• Tüm Kategoriler

  • DİKKAT : Toplu Ürün Siparişleri için 0535 224 37 24 whatsapp tan bilgi alınız. Yayınevleri nin ZAM İHTİMALİ için tedarik sıkıntısı var.

   Gönderim Yaptığımız Kargo Firmaları
   Sürat , MNG ve PTT kargo dur. Uygun Fiyat ve Hızlı Teslim ile ürün Sevkiyatımız sorunsuzca devam etmektedir. Kapıda Nakit Ödeme sistemi de var, Ürünü sepete atıp Adresi girdikten sonra Ödeme Seçenekleri ekranında karşınıza çıkar. Taksit durumuda aynı şekilde çıkar.

   Fıkhi Meseleler, 2 Cilt Takım

   Fiyat:
   74,00 TL
   İndirimli Fiyat (%51) :
   36,26 TL
   Kazancınız 37,74 TL
   Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

   Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

   Ciltli, 1.Hamur, 4 Cilt
   340,00 TL
   KDV Dahil 163,00 TL
   %52,1
   Sarı Şamua, 6 Cilt, 3.248 Sayfa
   600,00 TL
   KDV Dahil 265,00 TL
   %55,8
   2 Cilt, 1.443 Sayfa, Citli
   200,00 TL
   KDV Dahil 92,00 TL
   %54

   Kitap              Fıkhi Meseleler  
   Yazar             Fatih Kalender, Emin Ali Yüksel, Hüsamettin Vanlıoğlu, Abdullah Hiçdönmez     
   Yayınevi        Yasin Yayınevi
   Etiket Fiyat    74 TL
   Kağıt - Cilt     Sarı Şamua, Ciltli, 2 cilt takım 
   Sayfa - Ebat  875 Sayfa, 17x24 cm
   Yayın Yılı       2015   Yasin Yayınları 2 Cilt Fıkhi Meseleler kitabını incelemektesiniz.
   Fıkhi Meseleler kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.


   Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2

      ÖNSÖZ

   Allah Teâlâ'ya hamd, onun sevgili Peygamberine, aline ve ashabına salat-u selam olsun.
   Allah Teâlâ'ya hamd, onun sevgili Peygamberine, aline ve ashabına salat-u selam olsun.

   İslam'ın temel kaynağı olan Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şerifler, Peygamber Efendimiz (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)'in vefatından sonra Sahabe-i Kiram tarafından İslam beldelerine ulaştırılmış ve hayata nasıl tatbik edileceği öğretilmiştir. Kuşkusuz Kur'an-ı Kerimi ve hadis-i şerifleri hayatımıza pratik olarak tatbik eden tek ilim fıkıh ilmidir. Bu yüzden fıkıh; Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerin nasıl anlaşılması gerektiğini, zaman, mekân, örf, adet, ihtiyaç ve zaruret durumlarında nasıl uygulanacaklarını analiz edip sonuç olarak or­taya koyan yegâne ilimdir. Bu yönüyle fıkıh olmadan halkın dini yaşayabilmesi adeta mümkün değildir.

   Fıkıh kitapları, genelde belirli bölgelere yerleşen Sahabe-i Ki­ramın, Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerden çıkardıkları hükümleri hicret ettikleri bölgelerde nasıl tatbik edileceklerini ve nasıl anlaşıla­caklarını müctehitler tarafından belirlenen esaslara göre anlatmayı hedeflemişlerdir. Sadece sonuçlara yer vermemiş, daha çok hü­kümlerin sebep ve nedenlerini de incelemişlerdir. Zira durum veya mekâna göre belirli bir hüküm alan temel kaynak, farklı bir mekân veya şartlarda farklı bir hüküm alabilir. Bu durum fıkıh kitapların­dan gelişi güzel okuduğumuzu hayatımıza kolayca tatbik etmemize mani olmaktadır. Bu fetvalar, fıkıh bilgisine sahip âlim kişi tarafın­dan kontrol edildikten sonra ancak halka sunulabilecektir. Bunu ifade etmek için kullanılan "el-fakihu men ya 'rifu ahvale zamanihi” yani "fakih, zamanını iyi tanıyan ve fetvaya tesir edebilecek her

   noktayı kontrol edebilen kişidir" anlamında ki söz, fıkıhla uğraşan­ların asla göz ardı etmemesi gereken çok önemli bir esastır.

   Günümüzde İslam, insanların vicdanlarında zafiyete uğramış ve teknolojik olarak çağ atlayan bir dünyada gayrimeşru hayatın yayılması İslam fıkhını anlamayı ve tatbik etmeyi daha da zor bir hale getirmiştir. Mahkemeler tarafından beşeri kanunlarla verilen bağlayıcı hükümler karşısında dini hükümlerin nasıl anlaşılıp ha­yata tatbik edileceği, yine ticari konularda enva-i çeşit alışveriş, kiralama, şirket emsali akitlerin oluştuğu bir devirde Müslümanın nasıl bir ticari hayat yaşayacağı bir yana Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şerif dönemi olan asr-ı saadetten uzak kalmanın ilimde verdiği za­yıflık her kalem tutanın istediği fikri İslam'a yamayabilmesine cesa­ret vermiştir. Bu durum kimini Kur'an-ı Kerime tarihsel olarak yaklaşmaya ve çağın gereklerine göre Kur'an-ı Kerimi uydurmaya sevk etmiş, kimini, modern görüşleri benimseyebilmek için fıkıhtaki birçok esası görmezden gelmeye itmiştir. Hâlbuki fani olan bu âlemde fıkıh, sadece ahiret hayatına karşı motive eden, korkumuzu giderip dünya isteklerimizi temin etmek için her türlü soruna caiz fetvası arayan bir ilim değil, belki her durum ve şartlarda Rabbimize karşı nasıl kulluk edeceğimizi amaçlayan ve bunun yanında hayatımızı rıza-i ilahiyeye göre mutlu kılacak her dönemde Kur'an ve Sünnetin hayata tatbikidir. Fıkıh, arzuladıklarımızın hepsini caiz kılan değil, belki Kur'an ve Sünnete göre caiz veya değil sonucunu verendir.

   Tüm bunlar ve daha birçok esbap bizleri, İlmihal tarzından daha geniş, zaman zaman gerekçelerine yer veren ve ülkemizdeki şartlara göre hayatımıza tatbik edilebilecek şekilde fıkıh kitaplarını halka anlatmamızın gerekli olduğuna inandırmış ve bunun sonucu olarak elinizdeki bu eseri yazmaya sevk etmiştir.

   Bizler, bu kitabı yazarken temel kaynaklarımızı elden bırak­mamakla birlikte fıkıhta belirlenen ihtiyaç, zaruret, örf ve adetler emsali bir takım hükme tesir edecek durumları dikkate almaya çalı­şarak fıkıh kitaplarını tarayıp halka lazım olanları seçmeye gayret ettik. Kuşkusuz hatalarımız olmuştur. Fakat tüm gayretimiz Rabbimizin razı olacağı şekilde fıkhı anlayıp anlatabilmek, sadece dünya hayatında değil, dünya ve ukbada ilahi rızaya ulaştıracak şekilde kitabı kaleme almak olmuştur. Zaman zaman farklı görüşlere yer verdik ki ihtiyaç ve zaruretler; umum-i belvayı gerektiren durumlar karşısında "ümmetimin ihtilafı rahmettir" hadis-i şerifinin faydası baki kalsın.

   Allah Teâlâ, imtihan amaçlı yaratılmış olduğumuz bu âlemde razı olacağı şekilde dinini anlamak ve yaşamak nasip etsin.

   Not: Kitapta kaynaklarda genelde sahife numarası verilmemiş, kitap ismiyle yetinilmiştir. Bu durumlarda ilgili hüküm, kaynak ola­rak verilen kitabın o babındadır. Söz gelimi nikâhla ilgili "Alauddin es-Semerkandî, Tuhfetu'l-Fukahâ" şeklinde bir kaynak verilmişse bu, zikredilen kitabın nikâh bölümünden demektir.

    
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786053460831
   MarkaYasin Yayınevi
   Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
   9786053460831
    
    

    

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.