Fıtrat Pedagojisi 2 Peygamberlerin Çocuk Eğitimi Metotları 

Fiyat:
185,00 TL
İndirimli Fiyat (%47,6) :
97,00 TL
Kazancınız 88,00 TL
Havale / EFT:
95,06 TL
Aynı Gün Kargo

Kitap           Fıtrat Pedagojisi 2 Peygamberlerin Çocuk Eğitimi Metotları     
Yazar          Hatice Kübra Tongar
Yayınevi      Hayy Kitap 
Kağıt Cilt     2.Hamur - Karton kapak cilt
Sayfa Ebat  160 sayfa -  13,50x21 cm

Yayın Yılı     2018
      

Hatice Kübra Tongar Fıtrat Pedagojisi 2 Peygamberlerin Çocuk Eğitimi Metotları kitabını incelemektesiniz.   
Hayy Kitap Fıtrat Pedagojisi 2 Peygamberlerin Çocuk Eğitimi Metotları kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


Türkiye'de ilk!

Hz. Âdem'den Hz. Muhammed'e peygamberler çocuk eğitim metotlarını anlatıyor!


Onların hayatlarını 'geçmişin hikâyeleri' gözüyle okuduk. Mucizeleri mercek altına alıp, insanüstü özellikler atfettik. Oysa her biri bizlere örnek olarak seçilmiş birer eş, baba, arkadaş, kardeş modeliydi... Türkiye'de ilk defa Kuranda geçen peygamberler kıssaları pedagoji bilimi ışığında kaleme alındı. Peygamberlerin çocuk eğitimi metotları, anne-babalara kılavuz olması duasıyla yazıldı. Hatice Kübra Tongar Fıtrat Pedagojisi Serisi'nin ikinci kitabında hepimizin aklındaki soruları yanıtlıyor: Çocuk eğitimi nerede ve nasıl başlar? Özgüvenli çocuk yetiştirmenin yolları nelerdir?
Çocuk sevildiğini nasıl hisseder? Cinsiyete göre saygınlık eğitimi nasıl verilir?

Çocuk eğitiminde anne ve babanın rol dengesi nasıl olmalıdır?

"İnsanı, yaratılmışların en şereflisi yapan şey; fıtratıyla getirdiği ve özüne dürülmüş gönderildiği halini korumasıdır. Hatice Kübra Yongarın kaleme aldığı elinizde tuttuğunuz bu güzel çalışması da işte bu noktadan çok önemsediğim bir eserdir. Özümüzde dürülü olanı fark etmek için yol açtığı, farkındalığımızı arttırdığı, kutsal değerlerimizin etrafında kenetlememizi sağladığı ve ebedi kurtuluşumuza yol haritası olduğu için..!'

Eğitimci- Yazar
Mine İzgi
"Anne-baba olmanın en zor yanı çocuklarla nasıl işbirliği yapacağımızı bilemememizdir. Doğru yolları bulabilmenin yolu, çocuklarımızın büyüme dönemi özelliklerini bilmemizle başlar. Fıtrat Pedagojisi 2 ebeveynlik maceranızda siz sevgili anne-babalara kılavuz olacak, uygulanabilir çok özel bir çalışma..!'

Psikolojik Danışman-Aile/Çocuk Danışmanı
Mehtap Kayaoğlu


SÖZÜN BAŞI

Bundan 10 yıl önce biri bana hayatının en büyük derslerini sana evlatların öğrete­cek deseydi, sanıyorum ki inanmazdım. Çünkü o zamanlar benim onlara öğretmem gerekenleri dü­şünüp duruyordum. Gidecekleri okulları, seçecek­leri meslekleri, hatta arkadaş tercihlerinin ne olması gerektiğini bile düşünüp planlayan bir anne olma­lıydım. Öyle ya, iyi annelik bu demekti! Çocuğu adı­na kararlar veren, planlayan, çocuğunu eğip büküp düzelten... Aynıyla muamele eden bir annenin kızı olarak, açıkçası alternatifini biliyor da değildim.

Oysa büyük oğlum daha dünyaya gelirken onun sa­hibi olmadığımı gösterdi bana. Sınırını bil ve müdahale etme, dedi içinden geçtiği zor doğum yolculuğuyla... Hayatının ilk dakikalarını yaşayan minik bebek bana ilk dersimi de vermiş oldu; sahip değilsin şahitsin...

Öğrenmelerim, oğlumun büyümesiyle artarak devam etti. Sevmeyi, saymayı, sabırlı olmayı, sus­mayı, tevazuu, özveriyi, hoşgörüyü öğrendim sağa sola yalpalayarak... Nefsime kulak kesildiğim her an, nefes nefese tövbe secdelerine kapandım. Düşe
 
kalka yürüdüğüm annelik yolunda, annesinin sine­sine sığınan küçük çocuk gibi, her düştüğümde ben de evladımın cennet kokusuna sığındım.
Sonra Allah 'senden ümidimi kesmedim' demesi­ne bir kez daha annelik rütbesi iliştirdi yüreğime... Öğrenmeler, dersler, fark etmeler artarak devam etti hayatımda.

Evlatlarımı okumayı öğrendikçe, kendime dair fark ettiklerim de artmaya başladı. 'O bunu yaptı­ğında, ben böyle hissettim'le başlayan cümlelerim, kendimi tanımanın yollarını açtı bana. Duygularımı, kırmızı çizgilerimi, zaaflarımı yeniden okumaya baş­ladım. Çocuğumun yaptıklarını değil, kendi hisset­tiklerimi görmeye çalıştım.
Okudukça, yazana ünsiyetim arttı.
Okudukça, merak edip daha da okuma isteği ku­şandım.
'Kendini bilen, Rabbini bilir' hadisi sırrınca, ken­dimle tanışmak Rabbimle tanışmama neden oldu. Kur'an'ın satırlarında anneliğimi, eşliğimi ve kullu­ğumu aradım.
Bu arayışların ilk ürünü benim için Fıtrat Peda­gojisi oldu. Kur'an'ın benim anneliğime fısıldadık­larını, usulca sizlere fısıldamak istedim. Yaratan yarattığını bilmez mi?' ayeti sırrınca, çocuklarımızı pedagoglardan değil, Rabbimizden öğrenelim duasıyla yola çıkıp, satırları birbirine ekledim.

Ayet denizinde yüzüyor olmak, sonrasında yo­lumu kıssalara çıkardı. Kur'an'da anlatılan kıssalar, peygamber öyküleri ve cümleleri bana ne öğretiyor, sorusunun cevabını aramaya başladım.

Fıtrat programını bozmadan, incitmeden, zede­lemeden ebeveynlik yapan kutlu Nebilerin sırlarını görmeye çalıştım.
Öyle ki, bu sır bizlere 'orta yola' açılan kapıları fısıldıyordu. Bizleri 'her şey çocuğun hatasıdır'^ ifra­tından ve 'her şey anne-babanın sorumluluğudur' tefritinden koruyup, 'denge' halinin huzuruna taşı­yordu. Tabii bu yolları keşfetmek, imtihanın biz an-ne-babalara bakan kısmıydı.
İşte elinizde tuttuğunuz bu kitap, Kur'an'da adı geçen peygamberlerin, sadece bir din öğreticisi ola­rak değil, birer ebeveyn olarak da bizlere söyleye­ceği çok şey olduğunun kanıtı olarak kaleme alındı.

Yaşayan Kur'an olarak bizlere model sunulan nebevi hayatların ebeveynlerin hissesine düşen me­tot ve uygulamaları, evlatlarımızla aramızda sevgi köprüleri kursun duasıyla araştırıldı.

Nasıl ki, her kavram öğrenildiğinde bilgi, yaşan­dığında gerçek halini alıyorsa, ayet ve hadis düstur­ları -umuyorum ki- bilgiden gerçeğe dönüşen bir yolla hayatımızın içerisinde olsunlar.

Zira bu kitabı bitirdiğinizde bildikleriniz değil, yaptıklarınız sizleri çocuklarınızın gözünde değerli kılan şey olacak.
Niyetimiz, akıbetimiz olsun duasıyla...
Selam ve Muhabbetlerimle...

Hatice Kübra Tongar
Ağustos-2015


GİRİŞ

Din kavramı, pek çoğumuz için ibadetleri ve yaratıcıya tapınma düsturlarını düzen­leyen bir sistem olarak görülür.

Nasıl namaz kılacağımız, malımızın ne kadarını zekât vereceğimiz, Ramazan orucuna nasıl niyet edeceğimiz gibi ilmihali soruların cevabı için ayet ve sünnet yolu takip edilirken; nasıl bir anne-ba-ba, eş veya evlat olacağımız, içtimai hayatta hangi hassasiyetleri kuşanacağımız gibi başlıklarda çoğun­lukla bilime danışma yolu tercih edilir. Anne-baba-lığın sınırları pedagoglardan, kadın-erkek ilişkileri psikologlardan sorulur. Kal diliyle olmasa da, hal diliyle adeta 'Allah'ım nasıl namaz kılacağımı sen tayin et ama nasıl bir anne olacağımı sen belirleme' denilir. Bu yüzdendir ki 5 vakit namaz kılıp 10 vakit yalan söyleyebilen; Kur'an'a uygun yaşadığını söy­leyip eşine, çocuğuna şiddet gösterebilen insanlar ortaya çıkar.

Oysa din hayatın kendisidir. Psikoloji, pedagoji, tıp, fizik, felsefe gibi onlar­ca bilim dalının hem kaynağı, hem de varacakları yegâne menzildir. Bu yüzden ebeveynlerin temel düsturu çocuğunu kitabına uydurmak değil; bila­kis kendi anne-babalığını hayat kitabı olan Kur'an'a uydurmak olmalıdır.

Bu bağlamda Kur'an'ın öyküleme metodu, her ebeveynin kendinden bir şeyler bulabileceği; modelleme yoluyla anne-babalık becerilerini geliştire­bileceği önemli bir kaynaktır. Zira Kur'an'ın asırlara yol gösteren ilahi satırlarında hiçbir boş söz olma­dığı gibi, seçilen her bir kelimenin insana şifa olan bir hikmet boyutu olduğu, yüce Mevla'nın insana vahyettiği temel düsturlardan bir tanesidir. (Isra/82)

Lakin Kur'an kıssalarına 'geçmişin hikâyeleri 'ola­rak bakmak, kıssalardaki zahire odaklanıp hikmet boyutlarını görmezden gelmek insanı bu ilahi doku­nuştan mahrum bırakmaktadır. Oysa her bir kıssada anlatılan temel mesajın yanında, gerek peygamber duruşları, gerek insanların algıları adına çıkarılacak pek çok dersler bulunmaktadır.

İşte bu kitap, yüce Allah'ın (cc) bizler için Pey­gamberlerinin hayatından alıntıladığı sahnelerin, anne-babalara bakan boyutunu nazara vermek için kaleme alınmıştır. Birer baba modeli olarak pey­gamberler bizlere hangi mirasları bıraktılar, hayat sahnesinde nasıl ebeveynler oldular sorularının ce­vabını ayetler ışığında incelemeye çalışmıştır.

Umulur ki, kutlu Nebilerin asırlara kılavuz oldu­ğu hayat düsturları sadece ibadetlerimize değil, an­ne-babalık rolümüze de ışıldayan anılar iliştirsin.

Umulur ki, Kur'an'ın anne-babalığa açılan kapı­sı, sizlerin ebeveynlik seyrinizi de hayırlı ve bere­ketli eylesin...
 

 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786059841245
MarkaHayy Kitap
Stok DurumuVar
9786059841245
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.