Evlilik ve Aile Hayatı ÇELİK

Fiyat:
320,00 TL
İndirimli Fiyat (%40,6) :
190,00 TL
Kazancınız 130,00 TL
53,20 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo

Kitap             Evlilik ve Aile Hayatı    
Yazar            Hasan Çalışkan
Yayınevi        Çelik Yayınları    
Kağıt Cilt       2.Hamur kağıt, Ciltli
Sayfa Ebat    394 sayfa, 16x24 cm
Çelik Yayınları Evlilik ve Aile Hayatı kitabını incelemektesiniz.   
Hasan Çalışkan Evlilik ve Aile Hayatı kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2

ÖNSÖZ

Bizleri müslüman ve Muhammed sallallahu aleyhi ve selleme ümmet olarak yaratan Allahü ZülCelâl Hazretlerine sonsuz hamdü senalar eder, O'nun iki Cihan serveri Rasülüne de salat ederim.

Allah Celle Celalühü, her şeyi insan için, insanı da kendisi için ve kendisine kulluk için yaratmıştır. Bunun için insanı her şeyden üstün, güzel, daha akıllı ve daha güçlü kılmıştır.

Allahü Teala insanlara akıl vererek doğruyu bulup kendi yolunda ya­şayanlara hem dünya mutluluğu hem de cennet mutluluğu vaad etmektedir. Ama Allah'ı ve Peygamberi dinlemeyip, nefsine ve şeytana uyanların ise hem dünyada sıkıntı hem de Cehennemde azab çekeceği belirtilmiştir. Bizleri yaratan Cenabı Hak, dünya ve ahiret saadetine nasıl ereceğimizi gönderdiği kitap ve peygamberlerle bize göstermiştir.

Bunun için her insanın dinî bir eğitini alması ve hak yolda yürümesi iki dünya saadeti bulabilmesi açısından şarttır. Bu konuda İsra suresinin 15. ayetinde, Yüce Rabbimiz şöyle buyurur:

"Kim doğru yola giderse ancak kendisi için doğru yola gitmiş olur. Kim de doğru yoldan sapar, yanlış yola giderse, kendi aleyhine (zararına) olur. Hiç bir kimse başkasının günahını yüklenmez."

Ayette belirtildiği gibi Sıratı Müstakim (dosdoğru yol) üzerinde olanlar kendilerine iyilik etmiş olurlar. Huzura ermek için her insanı bu dinin esaslarının, başkalarına karşı görevlerinin ve sorumluluklarının bilincinde olması gerekir. Şayet şahsımıza, eşimize, çocuklarımıza, ana ve babamıza karşı, akraba ve dostlarımıza karşı, zenginin fakire karşı, işverenin işçiye, işçinin işverene karşı, satıcının alıcıya, alıcının satıcıya karşı, ölüme ve ölmüşlerimize karşı görevlerimizi bilmiyorsak görevlerimizi nasıl yapabilir ve nasıl huzur bulabiliriz? Her insanın bilmesi gereken önemli bir husus ta evlilik hayatında görevleri ve hak­larıdır.

Ömrümüzün her safhasında olduğu gibi aile yaşantımızda da mutlu olmak için dinin gerektirdiklerini yerine getirmemiz gerekir.

Ne şekilde ibadet edeceğimizi ortaya koyan dinimiz, iyi bir evliliğin nasıl yapılacağının ve nasıl yürütüleceğinin yollarını da göstermiştir. Dini esasları gözetmeden ve önemsemeden, evlenen kişiler yaptıklarının faturasını çok ağır öderler. Bir evliliğin saadet üzere devamı, eşlerin dinî yaşantılarıyla doğru orantılıdır. Çünkü bir aileyi yıkacak hususlar dinen de yasaklanmıştır. Günümüzde aileleri parçalayan zina, kumar, içki, iffetsizlik, gayrı meşru kadın erkek be­
 
raberlikleri, zulüm derecesine varan dayaklar zaten dinen de yasaklanmıştır. İyi bir müslüman zaten bu haram ve günahlardan kaçınır ve aile yuvasının huzurunu kaçıracak her türlü hareketlerden kendini korumasını bilir. Evliliğin ilk aşamasında evleneceği kişinin içkisini, kumarını, gayri meşru hareketlerini önemsemeyen kimselerin ileride büyük pişmanlıklar duyacağı ortadadır.

İnsan hayatının en önemli kararlardan olan evliliğin selametle yürümesi için evlenmeden önce hazırlık yapılması gerekir. Bazı genç erkekler tüketim eşyalarına sahip olmakla evliliğe hazır olunacağını zannederler. Bazı kızlar da sandıklar dolusu çeyiz eşyası düzerse evliliğe hazır olduklarını zannederler. Hatta onlarca senesini örgü, nakış, çeyiz hazırlamakla geçiren kızlarımız ileride evleneceği erkeğine ve doğacak çocuklarına karşı nasıl davranacağını gösterecek bilgi donanımına sahip olmadan, belki hayatında evlilikle ilgili bir tek kitap okumadan evlenir. Böylelerinin evlilikleri, pusulasız giden gemiye benzer.

Her insan bilmeli ki dinimizin esasları, insanın dünya ve ahirette huzur içinde yaşamasını gaye edindiği için İslâmî esasları göz önünde bulundurarak evlenenlerin yuvalarında huzur ve bereket görülür. Evliliği ve aile yapısı sağlam olan insanlar her sahada başarılı olur. Ama yuvasını kurarken dini esasları gözetmeyen kimseler ise ailesinde, işinde ve hayatında başarılı olamaz.

Ailede huzur arayanlara bu kitap bir rehber olabilme kaygısını taşıyor. Bu kitapta iyi bir evlilik ve huzur dolu bir aile hayatı için dinimizin insanlara emir ve tavsiye buyurduğu hususlar ele alınmaya çalışılmıştır. İyi bir ailenin tesisi için evliliğin önemi ve bu evliliğin sağlam temeller üzerine oturması gerektiği ve bunun için neler yapılması gerektiği ilk bölümlerde yer almıştır. Yine eş seçerken dikkat edilmesi gereken hususları, evliliğe teşebbüs ederken ve ettikten sonra uyulması sünnet olan hususları ele aldık.

Düğünlerimizin sünnete uygun olabilmesi için nelerin yapılması gerektiğine değindik. Cinsel mutluluğun kazanılması için ilk geceden itibaren nelere dikkat edilmesi gerektiğine de­ğinilmiştir. Sonraki bölümlerde ise eşlerin birbirlerine karşı olan görev ve hakları, ailelerdeki geçimsizliğe sebep olan özellikler yer almıştır.

Konulan oldukça sade bir dil ve akıcı bir üslup ile kaleme almaya çalıştık. İslâm alimlerinin evlilik ve aile konusundaki değerli düşüncelerinden istifade ederek insanlara tatminkâr bilgiler sunmayı hedefledik. Eserlerinden istifade ettiğimiz islam alimlerimizden hayatta olmayanlara rahmet diler, sağ olan alimlerimize de sağlık, afiyet ve saadet dolu günler dilerim.

Bu kitabın okurlarımızın aile saadeti bulabilmelerine vesile olabilmesini Yüce Rabbimden diliyorum. Eserimizin 'evlilik ve aile' konusunu tam manasıyla ve mükemmelce ele aldığını iddia etmiyoruz. Hatalarımız ve eksiğimiz olabilir ve olacaktır. Muhtemel yanlışlıklar ve noksanlıklar şahsımıza aittir. Bütün güzellikler Yüce Rabbimize aittir. Gayret bizden, tevfîk Allah'tandır.

Hasan ÇALIŞKAN
KONYA

İSLAM VE EVLİLİK

İslâm'da evlilik; erkekle kadın arasında geçerli olan mübarek bir akittir, sözleşmedir. Nikâhla, iki eş birbirlerine helal olur. Kan ve koca böyle bir akitle uzun bir hayat yolculuğuna beraber çıkmaya başlarlar.

İnsan hayatının önemli bir noktası evlilik hayatıdır. Evlilik; içinde sevgi, şefkat, huzur ve güven nimetlerini tutmaları için Allah'ın iki nefsi, bağların en kuvvetlisiyle bağladığı ilişkidir.

Evlenmek hayatın bir parçası, yeme ve içme gibi tabiî bir olaydır. O halde evlenme, var olmanın; yemek ise devamın sebebidir.

İslâm'da evlilik; nefsin sükûnet, kalbin rahat, gönlün huzur bulması için karı kocanın sevgi, yardımlaşma, hoşgörü ve şefkat çerçevesinde, içinde yavrularının cıvıldadığı bir yuva kurmalarıdır.

Kadın ve erkek birbirlerinin tamamlayıcısıdırlar. Biri diğeri olmadan mutlu bir hayat yaşayamaz. İnsanlar çifttirler. Yalnızlık Allah'a mahsustur. İnsana, mutlaka bir eş, ömür boyu bir yastığa baş koyacağı, birbirlerine sığınak olacakları bir hayat arkadaşı lazımdır.

İşte bu hayat arkadaşına kavuşmak da evlenmekle mümkündür. Evlenme konusundaki ayet ve hadislere yer vererek konumuza giriş yapalım.


KUR AN VE SÜNNETTE; EVLENMEK

Evlilik konusunda varid olan ayet ve hadisleri incelediğimiz zaman evlenmenin önemi açıkça ortaya çıkmaktadır. Önce ayetlere yer verelim.

"Bekârlarınızı evlendirin" 1
"Sizin cinsinizden size zevce (eş) olabilecek varlıkları yaratması onun ayetlerindendir." 2
"Sudan bir insan yaratıp onu nesep ve (evlenmek suretiyle) sıhriyet hısım ve akrabalığa dönüştüren O'dur. Rabbinin her şeye gücü yeter."3

1-Nur Sûresi, ayet: 32
2-Rum Sûresi, ayet: 21
3-Furkan Sûresi, ayetler 25/54

İÇİNDEKİLER
Önsöz
İSLAM VE EVLİLİK
Kur'an ve Sünnette Evlenme
Şahıslar açısından nikah
Evlenmenin faydaları
Evliliğin Dezavantajları
Sünnete uygun evlilik yapmak
Hangi kadınlarla evlenilmez?    
Evliliğin kaderle ilgisi nedir?      
Evlilik Hazırlığı
Eşlerin denkliği (Küfüv) 
Erkeğin kız veya kadında arayacağı vasıflar     
Halis niyet ve dua ile başlamak 
Evlenecek adayların birbirini görmesi    
Evlenecek kişilerin birbirleriyle konuşması
Adayları denetlemek ve soruşturmak    
İstihare

EVLENME TEKLİFİ (DÜNÜRLÜK)        
Dünürlük çeşitleri
Dünürlüğün adapları     
Evlenenlere aracılık etmek,      
Adayların evlilik için birbirlerini istemeleri           
Evlilik Yaşı       
Başlık Parası   
Nişan (Şerbet İçme)     

NİKAH 
Evliliğin Şartları
Nikah Merasimi
Resmi Nikah-Dini Nikah

DÜĞÜN          
Düğün Yemeği 
Düğünlerde Eğlenmek  
 
Düğünleri kolaylaştırmak          
Gelinlik Giymek
Gelin Getirmenin adabı

-GERDEK GECESİ (ZİFAF)     
Cinsi Münasebet adabı 
-Zifaf Engelleri 
-Cinsel Yasaklar           
-Bekaret Hususiyetleri  
-Balayı

AİLE   
Aile Tipleri
İslamın aileye bakışı,    
Kadın ve erkek,
Gerçek üstünlük takvadadır      
Ailede görev dağılımı    
Aile Reisi erkektir         
Vazife ve Hak, 

KOCANIN HAKLARI    
Kocanın reislik hakkı    
Kadınlar kocalarına itaat etmeli
Haranı isteklerinde kocaya itaat edilmez           
Cinsel faydalanma hakkı          
Kocasından başka erkeklerle konuşma 
Kocadan izinsiz evden dışarı çıkmamak           
Kadın kocasının istemediği kişileri eve almamalı           
Kocasının kazancını ve malını korumak            
Çocuk sahibi olma hakkı

KADININ GÖREVLERİ
I.KADININ TAVIRLA YAPACAĞI GÖREVLER   
Kocayı kızdırmamak     
Beyine içtenlikle hizmet etmeli ve ikramlarda bulunmalı
Allah'a itaat konusunda kocasına yardımcı olur 
Kadın misafirlerle ilgilenmeli     
Kocasını güzellikle karşılamak ve güzellikle uğurlamak  

II.KADININ KOCASINA SÖZLE YAPABİLECEĞİ GÖREVLER
Kocasına karşı nankörlük yapmamalı    
Kadın, tatlı dilli ve güleryüzlü olmalı      
Kocasının sevgisini kazanmalı  
Kocasını güzel bir hitapla çağırmak      
Güzel haberleri müjdelemek ve üzücü haberi gizlemek  
Kadın, kocasından, boşamasını istememek      
Tenkitten çekinmeli      
Kocasıyla tartışmamalı
Kocasına lanet etmemeli          

KADININ EVİNDEKİ GÖREVLERİ        
Ev işleri hizmeti kadınındır        
Kadın maharetli olmalıdır         
Ev Temizliği
Kadın Tutumlu olmalı, müsrif olmamalı

KADININ CİNSEL GÖREVLERİ
Kocasının cinsel davetini kabul etmek   
Kadın cilvesini ve süslenmesini kocasına karşı yapmalı
Kadın, yabancı erkeklere değil sadece kocası için süslenmek    

KADININ HAKLARI      
Nafaka Hakkı   
Mesken Hakkı  
Kadının kendi malından istediği gibi tasarruf hakkı        
Mehir Hakkı     
Çeyiz Hakkı     
Kadının miras hakkı     
Kadının çalışma hakkı  
Kadının anne ve babasını ziyaret etme hakkı    
Kadının akrabasını ziyaret etme hakkı  
Kocasından cinsel teması teması isteme hakkı
Çocuğunu büyütme hakkı         
iyi geçim görme hakkı  
Kadının ilim tahsil etme hakkı   

KOCANIN GÖREVLERİ           
iyi muamele     
Erkek öfkesine sahip olmalı      
Koca eşine sert davranmamalı
Koca ailesine değer vermeli      
Ayıplarını araştırmamalı           
Mehrini vermeli
 
Hanımının ziyaretlerine izin vermeli       
Dini hayatını temin etmeli         
Erkek kıskanç olmalı    
KOCANIN ÎNFAK GÖREVLERİ 
Ailesine karşı cömert davranmalı          
EVİYLE İLGİLİ GÖREVLERİ     
-Eve girerken görevleri 
Eve selamla girmeli      
Eve güleryüzle girmeli  
Evine ve eşine bağlı olmalı       
Ev işinde eşine yardımcı olmalı
Koca hanımına meşru eğlenceler temin etmeli
Eşine karşı süslenmesi 

BİRDEN FAZLA EŞİ OLANLARIN GÖREVLERİ
Eşler arasında adalet   
Çok eşliliğin sebebleri   
Çok evliliğin getirdiği sıkıntılar   
Peygamberimizin çok evliliğinin sebebleri         

KARI VE KOCANIN ORTAK GÖREVLERİ       
Samimiyet sözde durmak         
Güleryüzlülük ve tatlı dil           
Sevgi, saygı (aşk)        
Seygiyi artırıcı uygulamalar      
Eşler güzel ahlaklı olmalı          
Sadakat (doğruluk)      
Doğruluk çeşitleri
Sözde sadakat
Aile sırlarını korumada sadakat
Namusu korumada sadakat
Birbirleri alay etmemelidirler      
Dualaşmak, beddualaşmamak  
Istişareleşmek  
Kulluk görevlerinde yardımlaşmak
Birbirlerinin dinlemeyi bilmeliler
Kusurları güzellikle düzeltmek
Hatalarına sabretmeliler
Tartışmamak   
Gerektiğinde özür dilemek        
Geçim ehli olmalıdırlar  

Işbitirici ve çalışkan olmak
Sağlıklarına dikkat etmeliler      
Hastalık günlerinde dayanışma ruhu
Ruhî olgunluk göstermelidirler  
Akrabalara karşı görevler         
Komşulara karşı görevler         

GEÇİMSİZLİK SEBEPLERİ VE ÇÖZÜM
Huyların uyuşmaması   
Eşlerin birbirinin tanımaması    
İnatçılık
İnanç ve görüş ayrılığı
Sinir ve öfke    
-Bencillik         
Güvensizlik ve şüphe   
Cahillik
Kadının kendisini kocasıyla eşit görmesi (Feminizm)     
Eşlerin birbirini beğenmemesi   
Arabozucuların fitneleri 
Koca baskısı ve dayak meselesi           
Lüks yaşama isteği      
Fakirlik
Cimrilik ve savurganlık
Hataları büyütmek ve tartışmak
Eş seçiminde yanlış tercih etmek          
Dindar eş tercih etmemek         
Eşler arasında büyük yaş farkı  
içki      
Kumar illeti      
Zina     
Zinaya götüren haller    
Haremlik ve selamlık meselesi  
Cinsel görevden kaçmak          
Eşlerden birinin başkasında gönlünün olması
Kadının ç
Diğer Özellikler
Stok Kodu9789758596928
MarkaÇelik Yayınevi
Stok DurumuVar
9789758596928
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.