• Tüm Kategoriler

  • DİKKAT : Toplu Ürün Siparişleri için 0535 224 37 24 whatsapp tan bilgi alınız. Yayınevleri nin ZAM İHTİMALİ için tedarik sıkıntısı var.

   Gönderim Yaptığımız Kargo Firmaları
   Sürat , MNG ve PTT kargo dur. Uygun Fiyat ve Hızlı Teslim ile ürün Sevkiyatımız sorunsuzca devam etmektedir. Kapıda Nakit Ödeme sistemi de var, Ürünü sepete atıp Adresi girdikten sonra Ödeme Seçenekleri ekranında karşınıza çıkar. Taksit durumuda aynı şekilde çıkar.

   Bir Eğitimci Olarak Hz. Muhammed (sas) ve Öğretim Metotları

   Fiyat:
   19,00 TL
   İndirimli Fiyat (%36,8) :
   12,00 TL
   Kazancınız 7,00 TL
   Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

   Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

   2.Hamur, Karton İnce Cilt, 408 Sayfa
   35,00 TL
   KDV Dahil 22,00 TL
   %37,1
   2.Hamur, Karton Cilt, 312 Sayfa
   30,00 TL
   KDV Dahil 16,00 TL
   %46,7
   2.Hamur, Ciltli, 302 Sayfa
   55,00 TL
   KDV Dahil 27,00 TL
   %50,9

   Kitap           Bir Eğitimci Olarak Hz. Muhammed (sas) ve Öğretim Metotları
   Yazar           Abdulfettah Ebu Gudde
   Tercüme      Enbiya Yıldırım
   Yayınevi      Takdim Yayınları
   Kağıt Cilt     2.Hamur, Karton Kapak İnce Cilt
   Sayfa Ebat  192 Sayfa, 13,5x21 cm.
   Yayın Yılı     2019


    
   Abdulfettah Ebu Gudde Bir Eğitimci Olarak Hz. Muhammed (sas) ve Öğretim Metotları kitabını incelemektesiniz.   
   Takdim Yayınevi Bir Eğitimci Olarak
   Peygamber Efendimiz’in Öğretim Metotları kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

   Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


   Bir Eğitimci Olarak Hz. Muhammed (sas) ve Öğretim Metotları

   Merak ve öğrenme duygusu insanlık tarihi kadar eski bir kavramdır. Her insan doğar doğmaz bilmeye, öğrenmeye başlar ve çok azı öğrendiklerini öğretme melekesi kazanır. Elinizdeki kitap, bilginin her şeyi kuşattığı bu çağda değişen ve gelişen eğitim metotlarına öncülük edecek ipuçları sunmaktadır.

   Ayrıca muazzam hayatıyla tüm insanlığa örnek olan Peygamber Efendimiz’in öğretimde kullandığı farklı ve etkili yöntemleri sade bir üslupla anlatmaktadır. Otuz yılı aşkın bir çalışmanın ürünü olan bu müstesna eser cehaletin düşmanı olan her yaştan okuyucunun başucu kitabı olmayı hak etmektedir.

   ÖNSÖZ

   Bismillâhirrahmânirrahîm

   İnsana bilmediğini bildiren, kalemle öğreten Allah'a hamd olsun. Efendimiz Muhammed sallallâhu aleyhi ve selleme, ailesine, arkadaşlarına ve kıyamete kadar ona tabi olanla­ra selam olsun.

   Bu kitaptaki bilgiler ve hadis-i şerifler aslında daha önce sunulmuş bir konferanstır. Suudi Arabistan'ın Riyad şehrinde bulunan Şerîa Fakültesi ile Arap Dili Fakül­tesi yöneticilerinin benden istedikleri konferans talebiyle1 hazırlanmıştır.2

   Bir eğitimci olarak Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem ve öğretimdeki metotlarını konferans konusu ola­rak seçmemin nedeni, onun ilimle, âlimlerle, öğrenimle ve öğretimle olan muazzam irtibatıdır. Daha sonra bu konfe­rans metnine tamamlayıcı bazı bilgiler ve önemli buldu­ğum konular da ekledim. Konunun daha iyi anlaşılması için dipnotları bazen uzattım. Sonunda bu eser meydana geldi. Kitabın her seviyedeki okuyucu için anlaşılabilir ol­masına çalıştım. Kaynak olarak kullanmak isteyeceklere ve konuya özel eğilim gösterenlere faydalı olması için de elimden gelen gayreti gösterdim. Bu kitap bir eğitimci olan Resulullah'ın (sas.) hayatının en önemli yönlerinden biriyle alakalı olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir. Hem öğ­retmenleri hem de öğrencileri eğitmekte, onları yönlendir­mekte ve yol göstermektedir.


   Bu konferansı Riyad Üniversitesi konferans salonunda sunmuştum: 17-Şewal-1385/ll-Arahk-1965, Pazartesi akşamı.
   Bu iki fakültedeki hocalığımın ilk yıllan da zaten 1385-6 (1965-6) eğitim-öğretim yılı idi.
    
   Otuz yılı aşkın bir çalışmanın ürünü olan bu kitap ben­zersiz bir konuyu içermektedir. Benden önce bir başkası­nın bu alanda bir çalışma yaptığını bilmiyorum. Daha iyi olması arzusuyla, son düzeltmeleri yapayım derken eserin telif edilmesi üzerinden bunca uzun zaman geçti. Daha iyi­yi ortaya koyma çabası nice kıymetli çalışmaların yapılma­sına engel olmuştur;3 gevşeklik ve ileride yaparım deme­nin nice mümtaz çalışmaların yapılmasına mani olduğu gi­bi. Benden, kitabın yakında basılacağını duyanların birço­ğu biran önce basılmasını istediler. Basımı ancak şimdi na­sip oldu. Rabbimin lütfuna ve muvaffak kılmasına hamd ediyorum.4

   Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellemin öğretimini ve bu husustaki metotlarını gösteren pek çok hadis-i şerifi elinizdeki kitapta bir araya getirdim. Kitabı iki kısma ayır­mayı uygun buldum.

   Birinci kısımda, Resulullah sallallâhu aleyhi ve sellemin yüksek meziyetleri ve hikmetli davranışlarını ele aldım. İkinci kısımda ise onun öğretimdeki metotlarını, insanları yönlendirme ve doğruya yöneltmedeki isabetli tutumları­nı işledim. Kitabımıza aldığımız hadislerin konumuzu açık­ça ortaya koyup eğitim ve öğretim yönünün aşikâr ve net olmasına ehemmiyet gösterdim. Bunlar seçilmiş hadisler olup eğitici-öğretici ve yönlendirici özelliği olan misallerdir. Zikredilen hadisler içeriklerine işaret edilen başlıklar altında verilmiştir. Her bir hadisin kaynağı ayrıca belirtilmiştir.

   3 Bütün ertelemelerine rağmen merhum müellifin basılı eserleri -tespit edebildiği­miz kadarıyla- yetmiş civarındadır. Onun iki çalışması daha önce tarafımızdan tercüme edilmişti: Mevzu Hadisler, Takdim Yayınları; İslam Âlimlerinin Gözüyle Zamanın Kıymeti, Takdim, Ankara 2019.
   4 Bazı değerli üstat arkadaşlar benim yolumdan giderek bu konuyla ilgili eserleri ardımdan kaleme aldılar.

   Bir hadisin Kütüb-i Sitte sahibi hadisçilerce -ki bun­lar Buhârî, Müslim, Ebû Dâvûd, Nesâî, Tirmizî ve İbn Mâce'dir- rivayet edildiğini söylediğimde bununla onların meşhur kitaplarını kastetmekteyim. Örneğin hadis Buhârî'de geçiyor dediğimde, bununla Sahîh'inde rivayet ettiğini; keza Müslim rivayet etmiştir dediğimde Sahîh'inde rivayet ettiğini kastediyorum. Hadisi Ebû Dâvûd, Nesâî, Tirmizî ve İbn Mâce rivayet etmiştir dediğimde de onla­rın Sünen'lerini kastetmekteyim. Bu şekilde hadisi onlara nispet ettiğimden ayrıca kitaplarının isimlerini belirtmeye gerek görmedim, sadece sahiplerini zikretmekle yetindim. Kütüb-i Sitte dışındaki bir kitaptan hadis rivayet ettiğimde ise hem sahibini hem de eserini belirttim.

   Esasında tek bir hadis eğitim ve öğretim metotları açı­sından birden çok yönü ihtiva etmektedir. Bu açıdan, bir­çok konuya misal olmaya uygun düşen hadisi benim bir tek başlık altında zikretmem, başka bir yönü olmadığı an­lamına gelmez.

   Kerim olan Allah'tan bu çalışmayı faydalı kılmasını ve katında derecemi yükselten amel-i salihin olarak kabul buyurmasını niyaz ediyorum ve bu kitabı, insanlara bütün davranışlarda Resulullah sallallâhu aleyhi ve sellemi örnek almaya teşvik edici bir unsur kılmasını temenni ediyorum. Zira Resulullah sallallâhu aleyhi ve sellemi her hâlükârda örnek almak bizim için tüm yönleriyle hayırdır.

   Hiç şüphe yok ki Allah hidayete ermek isteyeni hidaye­te erdirir. O bizim rabbimizdir. O'ndan başka ilah yoktur. Başarılı olmak O'nun dilemesiyledir. O her şeye güç yeti-rendir. Hamd olsun âlemlerin rabbi Allah'a. Selam olsun Efendimiz Muhammed'e, âline ve ashabına.

   Riyad, 26 Muharrem 1416/25 Haziran 1995

   Abdulfettâh Ebû Gudde

    
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786056920219
   MarkaTakdim Yayınları
   Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
   9786056920219
    
    

    

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.