Büyük Şafii İlmihali, Fehremez Sercan

Fiyat:
150,00 TL
İndirimli Fiyat (%44,7) :
83,00 TL
Kazancınız 67,00 TL
Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler


Kitap             Büyük Şafii İlmihali
Yazar             Dr. Mustafa El-Hin - Dr. M. El Buğa - Ali Eş-Şerbeci
Tercüme        Fehremez Sercan
Yayınevi        Gonca Yayınevi
Kağıt   Cilt     2.Hamur kağıt - Ciltli
Sayfa  Ebat   670 sayfa - 17x24 cm


 

Gonca Yayınları, Dr. Mustafa El-Hin - Dr. M. El Buğa - Ali Eş Şerbeci tarafından yazılan Büyük Şafii İlmihali adlı kitabı incelemektesiniz.
Büyük Şafii İlmihali kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
 
Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır.  Alak 1-2

 

          ÖNSÖZ
 
islâm Hukuk ilmi 'nin özel adına "fıkıh" denir. Bu ilim, amellere ve uygulamalara ilişkin Sert hükümleri, ayrıntılı delilleriyle bildirir. Bu ilim dalı, abdest, namaz ve oruç gibi ibadetleri; alış veriş, faiz ve kira gibi muamelâtları; evlenme, miras ve nafaka gibi ailevî hukukları; muhakeme, cinayetler ve ceza gibi uygulamaları; devletin idaresi, teşkilâtı ve savaşla ilgili olan hükümleri içerir ve anlatır. Kısacası fıkıh ilmi; dinî, siyasî ve medenî hayatın bütün hususlarını çok geniş bir daire içinde anlatılır.
 
Günümüzün diliyle bu çok kapsamlı dinî ilme; "ilmihâl" denmek­tedir. İşte bundan dolayı bu esere; " Büyük Şafii İlmihâli " ismini verdik.
 
Günümüzde Şafiî Mezhebi'ne tâbi olan müslümanların çoğu; me­muriyet, çalışma ve sair sebeplerden dolayı Türkiye'nin her bölgesine ya­yılmıştır. Hâl böyle iken, Şafiî saliklerine hitap eden böyle kapsamlı bir fıkıh kitabı tercüme edilmemiştir. îşte bu ihtiyacı karşılamak üzere, orji­nal adı; "el-Fıkhu'l- Menhecı = Fıkıh Metodu" olan ve 8 ince ciltten müte­şekkil bu Arapça kitabın tercümesini yapmaya karar verdim.
 
Birkaç yıl önce Şafiî Mezhebi'yle ilgili bir iki ilmihâl yazıldı, öyle ise bu tercümeye niçin ihtiyaç duydunuz diyenler çıkabilir. Bu yazarların çalışmalarını takdir ve şükranla karşılıyorum. Ancak, Arapçası üç kıymet­li âlim tarafından yazılmış bu tercüme eseri; konularının dizilişi, mesele­lerin delilleri ve metodunun akıcılığı yönünden çok farklı bulacaksınız.
 
Bu kitabın mükemmel bir düzenle ve üslûpla yazıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Meselâ; namazın sünnetlerini sayarken, bu konu; namaz­dan önceki sünnetler, namazın içindeki sünnetler ve namazdan sonraki sünnetler diye bir nizam hâlinde dile getirilmiştir.
 
Bu kitap tüm ana konuların hükmünü, meşruiyetinin delilini ve hik­metlerini açıklamaktadır.
 
Güncel olarak vâki olan veya vukuu mümkün olan meseleleri almış, varsayımlardan uzak kalmış, ihtilaflardan kaçınmış ve kaynaklara göre en sahih olan görüşleri tercih etmiştir. Bazı meselelerde şöyle veya böyle, zi­hinleri karıştırıp itirazlara sebep olacak ayrı görüşleri yakınlaştırma cihe­tine gitmiştir.
 
Kitap, yer yer çeşitli öğütleri içermektedir. Bazı konularla ilgili ilmî ve faydalı nasihatlara da yer vermiştir.
 
Biraz önce de belirttiğim gibi kitabın aslı Arapça'dır ve 8 cüz (cilt) den ibarettir. Tercümesini yaparken bir ilmihâl hâline getirmek için şöyle bir yol takip ettim:
 
1. 2. ve 3. ciltlerin yaklaşık % 80'lik, diğer ciltlerin % 60'lık kıs­mının tercümesini yaptım.
 
Delil olarak getirilen birden fazla âyet ve hadislerin birer tanesini yazdım.
 
Tercümede kısaltma yaparken, günümüzde vâki olan meselelere daha çok yer verdim. Mükerrerleri çıkardım.
 
Konuların daha güzel bir şekilde birbirine bağlı ve akıcı olması için; çok az da olsa bazı ufak konulan ileri veya geri aldım.
 
Arap dili, Türkçe'den daha geniş olmasına rağmen, özel terimleri öz Türkçe ile terceme etmeye özen gösterdim.
 
Peygamberimiz (s.a.v)'in; "Ferâizi (miras ilmini) öğreniniz ve in­sanlara da öğretiniz. Çünkü Ben ölecek biriyim. Bu ilim yok olacak ve fitneler doğacaktır. Öyle ki, iki kişi miras hisselerinde anlaşmazlığa dü­şecek ve aralarında hüküm verecek birini bulamayacaklar." hadisinin çağasına ve ikazına uyarak, miras bölümüne geniş yer verdim ve mesele­lerin çözümünü izah etmeye çalıştım.
 
Kitapta yer almayan, fakat kitabın konularıyla alâkalı bazı önemli bilgileri dipnotta yazdım.
 
Sahifelerin altında yazılan kaynaklarda verilen rakamlar, âyet ve­ya hadislerin numaralandır.
 
Okuyucularıma naçiz tavsiyem bu kitabı alınca ilk yapmaları gere­ken; baştan sona kadar okumalarıdır. Yani zaman zaman lâzım olan konu­lara bakmak için değil de; önce okumaları ve ondan sonra bu gaye ile kendi kütüphanelerine yerleştirmeleridir.
 
Bu kitabın kadın-erkek her müslümana çok faydalı olacağına inanı­yorum. Gayret ve çalışmak bizden, hepimize muvaffakiyet ve inayet Yü­ce ALLAH'tandır.  ( Şafii ilmihali kitap, büyük şafi ilmihali oku, fehremez Sercan, Şafii ilmihali kitabı fiyatı )

 
Fehremez Sercan
Siirt Çarşı Camiî Îmam-Hatibi
Gonca Yayınları, Dr.Mustafa El-Hin - Dr.M.El-Buğa - Ali Eş-Şerbeci tarafından yazılan Büyük Şafii İlmihali  adlı kitabı incele diniz.
Diğer Özellikler
Stok KoduGon Şaf İlm
MarkaGonca Yayınevi
Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.