• Tüm Kategoriler
  • Gönderim Yaptığımız Kargo Firmaları MNG ve PTT kargo dur. Uygun Fiyat ve Hızlı Teslim ile ürün Sevkiyatımız sorunsuzca devam etmektedir. Kapıda Nakit Ödeme sistemi de var, Ürünü Sepete Atıp Adresi girdikten sonra Ödeme Seçenekleri ekranında karşınıza çıkar. Taksit durumuda aynı şekilde çıkar.

   Evlilik ve Aile Hayatı

   Evlilik ve Aile Hayatı
   Evlilik ve Aile Hayatı
   Evlilik ve Aile Hayatı
   Görsel 1
   Görsel 2
   Görsel 3
   Fiyat:
   55,00 TL
   İndirimli Fiyat (%47,3) :
   29,00 TL
   Kazancınız 26,00 TL
   29.00 www.goncakitap.com.tr
   Aynı Gün Kargo

   Kitap             Evlilik ve Aile Hayatı    
   Yazar            Hasan Çalışkan
   Yayınevi        Çelik Yayınları    
   Kağıt Cilt       2.Hamur kağıt, Ciltli
   Sayfa Ebat    394 sayfa, 16x24 cm
   Yayın Yılı       2003   Çelik Yayınları Evlilik ve Aile Hayatı kitabını incelemektesiniz.   
   Hasan Çalışkan Evlilik ve Aile Hayatı kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

   Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2

   ÖNSÖZ

   Bizleri müslüman ve Muhammed sallallahu aleyhi ve selleme ümmet olarak yaratan Allahü ZülCelâl Hazretlerine sonsuz hamdü senalar eder, O'nun iki Cihan serveri Rasülüne de salat ederim.

   Allah Celle Celalühü, her şeyi insan için, insanı da kendisi için ve kendisine kulluk için yaratmıştır. Bunun için insanı her şeyden üstün, güzel, daha akıllı ve daha güçlü kılmıştır.

   Allahü Teala insanlara akıl vererek doğruyu bulup kendi yolunda ya­şayanlara hem dünya mutluluğu hem de cennet mutluluğu vaad etmektedir. Ama Allah'ı ve Peygamberi dinlemeyip, nefsine ve şeytana uyanların ise hem dünyada sıkıntı hem de Cehennemde azab çekeceği belirtilmiştir. Bizleri yaratan Cenabı Hak, dünya ve ahiret saadetine nasıl ereceğimizi gönderdiği kitap ve peygamberlerle bize göstermiştir.

   Bunun için her insanın dinî bir eğitini alması ve hak yolda yürümesi iki dünya saadeti bulabilmesi açısından şarttır. Bu konuda İsra suresinin 15. ayetinde, Yüce Rabbimiz şöyle buyurur:

   "Kim doğru yola giderse ancak kendisi için doğru yola gitmiş olur. Kim de doğru yoldan sapar, yanlış yola giderse, kendi aleyhine (zararına) olur. Hiç bir kimse başkasının günahını yüklenmez."

   Ayette belirtildiği gibi Sıratı Müstakim (dosdoğru yol) üzerinde olanlar kendilerine iyilik etmiş olurlar. Huzura ermek için her insanı bu dinin esaslarının, başkalarına karşı görevlerinin ve sorumluluklarının bilincinde olması gerekir. Şayet şahsımıza, eşimize, çocuklarımıza, ana ve babamıza karşı, akraba ve dostlarımıza karşı, zenginin fakire karşı, işverenin işçiye, işçinin işverene karşı, satıcının alıcıya, alıcının satıcıya karşı, ölüme ve ölmüşlerimize karşı görevlerimizi bilmiyorsak görevlerimizi nasıl yapabilir ve nasıl huzur bulabiliriz? Her insanın bilmesi gereken önemli bir husus ta evlilik hayatında görevleri ve hak­larıdır.

   Ömrümüzün her safhasında olduğu gibi aile yaşantımızda da mutlu olmak için dinin gerektirdiklerini yerine getirmemiz gerekir.

   Ne şekilde ibadet edeceğimizi ortaya koyan dinimiz, iyi bir evliliğin nasıl yapılacağının ve nasıl yürütüleceğinin yollarını da göstermiştir. Dini esasları gözetmeden ve önemsemeden, evlenen kişiler yaptıklarının faturasını çok ağır öderler. Bir evliliğin saadet üzere devamı, eşlerin dinî yaşantılarıyla doğru orantılıdır. Çünkü bir aileyi yıkacak hususlar dinen de yasaklanmıştır. Günümüzde aileleri parçalayan zina, kumar, içki, iffetsizlik, gayrı meşru kadın erkek be­
    
   raberlikleri, zulüm derecesine varan dayaklar zaten dinen de yasaklanmıştır. İyi bir müslüman zaten bu haram ve günahlardan kaçınır ve aile yuvasının huzurunu kaçıracak her türlü hareketlerden kendini korumasını bilir. Evliliğin ilk aşamasında evleneceği kişinin içkisini, kumarını, gayri meşru hareketlerini önemsemeyen kimselerin ileride büyük pişmanlıklar duyacağı ortadadır.

   İnsan hayatının en önemli kararlardan olan evliliğin selametle yürümesi için evlenmeden önce hazırlık yapılması gerekir. Bazı genç erkekler tüketim eşyalarına sahip olmakla evliliğe hazır olunacağını zannederler. Bazı kızlar da sandıklar dolusu çeyiz eşyası düzerse evliliğe hazır olduklarını zannederler. Hatta onlarca senesini örgü, nakış, çeyiz hazırlamakla geçiren kızlarımız ileride evleneceği erkeğine ve doğacak çocuklarına karşı nasıl davranacağını gösterecek bilgi donanımına sahip olmadan, belki hayatında evlilikle ilgili bir tek kitap okumadan evlenir. Böylelerinin evlilikleri, pusulasız giden gemiye benzer.

   Her insan bilmeli ki dinimizin esasları, insanın dünya ve ahirette huzur içinde yaşamasını gaye edindiği için İslâmî esasları göz önünde bulundurarak evlenenlerin yuvalarında huzur ve bereket görülür. Evliliği ve aile yapısı sağlam olan insanlar her sahada başarılı olur. Ama yuvasını kurarken dini esasları gözetmeyen kimseler ise ailesinde, işinde ve hayatında başarılı olamaz.

   Ailede huzur arayanlara bu kitap bir rehber olabilme kaygısını taşıyor. Bu kitapta iyi bir evlilik ve huzur dolu bir aile hayatı için dinimizin insanlara emir ve tavsiye buyurduğu hususlar ele alınmaya çalışılmıştır. İyi bir ailenin tesisi için evliliğin önemi ve bu evliliğin sağlam temeller üzerine oturması gerektiği ve bunun için neler yapılması gerektiği ilk bölümlerde yer almıştır. Yine eş seçerken dikkat edilmesi gereken hususları, evliliğe teşebbüs ederken ve ettikten sonra uyulması sünnet olan hususları ele aldık.

   Düğünlerimizin sünnete uygun olabilmesi için nelerin yapılması gerektiğine değindik. Cinsel mutluluğun kazanılması için ilk geceden itibaren nelere dikkat edilmesi gerektiğine de­ğinilmiştir. Sonraki bölümlerde ise eşlerin birbirlerine karşı olan görev ve hakları, ailelerdeki geçimsizliğe sebep olan özellikler yer almıştır.

   Konulan oldukça sade bir dil ve akıcı bir üslup ile kaleme almaya çalıştık. İslâm alimlerinin evlilik ve aile konusundaki değerli düşüncelerinden istifade ederek insanlara tatminkâr bilgiler sunmayı hedefledik. Eserlerinden istifade ettiğimiz islam alimlerimizden hayatta olmayanlara rahmet diler, sağ olan alimlerimize de sağlık, afiyet ve saadet dolu günler dilerim.

   Bu kitabın okurlarımızın aile saadeti bulabilmelerine vesile olabilmesini Yüce Rabbimden diliyorum. Eserimizin 'evlilik ve aile' konusunu tam manasıyla ve mükemmelce ele aldığını iddia etmiyoruz. Hatalarımız ve eksiğimiz olabilir ve olacaktır. Muhtemel yanlışlıklar ve noksanlıklar şahsımıza aittir. Bütün güzellikler Yüce Rabbimize aittir. Gayret bizden, tevfîk Allah'tandır.

   Hasan ÇALIŞKAN
   KONYA

   İSLAM VE EVLİLİK

   İslâm'da evlilik; erkekle kadın arasında geçerli olan mübarek bir akittir, sözleşmedir. Nikâhla, iki eş birbirlerine helal olur. Kan ve koca böyle bir akitle uzun bir hayat yolculuğuna beraber çıkmaya başlarlar.

   İnsan hayatının önemli bir noktası evlilik hayatıdır. Evlilik; içinde sevgi, şefkat, huzur ve güven nimetlerini tutmaları için Allah'ın iki nefsi, bağların en kuvvetlisiyle bağladığı ilişkidir.

   Evlenmek hayatın bir parçası, yeme ve içme gibi tabiî bir olaydır. O halde evlenme, var olmanın; yemek ise devamın sebebidir.

   İslâm'da evlilik; nefsin sükûnet, kalbin rahat, gönlün huzur bulması için karı kocanın sevgi, yardımlaşma, hoşgörü ve şefkat çerçevesinde, içinde yavrularının cıvıldadığı bir yuva kurmalarıdır.

   Kadın ve erkek birbirlerinin tamamlayıcısıdırlar. Biri diğeri olmadan mutlu bir hayat yaşayamaz. İnsanlar çifttirler. Yalnızlık Allah'a mahsustur. İnsana, mutlaka bir eş, ömür boyu bir yastığa baş koyacağı, birbirlerine sığınak olacakları bir hayat arkadaşı lazımdır.

   İşte bu hayat arkadaşına kavuşmak da evlenmekle mümkündür. Evlenme konusundaki ayet ve hadislere yer vererek konumuza giriş yapalım.


   KUR AN VE SÜNNETTE; EVLENMEK

   Evlilik konusunda varid olan ayet ve hadisleri incelediğimiz zaman evlenmenin önemi açıkça ortaya çıkmaktadır. Önce ayetlere yer verelim.

   "Bekârlarınızı evlendirin" 1
   "Sizin cinsinizden size zevce (eş) olabilecek varlıkları yaratması onun ayetlerindendir." 2
   "Sudan bir insan yaratıp onu nesep ve (evlenmek suretiyle) sıhriyet hısım ve akrabalığa dönüştüren O'dur. Rabbinin her şeye gücü yeter."3

   1-Nur Sûresi, ayet: 32
   2-Rum Sûresi, ayet: 21
   3-Furkan Sûresi, ayetler 25/54

   İÇİNDEKİLER
   Önsöz
   İSLAM VE EVLİLİK
   Kur'an ve Sünnette Evlenme
   Şahıslar açısından nikah
   Evlenmenin faydaları
   Evliliğin Dezavantajları
   Sünnete uygun evlilik yapmak
   Hangi kadınlarla evlenilmez?    
   Evliliğin kaderle ilgisi nedir?      
   Evlilik Hazırlığı
   Eşlerin denkliği (Küfüv) 
   Erkeğin kız veya kadında arayacağı vasıflar     
   Halis niyet ve dua ile başlamak 
   Evlenecek adayların birbirini görmesi    
   Evlenecek kişilerin birbirleriyle konuşması
   Adayları denetlemek ve soruşturmak    
   İstihare

   EVLENME TEKLİFİ (DÜNÜRLÜK)        
   Dünürlük çeşitleri
   Dünürlüğün adapları     
   Evlenenlere aracılık etmek,      
   Adayların evlilik için birbirlerini istemeleri           
   Evlilik Yaşı       
   Başlık Parası   
   Nişan (Şerbet İçme)     

   NİKAH 
   Evliliğin Şartları
   Nikah Merasimi
   Resmi Nikah-Dini Nikah

   DÜĞÜN          
   Düğün Yemeği 
   Düğünlerde Eğlenmek  
    
   Düğünleri kolaylaştırmak          
   Gelinlik Giymek
   Gelin Getirmenin adabı

   -GERDEK GECESİ (ZİFAF)     
   Cinsi Münasebet adabı 
   -Zifaf Engelleri 
   -Cinsel Yasaklar           
   -Bekaret Hususiyetleri  
   -Balayı

   AİLE   
   Aile Tipleri
   İslamın aileye bakışı,    
   Kadın ve erkek,
   Gerçek üstünlük takvadadır      
   Ailede görev dağılımı    
   Aile Reisi erkektir         
   Vazife ve Hak, 

   KOCANIN HAKLARI    
   Kocanın reislik hakkı    
   Kadınlar kocalarına itaat etmeli
   Haranı isteklerinde kocaya itaat edilmez           
   Cinsel faydalanma hakkı          
   Kocasından başka erkeklerle konuşma 
   Kocadan izinsiz evden dışarı çıkmamak           
   Kadın kocasının istemediği kişileri eve almamalı           
   Kocasının kazancını ve malını korumak            
   Çocuk sahibi olma hakkı

   KADININ GÖREVLERİ
   I.KADININ TAVIRLA YAPACAĞI GÖREVLER   
   Kocayı kızdırmamak     
   Beyine içtenlikle hizmet etmeli ve ikramlarda bulunmalı
   Allah'a itaat konusunda kocasına yardımcı olur 
   Kadın misafirlerle ilgilenmeli     
   Kocasını güzellikle karşılamak ve güzellikle uğurlamak  

   II.KADININ KOCASINA SÖZLE YAPABİLECEĞİ GÖREVLER
   Kocasına karşı nankörlük yapmamalı    
   Kadın, tatlı dilli ve güleryüzlü olmalı      
   Kocasının sevgisini kazanmalı  
   Kocasını güzel bir hitapla çağırmak      
   Güzel haberleri müjdelemek ve üzücü haberi gizlemek  
   Kadın, kocasından, boşamasını istememek      
   Tenkitten çekinmeli      
   Kocasıyla tartışmamalı
   Kocasına lanet etmemeli          

   KADININ EVİNDEKİ GÖREVLERİ        
   Ev işleri hizmeti kadınındır        
   Kadın maharetli olmalıdır         
   Ev Temizliği
   Kadın Tutumlu olmalı, müsrif olmamalı

   KADININ CİNSEL GÖREVLERİ
   Kocasının cinsel davetini kabul etmek   
   Kadın cilvesini ve süslenmesini kocasına karşı yapmalı
   Kadın, yabancı erkeklere değil sadece kocası için süslenmek    

   KADININ HAKLARI      
   Nafaka Hakkı   
   Mesken Hakkı  
   Kadının kendi malından istediği gibi tasarruf hakkı        
   Mehir Hakkı     
   Çeyiz Hakkı     
   Kadının miras hakkı     
   Kadının çalışma hakkı  
   Kadının anne ve babasını ziyaret etme hakkı    
   Kadının akrabasını ziyaret etme hakkı  
   Kocasından cinsel teması teması isteme hakkı
   Çocuğunu büyütme hakkı         
   iyi geçim görme hakkı  
   Kadının ilim tahsil etme hakkı   

   KOCANIN GÖREVLERİ           
   iyi muamele     
   Erkek öfkesine sahip olmalı      
   Koca eşine sert davranmamalı
   Koca ailesine değer vermeli      
   Ayıplarını araştırmamalı           
   Mehrini vermeli
    
   Hanımının ziyaretlerine izin vermeli       
   Dini hayatını temin etmeli         
   Erkek kıskanç olmalı    
   KOCANIN ÎNFAK GÖREVLERİ 
   Ailesine karşı cömert davranmalı          
   EVİYLE İLGİLİ GÖREVLERİ     
   -Eve girerken görevleri 
   Eve selamla girmeli      
   Eve güleryüzle girmeli  
   Evine ve eşine bağlı olmalı       
   Ev işinde eşine yardımcı olmalı
   Koca hanımına meşru eğlenceler temin etmeli
   Eşine karşı süslenmesi 

   BİRDEN FAZLA EŞİ OLANLARIN GÖREVLERİ
   Eşler arasında adalet   
   Çok eşliliğin sebebleri   
   Çok evliliğin getirdiği sıkıntılar   
   Peygamberimizin çok evliliğinin sebebleri         

   KARI VE KOCANIN ORTAK GÖREVLERİ       
   Samimiyet sözde durmak         
   Güleryüzlülük ve tatlı dil           
   Sevgi, saygı (aşk)        
   Seygiyi artırıcı uygulamalar      
   Eşler güzel ahlaklı olmalı          
   Sadakat (doğruluk)      
   Doğruluk çeşitleri
   Sözde sadakat
   Aile sırlarını korumada sadakat
   Namusu korumada sadakat
   Birbirleri alay etmemelidirler      
   Dualaşmak, beddualaşmamak  
   Istişareleşmek  
   Kulluk görevlerinde yardımlaşmak
   Birbirlerinin dinlemeyi bilmeliler
   Kusurları güzellikle düzeltmek
   Hatalarına sabretmeliler
   Tartışmamak   
   Gerektiğinde özür dilemek        
   Geçim ehli olmalıdırlar  

   Işbitirici ve çalışkan olmak
   Sağlıklarına dikkat etmeliler      
   Hastalık günlerinde dayanışma ruhu
   Ruhî olgunluk göstermelidirler  
   Akrabalara karşı görevler         
   Komşulara karşı görevler         

   GEÇİMSİZLİK SEBEPLERİ VE ÇÖZÜM
   Huyların uyuşmaması   
   Eşlerin birbirinin tanımaması    
   İnatçılık
   İnanç ve görüş ayrılığı
   Sinir ve öfke    
   -Bencillik         
   Güvensizlik ve şüphe   
   Cahillik
   Kadının kendisini kocasıyla eşit görmesi (Feminizm)     
   Eşlerin birbirini beğenmemesi   
   Arabozucuların fitneleri 
   Koca baskısı ve dayak meselesi           
   Lüks yaşama isteği      
   Fakirlik
   Cimrilik ve savurganlık
   Hataları büyütmek ve tartışmak
   Eş seçiminde yanlış tercih etmek          
   Dindar eş tercih etmemek         
   Eşler arasında büyük yaş farkı  
   içki      
   Kumar illeti      
   Zina     
   Zinaya götüren haller    
   Haremlik ve selamlık meselesi  
   Cinsel görevden kaçmak          
   Eşlerden birinin başkasında gönlünün olması
   Kadının ç
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9789758596928
   MarkaÇelik Yayınevi
   Stok DurumuVar
   9789758596928
    
    

    

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.