Dört Büyük Halife, Şemseddin Sivasi

Fiyat:
50,00 TL
İndirimli Fiyat (%46) :
27,00 TL
Kazancınız 23,00 TL
Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler


  Kitap              Dört Büyük Halife, Menakıbı Ceharı Yar-ı Güzin
  Yazar             Şemseddin Sivasi
  Tercüme         Ahmet Arslantürkoğlu
  Yayınevi         Saadet Yayınevi
  Kağıt  Cilt       2.Hamur kağıt, Ciltli, büyük boy
  Sayfa  Ebat    592 sayfa, 17x24 cm
  Yayın Yılı       2013


 
Saadet Yayınları Dört Büyük Halife kitabını incelemektesiniz.
Şemseddin Sivasi Dört Büyük Halife
kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
  

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2
 
 
        Dört Büyük Halife - Menakıbı Çeharı Yar-ı Güzin
 
  
     ÖNSÖZ
 
Menakıb-ı Çehar Yar-ı Güzin adlı bu kitabın müellifi Şemseddin Ahmed bin Muhammed el Sivasi, kısaca Şemseddin Sivasi ismiyle tanınan büyük bir Türk-İslâm mütefekkiri ve bilginidir. İlim ve irfan hayatımıza otuzdan fazla değerli eser katmış olan bu büyük zat, yalnız dîn ve tasavvuf ilimlerinde değil aynı zamanda dil ve ede­biyat üzerinde de üstün bir kudret sahibi olduğunu göstermiştir. On beşten fazla manzum eseri, hem bir dil ve edebiyat şaheseri, hem de derin bir din ve tasavvuf hakikatleri hazinesidir.
 
Müellifin bu kitabı ise, İslâmiyetin altın çağını temsil eden dört büyük halife devrine ait bugüne kadar yazılmış olan pek çok kitaplar arasında hâlâ güzelliğini ve üstünlüğünü koruyan bir eserdir. Çünkü: bu büyük eser, dört büyük halife devrine ait en sıhhatli kaynaklar­dan süzülerek, sahih hadislere ve âyetlere dayanarak, bilhassa bu husustaki değişik ve birbirine zıt indî kanaatların asla tesirine ka­pılmayarak, hakkı ve hakikati en açık bir şekilde tebellür ettiren bir ilham-ı rabbani ve feyz-i mukaddesle hazırlanıp kaleme alınmıştır. Bu yüzdendir ki, bu eser, halkın sevdiği, elden ele dolaşan ve dillerde zevkle yad edilen bir dinî destan haline gelmiştir.
 
Malumdur ki, dört halife devrinden sonra müslümanlar arasında çeşitli dinî ve siyasî aykırılıklar baş göstermiştir. Din gayretinden ziyade tac, taht, soy ve iktidar gayretiyle körüklenen bu aykırılık ve çekişmeler, zamanla gelişerek, Peygamber Efendimizin ve O'nun mu­kaddes izinden giden Dört Sevgili Dostunun bir tek kıblede birleştir­diği İslâm cemaatını çeşitli hiziplere ayırıp parçalamıştır. Daha son­raki asırlarda gelen sünnet ve cemaat ehli âlimlerinden pek çoğu, bu tefrikayı ortadan kaldırıp yeniden İslâm birliğini kurmak için yılmadan, usanmadan, hayatlarını istihkar ederek mücahade ve mü­cadele ettiler, sayısız eserler yazdılar, talebeler yetiştirdiler, zalim sultanlara karşı hakkı söylemekten çekinmediler, hatta bu yolda hiç çekinmeden canlarını feda ettiler.
 
Bütün bu üstün çabalara rağmen bugün bile müslümanlar arasında, asırlardan beri devam edegelen bu ihtilâf ve çekişmelerin artığı olan bazı ifrat ve tefritlerin izlerine rastlamak mümkündür. Esasen her ifratın bulunduğu yerde onun zarurî ve tabiî tepkisi olan bir tef­ritin bulunacağı muhakkaktır. Halbuki ifrat ve tefritin her ikisi de İslâm'dan değildir ve ancak islam 'ı parçalayıcı, birliği bozucu bir aşırılıktır. İslam 'ın sevdiği ve seçtiği yol, daima itidal yolu olmuştur. şemsettin sivasi dört büyük halife
 
Resûl-i Ekrem Efendimiz Hazretleri de, ümmetine ısrarla bu orta yo­lu emir ve tavsiye buyurmuştur. Çünkü itidal yolu olan orta yol bir­leştirici ve toplayıcıdır. Halbuki ifrat ve tefrit yolu, parçalayıcı ve dağıtıcıdır.
 
İşte bu kitap, İslâm birliğini sağlayacak olan ve Peygamber Efendimizin emir ve tavsiyelerine en uygun olan bu orta yoldan dı­şarı çıkmamış, hiç bir aşın fırkanın tesirine kapılmamış, doğrudan doğruya Hak'tan aldığı ilhamla Peygamberimizin Dört Sevgili Dostu­nun menkıbelerini en sıhhatli bir şekilde ifade edip açıklamıştır.

Hiç şüphesiz ki, bu büyük insanların hayatlarını ve menkıbeleri­ni okumaktan maksat, kendi kusurlarımızı bilmek ve o kemal sahip­lerine bakarak kendi eksiklerimizi tamamlamaktır. Dünya ve âhiret kazançlarının en büyüğü, bu gayeye ulaşmak, hiç olmazsa elinden geldiğince ona yaklaşmaktır.
 
İşte bu ulvî gayeye elimizden geldiği kadar biz de hizmet edebil­mek maksadıyle bu değerli eserin aslını, eksiksiz olarak ve aslına en sadık bir şekilde sadeleştirerek size takdim etmeye çalıştık. Gerçi bu eserin, bizden önce yapılmış bazı sadeleştirmelerini gördük; fakat bunlar bizi o kadar üzdü ki, onun tamamını eksiksiz olarak ve asla bozmayarak sadeleştirmeye mecbur kaldık. Çünkü diğerleri, eserin en özlü kısımlarını almadıkları gibi ifrat ve tefrit fırkalarının tesiri altında kalarak eserin aslını tahrif edecek derecede ilâveler yapmış ve maalesef İslâm birliğini parçalayıcı bir takım telkinlere âlet ol­maktan Kendilerini kurtaramamış, böylece hizmet şöyle dursun belki hedm   (yıkma)   yoluna sapmışlardır.  şemseddin sivasi dört halife hayatı
 
Şüphesiz ki, bizim yaptığımız da hatadan ve noksandan beri de­ğildir. Fakat şurası muhakkaktır ki, diğerleri gibi aslını tahrif etmek­ten tamamen uzaktır. Bu hususta söyliyebileceğimiz yegâne şey, ese­rin aslına tamamen sadık kalmaya çalıştığımız ve kendi indî kanaatımıza uygun görmediğimiz bazı kısımlarını kitaptan çıkarmağa ça­lışmadığımızdır. Bütün kusurlarımıza rağmen, bu şekilde hareket et­mekle büyük bir veli olan Şemseddin Sivasi Hazretlerinin ruhaniyetini hoşnud etmeyi ve Hakkın rızasını umarız. ( dört büyük halife, dört büyük halife kitabı al oku, 4 halife kitabı, şemseddin sivasi dört büyük halife, , dört halife hayatı, menakıbı ceharı yarı güzin, saadet yayınları  )
   
Allah'dan hidayet  ve yardım niyaz ederek takdim ederiz...
 
 
 
 
Saadet Yayınları, Şemseddin Sivasi Dört Büyük Halife kitabını incele diniz.
Diğer Özellikler
Stok Kodu9789757640257
MarkaSaadet Yayınevi
Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
9789757640257
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.