Adabı Muaşeret Erkam Yayınları

Fiyat:
250,00 TL
İndirimli Fiyat (%32) :
170,00 TL
Kazancınız 80,00 TL
Havale / EFT:
166,60 TL
47,60 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo
Kitap           Adab-ı Muaşeret
Yazar          Zehra Yolcu, Elif Telkeş
Yayınevi      Erkam Yayınları
Kağıt Cilt     1.Hamur beyaz, Karton kapak

Sayfa Ebat   360 sayfa,  16x23 cm. 


 

Erkam yayınları Adab-ı Muaşeret kitabı nı incelemektesiniz.
Adabı Muaşeret kitabı seti hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
 
Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2Âdâb-ı Muâşeret

Televizyon ve internetteki menfî neşriyat, moda ve reklâmlar ilahî hakikatleri unutturmakta bilhassa genç nesillerimize edepsizlik ve hayâsızlık empoze etmektedir. Geçmişte ailede kendiliğinden kazanılan birçok hususiyetin, bugün anaokulları ve Kur’ân kursları vasıtasıyla verilmesi gerekmektedir.

Bizler ihtiyacın karşılanmasında bir metin olması arzusuyla âcizâne hazırladığımız bu eserde; İslâm’ın hedeflediği ideal ve kâmil insan modelinin hususiyetleri olan "Adabı Muaşeret” kaidelerini, imkân ve istidatlarımız ölçüsünde serd etmeye gayret ettik.

Kitapta, "Âdâbı Muâşeret” kaideleri hadis ve sünnet çerçevesinde anlatılmış, konunun sonunda mevzunun daha iyi anlaşılması ve tatbikatı için yapılabilecek faaliyet örneklerine yer verilmiştir. Ancak unutulmamalıdır ki bu faaliyetler zaman, mekân ve duruma göre daha çok örnekle genişletilebilir. Bizler burada nümûne teşkil etmesi için birkaç örnekle yetindik. Daha ziyâde eğitim-öğretim müesseseleri için hazırlanan kitabın son bölümünde ise değerlendirme soruları ve Âdâb dersinin bir yıllık müfredatı yer almaktadır. Bu gayretlerle kitabı hazırlarken niyetimiz, Peygamber Efendimiz’in;  "(Âhir zamanda gelecek) kardeşlerimi görmek isterdim. Onları ne kadar da özledim!” (Müslim, Tahâret 39, Fedâil 26) buyurduğu kardeşlerinden olabilmektir.


      ÖNSÖZ


Rabbimiz'e nihayetsiz hamd ü senalar olsun!
Kâinatın Fahr-i Ebedîsi Hz. Muhammed Mustafa'ya, O'nun Ehl-i Beytine ve ashabına sonsuz salât ve selâm olsun.

Cenâb-ı Hak buyurur:
"Biz, insanı en güzel şekilde yarattık." (et-Tîn, 4)

Rabbimiz insanı mükerrem kılmış ve muhteşem olan cennete da­vet etmiştir. İnsan, cennete lâyık hâle gelebilmek için her an "" En güzel davranış" sergileme imtihanındadır. Mü'minin her hâli, ec-mel, ahsen ve ekmel[1] olmalıdır.
Bu hususta insan terbiyecileri peygamberlerdir. Peygamberlerin Seyyidi Fahr-i Kâinât Efendimiz buyurur:
"Beni Rabbim terbiye etti. Edebimi, terbiyemi güzel eyledi." (Süyûtî, Câmiu's-Sağîr, I, 12)

Bütün ahlâkî güzellikler O'nun muhteşem ahlâkında meknuz­dur. Bu sebeple bilinmelidir ki nerede Allâh'ın râzı olduğu huy, davra­nış, fazilet, gönle ferahlık veren bir hâl varsa bu "üsve-i hasene" olan Peygamber Efendimiz'den bir akistir, yansımadır.
Sözlerle, fiillerle, sâlih amellerle, muâmelâtla ve güzel ahlâkıyla; yani her hâl ile en güzeli aramak ve fazîletli bir hayatı yaşamanın adı ise edeptir.

Ecdadımız, hayatı, Kur'ân-ı Kerîm ve Sünnet-i Seniyye ile gergef gibi işlediler. Toplum fazîletler ile bir ağ gibi örüldü. Her hâl ve hare­ketlerini, Kur'ân ve Sünnet ile tezyin etme gayreti içinde oldular. Böy­lece islâmî bir âdâb-ı muâşeret tesis ettiler. Onların ahvâli, dost-düşman herkesin takdir ettiği bir nezâket ve zarâfet idi. Camilerden, dergâhlar­dan bütün topluma yayılan bu terbiye sayesinde, aile öyle muhkem bir kale hâline gelmişti ki, Tanzimat'tan beri yaşanan tahrip ve hücumlar­dan da büyük bir zarar görmedik.

Fakat bugün, bizleri öz benliğimizden koparmaya çalışan bu tahrip ve hücumlar; insanımızın âdâbına, ahlâkına, şahsiyetine yöneldi.

Televizyon ve internetteki menfî neşriyat, moda ve reklâmlar bu ilahî hakikatleri unutturmakta bilhassa genç nesillerimize edepsizlik ve hayâsızlık empoze etmektedir.
Geçmişte ailede kendiliğinden kazanılan birçok hususiyetin, bugün anaokulları ve Kur an kursları vasıtasıyla verilmesi gerekmektedir.

Bizler ihtiyacın karşılanmasında bir metin olması arzusuyla âcizâne hazırladığımız bu eserde; İslâm'ın hedeflediği ideal ve kâmil insan mo­delinin hususiyetleri olan "Adabı Muaşeret" kaidelerini, imkân ve is­tidatlarımız ölçüsünde serd etmeye gayret ettik.

Kitapçıkta, "Âdâb-ı Muâşeret" kaideleri hadis ve sünnet çerçeve­sinde anlatılmış, konunun sonunda mevzunun daha iyi anlaşılması ve tatbikatı için yapılabilecek faaliyet örneklerine yer verilmiştir. Ancak unutulmamalıdır ki bu faaliyetler zaman, mekân ve duruma göre daha çok örnekle genişletilebilir. Bizler burada nümûne teşkil etmesi için bir­kaç örnekle yetindik.

Daha ziyâde eğitim-öğretim müesseseleri için hazırlanan kitapçı­ğın son bölümünde ise değerlendirme soruları ve Âdâb dersinin bir yıl­lık müfredatı yer almaktadır.

Ecmel, yani gönle huzur ve ferahlık verecek zarâfet ve letâfette olmalıdır.
Ekmel, yani çok olgun, en mükemmel olmalıdır.

Bu gayretlerle kitapçığı hazırlarken niyetimiz, Peygamber Efendimiz'in; "(Âhir zamanda gelecek) kardeşlerimi görmek isterdim. Onları ne kadar da özledim!" (Müslim, Taharet 39, Fedâil 26) buyurduğu kardeşle­rinden olabilmektir.

Yâ Rabbî!.. Düşüncelerimizi, niyetlerimizi ve kalbimizden ge­çenleri nzâ-i şerifin ile te'lîf eyle! En yüce Rasûl'ünün örnek şahsi­yet ve ideal ahlâkından, bizim hayatımıza da hisseler nasîb eyle!..

Efendimiz in tebliğ, tâlim ve temsil ettiği bütün fazîlet ve gü­zellikleri kazanmamız husûsunda bizlere yardım eyle!.. Bizi, O'nun müstesnâ ahlâkı ile ahlâklandır! Bize ihsân edeceğin güzel ahlâk, fazîlet ve şahsiyetle, nice hidâyet ve hayırlara vesîle olmamızı cüm­lemize nasîb eyle!


Âmîn!..[2]
 
Osman Nûri TOPBAŞ
Rebiülevvel 1441/Kasım 2019

Not: Bu kitapçığın hazırlanmasında emeği geçen Zehra YOLCU, Elif TELKEŞ, Fransızcaya tercüme eden Hatice AYTUĞ, Fransızca tercümeyi kontrol eden Âdem DERELİ kardeşlerimize teşekkür eder, hizmetlerinin bir sadaka-yı câriye olmasını Cenâb-ı Hak'tan niyaz ederiz.
 
ı. Ahsen, yani her işi en güzel olmalı, etrafına dâimâ güzellik tevzî etmelidir.
 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786053028635
MarkaErkam Yayınları
Stok DurumuVar
9786053028635
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.