Fıkhi Meseleler, 2 Cilt Takım

Fiyat:
200,00 TL
İndirimli Fiyat (%40) :
120,00 TL
Kazancınız 80,00 TL
Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler


Kitap             Fıkhi Meseleler  
Yazar            Fatih Kalender, Emin Ali Yüksel, Hüsamettin Vanlıoğlu, Abdullah Hiçdönmez  
Yayınevi        Yasin Yayınevi
Kağıt  Cilt      Sarı Şamua, Ciltli, 2 cilt takım 
Sayfa  Ebat   875 Sayfa, 17x24 cm
Yasin Yayınları 2 Cilt Fıkhi Meseleler kitabını incelemektesiniz.
Fıkhi Meseleler kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.


Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


   ÖNSÖZ

Allah Teâlâ'ya hamd, onun sevgili Peygamberine, aline ve ashabına salat-u selam olsun.
Allah Teâlâ'ya hamd, onun sevgili Peygamberine, aline ve ashabına salat-u selam olsun.

İslam'ın temel kaynağı olan Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şerifler, Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)'in vefatından sonra Sahabe-i Kiram tarafından İslam beldelerine ulaştırılmış ve hayata nasıl tatbik edileceği öğretilmiştir. Kuşkusuz Kur'an-ı Kerimi ve hadis-i şerifleri hayatımıza pratik olarak tatbik eden tek ilim fıkıh ilmidir. Bu yüzden fıkıh; Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerin nasıl anlaşılması gerektiğini, zaman, mekân, örf, adet, ihtiyaç ve zaruret durumlarında nasıl uygulanacaklarını analiz edip sonuç olarak or­taya koyan yegâne ilimdir. Bu yönüyle fıkıh olmadan halkın dini yaşayabilmesi adeta mümkün değildir.

Fıkıh kitapları, genelde belirli bölgelere yerleşen Sahabe-i Ki­ramın, Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerden çıkardıkları hükümleri hicret ettikleri bölgelerde nasıl tatbik edileceklerini ve nasıl anlaşıla­caklarını müctehitler tarafından belirlenen esaslara göre anlatmayı hedeflemişlerdir. Sadece sonuçlara yer vermemiş, daha çok hü­kümlerin sebep ve nedenlerini de incelemişlerdir. Zira durum veya mekâna göre belirli bir hüküm alan temel kaynak, farklı bir mekân veya şartlarda farklı bir hüküm alabilir. Bu durum fıkıh kitapların­dan gelişi güzel okuduğumuzu hayatımıza kolayca tatbik etmemize mani olmaktadır. Bu fetvalar, fıkıh bilgisine sahip âlim kişi tarafın­dan kontrol edildikten sonra ancak halka sunulabilecektir. Bunu ifade etmek için kullanılan "el-fakihu men ya 'rifu ahvale zamanihi” yani "fakih, zamanını iyi tanıyan ve fetvaya tesir edebilecek her

noktayı kontrol edebilen kişidir" anlamında ki söz, fıkıhla uğraşan­ların asla göz ardı etmemesi gereken çok önemli bir esastır.

Günümüzde İslam, insanların vicdanlarında zafiyete uğramış ve teknolojik olarak çağ atlayan bir dünyada gayrimeşru hayatın yayılması İslam fıkhını anlamayı ve tatbik etmeyi daha da zor bir hale getirmiştir. Mahkemeler tarafından beşeri kanunlarla verilen bağlayıcı hükümler karşısında dini hükümlerin nasıl anlaşılıp ha­yata tatbik edileceği, yine ticari konularda enva-i çeşit alışveriş, kiralama, şirket emsali akitlerin oluştuğu bir devirde Müslümanın nasıl bir ticari hayat yaşayacağı bir yana Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şerif dönemi olan asr-ı saadetten uzak kalmanın ilimde verdiği za­yıflık her kalem tutanın istediği fikri İslam'a yamayabilmesine cesa­ret vermiştir. Bu durum kimini Kur'an-ı Kerime tarihsel olarak yaklaşmaya ve çağın gereklerine göre Kur'an-ı Kerimi uydurmaya sevk etmiş, kimini, modern görüşleri benimseyebilmek için fıkıhtaki birçok esası görmezden gelmeye itmiştir. Hâlbuki fani olan bu âlemde fıkıh, sadece ahiret hayatına karşı motive eden, korkumuzu giderip dünya isteklerimizi temin etmek için her türlü soruna caiz fetvası arayan bir ilim değil, belki her durum ve şartlarda Rabbimize karşı nasıl kulluk edeceğimizi amaçlayan ve bunun yanında hayatımızı rıza-i ilahiyeye göre mutlu kılacak her dönemde Kur'an ve Sünnetin hayata tatbikidir. Fıkıh, arzuladıklarımızın hepsini caiz kılan değil, belki Kur'an ve Sünnete göre caiz veya değil sonucunu verendir.

Tüm bunlar ve daha birçok esbap bizleri, İlmihal tarzından daha geniş, zaman zaman gerekçelerine yer veren ve ülkemizdeki şartlara göre hayatımıza tatbik edilebilecek şekilde fıkıh kitaplarını halka anlatmamızın gerekli olduğuna inandırmış ve bunun sonucu olarak elinizdeki bu eseri yazmaya sevk etmiştir.

Bizler, bu kitabı yazarken temel kaynaklarımızı elden bırak­mamakla birlikte fıkıhta belirlenen ihtiyaç, zaruret, örf ve adetler emsali bir takım hükme tesir edecek durumları dikkate almaya çalı­şarak fıkıh kitaplarını tarayıp halka lazım olanları seçmeye gayret ettik. Kuşkusuz hatalarımız olmuştur. Fakat tüm gayretimiz Rabbimizin razı olacağı şekilde fıkhı anlayıp anlatabilmek, sadece dünya hayatında değil, dünya ve ukbada ilahi rızaya ulaştıracak şekilde kitabı kaleme almak olmuştur. Zaman zaman farklı görüşlere yer verdik ki ihtiyaç ve zaruretler; umum-i belvayı gerektiren durumlar karşısında "ümmetimin ihtilafı rahmettir" hadis-i şerifinin faydası baki kalsın.

Allah Teâlâ, imtihan amaçlı yaratılmış olduğumuz bu âlemde razı olacağı şekilde dinini anlamak ve yaşamak nasip etsin.

Not: Kitapta kaynaklarda genelde sahife numarası verilmemiş, kitap ismiyle yetinilmiştir. Bu durumlarda ilgili hüküm, kaynak ola­rak verilen kitabın o babındadır. Söz gelimi nikâhla ilgili "Alauddin es-Semerkandî, Tuhfetu'l-Fukahâ" şeklinde bir kaynak verilmişse bu, zikredilen kitabın nikâh bölümünden demektir.

 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786053460831
MarkaYasin Yayınevi
Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
9786053460831
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.