Kısası Enbiya ve Tevarihi Hülefa 2 CİLT SET ÇIĞIR

Fiyat:
1.300,00 TL
İndirimli Fiyat (%55,8) :
575,00 TL
Kazancınız 725,00 TL
Havale / EFT:
557,75 TL
161,00 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo

Kitap             Kısas-ı Enbiya ve Tevarih-i Hulefa, Peygamberler ve Halifeler Tarihi       
Yazar            Ahmet Cevdet Paşa      
Yayınevi        Çığır Yayınları
Hazırlayan    M. Zahid Mutlu
Kağıt Cilt       2. Hamur  -  2 Cilt Takım
Sayfa Ebat    1.181 Sayfa, 17x24 cm.


 
2 Cilt Çığır Yayınları Kısası Enbiya ve Tevarihi Hulefa kitabını incelemektesiniz.   
Kısası Enbiya ve Tevarihi Hulefa kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2


   TAKDİM

Bismillahirrahmanirrahîm

İslam tarihinde yaşanmış hadiseler sadece tarihte yaşanıp defteri dürülmüş, işi bitmiş olaylar zinciri değildir. Aksine özellikle İslam tarihinin ilk yüzyılında yaşa­nan tarihi olaylar, akidenin şekillenmesinden, mezheplerin ortaya çıkmasına ve bazı fikhi meselelerin halledilmesine kadar pek çok alana etki etmiştir. Örneğin Cemel Vakası ve Sıffin Olayı tarihte ilk defa iki Müslüman ordunun karşılaşması nedeniyle yeni bir durum ve yeni bir fıkhi mesele ortaya çıkmış ve konuya ilişkin hükümler bu savaşlardaki sahabenin tavrına göre netleşmiştir. Tarihi olayların bu geniş etkisin­den dolayıdır ki İslam tarihi doğru bir şekilde öğrenme aynı zamanda dini doğru bir şekilde yorumlama, anlama ve doğru tarafta durabilme için de gereklidir.

Özellikle Afganistan, Irak ve Suriye'nin İslam düşmanlarınca işgal edilmesi sonucu ortaya çıkan tekfir gurupları tarihin sadece sosyolojik olarak değil, aynı zamanda mezhepler tarihi bakımından da tekerrür ettiğini göstermiştir. Aynı şe­kilde hicri ikinci asırda ortaya çıkıp da 1200 yıl kaybolan hadis inkarcılığının bu yüzyılda tekrar ortaya çıkması da yine tarihten ibret alınmamasının bir neticesi­dir. Nitekim îbni Haldun bu gerçeği şöyle dillendirmektedir: "Geçmiş, bugüne suyun suya benzediğinden daha fazla benzer."

İslam Tarihinin özellikle Emeviler dönemi ile ilgili olarak çok sayıda uydur­ma rivayet ve Şii sokuşturmaları bazı sünni kaynaklarda da yer almış ve bu ri­vayetlerin tahkiki yapılmadığı için aynı yanlışlar silsile halinde bütün kitaplarda tekrarlanmıştır. Örneğin Hz. Muaviye ve ondan sonra gelen Emevi halifelerinin Hz. Ali (r.a.)'ye hutbelerde küfrettirdiği rivayetlerin hiç birisi sahih bir rivayet­le tespit olunmuş değildir. Demirinin, Yâkubi'nin ve Ebul- Ferec el-İsfahani'nin yazdıkları ilmî manada hiçbir tarihî gerçeği yansıtmaz. Doğru olan tarihi bilgiler Hz. Muaviye'nin Hz. Ali (r.a.)'ye ve onun tertemiz olan Ehl-i Beyt'ine duyduğu saygıdan ve onları takdir ettiğinden söz etmektedir.[1]

 
Evet, özellikle son zamanlarda artan sahabe düşmanlığının durduk yerde or­taya çıkmadığı ortadadır. Bu akımı besleyen ana damar Sahabe-i Kiram'la ilgili ta­rihi hadislerin günümüze aktarılırken hiçbir cerh ve tadile tabi tutmadan alınması ve kanaatlerin bu rivayetlere dayalı olarak oluşmasından kaynaklanmaktadır. Bu­nun için tarih şuuru çok büyük önem arz etmektedir.

Ahmet Cevdet Paşa bu kitabını hayatının son yıllarına doğru yazmıştır. Hz. Âdemden Hz. Muhammed'e kadar gelip geçen peygamberlerin kıssalarından, is­lâm dininin ortaya çıkışı, Hz. Peygamberin hayatı ve Hulefâ-yi Râşidîn ile Emevî, Abbâsî halifelerinden, diğer Türk-islâm devletlerinden ve Osmanlı tarihinin 1439 yılına kadar olan ilk devirlerinden bahseder. Daha çok eğitim ve öğretim gayesiyle kaleme alınmıştır.

Merhum Mahir İz, kitabı şöyle takdim etmektedir: "Kısas-ı Enbiya yani Pey­gamberlerin Kıssalarıyla, son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.)den sonra gelen halifelerin hayat ve devirlerine ait tarihi, mukaddes kitaplar hususiyle Kur'an-ı Kerim ve tefsirlerden, siyer kitapları ve diğer tarihi eserlerden mukayeseli olarak tertib edilmiştir. Hz. Âdemden son peygamber Hz. Muhammed'e kadar olan bil­gilerin kaynağı Kur'an-ı Kerim ve tefsirlerdir.

Hz. Muhammed (s.a.v.)'den sonra tarihe geçen olaylar, dini hükümlere dair yazılan kitapların ve bilhassa Hadis ilminin metodu tatbik edilerek hazırlanmıştır. Bu itibarla ihtilaflar, değişik fikirler ve bazen tek bir kişinin rivayeti bile ihmal edilmemiştir."

Selam ve dua ile...

   ÇIĞIR YAYINLARI

 
[1]    Muhammed Rıza, Hasan ve Hüseyin, 18; A. M. Sallabi, Emeviler Dönemi 1,334, İst. 2009, Ravza Yay.


 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786058135840
MarkaÇığır Yayınları
Stok DurumuVar
9786058135840
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.