese, bünyesine uygun iş verilmelidir!"
    
   "Cenâb-ı Hak, kadını da, erkeği de her işe elverişli olarak ya­ratmamıştır. Kadının boksör, güreşçi olmaması onun değerini düşürmez. Limonun ekşi olması limon için bir eksiklik değildir. Çünkü limon ekşiliği için alınır. Cenâb-ı Hak da kadını ağır işler yapmaya elverişli olarak yaratmamıştır".
    
   "Kadın ile erkek iki ayrı cinstir. Elma ile armut mukayese edilmediği gibi, bunların da birbirine üstünlüğü söz konusu ol­maz. Ancak vasıfları eşit olan iki şey arasında kıyaslama yapılır. Vasıfları farklı olan şeyler arasında kıyaslama olmaz. Meselâ vapur, uçak ve otobüs binek vasıtası olduğu halde, birinin diğerine üstünlüğü söylenemez. Uçak, denizde yüzemediği için vapurdan aşağı sayılmaz. Vapur, karada gitmediği için bisikletten aşağı olduğu söylenemez. Vapur başka bir vapurla, uçak başka bir uçakla mukayese edilebilir. İkisi de kara vasıtası olduğu halde, bir tankla bir taksi mukayese edilemez".
    
   "Tank taksi kadar hızlı gitmediği için aşağı kabul edilemez. Her birinin vazifesi ayrıdır".
    
   "Boksta iki kadın, ancak bir erkek kadar dövüşebilir" dense, bu, kadına hakaret olmaz. Cenâb-ı Hak, kadını akıl ve beden yö­nünden erkeğe göre farklı yaratmıştır. Hatta bir erkeğin aklını
    
   diğer erkeğe göre de farklı yaratmıştır. Biri kalkıp da (Yâ rabbi insanların aklını niçin eşit yaratmadın?) diyemez. Yaratıcı sorguya çekilemez".
    
    
   ERKEKLER DE EŞİT DEĞİLDİR
    
   "Bu bakımdan kadınla erkek, birçok bakımdan mukayese edilemez, ikisi arasında her bakımdan bir eşitlik söz konusu ola­maz. İki erkek arasında her yönden eşitlik olmadığı gibi, iki kadın arasında da farklılıklar vardır."
    
   "Dinimizde üstünlük, Allah içindeki kıymete göredir. Müslüman fakir bir zenci, müslüman olmayan bir imparator­dan o kadar çok üstündür ki, mukayese bile kabul etmez."
    
   "Dinimizin, zenginlerin ve kadınların çoğunun Cehenneme gideceğini bildirmesi, zengine ve kadına hakaret değildir. Zenginlerin ekserisi, parasını faydalı işlerde kullanmadığı, fa­kirleri sömürdüğü için onları ikaz etmek için (Şunları yapmaz­sanız, Cehenneme gidersiniz) buyurulmuştur. Keza kadınlar da, erkeklere nisbetle te'sir altında kalarak daha fazla günah işlediği için (Günah işlemeyin, Cehenneme gidersiniz) diye ikaz ediliyor. İyi kadınları ve servetini iyi yolda harcayanları da Cenâb-ı Hak övüyor. Malı hayırlı şey olarak bildiriyor, sâlih kadınları da övüyor. Kâfir erkeklerin Cehenneme gideceğini bildirirken, müslüman kadınların Cennete gideceğini haber ve­riyor."
    
   "Şu halde, İslâmiyet kadına nasıl değer vermiyor denebilir? Allaha isyan edenlerin Cehenneme gitmesi normal değil midir? Devleti yıkmaya çalışan anarşist kadınlar hapse atıldığı için Devlete, kadın düşmanı denebilir mi."
    
   "Dinimiz kadına çok değer vermiş, erkeğe de çok mes'ûliyet yüklemiştir."
    
   "Kadın, ev içinde ve ev dışında çalışmaya para kazanmaya mecbur değildir. Evli ise kocası, evli değilse babası, kadına lâzım olan şeyi getirmeye mecburdur. Kimsesi olmayan kadına devletin yardım sandığı bakar. (Hidâye, R. Nâsihin)"
    
    
       TARİHTE, GÜNÜMÜZDE KADIN
    
    
   "Hevâ ve heveslerini ilahlaştıran tağutî güçler "kadın hak­ları" konusunda ne kadar gevezelik ederlerse etsinler, kadına düşman olduklarını gizleyemezler. Batıcı lâik kadrolar, İslâm dininin en büyük düşmanlarıdırlar. Beyinlerinde bir ur gibi taşıdıkları ideolojileri kadını zevk aleti olarak tarif eder. Onlar için kadının insan olup olmadığı bile tartışma konusudur. Çağdaş uygarlık adına kadınları bir reklam aracı haline geti­ren Batı, İslâm topraklarını bir kan gölüne çevirmektedir. İnsan medeniyetini, tarihin çeşitli dönemlerinde; İslâm dini hariç dünyanın her yerinde kadının bir alçaklık, aşağılık, utanç ve günah kaynağı olarak düşünüldüğüne şahittir."
    
   "Bir kız çocuğu dünyaya gelse, anne baba için sanki büyük bir kabahatmiş gibi utanç konusuydu. Hatta iş o kadar ilerlemişti ki, bazı milletlerde özellikle Arapların cahiliye devrinde onlardan herhangi birine bir kız çocuğu olduğu haber verilse, yüzü kızarır hırsından sanki zehir içmişe dönerdi. Kötü bir iş yapmış utanılacak bir harekette bulunmuş gibi halktan kaçar saklanırdı. Kız evlat sahibi olmanın utancından kurtulmak için onu diri diri toprağa gömer ve bu yaptığından hiçbir zaman kaçınmazdı."
    
   "Diğer ülkelerde de kadın hor görülüyor; değer verilmiyor­du. Ve hiçbir hakka sahip değildi. Kadınlar da bu hali normal zannedip kabullenmişlerdi. Bu gibi görüş ve anlayışlar üzerine sadece pratik bakımdan değil, düşünce ve fikir alanında da İslâm büyük inkılaplar yapmıştır."
    
   "Hem kadının hem de erkeğin düşüncelerini tamamıyla değiştirmiştir. Kadına saygıyı, kadının değerini, hak ve hukuku olabileceğini İslâm dini öğretmiştir. Günümüzde ise kadına ve­rilen önem, yine Batıdan alınan örneklerle tamamen aslından uzaklaştırılmıştır."
    
   "Eşitlik; Batı sisteminde kadını erkekle aynı yarışa sokmuş ve her iki cinsi birbirleriyle savaştırmayı da denemiştir. Kadın erkek eşitliği yaygarası bunun güzel örneklerinden birisidir."
    
   "Kadınlarla erkeklerin eşit olması fikri, ahlakla ilgili meselelerde ve beşeri hukukun meselelerinde değil; belki medeni hayatta erkeğin faaliyet sahasına dahil olan her işin kadınlar tarafından da yapılabileceği öne sürülüyor. Eşitlik mefhumunun yanlış bir teşhise tabi tutulması neticesinde, kadın, yaratılışımı uygun fıtri özelliğini bir tarafa iterek, gaflete düşülmüş üstelik kafasına uygun bulduğu, mahiyeti meçhul bir eşitlik fikrinin arkasına takılmak suretiyle İslâm medeniyetinin bekası için şart olan esas vazifelerinden uzaklaşmıştır. Böylece kadın kendi öz şahsiyetini bu gibi faaliyetlerin içinde eritmiş, kaybetmiştir."
    
   "Ticaret ve iş hayatında erkeklerle boy ölçüşmek, spor ve oyun meydanlarında kendisini gösterip alkış toplamak, cemiyetin eğlence hayatına daha fazla dalmak, kulüplerde, sahnelerde danslı ve şarkılı toplantılarda vakit öldürmek gibi bitmeyen faaliyet sahaları..."
    
   "Batı cemiyetinde medeniyetin temeli sayılan aile nizamı öyle dağılmış, kökleri o şekilde tahrip edilmiştir ki, artık bu mefhumun mevcudiyetinden bahsetmek mümkün değil. Kadının, erkeğin girdiği her iş sahasına girmesi gibi değerlendirilen çalışmada, iş hayatında eşitlik fikri, sadece Batı dünyasında değil, hemen hemen bütün İslâm aleminde de revaç bulmuş aynı acı akıbetler buralarda da cereyan etmiştir. Batı zihniyeti ekonomik açıdan kadın erkek farklılığını kanuni yönlerden ortaya koymuştur;'  ( İslamda evlilik ve aile hayatı , evlilik ve aile eğitimi kitap , aile evlilik kitabı , ali eren evlilik ve aile eğitimi kitabı , sağlam yayınları , ali eren evlilik kitabı , 2 cilt bir arada  )

    [1] Nisa Sûresi, ayet: 20
    
   İslamda evlilik ve aile eğitimi kitabı nın içeriği
     
   İÇİNDEKİLER CİLT 1
    
    
   çok evlilik
   taaddüd-i zevcât ve talâk
   teaddüd-i zevcât münakaşaları
   imam-ı âzam hz. nin cevabı
   peygamberimizin çok evliliği
   hamilelik
   hamilelikte sağlığa dikkat
   beslenme
   düzenli tartılmalısınız
   diş konusu
   yüzdeki lekeler
   deride oıan değişmeler
   jimnastik
   hamile kadınla cinsi temas
   doğum kontrolü
   azil
   doğum kontrol aletleri
   kürtaj ve çocuk düşürme
   kürtaj ve çocuk düşürmek caiz midir?
   kadın cinsiyet organlarında hastalıklara meydan vermemek için
   nüfus planlaması tuzağı
   çocuk terbiyesi
   çocuklar hakkında nelere dikkat etmeli
   peygamberler evlatlarına hayır öğüt vermişlerdir
   kızların terbiyesi
   kızlara öncelik vermelidir
   çocuğun sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okumalı
   güzel bir isim vermelidir
   çocuğun ismi konurken kulağına niçin ezan ve kamet okunur
   çocuk için kurban kesmeli
   bebekler için annenin önemi bebek için dünya anneden ibarettir
   annelik içgüdüsü
   anne yoksunluğu
   çocuk huysuzlaşır
   anneden ayrılık 3 ay sürerse
   4. ayda donukluk başlar
   annenin yerini alacak kişi dikkatle seçilmeli
   çocuk, ana-baba sevgisine muhtaçtır
   anneden ayrı kalma ve suçlu kişilik yapısı
   ilk 18 ay çok önemli
   anne yüreği
   ana hatlarıyla terbiye
   cihattan üstün amel
   çocuk terbiyesine dikkat
   abdestsiz emzirilen bir damla sütün tesiri
   terbiyede usûl
   çocuk, babasını neden dövmüş?
   su kırbasını delen çocuk
   çocukları sevgide ölçü
   çocuklarla şakalaşmak ve öpmek
   evlada bağışta bulunmak
   çocuklara dinî terbiye
   çocuklarda şahsiyetin gelişmesi
   ona daima iyiliği telkin edin
   onları, kötü arkadaşlardan uzak tutunuz
   çocuklara hayır duâ etmelidir
   anne duası (ı)
   anne duası (ıı)
   çocuğa iyi örnek olmalıdır
   çocuklara terbiyede sert olmamalı
   merhametin faydası
   çocuk ve dayak
   çocukları sünnet ettirmek
   terbiyelerine dikkat etmelidir
   çocuğa kuran okutulması öğretmelidir
   çocukların arkadaşlarına dikkat etmeli
   çocuklar yetişmeye başlayınca
   beşikte konuşan çocuklar
   tesettür
   islâm'da örtünmek
   örtünmenin hikmeti
   inanç cihetinden örtünmek
   cilbab
   manto-pardesü
   tıbbî bakımdan, giyinmek
   iktisadî bakımdan giyinmek
   müslümanların elbiselerinde aranacak vasıflar
   tesettür (örtünme)
   kapatılması mecburi olmayan yerler
   örtünmenin ölçüsü
   süs nedir?
   örtünme emri herkes için aynı mıdır?
   dışarı çıkarken erkekler kadınlarla nasıl konuşmalı?
   haremlik selamlık esasdır
   peygamberimizin (s.a.v.) ikazı
   ey müslüman kadın!
   kadının kapatılması gereken uzuvları
   kadının müslüman olmayan kadınlara karşı örtünmesi
   kadının diğer müslüman kadınlara karşı örtünmesi
   kadının kocasına karşı durumu
   kadının, yakını olan erkeklere karşı durumu nedir?
   akraba erkekler de dikkat etmeli
   kadının yabancı erkeklere karşı durumu
   ibretle okuyalım
   peygamberimiz tarif ediyor
   erkeklerin kadınlara karşı örtünmesi
   erkeklerin erkeklere karşi örtünmesi
   kadının sesi yasak değildir
   çocukların örtünmesi
   namazda tesettür (örtünme)
   hanım hocalara
   hangi yaştaki kadınlar hangi yaştaki erkeklere karşı örtünmeli
   kocası yanında olmayan kadının yanına girilmez
   erkeğin kadına, kadının erkeğe bakması
   örtünme emrinin gelişi
   kadınlar da gözlerini korumalıdırlar
   kadınlarla el sıkışmak
   başörtüsü
   kadının güzelliğini başörtüsü tamamlıyor
   başörtüsü kavgası
   başörtüsü hakkında d.i.b.'nin cevabı
   çarşafa ve peçeye dâir
   peçenin tarihçesi
   iskipli âtıp hoca'nın tesettür-i şer'i (islâm'da örtünme) risalesi
   tesettürün ikinci nevi
   tesettürün şer'î hikmeti
   tesettür-i serînin faydaları
   kadınlarla ilgili bazı meseleler
   kadının yolculuğa çıkması
   kadının mescide (camiye) gitmesi
   kadın-erkek karışık yürümek
   kadının dışarıya çıkması
   kadının ipek gtymesi ve altın takınması
   kadının koku sürmesi
   kadının hamama gitmesi
   ölüye sesli olarak ağlamak
   kadının cenaze merasimine katılması
   kadının kabir ziyaretine gitmesi
   peruk takmak
   karşı cinsin elbisesini giymek
   papa: kadınlar erkeğe özenmesin
   kendini karşı cinse benzetmek
   dövme yaptırmak ve yüzden kıl aldırmak
   kadının kına kullanması
   kadın-erkek selamlaşması
   kadın ihtilam olur mu?
   karı-kocanın aynı kaptaki sudan abdest alıp gusletmeleri
   kadının hâkimliği
   kadının şahitliği
   kadının cezalandırılması
   kadının tahsili
   kadının çalışması
   kadının mirasdaki hakkı
   kadının abdest ve guslündeki farklar
   abdestteki fark
   gusüldeki fark
   kadının namazındaki farklar
   kadının orucundaki farklar
   kadınların husûsî halleri
   hayız (aybaşı-âdet)
   nifas (lohusalık hali)
   hayız ve nifasın hükümleri
   istihâza
   boşanma
   geçimsizlik sebepleri
   karı-kocalar dikkat
   hanımlara hatırlatma
   hz. âişe validemizin örnek hareketi
   erkek evin reisidir, herkes itaat etmelidir
     
    
   CİLT 2  İÇİNDEKİLER
    
   kadının yaratılışı
   islamdan önce kadının durumu
   islâmın kadına verdiği önem
   kadının dinimizdeki yeri
   kadın-erkek mukayesesi
   erkekler de eşit değildir
   tarihte, günümüzde kadın
   kadının erkeğe erkeğin kadına ilgisi
   evlenmeye teşvik
   evlenene allah yardım eder
   evlenmekle ilgili âyetler
   evlenmekle ilgili hadisler
   evlenmeyi terk etmek caiz midir?
   müslüman, dünya ve kadını nasıl değerlendirmeli
   ibrahim edhem'in cevabı
   evlilik insanı kötülüklerden korur
   nikâhın hükmü
   nikâh ibâdet midir, muamele midir?
   erkeğin hayırlısı kadının hayırlısı
   evliliğin zorlukları
   behlül dananın evlenmesi
   karı dırıltısı
   evlilik öncesi eş seçimi
   eş nasıl seçilmeli?
   kadında aranacak sıfatlar
   a- dindarlık
   allah a bağlılık örneği
   râbia hatun
   b- kötü huylu olmamalı
   ahlaksız kadın
   bakirelik
   deli(!)nin cevabı
   doğurucu olmak
   altın top
   d- itaatkâr olmak
   cennete ilk girecek kadın
   e- soylu aileden olmak
   f- mehrin az olması
   g- yakın akraba olmamak
   akraba evliliği
   h- ibâdetlerde kocasına yardımcı olmak
   râbiatü'l adeviyye hz.nin cevabı
   yüz güzelliği
   karımı görsen
   ahmed ibni hanbel
   aklı zaten yoktu
   erkekte aranacak sıfatlar
   a- dindarlık
   imam-ı azam hazretlerinin babası
   b- ahlâklı ve güzel huylu olmak
   c- namuslu olmak
   yahudi(!) damat
   d- pek yakın akraba olmamak
   e- ev geçindırebılecek durumda olmak
   f- soylu bir aileden olmak
   münasip olan damadı kabul etmek
   hz. mûsâ ve şuayb aleyhisselam
   şehit zenci
   kadın ve erkek arasında denklik
   kadın ve erkeğin birbirini görmesi
   dünürcülük yapmak
   nişanlılık
   kız isteme ve söz kesme
   kadın da erkek de eş seçmekte serbesttir
   nişan ve nişan yüzüğü
   islâmi olmayan nikahlar
   nikâhlanmaları haram olan kadınlar
   emışme (süt) haramlığı
   geçici olarak haram olan nikâhlar
   nikâhı altında 4'den fazla kadın bulundurmak
   iddet bekleyen kadınla evlenmek
   üç talâk île boşanmış kadınla evlenmek
   hür ile cariyenin birlikte nikâhlanması
   birbirine mahrem olan iki kadını aynı anda nikahlamak
   islama aykırı nikâh şekilleri
   mut'a nikâhı
   şigâr nikâhı
   şahitsiz nikâh
   geçici nikâh
   velinin izni
   câhiliyet devrinde nikâh çeşitleri
   müslüman, müslüman olmayanlarla evlenebilir mi?
   rümeysâ'nın derecesi
   hz. ömer'in endişesi
   islâmî nikâh
   nikâhın faydaları
   a- evlat yetiştirmek
   b- resûlüllah'ın sevgisini kazanmak
   c- kendisine duâ eden evlat bırakmak
   d- ölen evladın şefaatına nail olmak
   e- şehvete bağlı kötülüklerden korunmak
   salih zatın cevabı
   f- rahata kavuşmak
   g- manevî derece kazanmak
   âbidin rüyası
   mehir
   mehir ile ilgili hükümler
   mehir hafif olmalıdır
   başlık
   hz. fatıma'nın mehri
   hz. sâfıyye'nin mehri
   çeyiz
   hz. fâtıma (r.a.) nın çeyizi
   hz. ümmü seleme'nin (r.anhâ) çeyizi
   hz. âişe (r.anhâ) nin çeyizi
   iki bayram arası nikah
   nikahın manası
   nikahın yapılış şekli
   nikah duası
   erkeğin evlenmesine mani haller
   kadının evlenmesine mani haller
   nikahın rüknü
   nikahta resmî muamele
   düğün
   düğün yemeği
   günahtan kaçınmalıdır
   zorluk gösterılmemeli
   peruk
   ibretli bir düğün
   düğün davetine gitmelidir
   kötülüğe mani olmalı
   birden fazla davet olursa
   düğün yemeğinin kötüsü
   fâsıkların daveti
   günah işlenen yere gitmemelidir
   islâm dışı düğünler
   israftan kaçınmalı
   davetsiz düğüne gidilmez
   düğünü mescidde yapmalı
   düğünde def çalmak
   düğünde şarkı söylemek
   hz. fâtıma (r.a.) üzerinde zuhur eden mucize
   evlenen kimseye yapılacak dua
   gelin getirmenin âdabı
   hz. âişe'nin düğünü
   hz. zeynep (r.a.)in düğünü
   hz. fâtıma'nın düğünü
   peygamberimizin hz. fâtıma (r.a.)'ya öğüdü
   hz. ali anlatıyor
   peygamberimizin ümmü habîbe (r.anhâ) validemizle evlenmesi
   peygamberimizin ümm-ü seleme (r.anhâ) validemizle evlenmesi
   hz. osman'ın rukayye (r.anhâ) ile evlenmesi
   geline öğüt
   ümâme'nin öğüdü
   bir annenin öğüdü
   kadı şüreyh'in anlattıkları
   bazı milletlerdeki eski düğünler
   romalılarda
   hintlilerde
   çinlilerde
   rusya'da
   afrika'da
   aşağı kongo'da
   gerdek gecesi
   namaz ve duâ
   damatlar dikkat!
   kızlık zarı
   kanama
   gelinler dikkat!
   bekâret (kızlık) zarının hususiyetleri
   cinsî münâsebetten önce
   cinsî temas
   cînsî münâsebetin sevabı
   cennet hurilerinin durumları
   cennette cinsî münasebet var mı?
   çanakkale'de şehid oldu ıkı huri kızı aldı
   yasak ve günah olan birleşmeler
   a- âdet zamanı
   b- lohusalık (nifas)
   c- oruçlu olmak
   d- itirafta olmak
   e- ihramlı olmak
   f-livata (arkadan yaklaşmak)
   livatanın tarihi
   aile
   karşılıklı hoşgörü
   hıristiyanların ulaşamadığı saadet
   kocanın vazifeleri
   karısıyla iyi geçinmek
   hayırlı erkekler
   kadın eğe kemiği gibidir
   hz. ebû zer ile karısı (r.a.)
   hoşlanmadığımız huyları varsa
   kadının kötü huylarına tahammülün mükâfatı
   zenbilli ali efendi
   hasan harkânî hazretleri
   hz. ömer'in örnek tavrı
   kötü kadının zararı
   hanımıyla şakalaşmalı
   şakada orta hal
   oturulacak evi temin etmeli
   yiyecek ve giyeceklerini temin etmeli
   hadis-i şerifler
   nafaka hakkı
   kişinin helaki
   fâtıma (r.a.) validemizin açlığı
   nafaka nedir?
   hanımını kıskanmalı
   deli hüseyin'in kıskançlığı
   aşırı kıskançlık
   ebû hüreyre (r.a.) hazretleri anlatıyor
   ibni ömer (r.a.) hazretleri anlatıyor
   dini bilgileri öğretmeli
   çocukların dinî bilgisi ve terbiyesi
   nasreddın hocanın kurnaz hareketi
   yakınlarını ziyarete göndermeli
   anne - baba ziyareti
   koca karısını dövebilir mi?
   veda haccında
   fazla baskı yapmamalı
   ev işlerinde yardımı olmalı
   karısının emri altında olmamalı
   karısı için süslenmeli
   süslenmenin önemi
   cinsiyet sırlarını açık lam am a lı
   karısına karşı müsamahalı olmalı
   kocalık vazifesi
   nafile ibâdet için izin
   yakınlık zamanı
   osman b. maz'ûn'un hali
   kadının vazifeleri
   kadınlık vazifesi
   hz. âişe validemizin cevabı (r.a.)
   karı-koca ilişkisinin ehemmiyeti
   müslüman hanımlara çok mühim bir kaç tavsiye
   kadın kocasına itaat etmelidir
   kocasına karşı nankörlük yapmamalı
   sahâbi bir hanım anlatıyor
   cehennemlık kadınların tarifi
   kocasına eziyet etmemeli
   sabreden kadın cennete gider
   kocasından izinsiz nafile ibâdet yapamaz
   kocasından izinsiz eve kimseyi alamaz
   koasından izinsiz dışarı çıkamaz
   bize de uğrardı
   bir gazete haberi
   kadının yeri evidir
   kocası için süslenmelidir
   kadın sadece kocası için süslenmelidir
   kadın, kendisinin güzel, kocasının çirkin olduğunu söylemeli
   kadının vazifelerinden biri de ev işlerini görmektir
   hz. esmanın (r.a.) fedakârlığı
   yabancı erkeklere bakmamalı ve onlarla konuşmamalıdır
   karı-kocanın birbirlerine yalan söylemeleri
   hz. ömer'in (r.a.) tavsiyesi
   kocasının malını korumalıdır
   hırsız hizmetçi
   köylü kadın
   nasreddin hoca île karısı
   çocukların terbiyesiyle meşgul olmalıdır
   ibretli bir rüya
   kadın sadece kocasının ölümüne yas tutabilir
   kadınlarda kıskançlık
   hz. aişenin (r.a.) kıskançlığı
   peygamberimizin hz. hatice'ye sevgisi
   hafsa (r.a.) validemizin şakası
   cinsî bilgiler
   iktidarsızlık ve çareleri
   faydalı yiyecekler
   erkeklerde durum
   kadınlarda durum
   kadınlar dikkat!
   döllenme
   kız mı erkek mi?
   ihtiyarlıkta yardımcı gıdalar
    
   cinsî güç zayıflamışsa
   manevi güçler
   nelerden yemeli
    
   imam gazali hz. buyuruyor
   erkeklere hatırIatma
   boşama yetkisi neden erkeğe verilmiştir?
   boşanmanın meşru olması
   boşanmadan önce aranacak çareler
   hakem tayini
   hz. ömer zamanında
   hz. ali ve hz. patıma (ra.)
   peygamberimiz (s.a.v.) ve hz. âişe (e.a
   boşadıktan sonra
   imam bırgıvî hazretleri ve karısı
   karı-kocanın arasını açmak
   ayrılmayı gerektiren sebepler
   son çare
   ric'î talâkın hükmü
   bâin talâkın hükmü
   boşanmanın çeşitleri
   en güzel olan talâk
   güzel olan talâk
   çirkin ve günah olan talâk
   resûlüllah'ın tarifi
   sünnet olan boşama şekli
   adetliyken boşamak neden çirkin
   hadisten çıkarılan hükümler
   bir defada üç talâkla boşama
   bazı sözler şakaya gelmez
   erkeğin durumuna göre boşama
   hastalık halinde boşama
   cinsî iktidarsızlık sebebiyle ayrılma
   mal karşılığında boşama
   boşama hakkını kadına vermek
   şarta bağlı boşama
   ilâ
   zıhar
   Âyetin iniş sebebi
   zıharda aranacak şartlar
   karı-koca lânetleşmesi
   iddet
   erkeğin iddeti
   iddetİn çeşitleri
   boşanan kadının iddetİ
   âdet görmeyen kadının iddetİ
    
   kocası ölen kadının iddetı
   gerdek veya halvet olmadan boşanan kadının iddeti
   hamile kadının iddeti
   iki sürenin en uzunu ile iddet
   iddet nafakası
   hülle
   fuhuş ve fuhuş yolları
   zinaya götüren sebepler
   kadın-erkek karışıklığı
   evlilik öncesi cinsel ilişkiye hayır yemini
   peygamberimizin tatbikatı
   zinanın kötülüğü
   zinadan korunmanın mükâfatı
   zinadan tevbe
   zinanın cezası
   peygamber zevcesine iftira
   zinanın tevrat'ta hükmü
   fuhşun psikolojik tahlili
   amerika'da fuhşun boyutu
   batı'da ahlâkî çöküntü
   abd ve şiddet
   yıkılışa giden ABD toplumu
   idrak sahiplerine ibret!
   türk güzeli
   güzellikteki çirkinlik
   livata (homoseksüellik)
   sodum ve gamura!
   reziller!
   üç delikanlı
   haber yakın, sabah yakındır!
   sen bize iyi bir cezasın, zamanında geldin aids!
   aıds
   sevicilik (lezbiyenlik)
   hayvanlarla münasebet
   kendi kendini tatmin (istimna)
   zührevî hastalıklar
   belsoğukluğu
   frengi
   herpes
   yumuşak şankr
   kasık biti
   zührevî hastalıklarla nasıl mücadele edilir?
    
    
    
    
   Sağlam Yayınları Ali Eren İslamda Evlilik ve Aile Eğitimi kitab ını incele diniz.
   Diğer Özellikler
   Stok KoduAli Er Evl-1
   MarkaSağlam Yayınevi
   Stok DurumuVar
   9789759180782

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.