Kuran Lisanı Elifbası

Fiyat:
10,00 TL
Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiginde

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

Kitap              Kuran Lisanı Elifbası
Yazar             Enver Galip Ceylan
Yayınevi         Hizmet Vakfı Yayınları
Kağıt - Cilt      Sarı şamua  - karton kapak cilt
Sayfa - Ebat   48 sayfa  -  16x23,5 cm
Yayın Yılı        2014
Ürün Kodu      1721
 
 
Hizmet Neşriyat tarafından hazırlanan Kur’an Lisanı Elifbası kitabını incelemektesiniz.
Kur’an Lisanı Elifbası kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.
 
Yaratan Rabbinin adıyla  oku . O, insanı " alak " dan yarattı.Oku, Senin Rabbin en cömert olandır.Alak 1-2
 

         ÖNSÖZ
 
Beşeriyete dünya ve ahrette saadet ve selamete ulaştıran, mü’minlere şifa ve rahmet olan Kur’an-ı Kerim’i bize gönderen Allah-u Teala’ya hadsiz hamd ü senalar, sonsuz şükürler eder, bu mübarek kitabı biz insanlara tebliğ edip öğreten cihan mürşidi yüce Peygamberimiz Hazret-i Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi Vesellem, O’nun al ve ashabını sayısız salat-ü selamlarla ta’rim ve tekrim ederim.
 
Allah-u Zülcelal’in lütuf ve inayetiyle tertip ve neşrine muvaffak olduğum bu “ Elifba ” Allah kelamını kolaylıkla okutmak, aynı zamanda Kur’an Hattını, tarihi yazımızı yeni nesle öğretmek gayesiyle hazırlanmıştır. Bu kitapta, yediden yetmişe, her yaşta, her tahsil seviyesindeki Müslümanlar göz önünde tutularak en kolay öğretme metodu tercih edilmiştir. İlk derslerde Kur’an lisanı Arapça lügatlardan seçilmiş manalı fakat bitişik olmayan kolay kelimelerle her derste beş harf öğretilerek hareke ve cezimle okuyuş gösterilmiştir. Daha sonra harflerin bitişme usulü, şedde ve uzatmalar öğretilirken kelimeler tamamen Kur’an’dan seçilmiştir. Her sahifeye kısa izahlar konulmuştur.

Kur’an harf ve kelimelerinin yeni yazıyla okunuşları kitabın son sahifelerine yazılmıştır. (Yalnız sahifelerin alt kısmında çerçeve içine alınan kelimeler imtihan satırları olduğu için okunuşları yazılmamıştır.) bunlar daha ziyade orta ve yüksek tahsil çağında bulunanlara kolaylık sağlamak, derslerini hazırlarken zorluk çekmemeleri içindir. Yoksa bu harflerle Kur’an-ı Kerim’i okumak, telaffuz etmek mümkün değildir. Harflerin isimleri üzerinde durulmamalı, bütün dikkat kelimelerin okunuş ve telaffuzuna hasredilmelidir. Okutulan yer birkaç defa talebeye yazdırılmamalıdır. Zira bu suretle öğrenci, hem Kur’an okumayı çabuk beller, hem de Kur’an hattını öğrenmiş olur.
 
Bilhassa bu, İmam-Hatip ve ilahiyat tahsili yapmak isteyen gençler için çok lüzumludur.
 
Aczime bakmadan hazırladığım bu küçük kitapla din kardeşlerime Kur’an hizmetinde yardımcı olabilirsem  kendimi bahtiyar sayarım. Tevfik ve hidayet Allah’tandır.
 
H. Enver galip CEYLAN
5 Cemaziye’l-evvel  1393
6 Haziran 1973
 

Kur’an okumayı kısa yoldan nasıl öğrenebiliriz?

 
Şimdi bunu 40 yıllık tecrübeye dayanarak izaha çalışalım:
 

  1-Her lisan kendi harfleri ile okunur ve yazılır. Kur’an’ımız da Arabça olduğundan öncelikle sağdan sola doğru yazılan bu harflerin isimlerini doğru olarak okuyalım. “Elif, be, te, se, cim…” gibi. Cim harfini “ce” dal harfini “de” Tükçe’ dekinin aynı olduğu halde adları “si, di” dir. Bu kitabta, harfler, her derste beş tane olmak üzere tedricen öğretileceğinden harfleri tanımak için vakit kaybetmeden birkaç defa okuyup yazdıktan sonra hemen harekelerle okumaya geçmelidir. 

  2-Yeni Türkçe’ deki sesli harfler yerine Kur’an lisanında “hareke” dediğimiz işaretler vardır. Bunları tanıdıktan sonra harekelerine göre “e, be, di, ru” şeklinde harfler seslendirilmeli ve bitişik olmayan kelimeleri ve bitişik olmayan kelimeleri okumaya gayret gösterilmelidir. ( İsterseniz, kendinizi kontrol için kitabın sonundaki okunuşlarına bakabilirsiniz.) 
 

  3-Türkçe’ de bulunmayan harflerin telaffuzları, okunuşları yeri geldikçe ta’rif edilmiştir. Buna çok dikkat etmeli ‘se’ harfi “sin” gibi, “zal” harfi “ze” gibi, “Hı harfi “ha” gibi okunmamalı. Bu hususta ihtisas sahibi olan zatlardan, hocalardan mutlaka ders alınmalııdr. 

  4-Bir ders iyice öğrenilmeden diğer derse geçilmemeli, dersler kitaptaki sıraya riayet  takib edilmeli; bitişik kelimelerdeki harfleri birbirinden ayırmak için noktalarına ve baş kısımlarına dikkat edilmelidir.

 
Yukarıda maddeler halinde sıraladığımız bu tavsiyeler çocukluğunda Kur’an’ı öğrenememiş ve şimdi de Kur’an dershanelerine devam etme imkanı olmayan iş sahibi din kardeşlerimiz içindir. Bu durumda olanların her gün kendi kendilerine çalışmak ve haftada bir-iki gün de bir hocadan ders almak şartıyla 20-30 gün kısa bir zaman içinde Allah’ın izimi ve Kur’an’ın feyzi ile Allah Kelamını okuyabileceklerini;  kurslara ve dershanelere devam eden ilköğretim çağındaki yavrularımızın ise, kısa bir zamada Kur’an okuma şerefine nail olacaklarını ümid eder, bütün Kur’an Hadimlerine yüce Rabbimizden muvaffakiyet dilerim. ( 
kuran lisanı elifbası kitap, Enver galip ceylan elifba, elifba cüzü kitab, Elif be cüzü, hizmet neşriyat, satış, kuran elifba cüzü, kuran öğrenme kitapçığı, elf ba kitabı )
  
Ramazan1409
Nisan1989   

       Aziz Masum Evladlarım!
 
Kur’anı öğrenmek için ders almaya çalışıyorsunuz. Sizin bildiğiniz yeni harfte noksanlar olduğu için, mümkün oldukça yeni harfte noksanlara olduğu için, mümkün oldukça yeni harften okumamak lazım gelir.

Hem Kur’anı okumanın faidesi, yalnız hafız olmak ve dünyada onunla bir makam kazanmak, bir maaş almak değil; belki her bir harfi, hiç olmasa on hayrından ta yüze, ta binlere kadar Cennet meyvelerini, ahiret faidelerini vermesini düşünüp ve ebedi hayatın rahatını ve saadetini temin etmek niyetiyle okumak lazımdır.
 
Evet mekteplerde, dünya maişeti, ya rütbeleri için fenleri ders okumak, bu kısacık dünyevi hayatta derecesi, faidesi bir ise; ebedi hayatta Kur’an ve Kur’anın  kudsi kelimelerini ve nurlu ve imanı manalarını öğrenmek, binler derece daha kıymetlidir. Onlar şişe hükmünde, bunlar elmas hükmündedir.
 
………………………………….
 
Hem üstadınızı, hem sizi, hem peder ve validelerinizi, hem memleketinizi tebrik ediyorum.
 
Emirdağ Lahikası’ndan
 

 
   
Hizmet Neşriyat tarafından hazırlanan Kur’an Lisanı Elifbası kitabını incele diniz.

Diğer Özellikler
Stok Kodu9789756321089
MarkaHizmet Neşriyat
Stok DurumuBu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
9789756321089
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.