• Tüm Kategoriler

  • Gönderim Yaptığımız Kargo Firmaları
   Sürat ve PTT kargo dur. Uygun Fiyat ve Hızlı Teslim ile ürün Sevkiyatımız sorunsuzca devam etmektedir. Kapıda Nakit Ödeme sistemi de var, Ürünü sepete atıp Adresi girdikten sonra Ödeme Seçenekleri ekranında karşınıza çıkar. Taksit durumuda aynı şekilde çıkar.

    

   Muhtasar Terğib ve Terhib

   Fiyat:
   170,00 TL
   İndirimli Fiyat (%56,5) :
   74,00 TL
   Kazancınız 96,00 TL
   24,67 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
   Aynı Gün Kargo

   Kitap          Muhtasar Terğib ve Terhib

   Yazar          İbn Hacer el Askalani
   Derleyen    Dr. Halil İbrahim Kutlay
   Yayınevi     Ravza Yayınları
   Kağıt Cilt    Sarı Şamua - Ciltli
   Sayfa Ebat  510 sayfa – 17x24 cm
   Yayın Yılı     2016
   Hadis           905 Adet Hadisi Şerif Arapça Metin ve Türkçe Metni


                                

   İbn Hacer el-Askalani ın Muhtasar Terğib ve Terhib adlı kitabını incelemektesiniz.    
   Ravza Yayınları Muhtasar Terğib ve Terhib adlı kitap hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.


   Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


       TAKDİM

   Sevgili Peygamberimiz'in hadislerine karşı en önemli görevimiz, sünnet-i seniyyenin nezih ifadesi olan hadis-i şerifleri yaşamak ve uygu­lamaktır. Hadislerin günlük hayatta emredildiği ölçüde ve istenilen şe­kilde uygulanmaması, ahlakî ve manevî alanda boşluğun yaşanmasına sebep olmaktadır.

   Ahlakî ve manevî hayatımızın güçlendirilmesi, günümüzün en önemli konusudur. Toplumda genellikle giderek çürümeye yüz tutan bir ahlakî seviyesizlik söz konusudur. Takva, huşû', helâl ve haram hassasiyeti, göz­yaşı duyarlılığı, nafile ibadet sevgisi gündemimizde yeteri kadar yer al­mamaktadır.

   Bilgi kaynaklarına kolayca ulaştığı için pek çok şeyi bildiğini zanne­den günümüz inşam, Kurban ve Sünneti istenildiği kadar bilmemekte, bil­mediğini de görmemektedir. Günümüz insanı bildiklerini yaşamamakta, emredildiği gibi uygulamamakta ve ne yazık ki bu konudaki uygulama eksikliklerini de görmemektedir.

   Dolayısıyla manevî hayatı takviye edecek olan hadislerin derlenmesi, geçmişte anlamlı olsa da günümüzde çok anlamlı ve çok daha önemlidir. Bu konuda telif edilmiş özel hadis kitapları bulunmaktadır.

   Bilindiği gibi; hadis âlimleri, hadis eserlerinin telifinde çok farklı ve çeşidi usuller kullanmışlar, cami', sahih, sünen, müsned, mü cem, cüz', müstahrec, müstedrek, tarih, edeb,flten,jezail, erbain, ehâdîsül-ahkâm, müşkilül 
   hadis, esbabü vürûdi'l-hadis, ılel... ve benzeri telif türlerinde müstakil eser­ler yazmışlar, hadislerden daha çok istifade edilmesi için farklı metotlarla hadisleri derlemişlerdir.

   Faziledi ameller, âdab, güzel ahlâk, helâl ve haram konularıyla ilgili hadislerin derlendiği eserler, "Tergîb ve Terhib" ve "Fezâü" konulu eserler­dir. Bu konudaki meşhur eserlerden biri, İmam Münzirî (ö. 656/1258)'nin et-Tergîb ve et-Terhib mine'l-Hadis adlı eseridir.

   İmam Münzirî, bu eserinde sahih ve hasen derecesinde olan hadisler yanında; ahlâk ve fezâil babında olması sebebiyle "çok zayıf ve "mevzû" olmayan "zayıf hadislere yer vermiş, sahih, hasen ve makbul hadisleri (an) harf-i cerriyle zikretmiş, zayıf hadisleri zikrederken (rüviye) meç­hul sığasını kullanmıştır.

   Meşhur hadis hafızı İbn Hacer el-Askalânî (ö. 852/1449), bu eser­deki sahih, hasen ve makbul hadisleri seçerek eseri özetlemiş bulun­maktadır.

   İbn Hacer el-Askalânî'nin özedediği bu eserde Sevgili Peygamberimiz'in manevî hayatımızı ve güzel ahlakı takviye etme anlamındaki hadisleri yo­rumsuz ve açıklamasız sunulmaktadır. Tergîb (teşvik etme, özendirme) başlığıyla nebevi tavsiyeler sunulmakta, Terhib (sakındırma) başlığıyla bu konudaki yanlışlıklara temas edilmektedir.

   İmam Nevevî'nin Riyazu's-Salihin adlı güzel eseri gibi bu eser de özel­likle halkın istifadesi için telif edilmiş olup Arapça metninde hadislerin sadece ana kaynakları ve kısmen dereceleri belirtilmiştir.

   İmam Münzirî ve Hafız İbn Hacer gibi iki müstesna muhaddisin ka­leminden çıkan ve manevî hayatımızı takviye amacıyla derlenen bu gü­zel eseri değerli kardeşim Mesut Çakır, Türkçemize kazandırmış bulun­durmaktadır.

   Elinizdeki tercümede hadislerin derecelerine yer verilmemiş, sadece hadis metinlerinin tercümelerine yer verilmiştir. Kitaptaki hadislerin ta­mamı sahih, hasen ve makbul hadislerdir. Ahlak konusunda kabul edile­bilir derecede zayıf hadisler -nadiren- bulunsa da çok zayıf ve uydurma hadisler bulunmamaktadır.

   Tashih esnasında müşahede ettiğim güzel Türkçe kullanımı sebebiyle kardeşimi tebrik ederken, her tercüme eserde olduğu gibi bu tercümede de beşerî acziyetimizin gereği ilk anda onun da bizim de fark edemedi­ğimiz bazı yanlışlar olacaktır.

   Gerek Arapça orijinal metinde, gerekse tercümede yanlış ve eksik ifade tesbit eden kardeşlerimizin ilmî emanete riayet ve İslâmî sorumlu­luk gereği mütercim veya musahhihe ya da yayınevine ulaşmalarını te­menni ediyoruz.

   Eseri manevî alanda kendi yetiştirmek isteyen her müslümana, öze­likle genç kardeşlerimize tavsiye ediyoruz. Rabbim, hepimize rızasını ka­zanmaya vesile olacak çalışmalar ve başarılar ihsan eylesin.

   Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim KUTLAY
   Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Hadis Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

    
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786059261203
   MarkaRavza Yayınları
   Stok DurumuVar
   9786059261203

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.