Gülün Gülleri, Adem Saraç ERKAM

Fiyat:
150,00 TL
İndirimli Fiyat (%30) :
105,00 TL
Kazancınız 45,00 TL
Havale / EFT:
101,85 TL
Aynı Gün Kargo

Kitap              Gülün Gülleri   
Yazar             Adem Saraç
Yayınevi         Erkam Yayınları
Kağıt - Cilt      2.Hamur Kağıt - Karton Kapak Cilt
Sayfa - Ebat   312 sayfa -13.5x19.50 cm - roman boyErkam Erkam yayınları Gülün Gülleri kitabını incelemektesiniz.
Adem Saraç Gülün Gülleri kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
 
Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı.Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2
 
 
Gül, Peygamber Efendimiz. Güller, onun sevgili kız evlatları.
İki Cihan Güneşi'nin canım diye koklayıp, sevincine-acısına ortak olduğu ciğerpareleri...

 
 
 TAKDİM
 
Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla...
 
Yüce Allah'a hamd, Kâinatın Efendisine, Âl ve Ashabına, Etbâına, onların nurlu yollarını yol edinen­lere salât ve selâm olsun.
 
1987 yılından itibaren, ciddi bir şekilde çalışmakta olduğumuz "Peygamberimiz Efendimizin Hanım­ları, Kızları ve Torunları" adlı çalışma, her geçen gün farklı boyutlarda gelişme göstermiş; sürekli yeni bilgi ve bulgularla konu zenginlik kazanmaya devam etmiştir. Şüphesiz ki, üzerinde duruldukça, yine, yeni şeyler bulunacaktır.
 
Yapmış olduğumuz bu çalışma, özellikle ortaöğre­tim sonra da yükseköğretim öğrencileri için derslere taşınmış; bu arada da gerek yurt içi. gerekse yurt dı­şında, konferans, seminer, panel, sohbet ve söyleşi olarak geniş kitlelere ulaştırılmıştır. Böylece konu ile aynîleşme fırsatı yakalanmış: yıllardır onların kuşattığı bir ruh dünyasına girme gayreti ile, onlarla onlara ulaşılmaya çalışılmıştır.
 
Bilindiği gibi l, güzelliği ve zerâfeti temsil eder. Herşeyden önce sevgilidir gül; bütün güzellikler ona yakıştırılır. Peygamberimiz Efendimiz (sav) gülü ve gül kokusunu çok sevdiği için, İslâm edebiyat ve tasavvu­funda Efendimizi temsilen sembol olarak gül kullanıl­mıştır. Çünkü O'nun mübarek teri de, gül gibi kokar­dı. Gül, sevginin yanında aynı zamanda aşkı, muhab­beti de temsil eder. Bütün bunlar Peygamberimiz Efendimiz (sav)'de, fazlasıyla mevcut olduğu için. O'nu "Gül" diye vasıflandırma cesaretini göstererek, sevgili kızlarına da "Güller" dedik. Böylece "Gülün Gülleri" oluştu. Ve büyük bir kısmı çeşitli dergilerde, bölümler halinde yayınlanıp, çok büyük bir ilgi gördü. Şimdi de elinize kitap olarak geçmiş bulunuyor. Efen­dimizin hanımlarını da, yine Efendimizin hayatı ile be­raber işlemeye çalıştık. İnşallah en kısa zamanda o da elinizde olacaktır.
 
Peygamberimiz Efendimiz Aleyhisselâmın hayatı­nı incelerken, O'nunla birinci derecede ve sürekli be­raber olanları da, aynı ciddiyetle incelememiz kaçınıl­mazdır.
 
Biz bunları üç grupta ele alıyoruz. Birinci grubu oluşturanlar Peygamberimiz Efendimiz (sav)'in sevgili eşleri; "Ezvâc-ı Tâhirat".
 
İkinci grubu oluşturanlar Efendimizin sevgili kızla­rı; "Benâtü'n-Nebi".
 
Üçüncü grubu oluşturanlar da, fazilet sırasına gö­re Efendimizin sevgili arkadaşları, genel anlamda, "Sahâbe-i Kiram" efendilerimiz...
 
Bilindiği gibi, dünya üzerinde hayatı hakkında ençok kitap yazılan kişi, Peygamberimiz (sav) Efendimizdir. Peygamberimizin hanımları hakkında da çeşitli ve­sile ve amaçlarla çok sayıda eser yazılmıştır. Fakat sev­gili kızları hakkında, böyle bir çalışma yapılamamıştır.
 
Ancak Hz. Fatıma, bir hayli fazla yazıldı, anlatıldı. Fakat bir bütünlük içinde, Efendimizin kızlarının dördü birden verilemedi. Kaynaklarımızda biyografik olarak her biri, ayrı ayrı anlatılmaktadır. Fakat hepsi kısaca ve genel bilgi verir türden yazılmıştır. Yani hepsi bera­ber bir aile bütünlüğü içinde verilememiştir.
 
İşte bu boşluğu gördüğümüz ve kıyamette şefaat­lerini; âhirette de komşuluklarını arzu ettiğimizden dolayıdır ki, böylesine ciddi bir konuyu ele aldık.
 
Biz burada, Peygamberimiz Efendimiz (sav)'in sevgili kızlarını, dolayısıyla damatlarını da incelemeye çalıştık. Fakat konumuz itibariyle, Efendimizin sevgili kızlarına daha çok yer verdik.
 
Onları aile hayatları donuk bir şekilde değil; tatlı bir ahenk içinde sürüp gidiyordu. Çünkü onların gö­nül topraklarına marifetullah gülleri dikilmişti. Bundan dolayı her şeylerinin başına Allah rızasını almışlar; Peygamber babaları ve emektar annelerinden sonra, sevgili eşlerine de gönül kapılarını sonuna kadar aç­mışlardı. İçeri "buyur" etmişlerdi onları: çünkü içeri "buyur" edilmişlerdi kendileri de...
 
Onlar Peygamberimiz Efendimiz (s.a.)'e ait nuru ilk elden alıp, pürüzsüz bir şekilde gönül aynalarına nakşetmişlerdi. Bundan dolayı sadece yüzleri değil; gözleri de, gönülleri de ışık ışıktı onların. Öylesine ör­nek bir hayat yaşamışlardı ki, kocaları da aradıkları her şeyi sevgili eşlerinde bulmuşlardı... Çünkü onlar, gülün gülleriydiler...
 
Alanındaki temel kaynakların -mümkün olduğu kadar- tümüne inilerek, ana kaynaklar yanında, asrımızdaki eserler de incelenip, tarihi olaylara dayanıla­rak, derleme ve kurgulandırma ile oluşan bu eser; sa­dece Allah ve Rasûlü'nün rızasına yönelik mütevazı bir çalışmadır. Sevenin, sevgilisine yol bulma gay­reti ile oluşan, radyofonik senaryodur. İnanmış, tes­lim olmuş ve Onlar'sız İslâm'ın anlaşılamayacağının ve anlaşılmasına çalışmanın çabasıdır...
 
Okuyucunun dikkatlerini dağıtmamak için, dipnot verilmemiş; ilgili kaynakların büyük bir kısmı, kitabın sonuna sayfalan da belirtilerek eklenmiş olup, daha geniş bilgi edinmek isteyenler için, bu şekilde bir ko­laylığın sağlanması yoluna gidilmiştir. Temel kaynak­lar, müelliflerinin vefat yıllarına göre başa alınmış; di­ğer kaynaklar da, alfabetik harf sırasına göre düzen­lenmiştir.
 
Eserin yazılışında, ilgili olayları, mümkün olduğu kadar canlandırıp hareketlendirerek, olayların şahısla­rını ve diğer kahramanlarını konuşturmak suretiyle, daha kolay anlaşılır bir şekle sokulmuştur. Ancak bü­tün bunlar hayal mahsulü şeyler olmayıp, konular ta­mamen ilgili kaynaklardan alınarak, sadece bir kısmı karşılıklı konuşma haline dönüştürülmüştür. Aynı za­manda da, değişik kaynaklarda dağınık bir şekilde an­latılan olaylar, bir araya getirilerek, birbirine bağlanıp, konu bütünlüğü içinde verilmeye çalışılmıştır. Sahâbe-i Kiram efendilerimiz, O ne yaptıysa aynısını yapmaya çalışıyorlardı. Hiç tereddütsüz ve yo­rumsuz olarak; oturup kalkmasını, yiyip içmesini, yü­rüyüşünü... Üzerinde düşünmeye gerek duymadan; O yaptığı için yapmak. Bu bir inanç meselesiydi; aşk meselesiydi. Sevenin, sevgilisine bağlılık destanı... Sevdiğini yüreğinde taşıyan seven, sevdiği ile aynîleşir. Onunla bütünleşme sürecine girer. Yeter ki, O razı olsun; O hoşnut olsun. Herşeylerini O'na feda etme­nin sırrıdır bu.
 
Satırlara, sayfalara, kitaplara, ciltlere sığmaz bir hayat!.. Her biri birer gül değil; her biri birer gülis­tan... Her biri uçsuz bucaksız birer gül bahçesi...
 
İşte böylesine bir bahçeye gül derlemeye girdik; ancak, kuru bir iki yaprak ile huzurlarınıza çıkabildik. Eksiklik onlarda değil, bizdeydi. Öncelikle onların şe­faatlerine, sonra da sizlerin hoşgörülerinize sığınarak; o yolun yolcuları olmamız arzusuyla...
 
Gayret bizden, tevfîk Allah'tandır... ( Efendimizin kızları, peygamberimizin kızları, Gülün Gülleri , Adem Saraç, Erkam Yayınları, Yayın Yılı 2015, adem saraç, erkam yayınları )
 
 
ÂDEM SARAÇ  - Van
1 Ramazan 1421
27 Kasım 2000
 
 
Erkam Erkam yayınları Adem Saraç Gülün Gülleri kitabı nı incelemektesiniz.
Diğer Özellikler
Stok Kodu9789756736258
MarkaErkam Yayınları
Stok DurumuVar
9789756736258
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.