Mecmaul Adab Yasin Yayınları Şamua

Fiyat:
550,00 TL
İndirimli Fiyat (%45,5) :
300,00 TL
Kazancınız 250,00 TL
Havale / EFT:
291,00 TL
84,00 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo

Kitap             Mecmaul Adab
Yazar            Sufizade Seyyid Hasan Hulusi Efendi
Yayınevi        Yasin Yayınları
Hazırlayan    Dr. Mehmet Akif Alpaydın
Kağıt  Cilt      Şamua - Kalın Ciltli
Sayfa  Ebat    656 sayfa - 17x24 cm.Yasin Yayıncılık Mecmaul Adab kitabı nı incelemektesiniz.
Sufizade Seyyid Hasan Hulusi Efendi Mecmaul Adab Alaiyye kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku . O, insanı " alak " dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2İslâm âlimleri, yüzyıllar boyunca Kur’ân ve Sünnet’ten ilhâm alarak edebe ve güzel ahlâka dair çok kıymetli kitaplar kaleme almışlar ve Ümmet-i Muhammed’in istifâdesine sunmuşlardır. Bu eserlerden birisi de Çarşamba Müftüsü Sûfizade Seyyid Hasan Hulûsî Efendi’nin yazdığı Mecma‘ul Adab isimli eserdir. Hasan Hulusi Efendi’nin Türkçe olarak telif ettiği bu eseri, yazıldığı dönemde ve daha sonrasında çok okunan bir âdâb eseri olarak temeyyüz etmiştir.

Mecmaul Adab’ın -tespit edebildiğimiz kadarıyla- Osmanlı döneminde sekiz defa, Cumhuriyet döneminde de farklı sadeleştirmelerle altı defa neşrinin yapılması bu durumun bir tezâhürüdür. Mecmaul Adab’ın elinizdeki neşri ise daha önceki neşirler arasında bir ilk özelliğini taşımaktadır. Bu neşirde eserin kendi diline müdâhele edilmeksizin latin harflerine aktarılmasının yanı sıra, Arap harfli asıl hâli de latin harfli çevirisinin karşı sayfasına yeni bir dizgi ile yerleştirilmiştir. Bu sayede isteyen okuyucu Mecmaul Adab’ı latin harfli çevirisinden okuyabilecek, isteyen okuyucu da orijinal alfabesinden okuyabilecektir. Bu vesîle ile okuyucularımız bir yandan dînimizin edep ve güzel ahlâka dair temel prensiplerini öğrenirken, diğer yandan da Osmanlı Türkçesi okumalarını geliştirebileceklerdir.  ÖNSÖZ

Rabbimiz Allah'ın (C.C) bütün insanlığa gönderdiği son kitap olan Kuran-ı Kerîm'in mesajlarının ve bu vahyin mübelliği olan Hz. Peygamber (sav)'ın öğretilerinin en temel, en esaslı maksatlarından birisi güzel ahlâklı bir toplumun inşâsıdır. Kur anı Kerîm'in "Şüphesiz ki sen yüce bir ahlâk üzeresin"{i) diye tebcil ettiği Rasûlullâh Efen­dimiz, bu hakikati "Ben güzel ahlâkı tamamlamak üzere gönderildim^ buyurarak bizlere beyân etmektedir.

Erdemli ve fâzıl bir toplumun tesisinde olmazsa olmaz olan şey edep ve ahlâk üzere hayatlarını sürdüren bireylerdir. İslâm toplumlarının bu hususta en ileri top­lumlar olmasının icâbı ise îzâhtan vârestedir. Çünkü edep ve ahlâk üzere hayatın tanzimi, mü'min için müslümân için bir lüks değildir. Yani eğer Kurana ve sünne­te tâbi'iyyet söz konusu ise Kuranın ve Rasûlullâh'ın ahlâkıyla ahlâklanmak da peşi­nen kabul edilmiş demektir. Hâsılı, müminin çirkin ahlâklı bir kimse olması tahay­yül bile edilemez.

Fakat üzülerek müşâhede ediyoruz ki günümüzde İslâm toplumları ahlâkî açı­dan pek de iç açıcı durumda değildir. Son zamanlarda İslâmîlik endeksi bağlamında yapılan etütlerde İslâm ülkelerinin çok alt sıralarda kalması da bu realiteye işaret et­mektedir. Gidişâtın gün be gün daha kötüye doğru seyretmesi de diğer bir vâkıadır. Ahlâkî erozyon, yozlaşma ve toplumsal kokuşma, etrafında bulunan her şeyi içine çe­ken bir girdap gibi, bulaşıcı bir hastalık gibi zararlı hale dönüşmüştür.
Kerem sâhibi olan Allâh, âdemoğlunu yaratılış itibariyle mükerrem kıldığı­nı beyân etmektedir.[1] Rasûlullâh Efendimiz de yaratılıştaki bu temizliği "Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar" diyerek ta bîr etmiştir.[2]

  1. Kalem 68/4.
  2. Muvatta, Hüsnü l-Hulk, 8.

Dolayısıla biz mu minlerin aslımıza rücû ederek, nefsimizi, bedenimizi, ailemizi, çevremizi, toplumumuzu ça­ğın kirlerinden tasfiye ve tezkiye etmemiz gerekmektedir. Nihâyetinde, İslâm fıtratı sâfiyetimizi dejenere etmeden, kemal noktasına doğru olan serüvenimizi asgari ha­sarla hüsn-i hitâma erdirebilmek için, Kur anın ve sünnetin düstûrlarını kalb-i selîm ve akl-ı selîm ile özümsememiz gerekir.


İslâm âlimleri, yüzyıllar boyunca Kuran ve sünnetten ilham alarak edebe ve güzel ahlâka dair çok kıymetli eserler kaleme almışlar ve ümmet-i Muhammed'in istifâdesine sunmuşlardır. Bu eserlerden birisi de Çarşamba Müftüsü Sûfîzâde Ha­san Hulûsî Efendinin kaleme aldığı Mecma'u l-Âdâb isimli eserdir. Hasan Hulûsî Efendinin Türkçe olarak kaleme aldığı bu eseri, yazıldığı dönemde ve daha sonra­sında çok okunan bir âdâb eseri olarak temeyyüz etmiştir. Bu bağlamda, Mecmaul Adabın Osmanlı döneminde 1284, 1285, 1290, 1292, 1304, 1307, 1321 ve 1323 yılla­rında 8 defa basıldığını tespit ettik. Eserin cumhuriyet döneminde de Muzaffer Ozak, Naim Erdoğan, Adem Şener, Yasin Altıntaş, Muhammed Nayir ve Mahmut Şevket Ustaosmanoğlu'nun sadeleştirmeleriyle yapılmış 6 farklı neşrinin bulunduğunu gördük.

Mecma'u'l Âdâbın elinizdeki neşri ise daha önceki neşirler arasında bir ilk özel­liğini taşımaktadır. Bu neşirde eserin kendi diline müdahale edilmeksizin latin harf­lerine aktarılmasının yanı sıra, Arap harfli asıl hali de latin harfli çevirisinin karşı sayfasına yeni bir dizgi ile yerleştirilmiştir. Bu sayede isteyen okuyucu Mecmaul Adabı latin harfli çevirisinden okuyabilecek, isteyen okuyucu da orijinal alfabesinden oku­yabilecektir. Bu vesile okuyucularımız bir yandan dinimizin edep ve güzel ahlâka dair temel prensiplerini öğrenirken, diğer yandan da Osmanlı Türkçesi okumaları­nı geliştirebileceklerdir. Yayıncılık mecrâsında birçok hayırlı hizmeti bulunan Yasin Yayıncılıka, bu formatta ilk defa gerçekleştirilen Mecmaul Adab neşri için teşekkür­lerimi arz ediyorum.


MEHMET AKİF ALPAYDIN
İSTANBUL 2019
 
[1]And olsun ki, biz insanoğlunu mükerrem kıldık, onların karada ve denizde gezmesini sağladık, temiz şeylerle onları rızıklandırdık, yaratıklarımızın pek çoğundan üstün kıldık. İsrâ 17/70.
[2]     Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar. Buharı, Cenaiz, 92.

 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786053461616
MarkaYasin Yayınevi
Stok DurumuVar

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.