MERVE Ölüm ve Sonrası Ecel Kıyamet Cennet Cehennem Kabir Alemi

Fiyat:
200,00 TL
İndirimli Fiyat (%27,5) :
145,00 TL
Kazancınız 55,00 TL
Havale / EFT:
140,65 TL
Aynı Gün Kargo Sınırlı Sayıda

Kitap            Ölüm ve Sonrası Ecel Kıyamet Cennet Cehennem Kabir Alemi
Yazar            İmam Gazali
Tercüme      Ahmet Yılmaz, Mahmut Coşkun
Yayınevi       Merve Yayınları
Kağıt Cilt      2.Hamur , Kalın Ciltli
Sayfa Ebat   496 sayfa - 16.5x24.5 cm
Yayın Yılı      2014Merve Yayınları Ölüm ve Sonrası kitabı nı incelemektesiniz.
İmam Gazali’nın Ölüm ve Sonrası Cennet Cehennem kitabı hakkında yorumları oku yup kitabın konusu, özeti, fiyatı, satış şartları hakkında bilgiyi geniş bir şekilde edinebilirsiniz.

Yaratan Rabbinin adıyla oku. O, insanı " alak "dan yarattı. Oku, Senin Rabbin en cömert olandır. Alak 1-2“De ki: Sizin kendisinden kaçtığınız ölüm muhakkak sizi bulacaktır! Sonra hem gizliyi, hem de aşikarı bilen Allah’a döndürüleceksiniz. O size bütün yaptıklarınızı haber verecektir.” ( Cuma sûresi/8)

Hz. Peygamber’e İnsanların en akıllısı ve en şereflisi kimdir? Diye sorulduğunda Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur. “Ölümü en fazla ananlar ve ölüm için en fazla hazırlık yapanlardır. İşte onlar akıllıların ta kendileridir.Onlar dünyanın şerefini ve âhiretin kerametini elde etmişlerdir.” (İbn Mâce)Ölüm ve Sonrası
İmam Gazali

 
"De ki: Sizin kendisinden kaçtığınız ölüm muhakkak sizi bulacaktır! Sonra hem gizliyi, hem de aşikarı bilen Allah'a döndürüleceksiniz. O size bütün yaptıklarınızı haber verecektir."  (Cuma sûresi/8)

Hz. Peygamber'e İnsanların en akıllısı ve en şereflisi kimdir? Diye sorulduğunda Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur. "Ölümü en fazla ananlar ve ölüm için en fazla hazırlık yapanlardır. İşte onlar akıllıların ta kendileridir. Onlar dünyanın şerefini ve âhiretin kerametini elde etmişlerdir."  ( İbn Mâce)

Belki de bu satırlar âhiretinizi yeniden düşünmeniz için ölümünüzden önce size tanınmış son bir fırsat, son bir hatırlatma, son bir uyarıdır. Siz bu satırları okurken bir saat sonra hayatta kalacağınızdan emin olamazsınız. Bir saat sonra hayatta olsanız bir sonraki saate erişeceğinizin hiçbir garantisi yoktur. Saat değil bir dakika, hatta bir saniye sonra bile hayatta olacağınız kesin değildir. Bu kitabı sonuna kadar okuyup bitireceğinizin de hiçbir garantisi yoktur. Ölüm size, büyük bir ihtimalle, bir dakika öncesinde ölmeyi hiç aklınızdan geçirmediğiniz bir anda gelecektir.


Ölümü ve Sonrasını Düşünmek, Kitabu Zikril Mevt ve Ma Ba’dehu


Ölümle ceberrût sahiplerinin boynunu koparan, kisralann belini kıran, kayserlerin emelini kısaltan Allah'a hamdolsun! Onların kalpleri, hak olan va'd (ölüm) gelip çatıncaya ve on­ları çukura atıncaya kadar ölümün anılmasından ürker. Bu bakım­dan onlar saraylardan kabirlere, fenerlerin ışığından lahidlerin karanlığına, cariye ve gılmanlann cilvesinden, haşerat ve böcekle­rin hücumuna, leziz yemekler ve içkilerden, toprakta sürünmeye mahkum olurlar. İşretin ünsiyetinden tenhalığın vahşetine, yu­muşak yataktan korkunç düşüş yerine nakledilirler.

Acaba on­lar ölümden koruyucu bir kale ve sığınak buldular mı? Ölümün önüne bir perde ve koruyucu bir set çekebildiler mi? Dikkat et! Onlann herhangi birinden bir kıpırtı veya gizli bir ses duyuyor musunuz? Öyleyse tek başına kahr ve istila sahibi olan Allah, ek­siklikten münezzehtir! Bâkâ kalma özelliği olan ve mahlukâtı hük­müyle ezen, sonra ölümü muttakiler için kurtuluş ve onlar hak­kında mülakat yapan, kabri günahkarlar için kıyamet gününe kadar daracık bir tutukevi yapan Allah, ortaklardan münezzeh­tir. Aralıksız nimetlerle nimet etmek, kahredici azaplarla
 
intikam almak O'na mahsustur. Göklerde ve yerde şükür, geçmişte ve gelecekte hamd O'na mahsustur.
 
Salât, apaçık mu'cizeler ve görünür burhanlar sahibi Hz. Pey­gamberin âlinin ve ashabının üzerine olsun! Onlara çokça selâm et (yârab!).

O kimse ki ölüm onun mesrâ'ı, toprak onun yatağı, böcek onun enîsi, münker ve nekir onun celîsi, kabir onun karar yeri,
kıyamet onun va'dedilen yurdu, cennet veya cehennem onun va­racağı yeri olursa, ona en uygun olanı ölüm için hazırlanmaktır. Sadece ölüm için tedbir almalıdır. Sadece ölüme bakıp ölüm üze­rinde durup düşünmelidir. Ölüme ihtimam gösterip onun etra­fında dönmeli, onu beklemelidir. İnsan için en uygun olan nef­sini ölülerden sayması, kabir sahiplerinden görmesidir. Çünkü her gelecek olan yakındır. Uzak olan gelmeyecek olandır. Nite­kim Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur;

Akıllı odur ki nefsini hesaba çekmiş ve ölümden sonrası için çalışmıştır.1onrası imam gazali

Herhangi bir şey için hazırlanmak ancak onun kalpte zaman zaman anılmasıyla mümkün olur. O şeyin zikri ancak hatırlatan hükümlere kulak vermek ve ona dikkat çekenlere bakmak sure­tiyle yenilenir. O halde biz ölümün mukaddime ve lahikaların­dan,
ahiret, kıyamet, cennet ve cehennem hallerinden, kul için zaman zaman hatırlanması ve düşünmek suretiyle ayrılmaması gereken şeyleri zikredeceğiz ki hazırlık hususunda teşvik edici olsun. Ölümden sonraki aleme göç etmek yaklaşmış ve ömürden az bir şey kalmıştır. Oysa halk bu hususta gafildir;

1 Tirmizi ve İbn Mâce, (Şeddad b. Evs'ten]

İnsanların hesap vakti (kıyamet günü) yaklaştı. Fakat onlar hâlâ gaflet içinde yüz çevirmektedirler. (Enbiya/l)


Bu, ölümle ilgili olan şeyi iki bölümde zikredeceğiz. Birinci bölüm; ölümün mukaddimeleri ve sûriun üfürülüşüne kadar olan şeyler hakkındadır. Bu bölümde sekiz kısım vardır:

  • Ölümü anmanın fazileti ve bu husustaki teşvikler
  • Tul-i emel ve kasr-ı emel (emelin uzunluğu ve kısalığı)
  • Ölümün dehşeti ve ölüm anında karşılaşılan haller
  • Hz. Peygamberim ve ondan sonra Hulefâ-i Râşidîn'in vefatı
  • Ölüme hazırlanmış halife, emir ve sâlihlerin sözleri
  • Ariflerin cenaze, mezar ve kabir ziyareti hakkındaki sözleri
  • Ölümün hakikati, ölünün kabirde surun üfürülüşüne ka­dar karşı karşıya kaldığı şeyler
  • Uyku halinde mükâşefe yoluyla ölülerin hallerinden bili­nen şeyler
 
Diğer Özellikler
Stok Kodu9789758524099
MarkaMerve Yayınları
Stok DurumuVar
9789758524099
En yeni ürünler
Güvenli teslimat
Kampanyalı ürünler
Piyasadaki en iyi fiyat

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.