İslam İlmihali 2 Cilt Set Diyanet Vakfı

Fiyat:
700,00 TL
İndirimli Fiyat (%32,9) :
470,00 TL
Kazancınız 230,00 TL
Havale / EFT:
455,90 TL
131,60 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo


  Kitap               İslam İlmihali
  Yazar              Heyet
  Yayınevi          Diyanet Vakfı Yayınları
  Kağıt  Cilt       Şamua Ivory - 2 Cilt Takım, Kalın Ciltli
  Sayfa  Ebat    1.340 sayfa - 17x24 cm
  Yayın Yılı        2020 Genişletilmiş Son baskı

 


Yazar Heyet : 

Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu , Prof. Dr. H. Yunus Apaydın, Prof. Dr. Hüseyin Algül, Prof. Dr. İbrahim Kafi Dönmez,  Prof. Dr. Mehmet Erkal, Prof. Dr. Ömer Faruk Harman,  Prof. Dr. Ahmet Selim Klavuz,  Prof. Dr.Süleyman Uludağ, İrfan Yücel

 

Diyanet Vakfı Yayınları, İslam İlmihali adlı kitabı incelemektesiniz.
2 cilt islam ilmihali kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
 
Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı.Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


 
            ÖNSÖZ
 
Kısaca “davranış bilgisi” demek olan ilmihal, Rabbine, kendine ve içinde yaşadığı toplum ve çevreye karşı sorumlulukları olan ve bunu yerine getirme gücüne sahip bulunan insanın, kendisinden beklenenleri yerine getirmesinde ona kılavuzluk etmeyi hedefleyen derli toplu bilgilerden ibarettir. Bu bilgiler hem dini metinlerin doğrudan belirlemelerini ve uzun dönemlerden süzülüp gelen bir dini yaşayış geleneğini temsil eder.
 
Ferdi ve sosyal hayatı dinin emir ve önerilerini uygun şekilde yaşabilmeyi mümkün kılan bir bilgilenmeye olan ihtiyaç, İslam toplumlarında ilk dönemlerden itibaren değişik usullerde karşılanmış, fakat hem çalışma hayatının ve meşguliyetlerin arttığı hem de asırlardır oluşan dini bilgi ve yorum mirasının iyice zenginleşip çoğaldığı ve adeta bir kargaşanın yaşandığı günümüzde bu ihtiyaç daha mübrem hale gelmiştir.
 
Elinizdeki bu ilmihalde akaid, ibadetler, haramlar ve helaller, aile hayatı, ticari ve sosyal hayat da dahil olmak üzere günlük hayatı kuşatan bütün dini ve fıkhı konu ve problemler, dinin asli kaynaklarına ve genel kabul görmüş bilimsel metotlara bağlı kalınarak, fakat günümüzde gelişme ve değişim de göz ardı edilmeksizin ele alınmıştır. Böylece bu çalışmada, ilmihal kültürü çerçevesindeki problemleri güncelleştirmek ve günceli de problem edinmek, dini-fıkhı hükümlerin anlatımında klasik doktrindeki farklı görüşleri ve şekli tartışmaların arasına sıkışıp kalmadan fakihlerin yaklaşım tarzlarını ve demek istedikleri araştırmak, hem geleneksel fıkıh kültürünün vermek hem de bu bağlamda makul ve uygulanabilir bir çözüm önerisi getirmek amaçlanmıştır. Konuların anlatımında dinin asli kaynaklarında yer alan hükümler ile İslam toplumunda bu hükümler etrafında oluşan fıkıh kültür ve geleneğini, yorumları ve farklı bakış açılarını birbirinden titizlikle ayırt etmek de bu çalışmada izlenen temel bir metot olmuştur.
 
Eserin telifinde Hanefi mezhebinin görüşleri esas alınmış olmakla birlikte bir konuda sağlıklı bir muhakeme yapabilmeye zemin hazırlaması için çoğu zaman diğer fıkıh mezheplerinin ve çağımız İslam bilginlerinin görüşlerine de yer verilmiş, gerektiğinde bunlar arasında gerekçesi de açıklanarak tercihlerde bulunulmuştur. Bununla birlikte bir konuda fıkıh kültüründe farklı görüşlerin bulunmasının birey  açısından ne anlama geldiği ve bunlardan nasıl ve hangi ölçülerde yararlanılabileceği hususu hem başlangıçta bir metodoloji sorunu olarak işlenmiş hem de yer yer özel olarak belirtilmiştir.
 
Özellikle ibadet konuları incelenirken, ilk önce, ibadetin anlam ve gayesini genel olarak bildirmek üzere söz konusu ibadetin ilke ve amaçlarından bahsedilmiş, daha sonra verilecek birtakım şekli bilgilerin hangi anlam çerçevesi içerisinde yer aldığı gösterilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, ibadetlerin yapılışına ilişkin mevcut bilgi ve hükümlerin anlamına da yer yer işaret edilmiştir. İbadet konularında verilen ilke ve amaçlar ile çizilen anlam çerçevesi, diğer birçok ilmihalde yer alan ve mükellefi düşünme, kavrama ve bilinçli ifada bulunma konumundan uzaklaştıran gereksiz ayrıntı ve bilgi yığınını tekrar etmemize gerek bırakmamıştır. Yazım konusunda izlenen bu metot, netice itibariyle bireyin, ibadetlerin ifasına ilişkin sor ve sorunlar konusunda Allah karşısında sorumluluk üstlenmesini ve bu sorumluluk çerçevesinde insiyatif kullanmasını mümkün ve gerekli kılmaktadır.    
 
Eserin telifinde fıkıh kültüründeki ağırlıklı görüşlerin yanı sıra, büyük bir ilmi mesai ile hazırlanan Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’nden, yine araştırma ürünü bilimsel bir eser olan İslam’da İnanç İbadet ve Günlük İlmihali’nden ve kaynak belirtilmemekle birlikte genel fıkıh literatüründen azami ölçüde yararlanılmıştır.
 
Birinci ciltte, din ve İslam dini, İslam dininin tarihi süreçteki anlaşılma tarzı ve ekolleşmeler, fıkıh ilminin gelişim seyri, ilmihal kültürünün iyi kavranabilmesi için anahtar konumundaki temel fıkıh ve fıkıh usulü kavramları üzerinde durulduktan sonra İslam’ın beş esası işlenmiştir. 1. Cilt müslümanın yaratan karşısındaki konum ve sorumluluğunun işlenmesine tahsis edilmiştir. II. Cildi ise, sosyal içerikli bazı ibadetler, helaller, ve haramlar, aile hayatı, sosyal ve siyasal hayat, hukuki ve ticari hayat, ferdi ve toplumsal ahlak da dahil müslümanın toplum içideki konumu ve ilişkileri ele alınmıştır.
 
Konuların çatısı, elif heyetinde yer alan sahasının uzmanı ilim adamlarınca oluşturulmuştur. Heyetimiz, bu tür çalışmaların kolektif bir çalışma sonucu daha verimli hale geleceğinin idraki içinde ortak mesai ile her bir konuyu aralarında tartışarak bazı tercih ve çözüm önerileri geliştirilmiş ve eserin nihai ilme sorumluluğunu yazarlarla birlikte üstlenmiştir. Bu itibarla eserin gerçekleşmesini aktif olarak destekleyen İSAM ve DİVANTAŞ yetkililerine ve personeline teşekkür ederiz. ( Diyanet islam ilmihali , islam ilmihali diyanet vakfı yayınları , islam ilmihali fiyatı , 2 cilt diyanet ilmihal fiyatı , islam ve toplum , iman ve ibadetler diyanet ilmihali, iman ibadetler ilmihali, diyanet vakfı ilmihal )
 

Prof. Dr. Hayrettin Karaman
Prof. Dr. Ali Bardakoğlu
Prof. Dr. H. Yunus Apaydın    
12.09.1998
Bağlarbaşı – İstanbulDiyanet Vakfı Yayınları, 2 Cilt islam ilmihali kitabı nı incele diniz.

Diğer Özellikler
Stok Kodu9786257069748
MarkaDiyanet Vakfı Yayınları
Stok DurumuVar
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.