Hikmet Ağacı, İdrak

Fiyat:
210,00 TL
İndirimli Fiyat (%38,6) :
129,00 TL
Kazancınız 81,00 TL
36,12 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo

Kitap          Hikmet Ağacı

Yazar         İzz b. Abdüsselam
Çeviri         Fatih Mehmet Albayrak
Yayınevi     İdrak Yayınları   
Kağıt Cilt     2.Hamur - Karton kapak cilt
Sayfa Ebat  504 Sayfa - 13x21 cmİzz b. Abdüsselam Hikmet Ağacı adlı kitabı incelemektesiniz.

İdrak Yayınları Hikmet Ağacı kitabı hakkında yorumları oku kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartlarını geniş bir şekilde edinebilirsiniz.  98 TL

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır.  Alak 1-2İslam tarihinde “sultânü’l-ulemâ” ve “şeyhülislâm” lakaplarıyla anılan İzz bin Abdüsselâm’ın bu eserinde İslam medeniyeti ve ilim mirasının temel kavramlarından ‘ihsan’, konulara göre çeşitlendirilerek anlatılmakta ve Müslüman için iyiye giden yolların, hayatın her alanındaki zenginliği ortaya konmaktadır.

Yazar konularını başlıklar hâlinde, ayet ve hadislerle ele alıp yeri gelince kısa açıklamalarla izah etmekte, dinin kaidelerinin hikmetleri ve fıkhî bağlantılarını kurmakta, Müslüman’ın sosyal hayatta uyması gereken âdâb, ahlâk, ibadet ve insanî ilişki kurallarına değinmektedir.

Allah’ın sıfatları ve akide bahislerinde de ehl-i sünnetin içinde durduğu daireyi dikkatli biçimde çizen bir bakışla kaleme alınmıştır.


  TAKDİM

Günümüzde üzerine her sahiplenenin ayrı bir etiket vu­rabilme salahiyetini kendinde görebildiği ve bir akide meselesi olmak kadar sosyal hadiseye de dönüşen 'ehl-i sünnet' (olma) konusu, esasında bir mezhep olduğu ileri sürülerek sahipleniliyorsa da haricindekilerin tekfire varan ya da bunu dahi ara­tacak denli heretik ilan edildiği bir araca dönüştürülebilmek­tedir.

Şiddetli kelâmı ve akidevî tartışmaların sürdüğü bir devir olan hicrî 7. asır/13, yüzyıl dolaylarında da günümüzdekine benzer bir kaos ortamında, sabit durmanın oldukça zor sağla­nabildiği bir zamanda dinin ana kaidesine hem tutunan hem kaidenin durduğu yeri ilan eden isimlerden biri İzz bin Abdüsselâm 'dır.

İzz bin Abdüsselâm'ın şahsiyeti kadar ilmî kişiliğinin de belli bir konuma sabitlenerek orada kalan değil, her sahada ve branşta var olabilecek kimlikte; bütün çevrelerin birikimlerini özümsemeyi arızî ve indî kriterlerle değil, dinin ana omurgası­na uygunluğuyla değerlendiren bir nitelikle oluşu dikkat çeki­cidir. Bu elbette hem içerideki siyasî değişimler, çalkalanmalar ve bozulmalar hem de dışarıdan sürekli yönelen tehditler var­ken devam ettirilmesi oldukça zor bir tavırdır.

Kimliğinin, ahlâkı ve zühdü dolayısıyla sufî kitaplarında biyografisinin yer aldığı ve rol model görüldüğü cephesinin 
yanı sıra tasavvuf çevreleriyle de alakası olmuş, elinizdeki kitap de marifetullah ve ihsan kavramları etrafında bir Müslüman ahlâkı profili çizebilme gayesi yolunda kaleme alınmıştır. Bi­lindiği üzere ihsan, "bütün hakikatleri birleştiren bir isimdir çünkü o, rububiyet ve ubudiyetin bilgisine, kuşkuya mahal bı­rakmayacak şekilde ulaşmak demektir." (Kâşânî)

Bütün teorik ve felsefî planının ardında yalnızca iyi bir Müslümanlık gayesine ve pratiğe yansıyan bir tarz-ı hayata ulaşabilme hedefini barındıran eserin bu minvalde faydalara müncer olmasını dileriz.


 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786050650044
Markaİdrak Yayınları
Stok DurumuVar
9786050650044
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.