• Tüm Kategoriler

  • Gönderim Yaptığımız Kargo Firmaları
   Sürat ve PTT kargo dur. Uygun Fiyat ve Hızlı Teslim ile ürün Sevkiyatımız sorunsuzca devam etmektedir. Kapıda Nakit Ödeme sistemi de var, Ürünü sepete atıp Adresi girdikten sonra Ödeme Seçenekleri ekranında karşınıza çıkar. Taksit durumuda aynı şekilde çıkar.

    

   Kütüb-i Sittenin İttifak Ettiği Hadisler

   Fiyat:
   190,00 TL
   İndirimli Fiyat (%53,2) :
   89,00 TL
   Kazancınız 101,00 TL
   29,67 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
   Aynı Gün Kargo

   Kitap           Kütüb-i Sitte'nin İttifak Ettiği Hadisler
   Şerh            İbn Hacer el Askalani
   Derleyen     Avvad el-Halef
   Tercüme      Dr. Savaş Kocabaş
   Yayınevi      Polen Karınca Yayınları
   Kağıt Cilt     Sarı şamua - Ciltli
   Sayfa Ebat  760 sayfa -  17x24 cm
   Yayın Yılı     2017


   Polen Karınca Yayınevi Kütüb-i Sitte'nin İttifak Ettiği Hadisler adlı kitabı incelemektesiniz.
   Kütübi Sittenin İttifak Ettiği Hadisler kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

   Yaratan Rabbinin adıyla  oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2     DERLEYENİN ÖNSÖZÜ


   Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla...

   Her türlü hamd Allah'adır. Biz O'na hamd eder, O'ndan yardım ve ba­ğışlanma dileriz. Nefislerimizin şerlerinden ve amellerimizin kötülüklerinden Allah'a sığınırız. Allah'ın hidayete erdirdiğini saptıracak, saptırdığını da hida­yete erdirecek kimse yoktur. Şehadet ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur. O tektir, ortağı da yoktur. Yine şehadet ederim ki Muhammed O'nun kulu ve Rasûlü'dür. Allah ona ve ailesine salat-ı selam eylesin!

   Gelelim konumuza...
   Sünneti; yaratılmışların en hayırlısına indirdiği vahiy kılan Allah, bütün eksikliklerden ve kusurlardan münezzehtir! Nitekim Allah (c.c.) şöyle buyu­rur: "Biz sana Kitab'ı ve hikmeti indirdik." (Nisâ, 113) Ayette geçen "hikmet" sahih olan görüşe göre sünnettir. Allah Subhanehu bir başka ayette ise şöyle buyurur: "O, arzusuna göre de konuşmaz. O (bildirdikleri) vahyedilenden başkası değildir." (Necm, 3-4)

   Hadis ilmi, ilimlerin özü ve bilgilerinin kaynağıdır. Hadis ilmi için, birçok uzman kişi hizmette bulunmuştur. Onlar hadis ilmini tahsil etmek üzere ye­tişmiş ve olgunlaşmışlar; bu yolda ehil kimselerle birlikte yürümüş ve kemale ermişlerdir. Öğrendiklerini ve ezberlediklerini; inceleyen kişinin bahçesinde dolaştığı kitaplarında ve eserlerinde bir araya getirmişlerdir.

   Hiç şüphesiz; insanların en hayırlısının (sallallâhu aleyhi ve sellem) söz­leri, nurlarıyla aydınlanılan ve yol bulunan eşsiz hikmetler ve az söz ile çok manalar barındırmaktadır.

   Doğularda ve batılarda... Yıldızların karanlıklarda doğduğu yerlerde şu eserler doğmuştur:

    
    
   1. Buhârî'nin el-Camiu's-Sahihi
   2. Müslim'in el-Camiu's-Sahihi
   3. Tİrmizî'nin el-Cami'si
   4. Nesâî'nin Süneni
   5. Ebu Davud'un Süneni
   6. İbn Mâce'nin Süneni

   Elbette bu kıymetli eserlerin korunması muhaddislerden ileri gelenlerin hedefi; belagat ehli ve konuşmacıların kaynağıdır. Tabi ki bu bitmek tüken­mek bilmeyen gayrete ve çalışmaya ihtiyaç duyar.
   İnsanların gayretlerinin zayıflığı ve meşguliyetlerinden dolayı; gördüm ki bu ana kaynaklardan beslenmek ve bunları korumak isteyen bir kimsenin şu metodları uygulaması gerekir:

    
   1. Az önce isimleri geçen eserlerden oluşan altı imamın ittifak ettiği ha­disleri ezberlemekle işe başlanmalıdır. Bunlar da elinizdeki kitapta bir araya getirilen hadislerdir.
   2. Buhârî ve Müslim'in ittifak edip diğerlerinde olmayan hadislerin ez­berlenmesi
   3. Müslim'de olmayıp, Buhârî'nin tek başına rivayet ettiği hadislerin ez­berlenmesi
   4. Buhârî'de olmayıp, Müslim'in tek başına rivayet ettiği hadislerin ez­berlenmesi
   5. Daha sonra da dört imamın, Buhârî ve Müslim'de ya da ikisinden birinde olmayıp ekledikleri hadisler ezberlenir.
   Mutlaka değinilmesi gereken önemli noktalar:
   1. Hadisler, Sahih-i Buhârî'nin tertibine uygun olarak konulara göre düzenlenmiştir. Belirlenen hadisler, İmam Buhârî'nin Sahihi'nde geçen ha­dislerdir.
   2. Bölümlerin başlıkları Buhârî'nin Sahihindeki konuların aynısıdır.
   3. Her hadisin sonunda dipnotta hadisin nerelerde geçtiğini kaynak olarak belirtilmiştir.
   4) Kısa tutmak için sened olarak sadece hadisin ravisi olarak sahabeyi zikretmekle yetindim. Eğer hadisin akışı gerektiriyorsa sahabenin dışında ta­biinden olan ravileri de belirttim. Kütüb-i Sitte'nin İttifak Ettiği Hadisler

   Böyle bir çalışmayı/derlemeyi seçmeme sürükleyen etkenlerden bir ta­nesi de (özelde) öğrencilerin (genelde herkesin; alimler tarafından) çizilen menhece uygun hareket ederek ezberlemeleri (ve hadislerin şerhlerine mü­racaat etmeleri)dir. Altı hadis imamının da ittifak ettiği nice hadisler var ki, şeriat fakültesi mezunu birçok kişi bir kenara, onları mezun edenler bile bil­memektedir. Hadis severlerine ve talebelerine, ne şekilde olursa olsun hadis ezberlemek isteyenlere nasihatim şudur ki; altı imamın ittifak ettiği bu ha­disler ezberlenmeyecek kadar çok değildir. Onların ittifak ettiği bu hadisleri ezberleyememek gerçekten utanç verici bir durumdur.
   Allah'tan bu derleme çalışmasının fayda sağlamasını ve amelleri kabul ettiği sayfalarda kılmasını niyaz ederim. Şüphesiz ki o istenilenlerin en hayırlısıdır.

   Avvad el-Halef
   H. 1422 senesi Cumada'l-Ula'nın ilk günü, Pâzar gecesi
   Eş-Şa'b/Kuveyt    
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786055104733
   MarkaKarınca Polen Yayınları
   Stok DurumuVar
   9786055104733

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.